Prezydent Francji Emmanuel Macron powołał w środę gen. Jacquesa Langlade de Montgrosa na szefa sztabu wojsk lądowych i adm. Christophe'a Cluzela na szefa sztabu marynarki wojennej - poinformowano po posiedzeniu rady ministrów. O nominacje wystąpiło ministerstwo obrony.
Myśliwce norweskich sił zbrojnych przechwyciły dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 nad Morzem Barentsa, w pobliżu granicy przestrzeni powietrznej kraju - poinformowały w środę PAP Norweskie Siły Powietrzne. Do zdarzenia doszło w poniedziałek.
Iran poinformował nas, że nie pobiera i nie dąży do pobierania żadnych opłat od statków przepływających przez cieśninę Ormuz - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump. Zaznaczył też, że USA nie przekazały Iranowi żadnych pieniędzy, ale to zrobi.
Premier Szwecji Ulf Kristersson wraz z pięcioma ministrami złoży w poniedziałek, 29 czerwca, wizytę w Polsce – poinformowała w środę kancelaria rządu w Sztokholmie. Wśród tematów rozmów będzie kwestia szwedzkich okrętów podwodnych dla polskiej marynarki wojennej.
Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) uruchomiła ewakuację 11 tys. marynarzy odciętych w cieśnienie Ormuz, a statki zaczęły już pokonywać tę trasę - podała agencja Reutera, powołując się na rzecznika organizacji.
Sekretarz stanu USA Marco Rubio zapewnił we wtorek w Abu Dhabi, że nie będzie pobierania opłat od statków przepływających przez cieśninę Ormuz. Jak zapewnił, USA ma w tej kwestii poparcie wszystkich państw regionu.
Po ultimatum Ukrainy Białoruś wyłączyła przekaźniki wykorzystywane do sterowania rosyjskimi dronami – poinfromował w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wcześniej ostrzegał, że jeśli Białoruś nie zdemontuje tych urządzeń, uczyni to Ukraina.
Chiński lotniskowiec Fujian przepłynął we wtorek przez Cieśninę Tajwańską – poinformowało ministerstwo obrony narodowej w Tajpej. Tajwańskie siły zbrojne wykorzystały metody wywiadu i nadzoru, by ściśle monitorować okręt. Był to co najmniej drugi rejs tej jednostki przez cieśninę od czasu wprowadzenia jej do służby w ub.r.
Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wprowadził do służby niszczyciel o wyporności 5 tys. ton – przekazały w środę reżimowe media. Kim zapowiedział też, że Korea Płn. będzie rocznie budować dwa okręty nawodne klasy „Choe Hyon” lub wyższej.
Amerykańskie wojsko przeprowadziło na Karaibach kolejny atak na łódź podejrzewaną o przemyt narkotyków. Zginęły dwie osoby, sześć ocalało. Jak poinformowało w poniedziałek Dowództwo Południowe USA (SOUTHCOM), operacja zwiększyła bilans ofiar śmiertelnych podobnych uderzeń do co najmniej 213 od września 2025 roku.
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami