• <

„Malujemy Gdynię żaglami” – miasto zaprasza dzieci i młodzież

jk/gdynia.pl

21.06.2017 12:34 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie „Malujemy Gdynię żaglami” – miasto zaprasza dzieci i młodzież
„Malujemy Gdynię żaglami” – miasto zaprasza dzieci i młodzież - GospodarkaMorska.pl

Aktywny wypoczynek, opanowanie tajników żeglarstwa, nawiązanie nowych przyjaźni – to wszystko czeka na dzieci i młodzież, które w ramach nowego projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - "Malujemy Gdynię żaglami" - już w te wakacje wyruszą na morską przygodę. Zajęcia żeglarskie i rejsy po Zatoce Gdańskiej na pokładzie jachtu „Galped”, którego właścicielem jest MOPS, prowadzić będą doświadczeni żeglarze z Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”.

Pomysł w swoim założeniu jest bardzo prosty – MOPS rekrutuje dzieci i młodzież,  udostępnia własny jacht, JKMW „Kotwica” w ramach współpracy zapewnia fachową kadrę i ciekawy program oraz dodatkowo inne jachty, będące w dyspozycji klubu. Projekt w całości finansuje miasto.

- Projekt jest bardzo ciekawy, innowacyjny, bo wychodzi znacznie ponad to, co w obiegowej opinii ma do zaoferowania pomoc społeczna – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. –  Zawiera w sobie mnóstwo elementów: popularyzację wiedzy o morzu, naukę żeglarstwa rekreacyjnego, pielęgnowanie przywiązania młodych mieszkańców do morza. Nie bez znaczenia są walory wychowawcze. Bo żeglarstwo to sport zespołowy, dzięki uczestnictwu w projekcie dzieci będą miały możliwość nauczyć się współpracy w grupie. Może to żeglowanie stanie się czymś więcej niż wakacyjną przygodą? Może stanie się dla niektórych pasją? Gdzie najlepiej zarazić się bakcylem żeglarstwa, jeśli nie w Gdyni?

Jacht „Galped” w przeszłości należał do dawnego Domu Dziecka w Demptowie. Korzystali z niego podopieczni placówki. W ostatnich latach stał jednak nieużywany. Przekazany do MOPS przeszedł bieżący remont, konserwację, został doposażony i uzyskał aktualne badanie techniczne. Jest w pełni sprawny i gotowy na przyjęcie młodej załogi. Już od najbliższych dni będą na nim pływać dzieci z rodzin objętych pomocą MOPS, m.in. z rodzin zastępczych i placówek wsparcia dziennego (dawne świetlice socjoterapeutyczne).

- Z jachtu „Galped” przez lata korzystało wiele pokoleń dzieci. Bardzo się cieszymy, że możemy kontynuować dobrą tradycję, zapoczątkowaną wiele lat temu w Domu Dziecka – mówi Franciszek Bronk, z-ca dyrektora MOPS w Gdyni ds. wsparcia dziecka i rodziny. – Niezmiernie ważne jest partnerstwo z Jacht Klubem Marynarki Wojennej „Kotwica”, który dysponuje fachową kadrą i ogromnym doświadczeniem w żeglarskim wychowaniu młodzieży. Cieszę się, że żeglarstwo, które dla wielu jest sportem elitarnym, będzie teraz dostępne bezpłatnie dla szerokiej grupy dzieci.    

Rejsy będą odbywać się od poniedziałku do piątku, aż do końca sezonu żeglarskiego. Zajęcia obejmą zarówno elementy szkolenia dla początkujących żeglarzy (zapoznanie się ze sztuką żeglarską), jak i dla zaawansowanych (doskonalenie umiejętności żeglowania, integracja i kształtowanie charakteru). Jeśli będą zainteresowani po zakończeniu sezonu, planowane są zajęcia w sali gimnastycznej i na basenie pływackim. Obejmą m.in. naukę i doskonalenie pływania oraz regularne żeglarskie zajęcia teoretyczne.  

Rekrutacją dzieci do projektu zajmują się pracownicy MOPS. Początek zajęć dla pierwszej 15-osobowej grupy już 3 lipca. Obecnie chętnych do przygody pod żaglami jest 60 dzieci.

Zajęcia będą się odbywać na akwenie treningowym portu jachtowego Gdynia, basenie jachtowym Gdynia, na terenie Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”, YMCA Gdynia oraz plaży miejskiej w Gdyni. Obejmą codzienne rejsy po Zatoce Gdańskiej. Będzie okazja do rekreacji i podziwiania walorów widokowych Zatoki Gdańskiej, Gdyni, klifu orłowskiego, mola w Sopocie czy w Orłowie. Uzupełnieniem będą codzienne zabawy i zajęcia sportowe na plaży oraz w sali gimnastycznej YMCA, plażowa lub halowa piłka nożna, siatkówka, dwa ognie, inne gry i zabawy oraz zwiedzanie m.in. Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej i ORP „Błyskawicy” Akwarium Gdyńskiego, Planetarium Akademii Morskiej itp. Zajęcia będą prowadzone w blokach tematycznych z podziałem na grupy, w zależności od panujących warunków atmosferycznych.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.