• <

Wynik wyszukiwania - "prace legislacyjne" - Wiadomości

Zmiany w prawie morskim - co warto o nich wiedzieć?

Na przestrzeni ostatnich miesięcy prowadzone są prace legislacyjne nad różnymi aktami z zakresu prawa morskiego. Konieczność wprowadzenia zmian wynika z różnych przyczyn. Część nowych przepisów ma celu dostosowanie polskiego porządku prawnego do prawa Unii Europejskiej. Inne zmiany stały się konieczne ze względu na nowelizację albo utratę mocy obowiązującej niektórych aktów prawnych. Z kolei pozostałe rozwiązania mają przyczynić się do poprawy obronności kraju. Mając to wszystko na względzie wskazane jest bliższe zapoznanie się
23.07.2023

Geopolityka wymusza zmiany w polskim programie rozpoznania geologicznego oceanów

Z powodu zmian geopolitycznych rząd planuje ograniczyć o ponad 190 mln zł wydatki na realizację Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów PRoGeO - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Dodano, że program ma być ograniczony do badań polskiej koncesji na Atlantyku.
03.02.2023

Porty: niekonstytucyjny pierwokup nieruchomości lub spółek dla Skarbu Państwa

W ostatnim czasie daje się zauważyć zintensyfikowane prace legislacyjne, których wspólnym mianownikiem jest nadmierne zabezpieczenie Skarbu Państwa. Prace te dotyczą w szczególności tematyki związanej z własnością nieruchomości i ewentualną uprzywilejowaną pozycją Skarbu Państwa w momencie przeniesienia własności leżących w granicach portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Portami takimi są porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu, a więc tereny niezwykle atrakcyjne pod wieloma względami.
20.01.2023

Wiceminister infrastruktury: zanieczyszczenie wód azotanami zmniejszyło się

Analizy realizacji programu zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami wykazały poprawę w 2020 roku jakości wód płynących w porównaniu do okresu 2016-2019 - poinformował wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
13.12.2022

Elektroniczne dokumenty przewozowe (blockchain)

W czerwcu 2022 Międzynarodowa Grupa Klubów P&I (International Group of P&I Clubs) poinformowała o zaakceptowaniu kolejnego systemu informatycznego, który zostaje objęty możliwością ubezpieczenia przez trzynaście armatorskich klubów ubezpieczeń wzajemnych.
12.08.2022

„Wodór w polskiej energetyce a braki regulacyjne” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

06.06.2022

Czy UE rozszerzy sankcje wobec Rosji m.in. na transport morski?

Sankcje UE wobec Rosji muszą być rozszerzone na jej system bankowy i energetyczny – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. Przekazał, że we wtorek przyjedzie do Polski zespół KE, który będzie pracował wraz z administracją rządową nad pomocą dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
18.03.2022

Energia z wodoru w polskim systemie prawnym

W poprzednich swoich artykułach, autorzy niniejszego opracowania zwrócili uwagę czytelników na problemy legislacyjne związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich. W niniejszej publikacji środek ciężkości analizy zostanie przesunięty na energię pozyskiwana z wodoru. Mając na uwadze podpisane, w Warszawie 14 października 2021 roku, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”, przenalizujemy na jakim obecnie etapie jest proces legislacyjny, związany z tym rodzajem energii.
13.03.2022

Dofinansowanie budowy Parku Logistycznego Małaszewicze. Wniosek złożony

19 stycznia 2022 r. spółka Cargotor złożyła do CINEA (Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska) wniosek o dofinansowanie z funduszu CEF 2 budowy Parku Logistycznego Małaszewicze. Inwestycja ta ma strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki.
20.01.2022

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
01.12.2021

Nowy/Polski Ład - "Drenaż mózgów" w branży morskiej

Z uwagi na fakt, iż Nowy/Polski Ład może niebawem stać się bardzo trudną rzeczywistością prawno-podatkową dla wszystkich polskich podatników, chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt wprowadzenia tak licznych i wielozakresowych zmian w polskim prawie podatkowym bez odpowiednich analiz i konsultacji, a przede wszystkim na skutki dla branży morskiej płynące z takiego a nie innego działania decydentów.
28.10.2021

Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim

Dające się zauważyć ostatnio, w szczególności po dniu 22 stycznia 2021 r., przyspieszenie tempa prac nad inwestycjami w zakresie realizacji projektów związanych z budową pierwszych Morskich Farm Wiatrowych na polskich obszarach morskich, zmusza do pochylenia się nad tematem bezpieczeństwa żeglugi po akwenie Morza Bałtyckiego w kontekście powyższych planów.
30.03.2021

