• <

Wynik wyszukiwania - "tsunami" - Wiadomości

W Lizbonie przeprowadzono testy systemu ostrzegania przed tsunami

Służby obrony cywilnej Portugalii przeprowadziły w piątek w Lizbonie, przy Placu Handlowym, przylegającym do stołecznej starówki, testy systemu ostrzegania przed tsunami.
02.03.2024

Japonia. Fala tsunami uderzyła w elektrownię jądrową podczas trzęsienia ziemi 1 stycznia

Trzymetrowa fala tsunami uderzyła w elektrownię jądrową w japońskiej prefekturze Ishikawa podczas trzęsienia ziemi 1 stycznia; nie spowodowało to żadnych szkód - podała w środę AFP.
10.01.2024

Japonia odwołała zagrożenie tsunami

Japonia odwołała zagrożenie tsunami na całym zachodnie wybrzeże kraju, ogłoszone po trzęsienia ziemi, które miały miejsce w poniedziałek. Ostrzeżenie przed zagrożeniem tzw. dużym tsunami trwała prawie 20 godzin.
02.01.2024

Powtórne wstrząsy na Morzu Japońskim

Po silnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło w poniedziałek na Morzu Japońskim u zachodnich wybrzeży wyspy Honsiu władze Japonii wydały ostrzeżenie o tsunami i zaleciły ewakuację ludności. Mieszkańcy wybrzeża muszą być przygotowani na kolejne wstrząsy; elektrownie atomowe działają bez zakłóceń - przekazał rzecznik japońskiego rządu Yoshimasa Hayashi.
01.01.2024

Japonia. Ostrzeżenie o 5-metrowym tsunami

U północno-zachodnich wybrzeży Japonii doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,6; wydano ostrzeżenie o tsunami, które może osiągnąć 5 metrów - poinformowała publiczna stacja HNK.
01.01.2024

Ostrzeżenie przed tsunami w rejonie wyspy Vanuatu

W rejonie wyspy Vanuatu wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1; istnieje zagrożenie tsunami dla wybrzeży tego obszaru - podało w czwartek Niemieckie Centrum Badawcze Nauk o Ziemi (GFZ).
07.12.2023

Niewielkie tsunami zarejestrowano na obszarach położonych wzdłuż japońskiego wybrzeża Pacyfiku

Niewielkie tsunami zaobserwowano w niedzielę na obszarach wzdłuż japońskiego wybrzeża Pacyfiku po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,7, które nawiedziło południowe Filipiny - podała japońska agencja meteorologiczna.
03.12.2023

Na Filipnach Agencja Sejsmologiczna wezwała mieszkańców wybrzeży do natychmiastowej ewakuacji przed tsunami

Filipińska Agencja Sejsmologiczna Phivolcs wezwała mieszkańców wybrzeży w prowincjach Surigao Del Sur i Davao Oriental do „natychmiastowej ewakuacji” w głąb lądu. Ostrzegła też załogi łodzi rybackich, by pozostawały z dala od lądu.
02.12.2023

W kilku krajach wydano ostrzeżenie przed tsunami, które może powstać po trzęsieniu ziemi na Filipinach

W rejonie wyspy Mindanao na Filipinach doszło w sobotę do silnego trzęsienia ziemi, o magnitudzie 7,5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne.
02.12.2023

Portugalskie władze testują systemy ostrzegania przed tsunami

W trzech miastach Portugalii przeprowadzono w poniedziałek testy systemu alarmowego przed falami tsunami w związku z coraz liczniejszymi ostrzeżeniami sejsmologów dotyczących możliwego silnego trzęsienia ziemi w tym kraju.
07.11.2023

"Arktyczne potwory" zagrażają lokalnym społecznościom Grenlandii

Grupa naukowców z Centrum Badań Regionów Zimnych im. Alfreda Jahna Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) bada miejsca, w których można się spodziewać w przyszłości wysokiego ryzyka wystąpienia fal tsunami. Naukowcy planują przygotowanie dla lokalnych społeczności rekomendacji, jak złagodzić skutki geozagrożeń w związku ze zmianami klimatu.
03.10.2023

Silne trzęsienie ziemi w pobliżu Nowej Kaledonii, zagrożenie falami tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 nawiedziło w piątek rejon Wysp Loyalty, w pobliżu Nowej Kaledonii (południowo zachodni Pacyfik), poinformowała amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżnie przed falami tsunami.
19.05.2023

DNV szuka rozwiązania problemu trzęsień ziemi na MFW

DNV rozpoczęło realizację wspólnego projektu branżowego (joint industry project - JIP) w celu zwiększenia bezpieczeństwa w procesie projektowania morskich farm wiatrowych w rejonach narażonych na trzęsienia ziemi.
01.05.2023

