• <
BOTA_2023

Jubileusz ORP Wodnik

27.05.2015 06:59 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Jubileusz ORP Wodnik - GospodarkaMorska.pl

Ponad 450 tysięcy przebytych mil morskich, ponad 2800 wyszkolonych przyszłych oficerów Marynarki Wojennej, wizyty w setkach zagranicznych portów, a także udział w operacji "Pustynna Burza" to najważniejsze dokonania okrętu szkolnego ORP "Wodnik".
Dzisiaj jednostka ta obchodzi 39 rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery.


Zgodnie z marynarską tradycją, o godzinie 08:00, wraz z podniesieniem bandery i wielkiej gali branderowej, rozpoczęto obchody okrętowego jubileuszu. W uroczystościach uczestniczył dowódca dywizjonu Okrętów Wsparcia komandor Albert Figat, a także dotychczasowi dowódcy okrętu oraz jego obecna załoga.

ORP „Wodnik” czynnie uczestniczy w procesie wyszkolenia przyszłych oficerów i podoficerów Marynarki Wojennej RP. Na okręcie prowadzone są praktyki kandydatów do Akademii Marynarki Wojennej, praktyki nawigacyjno – szkoleniowe podchorążych po drugim roku studiów, praktyki podoficerskie, w czasie których studenci zapoznają się z warunkami służby na okrętach Marynarki Wojennej. Praktykanci uczestniczą w procesie dowodzenia zasobami ludzkimi, szkolenia techniczno–specjalistycznego, użycia uzbrojenia i długotrwałego obsługiwania mechanizmów. Wraz z etatową załogą poznają odwiedzane porty. Zapoznają się też ze środkami ratunkowymi, zasadami postępowania w warunkach zagrożenia życia na morzu. Poznają tradycje Marynarki Wojennej. Mają możliwość praktycznego zastosowania „Regulaminu służby na okrętach MW RP”, „Ceremoniału morskiego” oraz „Metodyki szkolenia bojowego”. Uczestniczą w uroczystościach rocznicowych i patriotycznych godnie reprezentując biało-czerwona banderę na morzach i oceanach świata.

W 1990 roku wskutek decyzji o włączeniu ORP „Wodnik” do polskiego kontyngentu wojskowego w Zatoce Perskiej, okręt zmodernizowano tak, aby mógł pełnić funkcję jednostki sanitarno-ewakuacyjnej. Wiązało się to z demontażem uzbrojenia oraz doposażeniem okrętu w lądowisko dla śmigłowców. Okręt został pomalowany na biało i oznaczony znakami Czerwonego Krzyża. Wyjście okrętu do rejonu działań nastąpiło 29 grudnia 1990 roku. Do Gdyni okręt powrócił 20 maja 1991 roku. W uznaniu zasług załogi król Arabii Saudyjskiej dekretem nr 5127 z 24 września1991 roku nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”. W uznaniu zasług położonych w rozwój Marynarki Wojennej 24 października 1995 roku Dowódca MW admirał Romuald WAGA wyróżnił ORP „Wodnik” medalem „Za zasługi dla MW RP”. Matką Chrzestną okrętu jest pani Maria GLIŃSKA - żona byłego Komendanta Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (obecna Akademia MW). Okrętem wchodzącym w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia dowodzi kmdr por. Paweł Ogórek.

Dziękujemy za wysłane grafiki.