pc

17.07.2017 20:20 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Piotr Kędziora pierwszy w Apotex Cup - GospodarkaMorska.pl

Piękna pogoda, otwarte morze, gościnna marina i walka o wiatr – tak wyglądały Długodystansowe Mistrzostwa Polski klasy Delphia24 Apotex Cup, które odbyły się w dniach 14-16 lipca w Dziwnowie. Mistrzostwo Polski zdobyła załoga Piotra Kędziory na jachcie Cellfast, a jacht Pawła Tarnowskiego z Flexistav Apotex Team uległ awarii, przez co regaty ukończyli dopiero na piątej pozycji.

Wakacje w pełni, a to oznacza, że sezon żeglarski także. Na wybrzeże zjechały się najlepsze polskie załogi klasy Delphia24. To właśnie na tych jachtach rozegrane były Długodystansowe Mistrzostwa Polski. Niestety słaby wiatr spowodował, że walka o najwyższe trofea nie była tak emocjonująca, jak wszyscy się spodziewali.

Od początku regat doskonale radziła sobie załoga Cellfast:

– Wszystko nam wychodziło w tych regatach – śmieje się Piotr Kędziora – sternik załogi – gdyby nie mały błąd w pierwszym wyścigu, wygralibyśmy wszystkie starty w tych regatach. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, to jeden z naszych największych sukcesów – podsumowuje.

Mimo dobrego startu, jacht Tarnowskiego uległ awarii w drugim wyścigu, co uniemożliwiło walkę o dobrą pozycje.

– Niestety w trakcie drugiego wyścigu zepsuł nam się ster. Ukończyliśmy drugi i trzeci wyścig, ale praktycznie nie udało się sterować łódką i dopłynęliśmy na ostatnim miejscu, co nie pozwoliło nam już walczyć o podium – dodaje Tarnowski.

Żeglarstwo to nie tylko umiejętności, ale także szczęście, tego zabrakło załodze Flexistav Apotex Team. Żeglarze jednak nie poddają się.

– To była impreza na naprawdę wysokim poziomie. Przepiękna marina, znakomita organizacja, jestem pewien że w przyszłym roku tu wrócimy – podsumowuje skipper  Flexistav Apotex Team.

Po naprawieniu steru w trzecim dniu regat załoga wzięła udział już tylko w jednym wyścigu, który udało jej się zakończyć na drugiej pozycji. W klasyfikacji końcowej żeglarze Flexistav Apotex Team zajęli 5. miejsce.

Załoga Flexistav Apotex Team startuje w składzie: Paweł Tarnowski, Łukasz Kiwer, Tomasz Bączkiewicz, Piotr Kucharski

Kolejny start załogi to regaty w klasie Delphia24 Auto Podlasie Cup oraz Mistrzostwa Polski Startelekom Cup w Pucku w sierpniu. Najważniejszym punktem sezonu będzie start w Mistrzostwach Świata klasy J70 na Sardynii we wrześniu, gdzie zgłoszonych jest blisko 200 jachtów.