• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Straż Graniczna w zapewnieniu bezpieczeństwa Tall Ship Races Szczecin 2017

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Straż Graniczna w zapewnieniu bezpieczeństwa Tall Ship Races Szczecin 2017
Straż Graniczna w zapewnieniu bezpieczeństwa Tall Ship Races Szczecin 2017 - GospodarkaMorska.pl

PMK

08.08.2017 Źródło: własne

Morski Oddział Straży Granicznej, zgodnie z koncepcją zapewnienia bezpieczeństwa jednostkom biorącym udział w regatach na morskich wodach wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego oraz rzeki Odry, w tym szczególnie na wodach szczecińskiego portu, zabezpieczał finał regat żaglowców Tall Ship Races Szczecin`2017, który odbywał się od 4 do 8 sierpnia. Na miejscu przebywał Dyrektor - Szef Sztabu Komendanta Głównego Straży Granicznej płk SG Mariusz Kaźmierczak i Komendant MOSG kmdr SG dr Piotr Patla.

Ponad 70 żaglowców z 18 krajów zacumowało w piątek przy szczecińskim nabrzeżu, gdzie do 8 sierpnia odbywał się finał The Tall Ships Races. Załogi miały do pokonania ponad 1200 mil morskich ze szwedzkiego Halmstad, przez fińskie porty Turku i Kotka, litewską Kłajpedę do polskiego portu.

Przy Wałach Chrobrego i nabrzeżu Łasztowni w Szczecinie zacumowały m.in. cztery największe szkoleniowe żaglowce świata: Shtandart, Kruzenshtern, Dar Młodzieży i Mir, a także dwa żaglowce szkoleniowe marynarki wojennej: Cisne Branco z Brazylii oraz Shabab Oman 2 z Omanu. Po raz pierwszy w historii regat w wyścigu udział wzięła jednostka z Bułgarii Royal Helena oraz z Portugalii Santa Maria Manuela.

Szacuje, że do stolicy Pomorza Zachodniego przypłynęło ok. 2,5 tys. żeglarzy oraz przybyło 2,5 mln turystów. Miłośnicy żeglarstwa mogli zwiedzać pokłady największych żaglowców, a także wziąć udział w wielu atrakcjach przygotowanych przez miasto, w tym m.in. pokazie filmów poświęconych marynistyce, koncertach szantowych czy paradzie międzynarodowych załóg. W programie regat znalazły się liczne i wystawy.  

Bezpieczeństwa podczas finału regat będzie pilnowało przeszło 1,5 tys. mundurowych, to jest funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów, żandarmerii wojskowej, straży miejskiej, izby celno-skarbowej oraz służby urzędu morskiego. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Odrą w Szczecinie od 5 do 13 sierpnia. Zakaz lotów bezzałogowych statków powietrznych obejmuje obszar w promieniu 1 mili morskiej, licząc od mostu na Trasie Zamkowej. Jest on chroniony przez system antydronowy Jastrząb. Wojewoda zachodniopomorski wydał zakaz używania wyrobów pirotechnicznych na terenie całego Szczecina. Rozporządzenie obejmuje czas trwania finału regat od 4 do 9 sierpnia.

Morski Oddział Straży Granicznej do zapewniania bezpieczeństwa uczestnikom finału regat żaglowców zaangażował siły i środki Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Świnoujściu oraz Placówki SG w Szczecinie wraz z Wspólną Polsko-Niemiecką Placówką w Pomellen, wspartych przez funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału SG. Do zadań skierowane zostały jednostki pływające Straży Granicznej: SG-214, SG-112, SG-019, SG-018 oraz SG-017, która w sposób ciągły współdziałała z Biurem Operacji Antyterrorystycznych Policji.

Oprócz stałych patroli na jednostkach pływających odbyło się łącznie 30 patroli samodzielnych i we współdziałaniu z innymi służbami. Łącznie wzięło udział w nich 32 funkcjonariuszy SG. Wylegitymowano 380 osób, skontrolowano 201 pojazdów, 98 obiektów (parkingi, stacje paliw, targowiska, boiska  itp. dworce PKP, dworce, zrealizowano 2 czynności zlecone wobec 2 Polaków; zatrzymano osobę poszukiwaną listem gończym, 41-letniego mieszkańca województwa zachodniopomorskiego; wystawiono 18 mandatów.   

Podczas pobytu na terenie służbowej odpowiedzialności Morskiego Oddziału Straży Granicznej Dyrektor-Szef Sztabu KGSG płk SG Mariusz Kaźmierczak z bliska przyglądał się zabezpieczeniom finału regat żaglowców, wspólnie z Komendantem MOSG wizytował Wspólną Polsko-Niemiecką Placówkę w Pomellen i Placówkę SG w Szczecinie, odbył też lot patrolowy śmigłowcem Straży Granicznej nad polskimi obszarami morskimi z międzylądowaniem w Starej Pasłęce, gdzie znajduje się baza poduszkowców Kaszubskiego Dywizjonu SG oraz uczestniczył wspólnie z Komendantem MOSG w locie patrolowym poduszkowcem SG-412 na Zalewie Wiślanym.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938, kiedy w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.