• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

pc/Urząd Morski w Gdyni

06.09.2017 12:32 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie VIII Bałtycki Maraton Brzegiem Morza i VII Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni

Partnerzy portalu

VIII Bałtycki Maraton Brzegiem Morza i VII Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

Na trasie Jastarnia-Jurata-Władysławowo-Jastarnia 26 sierpnia 2017 r. odbył się VIII Bałtycki Maraton Brzegiem Morza. Zwycięzcą został Paweł Kosek z miejscowości Tychy z czasem 2:56:22. Ubiegłoroczny lider, Marek Dzięgielewski z Dużniewa, tym razem zajął drugie miejsce, przekraczając linię mety jedynie o sekundę później. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zdobył Krzysztof Wolski z Gałkowa Małego. Wśród pań zwyciężyła Aleksandra Jachimczyk z Chrzanowa z czasem 3:40:29. Na podium jako druga uplasowała się Agnieszka Mizera z miejscowości Lędowo Osiedle, a za nią Anna Żabiełowicz z Redy.

IV Bałtycki Półmaraton Brzegiem Morza wygrał Wojciech Urbanowski z Wrocławia z czasem 1:31:40, drugi na mecie pojawił się Marcin Tański z Pucka, a trzeci Dariusz Murawski z Baboszewa. Wśród pań podium ukształtowało się następująco: Iwona Szabłowska z Juszkowa z czasem 1:42:59, Maria Napiontek z Poznania oraz Iwona Świercz z Warszawy.

Przed dekoracją zawodników na scenie w Porcie Jastarnia kmdr Edward Kinas, wiceprezes PoZŻ, wręczył dyrektorowi Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż.w. Wiesławowi Piotrzkowskiemu oraz burmistrzowi Jastarni Tyberiuszowi Narkowiczowi Honorowe Odznaki Pomorskiego Związku Żeglarskiego „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego”.

VII Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, jako nieodłączną imprezę towarzyszącą maratonowi, zorganizowano we współpracy z Jacht Klubem Marynarki Wojennej KOTWICA. Wzięło w nich udział 8 jachtów z 42 żeglarzami. Kolejność na podium była następująca:

I miejsce – Urząd Morski w Szczecinie na jachcie TURKUS, skipper Andrzej Dołgopołow

II miejsce – Urząd Morski w Gdyni na jachcie TOPAZ, skipper Andrzej Kajut

III miejsce – Urząd Morski w Gdyni na jachcie CARO II, skipper Wacław Lipiec

Dodatkowo, puchary dla żeglarzy ufundował prezes Ligi Morskiej i Rzecznej (załoga Ligi Morskiej i Rzecznej o/Gdańsk ze skipperem Bogdanem Glinieckim) oraz burmistrz Jastarni i Komandor Jacht Klubu MW Kotwica (trzecia załoga Urzędu Morskiego w Gdyni na jachcie ANDROMEDA ze skipperm Władysławem Spichalskim – jacht bezwzględnie najszybszy na mecie).

Impreza, która już na stałe wpisała się w kalendarz atrakcji kończących sezon letni organizowana jest w celu promocji walorów Półwyspu Helskiego, popularyzacji biegania oraz zrównoważonego zagospodarowania brzegów morskich.
Bałtycki Maraton Brzegiem Morza jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie klasycznym maratonem, którego trasa w całości (42,195m) przebiega po morskiej plaży.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020