Instytut Europy Środkowej: Plany budowy morskich farm wiatrowych w państwach regionu Morza Bałtyckiego

Wśród państw regionu Morza Bałtyckiego coraz większą rolę w bilansach energetycznych zaczynają odgrywać odnawialne źródła energii (OZE), co jest efektem działań na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Morze Bałtyckie dzięki swoim uwarunkowaniom (stosunkowo płytki akwen, niskie zasolenie – sól powoduje korozję urządzeń stalowych, niskie fale, silne wiatry, duża liczba odbiorców energii elektrycznej) ma jedne z najlepszych na świecie warunków do rozwoju morskich turbin wiatrowych.
27.01.2021

Wykup gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny ruszy w tym roku

Program wykupu gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny rozpocznie się w tym roku - jest na niego zabezpieczone finansowanie - zapewnił dziś wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.
10.11.2020

Europosłowie PiS krytycznie o projekcie prawa klimatycznego

Europosłowie PiS na dzisiejszej konferencji prasowej w Brukseli odnieśli się krytycznie do projektu prawa klimatycznego, które zakłada podwyższenie celów redukcji emisji CO2 na 2030 rok z 40 do 55 procent.
06.10.2020

Morskie farmy wiatrowe - kolejne zmiany w projekcie ustawy

7 lipca 2020 r. Ministerstwo Klimatu przekazało do ponownych uzgodnień projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, tzw. ustawa offshore (pierwsze uzgodnienia w styczniu 2020 r. były prowadzone przez Ministra Aktywów Państwowych).
31.07.2020

KPRM: zmiana kodeksu spółek handlowych do końca roku

Finał prac nad przygotowaną przez Ministerstwo Aktywów Państwowych nowelizacją Kodeksu spółek handlowych zaplanowano na czwarty kwartał 2020 r. - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
30.07.2020

Gajowiecki: branża wiatrowa zadowolona z planowanych zmian regulacji dot. wiatraków

Zapowiadane przez Ministerstwo Rozwoju zmiany w tzw. ustawie odległościowej dadzą Polsce więcej energii z OZE, i to jeszcze przed uruchomieniem morskich farm wiatrowych - ocenia prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.
30.07.2020

Horała: w połowie sierpnia Radzie Społecznej zostanie zaprezentowany projekt specustawy o CPK

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym; w połowie sierpnia zostanie on przedstawiony Radzie Społecznej - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Marcin Horała podczas wtorkowego posiedzenia Rady Społecznej.
22.07.2020

Pakiet mobilności UE: część przepisów wchodzi w życie szybko, część w 2022 r.

Parlament Europejski przeprowadził w środę głosowania, które zamykają wielomiesięczne prace nad przepisami dotyczącymi przewoźników drogowych. Część przepisów zacznie obowiązywać już za 20 dni, na dostosowanie się do innych kierowcy będą mieć kilkanaście miesięcy.
10.07.2020

W Brukseli inauguracja prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej

1 lipca Polska przejmie od Czech prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Z tej okazji Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli planuje zorganizować w ciągu półrocza ponad 300 wydarzeń politycznych, gospodarczych i kulturalnych.
24.06.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.2

Okolicznością, która odróżnia autonomiczne roboty (w tym pojazdy autonomiczne) od znanych nam dzisiaj rozwiązań technicznych, jest to, że bezpośrednim powodem wyrządzonej szkody może być zasadniczo ich działanie. Związek przyczynowy niezbędny do zaistnienia odpowiedzialności będzie więc istniał przede wszystkim pomiędzy szkodą a działaniem robota. Istnieje bowiem ryzyko, że niemożliwe będzie ustalenie związku przyczynowego (nawet pośredniego) pomiędzy szkodą a określonym działaniem człowieka (np. twórcy algorytmu). Stanowi
28.05.2020

Armatorzy wędkarscy: po ustąpieniu koronawirusa będziemy blokować porty

Po ustąpieniu koronawirusa statki należące do armatorów wędkarskich będą blokować porty - zapowiedział w rozmowie z PAP Michał Niedźwiecki ze Sztabu Kryzysowego Rybołówstwa Rekreacyjnego. Trudna sytuacja armatorów wynika z zakazu połowu dorsza na Bałtyku.
02.04.2020

Timmermans: KE podtrzymuje plan zwiększenia celów redukcji emisji na 2030 r.

