• <

Porozumienie Miasta - Okręty

11.02.2016 06:11 Źródło: własne
Porozumienie Miasta - Okręty - GospodarkaMorska.pl

10 lutego, w 96 rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, w Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy w ramach projektu Miasta-Okręty. Porozumienie z dowódcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zawarli przedstawiciele Poznania, Krakowa oraz Torunia.

W uroczystości związanej z podpisaniem porozumienia o współpracy wzięli udział: Andrzej Kulig - zastępca prezydenta Krakowa, Mariusz Wiśniewski zastępca Prezydenta Poznania, Zbigniew Fiderewicz zastępca Prezydenta Torunia oraz Janusz Żmurkiewicz Prezydent Świnoujścia. 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentował jej dowódca kontradmirał Jarosław Zygmunt wraz z zastępcą komandorem Zygmuntem Białogłowskim. Uroczystości rozpoczęto od oddania hołdu bohaterskim marynarzom - pod pomnikiem „Tym którzy przywrócili Pomorze macierzy” (Półwysep Kosa, Port Wojenny Świnoujście) złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Porozumienie o współpracy pomiędzy dowódcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża a przedstawicielami miast podpisano na pokładzie okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. W trakcie wizyty w świnoujskim Porcie Wojennym goście mieli okazję zapoznać się z jego infrastrukturą, poznali siły flotylli oraz warunki służby i pracy na okrętach 8. FOW.

W skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu wchodzi pięć okrętów transportowo-minowych, które noszą nazwy polskich miast: Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania i Torunia. Nadanie okrętom nazw miast było szczególnym podkreśleniem związków Marynarki Wojennej z różnymi regionami kraju. Jednocześnie jest świadectwem, że nie tylko polskie Wybrzeże leży nad Bałtykiem lecz cała Polska jest państwem morskim. Dla podkreślenia związków miast z okrętami powstał projekt edukacyjny o nazwie MIASTA - OKRĘTY. Jego założeniem jest promocja idei Polski jako państwa morskiego. Poprzez podkreślanie związków różnych regionów i miejsc w Polsce z morzem, a także historią i współczesną Marynarką Wojenną, projekt ma oddziaływać głównie na dzieci i młodzież. Projekt ma charakter edukacyjny i wychowawczy. W ramach projektu organizowane są konkursy historyczne, plastyczne, fotograficzne i muzyczne, wystawy wyjazdowe, ekspozycje zabytków i pamiątek ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej, a także wycieczki dla dzieci i młodzieży połączone ze zwiedzaniem polskich baz morskich, okrętów oraz miejsc pamięci narodowej na Wybrzeżu. Rokrocznie odbywa się też turniej morski – Wielobój Morski o Kotwicę Marynarki Wojennej, w którym drużyny z poszczególnych miast, oprócz konkursu wiedzy, rywalizują w pięciu „marynarskich” konkurencjach: przeciąganie liny, walka na bomie, rzut rzutką na odległość, rzut kołem ratunkowym do celu i sztafeta z odbijaczem.

Pierwszym punktem projektu „Miasta – Okręty” była organizacja, 12 października 2004 roku, przez władze Lublina uroczystych obchodów 15. rocznicy podniesienia bandery na okręcie ORP „LUBLIN”. Porozumienie o współpracy podpisano po raz pierwszy 28 lutego 2005 roku w Gnieźnie pomiędzy Dowódcą MW a Prezydentami Lublina, Gniezna, Poznania, Krakowa i Torunia. W ubiegłym, jubileuszowym dla 8. FOW roku, porozumienie zostało potwierdzone podpisami dowódcy 8. FOW oraz prezydentów Gniezna, Lublina i Świnoujścia. Dzisiaj dopełnili tego pozostali partnerzy – przedstawiciele Poznania, Krakowa i Torunia.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 2,81% 15 paź
 Cynk 3794,00 $ tona 6,84% 15 paź
 Aluminium 3162,00 $ tona 0,35% 15 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.