• <
escort_980x120_gif_2020

W Gdyni powstanie nowa marina za 160 mln zł

14.04.2015 07:32 Źródło: własne

Partnerzy portalu

W Gdyni powstanie nowa marina za 160 mln zł - GospodarkaMorska.pl

13 kwietnia br. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oficjalnie wręczył porozumienie w sprawie budowy Polskiemu Związkowi Żeglarstwa, spółkom Nowa Marina Gdynia SA i Nowa Marina Gdynia SA (spółka komandatowa), klubom Yacht Klub Stal Gdynia, Jacht Klub Morski Gryf, Yacht Klub Polski Gdynia, a także Związkowi Harcerstwa Polskiego.

Zakończył się kolejny etap negocjacji prowadzonych pomiędzy partnerami inwestycji, a Polskim Związkiem Żeglarskim. Przewodnictwem nad inwestycją zajmie się utworzona spółka Nowa Marina Gdynia S.A. Budowa ruszy prawdopodobnie w przyszłym roku, odbiór obiektu planowany jest na rok 2017.

Nie wszyscy są pozytywnie nastawieni co do prowadzonej inwestycji, znaleźli się również przeciwnicy, którzy krytykują projekt.

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Wiesław Kaczmarek, przyznaje, że powstanie nowej mariny podniesie prestiż miasta, będzie również szansą na organizację w Gdyni mistrzostw świata w żeglarstwie.

- Dotychczas Gdynia dwukrotnie starała się o organizację tej imprezy, ale jako słaby punkt wskazywano właśnie brak profesjonalnego zaplecza. Po zakończeniu inwestycji, ten kontrargument powinien zniknąć. Liczę, że trzecia aplikacja będzie skuteczna, mówi Wiesław Kaczmarek.

Miasto chce po raz kolejny aplikować o organizację mistrzostw świata w żeglarstwie w 2018 roku.

Według projektu, przy nabrzeżu Beniowskiego, ma się znaleźć wielofunkcyjne centrum hotelowo-biurowe z rozbudowaną infrastrukturą usługową, będą tam sale szkoleniowe oraz komfortowe zaplecze sanitarne. Planowana jest budowa hotelu z 200 pokojami. Od strony alei Jana Pawła II znajdą się sklepy, kawiarnie i restauracje. Bezpośredni dostęp do morza umożliwi klubom żeglarskim kontynuację działalności statutowej. Nowoczesny kompleks stanie się wielofunkcyjnym zapleczem dla uprawiania żeglarstwa oraz sportów wodnych.

Parter budynku, w którym znajdą się lokale gastronomiczne będzie miał przeszklone fronty, dzięki czemu bryła nie będzie odcinać się na tle morza. Pod względem wizualnym projekt wpisuje się w modernistyczny design Gdyni o co zadbało Studio Kwadrtat, które wygrało ogólnopolski konkurs na projekt mariny. Projekt ten łączy nowoczesność z utylitarnością. Dachy wszystkich budynków będą płaskie, co umożliwi dodatkowe zagospodarowanie tych płaszczyzn. Na szczytach budynku mają powstać tarasy widokowe wchodzące w skład części hotelowych, biurowych i gastronomiczych.

Rozpoczęcie prac budowlanych planuje się na początku przyszłego roku i trwać one będą do jesieni 2017 r.  Budynki, jakie znajdują się obecnie na tym terenie zostaną rozebrane.

Koszt inwestycji szacuje się na 160 mln zł. Inwestycja zakłada zagospodarowanie terenu o łącznej powierzchni 0,6 ha, 0,2 ha przeznaczone będzie na parkingi i place manewrowe. Powierzchnia zabudowy będzie obejmować 9,2 tys m kw., z czego przestrzeń użytkowa wyniesie 32 tys m kw. Wysokość budynków stanowić będzie 18 metrów.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.