Wiceszef KE Frans Timmermans ogłosił, że Komisja Europejska podtrzymuje swój plan zwiększenia celu redukcji emisji CO2 do 2030 r. do 50-55 proc. w porównaniu do poziomów z 1990 r. Obecnie cel ten to 40 proc.
01.04.2020

Tarcza antykryzysowa - główne zagadnienia prawne

W dniu 31 marca 2020 roku Prezydent RP – Andrzej Duda podpisał projekt pakietu ustaw autorstwa rządu, zwany „tarczą antykryzysową” – projekt został przyjęty przez Sejm z uwzględnieniem niektórych tylko poprawek autorstwa Senatu.
01.04.2020

Podatki marynarskie: Ratyfikacje Konwencji MLI w 2019 roku i praktyka stosowania Konwencji MLI w Polsce w 2019 roku

Przypominamy, że Konwencja MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) weszła w życie w Polsce 01.07.2018 roku i w odniesieniu do niektórych państw obowiązuje od dnia 01.01.2019 roku, a jej głównym celem jest przeciwdziałanie obchodzenia prawa podatkowego. W ramach prac podjętych przez grupę państw OECD oraz G20 ustalono, iż konieczne jest wprowadzanie takich mechanizmów, które pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć uchylanie się od opodatkowania przez przedsiębiorców za pomocą nadużywania umów o unikaniu podwój
23.05.2019

Podatki marynarskie: Informacja z MF – ulga abolicyjna i ograniczenie poboru zaliczek

Z uwagi na fakt, iż wielu marynarzy zgłosiło się w tym roku do Kancelarii z informacją, że instytucja wniosku o ograniczenie poboru zaliczek miałyby być rzekomo usunięta z polskich przepisów, w dniu 01 kwietnia 2019 roku skierowaliśmy, w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1330, z późn. zm.), wniosek do Ministerstwa Finansów o udostępnienie informacji w tej sprawie.
18.04.2019

ME: Liczymy na ponadpartyjny konsensus ws. rozwoju OZE

Bardzo cieszą nas deklaracje kilku partii politycznych, co do konieczności rozwoju energetyki odnawialnej, zwłaszcza w formule społecznej i obywatelskiej - poinformowało PAP Ministerstwo Energii. Resort liczy na ponadpartyjny konsensus w tym obszarze.
11.01.2019

Emilewicz: Prosta spółka akcyjna jest stworzona na potrzeby starupów

Prosta spółka akcyjna to nowa forma stworzona na potrzeby starupów - powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zaznaczyła, że jej rejestracja będzie prostsza i tańsza niż np. spółki akcyjnej.
07.01.2019

Śmierć przedsiębiorcy a kontynuacja jego działalności – nowe regulacje

Działalność gospodarcza prowadzona indywidualnie przez osoby fizyczne jest obecnie najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Prowadzenie przedsiębiorstwa w takiej formie nie zawsze jest jednak rozwiązaniem w pełni bezpiecznym, w szczególności z perspektywy potencjalnych skutków prawnych oraz ekonomicznych.
10.10.2018

Od września 2019 roku wystartuje gruntowna reforma szkolnictwa zawodowego

Reforma szkolnictwa zawodowego, nad którą trwają prace legislacyjne, ma wejść w życie z początkiem roku szkolnego 2019/2020. Wprowadzi zmiany dotyczące m.in. klasyfikacji zawodów i finansowania szkół zawodowych, współpracy szkół z pracodawcami oraz egzaminów zawodowych. Celem jest podniesienie prestiżu szkół zawodowych i ukierunkowanie ich oferty tak, aby kształciły specjalistów jak najlepiej przystosowanych do wymogów rynku pracy.
14.09.2018

MF: Nie będzie pobierany podatek PCC od sprzedaży kryptowalut

Nie będzie pobierany podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od sprzedaży kryptowalut - przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku PCC od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej.
19.06.2018

Gruza: Nie będzie PCC od kryptowalut, nie odstępujemy jednak od ich opodatkowania

Nie będzie opodatkowania kryptowalut podatkiem od czynności cywilno-prawnych (PCC); MF nie odstępuje jednak od opodatkowania tego typu instrumentów, trwają prace legislacyjne w tej sprawie - poinformował w piątek wiceminister finansów Paweł Gruza.
20.04.2018

