• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

"Dziewiętnastoletni marynarz - online": filmowa opowieść o szkole morskiej w latach 20-tych [wideo]

28.08.2020 11:05 Źródło: mat. prasowe
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie "Dziewiętnastoletni marynarz - online": filmowa opowieść o szkole morskiej w latach 20-tych [wideo]

Partnerzy portalu

"Dziewiętnastoletni marynarz - online": filmowa opowieść o szkole morskiej w latach 20-tych [wideo] - GospodarkaMorska.pl
Statek Lwów/piekarska.com.pl

W 2005 roku nakładem wydawnictwa Finna ukazała się dokumentalna książka Małgorzaty Karoliny Piekarskiej pt. “Dziewiętnastoletni marynarz” zawierająca przeszło 70 listów do rodziców pisanych przez Zbigniewa Piekarskiego (1905-1924) ucznia Szkoły Morskiej w Tczewie, a prywatnie stryjecznego dziadka autorki. Nakład publikacji jest dawno wyczerpany. Nigdy nie było sprzedaży w postaci e-booka. Tymczasem do autorki co jakiś czas zgłaszają się czytelnicy zainteresowani treścią publikacji. Stąd pomysł na przeniesienie listów do sieci w postaci projektu filmowego.

W 2020 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało aktorowi Zacharjaszowi Muszyńskiemu trzymiesięczne stypendium artystyczne w kategorii “film” w ramach projektu “Kultura w sieci”. Projekt realizowany jest w ramach tego stypendium. Scenariusz i reżyseria to praca Zacharjasza Muszyńskiego i Małgorzaty Karoliny Piekarskiej.

Wizualnie w rolę Zbyszka wcielił się Zacharjasz Muszyński. Ze względu na fakt, że aktor obdarzony jest głębokim bas-barytonem, który stanowczo nie pasuje do dziewiętnastolatka, głosu Zbyszkowi użyczył jego cioteczno-stryjeczny prawnuk – Maciej Szymczak.

Filmy współczesne kręcono używając iPhone 11pro, a montowano w programie DaVinci Resolve, czym zajęła się Małgorzata Karolina Piekarska.

Fotografie bohatera i jego rodziny pochodzą z prywatnych zbiorów Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, podobnie jak dokumenty i niektóre pocztówki. Zdjęcia ze Szkoły Morskiej w Tczewie, a także niektóre pocztówki pochodzą ze zbiorów Polona.pl. W kilku filmach (listy: 44, 45, 48, 50, 51, 53, 54, 55 i 56) wykorzystano fragmenty filmu z 1926 roku pt. “Zew morza” w reżyserii Henryka Szaro. To jedyny film, w jakim “zagrał” statek szkolny “Lwów”, na którym pływał autor listów. Materiał został udostępniony dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu (FINA).

Filmy dostępne TUTAJ

Gospodarka Morska
Budynek Szkoły Morskiej w Tczewie na początku lat 20; Karol Olgierd Borchardt/wikipedia
Gospodarka Morska
źródło: piekarska.com.pl

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.