• <
polboat_2022

Załoga I love Poland weźmie udział w regatach Caribbean 600

ew

24.02.2020 14:51 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Załoga I love Poland weźmie udział w regatach Caribbean 600

Partnerzy portalu

Załoga I love Poland weźmie udział w regatach Caribbean 600 - GospodarkaMorska.pl

Dziś rozpoczyna się 12. edycja regat Caribbean 600. Ponad 70 teamów i około 700 żeglarzy wystartuje z wyspy Antigua. Wśród nich, znajdą się trzy załogi z Polski, w tym słynny jacht I love Poland z nowym kapitanem, Grzegorzem Baranowskim.

Trasa wyścigu liczy około 600 Mm i biegnie pomiędzy karaibskimi wyspami w pobliżu Antigui. Rozpocznie się on w poniedziałek 24 lutego o godzinie 10.50 (15.50 czasu polskiego). Pierwszych jachtów na mecie można spodziewać się w środę. Rozdanie nagród odbędzie się w piątek 28 lutego o godzinie 18 (23 czasu polskiego).

W regatach wezmą udział trzy załogi z Polski: „Sailing Poland” (Volvo Ocean 65) ze sternikiem Maciejem Marczewskim, „Green Dragon” (Volvo Open 70) ze Zbigniewem Gutkowskim oraz „I Love Poland” (Volvo Open 70) ze sternikiem Grzegorzem Baranowskim. Wszystkie polskie jednostki będą się ścigać w grupie IRC 0. Dla „I Love Poland” będzie to nie tylko pierwszy start po rozpoczęciu programu szkoleniowego, ale też z nowym kapitanem w miejsce Jarosława Kaczorowskiego.

Przypomnijmy, że jacht „I love Poland” znany był wcześniej jako „Polska100”. W ciągu dwóch lat załoga jednostki pod dowództwem Mateusza Kusznierewicza miała odwiedzić 100 portów na pięciu kontynentach, pokonując ponad 40 tys. mil morskich. W maju zeszłego roku Polska Fundacja Narodowa zakończyła współpracę przy tym projekcie z Fundacją Navigare i Mateuszem Kusznierewiczem na „skutek utraty zaufania PFN zarówno do Pana Kusznierewicza jak i do związanej z nim fundacji”.

Jacht miał promować Polskę zagranicą, jednak ze względu na poważne uszkodzenie, musiał zakończyć swój rejs. Nie wziął także udziału w prestiżowych regatach  Rolex Sydney Hobart Yacht Race 2019. Pisaliśmy na ten temat TUTAJ

Polska Fundacja Narodowa kupiła używany jacht za ok. 900 tys. euro. Nowa łódź tego typu kosztuje ok. 7 mln euro. Na pytanie, dlaczego do tego projektu nie wybrano jednostki, która powstała w polskiej stoczni, skipper jachtu odpowiedział, że bardzo chciałby, żeby cokolwiek na tę łódź było wyprodukowane w Polsce, jednak żadna ze stoczni nie jest przystosowana do budowania tego typu jednostek.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.