• <
SAR_2022

Polscy i zagraniczni podchorążowie wracają z rejsu

pc

23.04.2018 14:00 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Polscy i zagraniczni podchorążowie wracają z rejsu

Partnerzy portalu

Polscy i zagraniczni podchorążowie wracają z rejsu - GospodarkaMorska.pl

Po ponad 70 dniach rejsu w piątek o godzinie 10:00 do portu w Gdyni powróci okręt szkolny ORP „Wodnik”. Przebył ponad 17 tys. mil morskich, podczas których polscy i zagraniczni podchorążowie studiujący w Akademii Marynarki Wojennej odbywali praktyki specjalistyczne, astronawigacyjne oraz marynarskie. Były to pierwsze tego typu zajęcia, zarówno pod względem wymiaru, jak i charakteru, dla studentów z Arabii Saudyjskiej, Kataru oraz Kuwejtu. Podczas rejsu okręt zawinął do takich portów jak Iraklion, Doha, Kuwejt, Limassol oraz Ceuta.

ORP „Wodnik” wyszedł w rejs z 10 polskimi podchorążymi i 25 studentami zagranicznymi 3. roku studiów w poniedziałek 12 lutego. Teraz powracają do Gdyni, kończąc tym samym praktykę specjalistyczną. Podczas rejsu, oprócz utrwalania wiedzy z zakresu nawigacji, studenci mieli także okazję szlifować umiejętności astronawigacyjne. Polscy podchorążowie co roku po ukończeniu 2. roku studiów odbywają właśnie dłuższy rejs w rejon Morza Śródziemnego. Poznają zasady prowadzenia nawigacji podczas pełnienia wachty morskiej, a także wyposażenie nawigacyjne okrętu. Sprawdzają w praktyce zasady jego organizacji bojowej i codziennej. Mają możliwość m. in. prowadzić nakres drogi na mapie, określać pozycję okrętu, wykonywać obserwację oraz pomiary astronomiczne i hydrometeorologiczne, jak również prowadzić dziennik nawigacyjny.

Po raz pierwszy natomiast w takim rejsie wzięli udział również podchorążowie zagraniczni z Kataru, Kuwejtu oraz Arabii Saudyjskiej, którzy odbywają studia w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Praktyki okrętowe są elementem programu nauczania wszystkich podchorążych. Podczas rejsu byli oni podzieleni na różne grupy szkoleniowe ze względu na rok studiów, tak aby mogli przyswajać najistotniejsze dla nich wiadomości.

Dla polskich podchorążych, 15 podchorążych z Kuwejtu oraz 10 podchorążych z Kataru była to praktyka astronawigacyjna, a różnorodność akwenów po jakich pływali dawała możliwość do pełnego wykorzystania wiedzy, jaką zdobyli wcześniej w murach uczelni. Natomiast dla 15 podchorążych z Arabii Saudyjskiej była to praktyka marynarska, podczas której uczyli się podstaw funkcjonowania na okręcie. Wpajane im były podstawowe zagadnienia, takie jak system wachty morskiej, prowadzenie obserwacji wzrokowej oraz sterowanie okrętem. Było to ich pierwsze starcie z morzem, podczas którego musieli wykonywać swoje obowiązki jako marynarze.

Praktyki na okrętach MW oraz w jednostkach brzegowych MW są cyklicznym elementem programu kształcenia przyszłych oficerów w Akademii Marynarki Wojennej. W programie studiów każdy rok kończy się praktykami. Jeszcze zanim rozpoczną się studia, przyszli podchorążowie przechodzą szkolenie „unitarne”, podczas którego uczą się regulaminów, musztry, zasad bezpieczeństwa, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym oraz uczestniczą w swym pierwszym rejsie na okręcie. Z upływem czasu dochodzą bardziej skomplikowane sprawdziany.

W Akademii Marynarki Wojennej od 3 lat kształcą się przyszli oficerowie z Arabii Saudyjskiej, Kataru oraz Kuwejtu. Uczeni są podstaw marynarskiego rzemiosła, wojskowej dyscypliny, języków obcych oraz umiejętności technicznych. Aktualnie 104 zagranicznych studentów wojskowych kształci się pod czujnym okiem kadry dydaktycznej AMW.

 

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.