12. rocznica katastrofy w Fukushimie

Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.
11.03.2023

Odwołano ostrzeżenie przed tsunami po niedzielnym trzęsieniu ziemi

Ostrzeżenie przed tsunami, wydane po silnym trzęsieniu ziemi, które w niedzielę nawiedziło Vanuatu na Oceanie Spokojnym, zostało odwołane - poinformowało Pacyficzne Centrum Ostrzegania przed Tsunami (PTWC).
08.01.2023

Morze zawrzało! Erupcja wulkanu Stromboli [WIDEO]

Niedzielna erupcja wywołała falę tsunami o wysokości ok. 1,5 m – informuje włoska agencja ANSA.
06.12.2022

Silne trzęsienie ziemi w rejonie Wysp Salomona

Amerykańska Służba Geologiczna (United States Geological Survey, USGS) poinformowała o silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie blisko 7 stopni, które nawiedziło we wtorek archipelag Wysp Salomona, położony w południowo zachodniej części Oceanu Spokojnego. Wydano ostrzeżenie przed falami tsunami.
22.11.2022

Asteroida, która zgładziła dinozaury, wywołała ogromne tsunami

Ogromne tsunami, rozległe na tysiące kilometrów, powstało wskutek uderzenia asteroidy, która przyniosła zagładę dinozaurom – donoszą naukowcy na łamach pisma „AGU Advances”.
06.10.2022

Peru. 24 plaże skażone wyciekiem ropy po tsunami na Pacyfiku

Co najmniej 24 plaże w Peru zostały zanieczyszczone ropą naftową w efekcie tsunami, jakie w połowie stycznia doprowadziło do wycieku paliwa podczas rozładunku tankowca w sąsiedztwie rafinerii La Pampilla. Wysoka fala, która uderzyła w statek, pojawiła się wskutek wybuchu wulkanu na wyspach Tonga.
02.02.2022

Linie kontenerowe Matson ruszają z pomocą na Tonga

Amerykańskie linie kontenerowe Matson ogłosiły, że będą modyfikować trasy swoich statków, by te docierały z pomocą do Tonga. Firma przeznaczy także część swoich zysków na pomoc wyspiarskiemu państwu.
29.01.2022

Australijski okręt wiezie do Tonga pomoc oraz... koronawirusa

23 członków załogi australijskiego okrętu HMAS Adelaide zostało zakażonych koronawirusem. Jednostka zmierza do Tonga z pomocą humanitarną po katastrofalnym dla wyspiarskiego kraju tsunami. Problem w tym, że Tonga był wcześniej krajem niedotkniętym koronawirusem.
26.01.2022

Tonga. 57-letni mężczyzna przetrwał 27 godzin w morzu podczas tsunami

57-letni Lisala Folau, mieszkaniec królestwa Tonga, przetrwał 27 godzin na morzu po tym, jak niszczycielskie tsunami uderzyło w sobotę w archipelag, zalewając m.in. jego wyspę Atata. Opowiedział mediom, że poszedł pod wodę dziewięć razy, aż udało mu się uczepić kłody i znalazł się w bezpiecznym miejscu.
21.01.2022

Wybuch wulkanu zerwał podwodny kabel, odcinając Tonga od świata; naprawa potrwa 4 tygodnie

Sobotni wybuch wulkanu w pobliżu archipelagu Tonga na Pacyfiku przerwał jedyny podwodny kabel telekomunikacyjny, łączący ten kraj ze światem. MSZ Nowej Zelandii oceniło w środę, że jego naprawa potrwa co najmniej cztery tygodnie.
19.01.2022

Nowa Zelandia wysłała dwa okręty wojenne z pomocą do Królestwa Tonga

Władze Nowej Zelandii poinformowały w środę o wysłaniu do dotkniętego erupcją wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai królestwa Tonga dwóch okrętów wojennych z pomocą humanitarną. Jednostki te mają przybyć do w rejon katastrofy w piątek.
19.01.2022

Trzy ofiary śmiertelne tsunami na Tonga; wszystkie domy na wyspie Mango zniszczone

Władze królestwa Tonga przekazały we wtorek, że potwierdzono trzy ofiary tsunami, a wszystkie domy na wyspie Mango są zniszczone. Poinformowano też o rozległych zniszczeniach na wyspie Nomuka. Australia czeka z wysłaniem pomocy na oczyszczenie lotniska z popiołu wulkanicznego.
18.01.2022

