• <

The Tall Ships Races okiem komendanta Daru Młodzieży kpt. ż.w. Ireneusza Lewandowskiego

pc/Akademia Morska w Gdyni

27.07.2017 22:54 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie The Tall Ships Races okiem komendanta Daru Młodzieży kpt. ż.w. Ireneusza Lewandowskiego
The Tall Ships Races okiem komendanta Daru Młodzieży kpt. ż.w. Ireneusza Lewandowskiego - GospodarkaMorska.pl

Dar Młodzieży włączył się w bałtycki cykl zlotów i regat The Tall Ships Races, organizowanych przez Sail Training International, w fińskim Turku. Stamtąd wystartował wraz z całą flotyllą do litweskiej Kłajpedy, skąd także w regatach popłynie na finał imprezy do Szczecina.

"Sam pobyt w mieście, przed oficjalnym rozpoczęciem drugiego etapu wyścigu, na trasie Turku - Kłajpeda obfitował w spektakularne atrakcje: zorganizowano dla nas wycieczki po okolicy, odbyły się sportowe zawody załóg, kolorowa parada uliczna czy wreszcie crew party dla załóg, z doskonałą muzyką i niezłym jedzeniem. Można powiedzieć, że miasto stanęło na wysokości zadania. Dla żeglarzy przewidziano darmową komunikację miejską, zwiedzanie muzeów, basen, a także udział w imprezach kulturalnych, wśród których największym wydarzeniem był chyba koncert Pet Shop Boys.

Dar Młodzieży pełnił w tym czasie funkcję ambasadora polskości: pokład udostępniono do zwiedzania, a w salonie kapitańskim odbyły się liczne spotkania z przedstawicielami administracji, dyplomacji, biznesu. Statek zwiedziła też liczna grupa fińskiej Polonii wraz z polskim proboszczem.

Prawdziwe święto żaglowców rozpoczęło się w niedzielę, 23 lipca. Wówczas wszystkie żaglowce uczestniczące w regatach rzuciły cumy i przedefilowały rzeką Aurą przez środek miasta, a następnie w pieknej paradzie szły długim, ponad pięćdziesięciomilowym szlakiem pomiędzy szkierami na otwarte morze. Na całym dystansie żegnały nas masy ludzi zebrane na brzegach wysepek i pokładach niezliczonych żaglówek, motorówek i różnego rodzaju sprzętów pływających wzdłuż całego szlaku.

Start nastąpił  o godzinie 12.30 polskiego czasu. W grupie A, czyli największych żaglowców wystartowało pietnaście jednostek. Start Daru był udany, przecięliśmy linię w samej czołówce i do nocy wypracowaliśmy ostatecznie trzecią pozycję. Słabszy wiatr nad ranem, niesprzyjający dużym żaglowcom spowodował, że przesunęliśmy się znacznie do tyłu, by w ciagu dnia nadrobić zaległości i osiągnąć piątą pozycję. Informacje o pozycji są nieoficjalne, gdyż ostateczne pozycje uzyskuje się po przeliczeniu uzyskanych czasów o współczynniki przeliczeniowe.

Współczynnik Daru jak bardzo szybkiego statku jest wyjątkowo niekorzystny, co powoduje, że nawet gdy przychodzimy na pierwszym miejscu, to później w klasyfikacji lądujemy gdzieś w połowie stawki. Coraz częściej wracają głosy, że "Dar" nie jest tu zbyt sprawiedliwie potraktowany. Nie mniej w "The Tall Ships Races" tak naprawdę idzie nie o miejsce ale o udział, o przeżycie przygody, o nawiązanie międzynarodowych przyjaźni i  godną reprezentację narodowej społeczności żeglarzy. Z tych zadań "Dar" jak zwykle wywiązuje się znakomicie, zbierając od odwiedzających i kolegów z innych żaglowców najwyższe noty, w szczególności za atmosferę i poziom utrzymania statku".

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40950,00 $ tona 1,77% 25 lis
 Cynk 3431,00 $ tona 0,06% 25 lis
 Aluminium 2740,00 $ tona 1,56% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.