• <

Wynik wyszukiwania - "woda morska" - Wiadomości

Integracja offshore z rynkiem wodoru. Co skłania wodór w kierunku offshore?

Technologie wodorowe mogą okazać się kluczowe w całym procesie transformacji energetycznej, jednak aby do tego doszło, wymagana jest integracja z innymi systemami, w tym z offshore oil & gas i offshore wind. Podczas targów H2POLAND odbył się panel dotyczący integracji offshore z rynkiem wodoru podczas którego wypowiadali się eksperci związani z branżą morską.
09.05.2024

35 lat temu w Morzu Norweskim zatonął sowiecki okręt podwodny K-278 Komsomolec

7 kwietnia 1989 r. zatonął okręt podwodny K-278 "Komsomolec". Miał być ukoronowaniem sowieckiej myśli technicznej. Głównym powodem katastrofy był niski poziom wyszkolenia załogi zastępczej - powiedział PAP ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych w Warszawie Tomasz Grotnik.
07.04.2024

Izraelska armia potwierdziła, że zalewa tunele Hamasu wodą morską

Siły Obronne Izraela (IDF) po raz pierwszy oficjalnie potwierdziły we wtorek wcześniejsze doniesienia prasowe, że zalewają wodą morską tunele Hamasu w Strefie Gazy. W grudniu zeszłego roku po raz pierwszy napisał o tym amerykański "The Wall Street Journal".
31.01.2024

Do kwietnia mają zakończyć się prace naprawcze gazociągu Balticconnector

Trwają prace naprawcze łączącego Estonię z Finlandią, podmorskiego gazociągu Balticconnector, które mają zakończyć się 1 kwietnia br. - poinformował we wtorek dziennik "Postimees". Do uszkodzenia rurociągu doszło na początku października ub.r.
09.01.2024

Nowa metoda uzyskiwania uranu z wody morskiej

Dzięki nowej metodzie woda morska mogłaby stać się opłacanym źródłem paliwa jądrowego dla energetyki – informuje pismo „ACS Central Science”.
16.12.2023

Izrael ma plan zalania wodą morską tuneli Hamasu

Izrael przygotował plany zalania systemu tuneli Hamasu pod Strefą Gazy wodą pompowaną z Morza Śródziemnego - donosi w poniedziałek "The Wall Street Journal".
05.12.2023

Elektroliza wody morskiej może być ekologiczna i opłacalna. Australijscy naukowcy pracują nad nową metodą wytwarzania wodoru

Australijscy naukowcy z RMIT University pracują nad stworzeniem katalizatora, dzięki któremu możliwa będzie ekologiczna i efektywna ekonomicznie produkcja wodoru z wody morskiej. Nowa metoda polega na bezpośrednim rozszczepianiu cząsteczek wody na wodór i tlen, bez konieczności odsalania wody i związanej z nią dużej konsumpcji energii. Koszt wytworzenia w ten sposób wodoru ma być czterokrotnie niższy niż obecnie. Materiał, z którego będzie zbudowane urządzenie, jest niedrogi, a jego produkcja łatwo skalowalna.
11.05.2023

Obiekty Public Access Lagoons firmy Crystal Lagoons debiutują na rynku izraelskim

Wielonarodowy podmiot zawarł nową umowę na realizację w Izraelu obiektów Public Access Lagoons, związanych z innowacyjnym wykorzystaniem wody morskiej.
12.01.2023

Ciąg dalszy poszukiwań rozbitków z zatopionej, tajlandzkiej korwety. Są ofiary

Królewska Tajska Marynarka Wojenna (Kong Thap Ruea Thai) dziś potwierdziła, że odzyskała ciała sześciu marynarzy z zatopionej korwety HTMS Sukhothai. Zdołała także uratować jednego rozbitka, który znajdował się na tratwie ratunkowej dryfującej na Zatoce Tajlandzkiej.
21.12.2022

Białucha, która utknęła w Sekwanie, zostanie przeniesiona do śluzy z wodą morską

Białucha arktyczna, która od tygodnia uwięziona jest w Sekwanie, zostanie przeniesiona do śluzy ze słoną wodą w pobliżu morza – poinformowała we wtorek organizacja broniąca środowiska morskiego Sea Shepherd France.
09.08.2022

Pod lodami Antarktydy kryje się gigantyczny system wodny

W osadach pod lodowcem Antarktydy naukowcy znaleźli potężny system cyrkulującej wody głęboki nawet na 2 km. Może mieć on znaczenie dla ruchu mas lodowych w stronę morza i uwalniania CO2, a przez to dla klimatu.
06.05.2022

Siła wiatru wesprze technologie odsalania wody

Startup technologiczny Hydro Wind Energy jest w trakcie opracowywania prototypów latawców napędzanych wiatrem morskim, które mają mogą znacząco wpłynąć na globalny rynek energii i odsalania wody.
10.01.2022

