• <

Spotkanie z Markiem Kamińskim w ramach Roku Wisły

jk

01.09.2017 19:10 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Spotkanie z Markiem Kamińskim w ramach Roku Wisły
Spotkanie z Markiem Kamińskim w ramach Roku Wisły - GospodarkaMorska.pl

O swoich dotychczasowych wyprawach, filozofii podróżowania oraz kolejnej wyprawie – dookoła Ziemi - mówił w piątek podróżnik Marek Kamiński na spotkaniu z dziennikarzami węgierskimi w Instytucie Polskim w Budapeszcie w ramach Roku Wisły.

Kamiński, który dwukrotnie przepłynął Wisłę kajakiem od źródeł do ujścia – latem i zimą – mówił m.in., że choć często nam się wydaje, że ciekawym celem podróży może być coś, co jest daleko czy jest egzotyczne, to najciekawsze rzeczy często dzieją się obok nas, tylko ich nie dostrzegamy. W ten sposób on sam wpadł na pomysł spływu Wisłą. Zasugerował też, że być może podobnie jest z Dunajem dla Węgrów – że nie dostrzegają jego atrakcyjności, bo żyją obok niego.

Kamiński, pytany o następne plany, powiedział, że myśli o „duchowej podróży” dookoła Ziemi.

„Ostatnio leciałem do Japonii i jeden 8-godzinny lot dał wielką torbę śmieci z cateringu. Podróżując produkujemy bardzo dużo śmieci. Pomyślałem: ciekawe, jak by wyglądała taka podróż, żeby śmieci było jak najmniej” – mówił.

Jak dodał, chodzi o używanie technologii w taki sposób, żeby były jak najmniejszym obciążeniem dla środowiska. „Jeszcze nie wiem, jak ta podróż będzie wyglądać. Może to będzie samochód o napędzie solarnym?” – oznajmił.

Pytany o przygotowania do swoich podróży, powiedział, że medytuje i biega. Zaznaczył też, że w wyprawach najważniejsza jest energia i formą przygotowań do podróży jest czerpanie jej z natury, czego doświadczył m.in. podczas obecnego pobytu w Budapeszcie, odwiedzając słynne kąpielisko Szechenyiego z gorącymi źródłami.

W piątek wieczorem Kamiński porozmawia z zainteresowanymi na jeszcze jednym spotkaniu w Budapeszcie – w ramach trwającego właśnie festiwalu Dunapast, poświęconego Dunajowi. Polski gość odwiedzi też wyspę Nepsziget, gdzie w ramach Dunapestu zorganizowano amatorskie warsztaty budowy drewnianych łódek pod nadzorem doświadczonych instruktorów, w których uczestniczy m.in. drużyna Instytutu Polskiego.

P.o. dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Jarosław Bajaczyk, który był pomysłodawcą przyjazdu Kamińskiego na Węgry, zauważył, że dotąd nie ukazała się po węgiersku żadna książka Kamińskiego i być może jego obecna wizyta to zmieni.

„Nie chodzi mi tylko o książki stricte podróżnicze. On pisze o podróżach przede wszystkim jako o procesie poszukiwania samego siebie, odnajdywania biegunów, celów w życiu. Jest to de facto poradnik, jak żyć mądrze, jak szukać duchowej sfery życia. Myślę, że te książki – jak pokazały reakcje dziennikarzy na dzisiejszym spotkaniu - spotkałyby się tutaj z zainteresowaniem” – powiedział Bajaczyk PAP.

Marek Kamiński (ur. 1964 w Gdańsku), polarnik, podróżnik, żeglarz, pisarz i fotograf, jako pierwszy człowiek na świecie zdobył w jednym roku (1995) dwa bieguny Ziemi. Zasłynął też podróżą na bieguny z niepełnosprawnym chłopcem Jasiem Melą. Jest założycielem fundacji jego imienia, wspierającej osoby dotknięte przez los.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39575,00 $ tona 1,67% 18 paź
 Cynk 3814,00 $ tona 0,53% 18 paź
 Aluminium 3179,00 $ tona 0,54% 18 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.