• <
Baltexpo2023_duży

Dawny okręt rakietowy ORP Metalowiec zaczął nabierać wody

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Dawny okręt rakietowy ORP Metalowiec zaczął nabierać wody

Partnerzy portalu

Dawny okręt rakietowy ORP Metalowiec zaczął nabierać wody - GospodarkaMorska.pl

Jak poinformował portal trojmiasto.pl, w dawnym okręcie rakietowym ORP "Metalowiec" doszło do przecieku. Na szczęście, został w porę zauważony a na pomoc przybyli strażacy Marynarki Wojennej. Obecnie trwa osuszanie.

ORP "Metalowiec"  został zaprojektowany w ZSRR w CMKB "Ałmaz" i zbudowany w Rybińskiej Stoczni Rzecznej. Jest to okręt projektu 1241RE Mołnija, w kodzie NATO: Tarantul I. Jest to eksportowa wersja projektu. Wszedł do służby 13 stycznia 1988. Głównym zadaniem jednostki była ochrona wybrzeża od strony morza. 3 grudnia 2013 r. został wycofany ze służby. Od tego czasu jednostka jest własnością Agencji Mienia Wojskowego i cumuje przy jednym z nabrzeży Portu Wojennego Gdynia.

Jak powiedział Radosław Pioch, rzecznik 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej, na łamach portalu Trojmiasto.pl: - Doszło do niewielkiego rozszczelnienia i delikatnie się podtopił od strony rufy. Obecnie trwa akcja. Woda została już z niego wypompowana, w tej chwili trwa osuszanie go.

Po osuszeniu, ma zostać zlokalizowane, a następnie zabezpieczone miejsce przecieku.

ORP "Metalowiec" ma 56,9 m długości, 10,2 m szerokości i 2,2 zanurzenia, może osiągnąć prędkość 43 węzłów.

Źródło:
trojmiasto.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.