Naukowcy opracowali metodę ekstrakcji litu z wody morskiej

Naukowcy zaangażowani w realizację projektu KAUST opracowali bardziej opłacalną ekonomicznie metodę ekstrakcji litu z wody morskiej. Jest to niezbędny składnik akumulatorów zasilających pojazdy elektryczne, jednak gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na lit spowoduje wyczerpanie jego zasobów na lądzie już 2080 roku.
06.01.2022

Odnaleziono wrak tankowca zatopionego podczas II wojny światowej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Amerykańska rządowa organizacja NOAA zlokalizowała wrak. Prawdopodobnie jest to tankowiec Bloody Marsh, który podczas Ii wojny światowej został zatopiony przez niemiecką łódź podwodną.
03.11.2021

Aker Solutions stawia na podwodne stacje elektroenergetyczne. Wybór padł na Szkocję

Deweloper morskich farm wiatrowych Aker Solutions idzie o krok dalej w obszarze technologii – zaprezentował plany wykorzystania pierwszej w Szkocji podwodnej stacji elektroenergetycznej (ang. offshore substation). Nowe rozwiązanie ma gwarantować niższe koszty oraz większe bezpieczeństwo.
09.10.2021

Czy chiński prototyp stacji odsalania wody morskiej zasilanej energią słoneczną rozwiąże globalny kryzys?

Zasoby słodkiej wody stanowią zaledwie około 2,5 proc. wody na Ziemi, a większość stanowi niezdatna do spożycia woda morska. W konsekwencji znaczna część populacji cierpi z powodów niedoborów wody. Naukowcy donoszą o opracowaniu wysoce wydajnego urządzenia do odsalania, które wykorzystuje warstwę zawierającą tytan, zdolną do pochłaniania energii słonecznej.
26.05.2021

Oceany zaczną emitować obecny w ich wodach freon

Gdy w atmosferze znajdowało się więcej freonu - gazu szkodzącego warstwie ozonowej, dużą jego część pochłaniały wody oceanów. Teraz, gdy jego ilość w atmosferze spada, morza zaczną go emitować do atmosfery. To może zafałszować pomiary produkcji freonu na Ziemi - sugerują naukowcy na łamach PNAS.
18.03.2021

Chcesz wiedzieć, jak szybko ociepla się ocean? Śledź trzęsienia ziemi

Mierząc fale dźwiękowe wprawiane w ruch przez trzęsienia ziemi, naukowcy oszacowali, że Ocean Indyjski ociepla się o około 0,044 K na dekadę.
23.10.2020

Po raz pierwszy udało się zmapować osady morskie pod względem różnorodności biologicznej

Osady morskie pokrywając 70% powierzchni Ziemi, są jednymi z największych biomów na świecie, i zarazem najmniej poznanymi pod względem różnorodności mikrobiologicznej. Przeprowadzone badania dowiodły, że różnorodność drobnoustrojów pod dnem morza jest tak samo bogata, jak ta na powierzchni.
22.10.2020

Lodu na Morzu Beringa najmniej od ponad pięciu tys. lat

Powierzchnia lodu na Morzu Beringa z roku na rok się kurczy. Badania dowodzą, że przez ponad pięć tys. lat nie było w tym rejonie tak mało lodu jak obecnie – informują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.
29.09.2020

To prawdziwy cud natury. Dlaczego wody tych jezior mają taki niezwykły kolor? (wideo)

Jest ich zaledwie kilka na całym świecie a ludzie uznali je za fenomen natury. Różowe jeziora podbijają serca podróżników a my wyjaśniamy skąd wzięły swój niezwykły kolor.
22.07.2020

Czy można przyśpieszyć rozwój budowy statków autonomicznych?

Wiele firm i instytucji pracuje nad budową statków autonomicznych. Rozwój i wdrożenie tej technologii oparte jest o różne koncepcje. Dla większości z nich, pierwszym etapem jest budowa modelu jednostki, a później badania związane z reakcją modelu i zainstalowanych w nim układów sterowania na otoczenie zewnętrzne. I mimo, że jest to sprawdzona metoda, to niestety bywa ona długa oraz mało efektywna.
06.07.2020

Niemiecki dostawca zaopatrzy w napęd najnowsze statki do transportu ryb dla norweskiego armatora

Niemiecki producent systemów napędowych Schottel zawarł umowę na dostawę układów napędowych dla sześciu nowych statków do przewozu żywych ryb budowanych przez turecką stocznię Sefine.
12.05.2020

Malezja zakazała otwartych systemów oczyszczania spalin

Malezja zdecydowała się wprowadzić zakaz używania otwartych systemów oczyszczania spalin (EGCS) na swoich wodach.
18.11.2019