Po wybuchu wulkanu na Tonga wzrósł poziom wód u wybrzeży Portugalii i Hiszpanii

Poziom wód u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii podniósł się w niektórych miejscach nawet o 50 cm z powodu sobotniej erupcji podwodnego wulkanu w pobliżu pacyficznego państwa Tonga. To skutek tzw. meteotsunami, które dało o sobie znać nawet na Balearach na Morzu Śródziemnym.
18.01.2022

Pierwsza ofiara śmiertelna tsunami na Tonga

Potwierdzona została pierwsza śmiertelna ofiara powodzi i podtopień na archipelagu wysp Tonga - podała agencja AFP. To 50-letnia Brytyjka, Angela Glover, która została porwana przez tsunami po próbie ratowania psów ze swojego schroniska dla zwierząt.
18.01.2022

Japonia. Ewakuacja 210 tys. ludzi z powodu zagrożenia tsunami. Ostrzeżenie już odwołano

Co najmniej 210 tys. mieszkańców Japonii otrzymało od władz lokalnych nakaz ewakuacji z powodu zagrożenia tsunami, poinformowała w niedzielę agencja informacyjna Kyodo. Ostrzeżenie odwołano po 14 godzinach.
16.01.2022

Japonia. W wybrzeże uderzyło tsunami po wybuchu podwodnego wulkanu

W wybrzeże Japonii uderzyło w nocy z soboty na niedzielę miejscowego czasu tsunami wywołane silnym wybuchem podwodnego wulkanu na Pacyfiku. Japońska agencja meteorologiczna ostrzega przed falami, które w niektórych miejscach mogą mieć do trzech metrów wysokości.
15.01.2022

W XVIII wieku w Chile uderzyło tsunami. Odkrycie naukowców wpłynie na predykcje w przyszłych zjawisk

Na terenach dzisiejszego południowo-środkowego wybrzeża Chile w 1973 wystąpiło tsunami, o którym brak wiadomości w dokumentach historycznych – ustalili naukowcy z uniwersytetów Northumbria i York.
11.12.2021

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 na Haiti; są ofiary; wydano ostrzeżenie przed tsunami.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 nawiedziło w sobotę rano zachodnią część Hait. Są ofiary śmiertelne. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami - podały amerykańskie służby geologiczne (USGS).
14.08.2021

USA. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,2 u wybrzeży Alaski; wydano ostrzeżenie o tsunami

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 8,2 doszło w środę wieczorem (czasu miejscowego) na Oceanie Spokojnym ok. 90 km na południe od wybrzeża stanu Alaska - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS. Wydano ostrzeżenie przed tsunami na obszarach przybrzeżnych, eksperci oceniają, że ewentualna fala mogłaby również dotrzeć na Hawaje.
29.07.2021

Kolejne trzęsienie ziemi w Japonii - fala tsunami dotarła do prefektury Miyagi

Po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,2, które nawiedziło w sobotę japońską prefekturę Miyagi, nie stwierdzono anomalii w pracy siłowni atomowej Tokai. Według telewizji NHK metrowa fala tsunami dotarła już do wybrzeża prefektury w północnej Japonii.
20.03.2021

10 lat od katastrofy nuklearnej w Fukushimie

11 marca 2011 roku nastąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 9, które wywołało 10-metrową falę tsunami. Skutkiem powstałego tsunami i trzęsienia ziemi u północno-wschodniego wybrzeża kraju, była największa katastrofa nuklearna na świecie od czasów awarii Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w 1986 roku.
11.03.2021

Topniejąca wieczna zmarzlina może wywołać potężne tsunami na Alasce

Naukowcy twierdzą, że topnienie wiecznej zmarzliny na Alasce może doprowadzić do niszczycielskiego tsunami, podaje „The Guardian”.
22.10.2020

Trzęsienie ziemi nawiedziło Alaskę - możliwe tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 nawiedziło w poniedziałek Wyspy Aleuckie w stanie Alaska - podały amerykańskie służby geologiczne USGS. Wydano ostrzeżenie przed tsunami dla Sand Point, Cold Bay i miasta Kodiak położonego na wyspie o tej samej nazwie.
20.10.2020

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 na Alasce, ogłoszono alarm przed tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 nawiedziło w nocy z wtorku na środę czasu lokalnego (w środę rano w Polsce) półwysep Alaska; ogłoszono alarm przed tsunami - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS.
22.07.2020

Google pokazuje, jak kable podmorskie mogą ostrzegać o trzęsieniu ziemi i tsunami

Google pokazało, jak podmorskie kable światłowodowe mogą być przydatne w systemach ostrzegania przed trzęsieniami ziemi i tsunami na całym świecie.
21.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.