• <
escort_980x120_gif_2020

Dar Młodzieży - atrakcje bałtyckiego rejsu

ew

27.07.2020 11:08 Źródło: UMG

Partnerzy portalu

Dar Młodzieży - atrakcje bałtyckiego rejsu - GospodarkaMorska.pl
fot. Kacper Kamecki (UMG)

Takiego sezonu w historii Daru Młodzieży jeszcze nie było. Tylko Bałtyk i żadnego portu! Mimo tego, w ciągu miesięcznej praktyki, wbrew pozorom działo się na pokładzie niemało. Krótko po wyjściu - 19 czerwca z okazji inauguracji Święta Morza - załoga fregaty asystowała w dorocznej ceremonii złożenia wieńca na wodach Zatoki Gdańskich ku czci tych, którzy odeszli na wieczną wachtę.

Następnie wraz z kilkoma żaglowcami udział w Paradzie Świętojańskiej, po czym kurs na pólnoc. Baltyk skończył im się po dojściu wodami Zatoki Botnickiej na granicę fińskich wód terytorialnych przed lapońskim portem Tornio, i osiągnięciu rekordowej dla DARU (i poprzednich żaglowców PSM/WSM - LWÓW, DAR POMORZA)  szerokości  65 st. 20' 004'' N. Przeżyli "białe noce" i polityczne emocje związane z dwiema turami wyborów prezydenckich. Na DARZE zarejestrowano komisję wyborczą nr 1000 - i kolejny rekord, tym razem frekwencyjny.

Program praktyk wypełniały, obok wacht i służb na pokładzie, w maszynie i kuchni, manewry na żaglach, prace bosmańskie, także zajęcia z wiosłowania na klasycznych drewnianych łodziach z warsztatu Aleksandra Celarka.

Miesięczną praktykę odbywali studenci II roku Wydziału Nawigacyjnego UMG i uczniowie Zespołu Szkół Morskich z Gdańska.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.