• <
BOTA_FILM_2021

Kursokonferencja Trenerów PZŻ w nowej, internetowej formule

ew

11.12.2020 10:37 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Kursokonferencja Trenerów PZŻ w nowej, internetowej formule
Kursokonferencja Trenerów PZŻ w nowej, internetowej formule - GospodarkaMorska.pl
źródło: PZŻ

Dwudniowa Kursokonferencja Trenerów PZŻ, czyli cykliczne spotkanie, służące podnoszeniu kwalifikacji i kompetencji żeglarskiej kadry szkoleniowej, zwykle odbywało się w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich przy osobistym udziale uczestników. Tym razem, z powodu obostrzeń sanitarnych, szkolenie, które zgromadziło niemal setkę trenerów, odbyło się online, przy wykorzystaniu platformy ClickMeeting.

Pierwszy dzień, stanowiący część konferencyjną wydarzenia, rozpoczął się od wystąpienia Prezesa PZŻ Tomasza Chamery, wybranego niedawno na Wiceprezydenta World Sailing. Przedstawił on działalność światowych władz żeglarstwa w kontekście decyzji podjętych na niedawnej konferencji w zakresie m.in. konkurencji olimpijskich i ich wpływie na kształt szkolenia kadr PZŻ:

- Kursokonferencja jest jedną z nielicznych okazji, do spotkania się w szerokim gronie polskich trenerów żeglarstwa. Zależało nam na tym, aby ta okazja została wykorzystana pomimo, że nie mogliśmy się spotkać osobiście twarzą w twarz. Dziękuję Pionowi Sportu PZŻ za realizację kursokonferencji w formule internetowej, dzięki czemu ciągłość doskonalenia naszych kadr trenerskich została zachowana. Ta forma komunikacji sprawdziła się w działalności PZŻ bardzo dobrze. Pomogła utrzymać bezpośredni kontakt z naszymi członkami przy wybuchu pandemii, gdy regularnie organizowaliśmy wirtualne i interaktywne spotkania dotyczące wytycznych rządowych w zakresie uprawiania sportu. Choć w przyszłości, miejmy nadzieję niedługiej, wrócimy do spotkań i szkoleń osobistych, które mają oczywiste zalety, to na pewno będziemy wykorzystywać Clickmeeting, chociażby do goszczenia ekspertów, którzy na przykład nie mogą fizycznie pojawić się na na konferencji - skomentował Prezes PZŻ Tomasz Chamera.

Dyrektor Sportowy PZŻ Dominik Życki podsumował wymagający i nietypowy przez pandemię sezon 2020 i przedstawił cele sportu żeglarskiego na rok 2021:

- Cele na nadchodzący sezon, o jakich tu mówiliśmy, są przede oparte o wyzwania Igrzysk Olimpijskich, bo dla naszego mecenasa czyli Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jest to absolutny priorytet. Strategia szkolenia dzieci i juniorów na najbliższe lata była tematem, który spotkał się z największym zainteresowaniem, bo uczestnicy szkolenia pracują w większości właśnie z młodszymi grupami zawodników. Zbigniew Czubek i Rafał Szukiel - Trenerzy główni PZŻ ds. dzieci i młodzieży, wprowadzili trenerów w planowane zmiany w systemie sportu młodzieżowego oraz przedstawili założenia działalności Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży PZŻ. Niektóre z tych zmian są dla części klubów trudne, ale to zmiany niezbędne, bo wymuszone zostały nowymi klasami w programie olimpijskim. A to wiąże się z dostosowaniem szkolenia w klasach przygotowawczych, gdzie buduje się podstawa solidnej kadry seniorskiej. Nowe konkurencje olimpijskie, jak Kiteracing czy Windfoil, wymagają innego przygotowania niż dotychczasowe, nazwijmy to bardziej klasyczne odmiany naszego sportu i mamy przed sobą wyzwanie dostosowania się do nowych realiów - powiedział Dyrektor Sportowy PZŻ Dominik Życki.

Drugi dzień zdominowały warsztaty i wykłady prowadzone przez trenerów klas olimpijskich. Dużo miejsca poświęcono tu tematyce trymu sprzętu, coraz popularniejszemu żeglowaniu na foilach i przybliżono systemy służące optymalizacji treningu żeglarskiego, które są stosowane przez trenerów i zawodników Kadry Olimpijskiej PZŻ. Zaprezentowane zostały także założenia nowego projektu Akademii Rozwoju Trenerów.

- Jest to projekt wewnątrzzwiązkowy, któray ma na celu prowadzenie ciągłych szkoleń dla trenerów. Dzięki temu nasza kadra szkoleniowa ma mieć dostęp do wiedzy, którą trudno pozyskać gdzie indziej. Założeniem jest tu oczywiście podnoszenie poziomu kompetencji trenerów klubowych, działających szczególnie w młodszych grupach, ale także wspieranie trenerów z bogatym doświadczeniem, pracujących już na zaawansowanym poziomie - dodał Dyrektor Sportowy PZŻ Dominik Życki.

Na zakończenie szkolenia, lekarz Kadry Narodowej PZŻ Witold Dudziński przedstawił rekomendacje i zalecenia sanitarne, wymagane do realizacji treningu żeglarskiego w zdrowiu i bezpieczeństwie jego uczestników.

Dziękujemy raz jeszcze uczestnikom, a jeśli nie braliście Państwo udziału w szkoleniach Pionu Sportu PZŻ, a jesteście zainteresowani uczestnictwem w kolejnej Kursokonferencji Trenerów bądź udziałem w Akademii Rozwoju Trenerów, prosimy o e-mail na pyabiuro@pya.org.pl.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36475,00 $ tona 0,10% 4 sie
 Cynk 2975,00 $ tona 0,17% 4 sie
 Aluminium 2575,00 $ tona -0,77% 4 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.