Kolejny czerwony alarm powodziowy w Wenecji

W Wenecji, zmagającej się ze skutkami katastrofalnej powodzi, ogłoszono najwyższy, czerwony alert pogodowy w związku z oczekiwanym w piątek nadejściem kolejnej wysokiej fali przypływu. Ma ona sięgać tym razem 150 centymetrów.
15.11.2019

Centrum Badawczo-Szkoleniowe Alfa Laval. Odkrywaj na lądzie – stosuj na morzu

Centrum Badawczo-Szkoleniowe Alfa Laval, zlokalizowane w duńskim mieście Aalborg, opracowuje i wdraża innowacyjne koncepcje, które w przyszłości będą stanowiły bazę do rozwoju nowych technologii i urządzeń. To właśnie w tym miejscu, urządzenia, instalacje i linie procesowe Alfa Laval są poddawane rozmaitym testom, w środowisku, które w pełni odzwierciedla warunki panujące na statku oceanicznym – a wszystko to z zachowaniem kontroli i swobody operacyjnej, nieosiągalnej na morzu.
27.08.2019

Władze zagrożonego zatopieniem Tuvalu apelują do Trumpa

Władze Tuvalu, liczącego 11 tys. mieszkańców miniaturowego kraju złożonego z dziesiątków koralowych wysepek na Oceanie Spokojnym i zagrożonego zmianami klimatycznymi, zwróciły się do prezydenta USA Donalda Trumpa, aby nie odstępował od porozumienia paryskiego.
13.05.2017

Konosament („Congenbill”) – skuteczność inkorporacji klauzuli dotyczącej prawa i jurysdykcji angielskiej - analiza sprawy „The Channel Ranger[1]”

Masowiec „Channel Ranger” został wyczarterowany przez właścicieli statku na tzw. „trip charter” (hybrydowa forma czarteru na podróż, w którym zryczałtowana opłata frachtowa, zastąpiona zostaje płatnością „hire” – ustaloną na okres trwania podróży) a następnie podczarterowany w ramach standardowego czarteru na podróż („voyage charter”)
12.12.2015

Gdańska stocznia ukończyła montaż scrubbera w statku Ark Dania

Duńska firma Marine Exhaust Technology A/S, przedsiębiorstwo specjalizujące się w rozwoju technologii ograniczających emisję SOx i NOx, poinformowała, że dobiegły już końca wszystkie prace związane z procesem montażu scrubbera na należącym do DFDS statku Ark Dania.
15.04.2015

Thordon Bearings i MSR Gryfia jednoczą siły

Kanadyjska firma Thordon Bearings Inc. podpisała z Morską Stocznią Remontową Gryfia list intencyjny, zgodnie z którym współpracować będzie z MSR Gryfia w celu promocji konwersji statków na otwarte systemy smarowania pochwy wału z tradycyjnie stosowanych zamkniętych systemów olejowych.
13.01.2015

Budowa gazoportu w Świnoujściu w 90 proc. ukończona. Zostały najważniejsze próby rozruchowe

Na budowie gazoportu w Świnoujściu prace są zaawansowane w ponad 90 procentach, ale to, co pozostało, to kluczowe elementy, na które składają się m.in. próby rozruchowe. Pod koniec roku zostanie podjęta decyzja o ewentualnej rozbudowie, która pozwoliłaby zwiększyć możliwości terminalu o ok. 50 proc. do 7,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
28.08.2014

Wreszcie skraplanie bezpieczne dla środowiska

Nowe Centrum Badawczo-Szkoleniowe Alfa Laval dla branży morskiej rozpoczęło swoją działalność
01.04.2014

Bufab Poland sp. z o.o. - zarządzanie w czasach przełomu

Okres gospodarczej transformacji był dla polskich przedsiębiorstw czasem szybkiego dostosowania się do nowych warunków. Okazją do wypracowania własnej filozofii działania była współpraca z międzynarodowymi koncernami. Przykład Bufab Poland sp. z o.o. dowodzi, że rodzime firmy prywatne, niejednokrotnie okazywały się bardzo pojętnymi uczniami. V-ce Prezes Andrzej Niepiekło z polskiego oddziału Grupy Bufab przekonuje, że sztuka zarządzania wyniesiona z kontaktów z międzynarodowymi koncernami, może przyczynić się do zredukowania kosz
05.04.2013

Na usteckiej plaży powstają naturalne baseny z podgrzewaną wodą morską

W Ustce realizowana jest nowatorska inwestycja, przyplażowe naturalne baseny z morską wodą, podgrzewane solarami umieszczonymi na wydmach. (Wideo)
22.01.2013

Świnoujście zerka na Sines

Małe zróżnicowanie źródeł dostaw gazu ziemnego nie jest wyłącznie polskim problemem. W Portugalii rozwiązano go za sprawą portu LNG w Sines. Jego kopia ma powstać w Świnoujściu.
11.10.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.