• <

Zachodniopomorska policja przygotowana na finał Zlotu Wielkich Żaglowców

pc

02.08.2017 01:29 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Zachodniopomorska policja przygotowana na finał Zlotu Wielkich Żaglowców
Zachodniopomorska policja przygotowana na finał Zlotu Wielkich Żaglowców - GospodarkaMorska.pl

Przeszło 1,5 tys. policjantów i funkcjonariuszy służb mundurowych będzie dbało o bezpieczeństwo podczas, rozpoczynającego się w piątek, finału Zlotu Wielkich Żaglowców w Szczecinie. Na terenie imprezy wprowadzony będzie zakaz lotu dronów oraz używania materiałów pirotechnicznych.

We wtorek załogi biorące udział w The Tall Ships Races wyruszyły z litewskiej Kłajpedy. Jednostki mają do pokonania ostatni etap regat, liczący 250 mil morskich. W piątek rano są spodziewane w Świnoujściu, gdzie wyznaczono metę. Finał Zlotu Wielkich Żaglowców rozpocznie się w piątek w Szczecinie i będzie trwał do 8 sierpnia.

"Ponad 1500 policjantów oraz funkcjonariuszy służb mundurowych z Pomorza Zachodniego będzie dbało o bezpieczeństwo podczas szczecińskiego finału regat" – poinformował PAP we wtorek rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie komisarz Przemysław Kimon. Dodatkowo wspierać ich będzie 250 policjantów z innych województw, m.in. z Warszawy, Łodzi i Bydgoszczy.

Komisarz Kimon zapowiedział, że podczas imprezy codziennie będzie wychodziło do służby ok. 700 policjantów, a także funkcjonariusze żandarmerii wojskowej, służby granicznej, straży miejskiej, izby celno-skarbowej i urzędu morskiego. Zwiększonej liczby patroli należy spodziewać się także na drogach prowadzących do Szczecina.

"Podczas finału regat pracować będzie kilku niemieckich policjantów, którzy będą delegowani do służby patrolowej oraz do pracy na torze wodnym na odcinku Zalewu Szczecińskiego" – dodał rzecznik zachodniopomorskiej policji.

"W ramach zabezpieczeń imprezy wykorzystane zostaną metalowe barierki, a także po raz pierwszy postawione będą betonowe bloki, które uniemożliwią wjazd pojazdów na teren wydarzenia. Decyzję o umieszczeniu zapór podjęliśmy po analizie ostatnich wypadków m.in. z Nicei, gdzie w turystów wjechała ciężarówka. Na Wałach Chrobrego oraz na Łasztowni postawione zostaną tzw. posterunki przesiewowe, gdzie będzie odbywać się kontrola osób wchodzących na imprezę" – wyjaśnił. Jak podkreślił Kimon, działania policji będą opierać się na doświadczeniu zdobytym m.in. podczas ubiegłorocznych obchodów Światowych Dni Młodzieży.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Odrą w Szczecinie od 5 do 13 sierpnia. Zakaz lotów bezzałogowych statków powietrznych obejmuje obszar w promieniu 1 mili morskiej, licząc od mostu na Trasie Zamkowej. Będzie on chroniony przez system antydronowy Jastrząb. Wojewoda zachodniopomorski wydał zakaz używania wyrobów pirotechnicznych na terenie całego Szczecina. Rozporządzenie obejmuje czas trwania finału regat od 4 do 9 sierpnia.

Odwiedzający finał regat turyści znajdą wszystkie najważniejsze informacje w bezpłatnej aplikacji na smartfony Sail Szczecin. Elektroniczny przewodnik zawiera m.in. aktualny program wydarzenia, mapę cumowania poszczególnych jednostek wraz z ich zdjęciem i krótkim opisem.

W piątek w Szczecinie spodziewanych jest ponad 70 jednostek z 18 krajów. Przy nabrzeżach w centrum miasta zacumować ma m.in. portugalski żaglowiec Santa Maria Manuela, rosyjski Shtandart czy Dar Młodzieży.

W The Tall Ships Races biorą udział załogi złożone z grup młodych adeptów żeglarstwa, którzy zbierają morskie szlify na Bałtyku startując w trzech wyścigach: między Halmstad i Kotką, Turku i Kłajpedą oraz Kłajpedą i Szczecinem. Zwieńczeniem kilkutygodniowej rywalizacji na morzu będzie barwna parada załóg przemierzająca ulice centrum Szczecina oraz ceremonia wręczenia trofeów w czterech klasach i w klasyfikacji generalnej. Szczecin już po raz trzeci - podobnie jak w 2007 i 2013 roku - będzie gospodarzem finału The Tall Ships Races.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.