• <

Ekstremalnie trudne - Mistrzowskie Regaty Baltic Polonez Cup Race 2016

29.04.2016 06:36 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Ekstremalnie trudne - Mistrzowskie Regaty Baltic Polonez Cup Race 2016
Ekstremalnie trudne - Mistrzowskie Regaty Baltic Polonez Cup Race 2016 - GospodarkaMorska.pl

1 czerwca organizatorzy rozpoczną zgłoszenia do I Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych ORC - Baltic Polonez Cup Race 2016.

Tegoroczne regaty organizowane będą przez Fundację Żeglarską Sailportal.pl, we współpracy z Komisją Żeglarstwa Morskiego PZŻ, przeprowadzone będą zgodnie z przepisami ISAF (ORC), Greenbook ORC - a żeglarze samotnicy i załogi dwuosobowe zostaną sprawdzeni na trzech różnych dystansach.

- Od dawna myślałem o tym, by regaty „Poloneza" stały się imprezą o randze Mistrzostw Polski - mówi Krzysztof Krygier, dyrektor imprezy. Dotąd wyścig był „amatorską imprezą żeglarską", dzisiaj realizujemy kolejne nasze cele którymi są:
- organizacja profesjonalnych zawodów sportowych w grupie ORC, które wyłonią Mistrzów Polski w tej klasie
- zachowanie grup towarzyszących o charakterze towarzyskim i amatorskim (grupy KWR, Open, Class)
- wprowadzenie kilku różnych dystansów pozwalające wyłonić najlepszych z najlepszych - potrafiących skutecznie rywalizować w każdych warunkach i na każdej trasie, nie tylko na trasie długodystansowej (jak dotychczas.)

Tym samym „Polonez" staje się najtrudniejszą i najbardziej wszechstronną sportową imprezą dla żeglarzy samotników i załog dwuosobowych w rejonie Bałtyku i w Polsce.


Wyścigi o tytuł Mistrzów Polski Samotników i Załóg Dwuosobowych rozgrywane będą według Międzynarodowej formuły ORC (Int i Club) i przepisów ISAF, pozostałe dotychczasowe grupy (KWR, Open I, Open II i Class) będą grupami towarzyszącymi.

Tegoroczny „Polonez" będzie wyjątkowym i szczególnym sprawdzeniem i przetestowaniem umiejętności żeglarzy, planowane jest rozegranie, aż 5 wyścigów na różnych dystansach, a w tym:
- 13 sierpnia rozpoczniemy regaty od dwóch ultra krótkich wyścigów na wewnętrznych wodach morskich na Odrze w Szczecinie (Pyromagic Szczecin 2016).

Wyścigi odbędą się w sercu Szczecina i będą komentowane na żywo dla kibiców podczas wydarzeń towarzyszących odbywającego się w tym czasie Festiwalowi Pyromagic w Szczecinie. Krótkie wyścigi będą szczególnie trudnym wyzwaniem dla grup żeglarzy samotników - o wynikach na tej trasie zadecydują: perfekcyjny start, szybkość działania i opanowanie jachtu na niewielkim akwenie, oraz taktyka i technika żeglugi w trudnych warunkach na Odrze (zmienne wiatry i prąd).

Obecność żeglarzy w Szczecinie będzie ponownie powrotem do tradycji startu honorowego „Poloneza", będzie również doskonałą okazją dla załóg, by odwiedzić nową North East Marinę, będzie można uczestniczyć w prestiżowym festiwalu sztucznych ogni Pyromagic 2016.

W CKE Stara Rzeźnia na Szczecińskiej Łasztowni planujemy szereg imprez towarzyszących i spotkań ze znanymi żeglarzami.
- 15 sierpnia przenosimy się do Świnoujścia i tam rozegrane zostaną kolejne dwa średnie wyścigi - typu Up & Down (Świnoujście Cup 2016). Będzie to również bardzo trudne zadanie szczególnie dla żeglarzy samotników: tego typu trasy wymagają szybkości, sprawności i odealnej techniki żeglowania, wyniki pozwolą na ocenę ogólnych umiejętności żeglarskich i regatowych żeglarzy na średniej trasie.
- 16 sierpnia startuje tradycyjny długodystansowy wyścig „O Puchar Poloneza" rozgrywany na historycznej trasie Świnoujście - Christiansø - Świnoujście (ok. 200 Mm). Wyścig ten pozwoli ocenić przede wszystkim wytrzymałość skipperów, umiejętność rozłożenia sił w czasie, taktykę żeglowania, oraz wytrzymałość jachtów. Warto tu dodać że tradycyjną trasę można pokonać na 4 sposoby, każda trasa jest inna i ma inną długość.

Historyczny Puchar „Poloneza" pozostaje nagrodą główną dla żeglarza samotnika, który wygra wyścig długi w grupie ORC.
Historia regat rozpoczęła się w 1973 roku od wyścigu Kuby Jaworskiego i Jerzego Siudego rywalizujących na jachtach typu Taurus. Nazwa imprezy i głównej nagrody (puchar „Poloneza") powstała dla upamiętnienia rejsu Krzysztofa Baranowskiego. W 2010 roku wyścig reaktywowano po 27 latach przerwy.

Kalendarium

2010r. - Baltic Polonez Cup to pierwsza w Polsce i w rejonie Bałtyku impreza morska korzystająca z Trackingu jachtów zwiększającego atrakcyjność i medialność imprezy.
2013r. - Baltic Polonez Cup zostaje pierwszą imprezą w Polsce organizowaną dla grup dwuosobowych.
2013 - Pierwszy raz w polskiej imprezie wystartował jacht klasy IMOCA 60 - „Energa" Zbigniewa Gutkowskiego, który ustanowił rekord trasy Solo (14h:43m:00s)
2013 - Rekord trasy dla jachtów jednokadłubowych (grupa Cruiser) posiada Kuba Strzyczkowski, który na jachcie Delphia Trójka przepłynął trasę w (28h:22m:25s)
2013 - Rekord trasy dla jachtów wielokadłubowych posiada Joanna Pajkowska na Katamaranie Cabrio 2 - (26h:35m:45s)
2016 - Baltic Polonez Cup Race otrzymuje nominację od PZŻ do organizacji I Morskich Mistrzostw Polski Żeglarzy Samotników i Załóg Dwuosobowych.
Od 1 maja rozpoczynamy prezentację partnerów edycji 2016

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39625,00 $ tona 0,13% 19 paź
 Cynk 3706,00 $ tona -2,83% 19 paź
 Aluminium 3175,00 $ tona -0,13% 19 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.