• <
BOTA_2023

Montaż wielkiej trafostacji offshore - operacja wagi ciężkiej w Mostostalu Pomorze [wideo]

03.05.2021 22:46 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Montaż wielkiej trafostacji offshore - operacja wagi ciężkiej w Mostostalu Pomorze [wideo]

Partnerzy portalu

Montaż wielkiej trafostacji offshore - operacja wagi ciężkiej w Mostostalu Pomorze [wideo] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W Mostostalu Pomorze powstaje trafostacja na jedną z farm wiatrowych o mocy 247 MW na Morzu Bałtyckim. Gigant łącznie waży ponad 1000 ton. W piątek odbyła się kluczowa operacja łączenia dwóch największych elementów konstrukcji.

Trafostacja ma ponad 45 metrów długości, 20 metrów szerokości i 20 metrów wysokości. W Mostostalu powstaje od około roku. Obecnie projekt jest w końcowej fazie, przekazanie konstrukcji klientowi planowane jest na początek czerwca.

W pierwszej fazie projekt obejmował prefabrykację dwóch osobnych modułów i wykonanie powłoki antykorozyjnej. Kompleksowe prace antykorozyjne wykonała firma Muehlhan Polska jeden z liderów na światowym rynku morskim w tej dziedzinie.

Punktem kulminacyjnym było ustawieniu górnego bloku o masie ponad 550 ton na drugim i scaleniu obu konstrukcji. Realizacja tego zadania wymagała ściągnięcia potężnego dźwigu pływającego HLV Uglen z Norwegii o maksymalnym udźwigu wynoszącym 800 ton. Największe dźwigi pływające w Polsce - Maja należąca do Polskiego Ratownictwa Okrętowego oraz Conrad Consul należący do stoczni Marine Projects mają udźwig odpowiednio 330 i 400 ton.

Po trwałym scaleniu oraz częściowym wyposażeniu trafostacja zostanie nasunięta na barkę i przetransportowany drogą morską do odbiorcy.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.