Zieleniecki: 14 marca zakończenie prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

14 marca zapowiedziana jest konferencja końcowa prac Komisji Kodyfikacyjnej prawa pracy - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki. Komisja przygotowuje propozycje dot. dwóch kodeksów - określających zbiorowe i jednostkowe stosunki pracy.
06.03.2018

Parlament Studentów RP jednogłośnie poparł Konstytucję dla Nauki

Parlament Studentów RP jednogłośnie poparł Konstytucję dla Nauki - napisali studenci w przesłanej PAP we wtorek informacji. PSRP chwali zawarte w projekcie ustawy o uczelniach rozwiązania, m.in. uczciwy system opłat dla studentów czy kary dla uczelni za łamanie praw studenta.
30.01.2018

Źródło dyplomatyczne: Niemcy grają na czas w sprawie Nord Stream 2

Niemcy grają na czas w sprawie nowych unijnych przepisów, które mają dotyczyć Nord Stream 2; liczą na to, że wejdą one w życie na tyle późno, że nie obejmą podmorskich części gazociągu – poinformowało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli.
21.12.2017

UE nakłada cła antydumpingowe na produkty stalowe z Chin i Tajwanu

UE nałożyła w piątek sięgające prawie 65 proc. cła antydumpingowe na produkowane w Chinach i Tajwanie rury ze stali nierdzewnej oraz elementy do ich łączenia. To kolejne z serii środków, które mają pomóc UE bronić się przed napływem dotowanych towarów.
27.01.2017

Nowy zryczałtowany podatek dla przedsiębiorców okrętowych

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych, która wprowadza możliwość opodatkowania przychodów ze sprzedaży oraz przebudowy statków w wysokości 1% przychodów.
11.01.2017

Wiceminister gospodarki morskiej: Liczymy, że do końca września będzie decyzja KE ws. ustawy stoczniowej

Liczymy na to, że do końca września Komisja Europejska wyda decyzję ws. notyfikacji ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego - mówi PAP wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Krzysztof Kozłowski. Podkreśla, że nie wyobraża sobie, by nie była ona pozytywna.
17.07.2016

Rozpoczęły się prace nad projektem nowelizacji ustawy o VAT, ograniczającej nadużycia w podatku od towarów i usług

W dniu 8 kwietnia 2016 r. w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów opublikowano komunikat dotyczący rozpoczęcia przez Radę Ministrów prac nad projektem nowelizacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw („Projekt”). Przedmiotem projektowanej nowelizacji ma być przede wszystkim ograniczenie wyłudzeń oraz nadużyć w podatku od towarów i usług.
18.04.2016

XXV posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej

Najważniejsze ostatnie wydarzenia związane z realizacją polityki morskiej państwa były przedmiotem rozmów na kolejnym, 25. posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu ds. polityki Morskiej. Posiedzenie, któremu przewodniczyła wiceminister Dorota Pyć, odbyło się 28 lipca 2015 r.
31.07.2015

W Sejmie podsumowano Kongres Morski

W Sejmie odbyło się spotkanie podsumowujące III Międzynarodowy Kongres Morski.
23.07.2015

Planowane zmiany Ordynacji Podatkowej

Aktualnie trwają prace legislacyjne nad rządowym projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej i niektórych innych ustaw. Ustawa – Ordynacja podatkowa stanowi kodyfikację podstawowych reguł funkcjonowania systemu podatkowego i zasad działania aparatu skarbowego.
22.07.2015

Ruszył 3. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

W Szczecinie rozpoczął się 3. Międzynarodowy Kongres Morski. W wyjątkowo uroczystej atmosferze, w absolutnie wyjątkowym miejscu jakim jest Filharmonia Szczecińska przedstawiciele polityki, biznesu oraz nauki rozpoczęli 3 dniową debatę nad najważniejszymi sprawami dzisiejszej gospodarki morskiej.
11.06.2015

Zmiany konwencji SOLAS zaakceptowane przez SSE

W dniach 23-27 marca 2015 r., w Londynie, miało miejsce drugie posiedzenie podkomisji ds. systemów i wyposażenia statków (SSE) działającej przy Komitecie Bezpieczeństwa na Morzu IMO (MSC). Na zgromadzeniu zaakceptowano szereg poprawek do konwencji SOLAS, które staną się przedmiotem obrad na 95 posiedzeniu MSC.
03.05.2015

Waldemar Pawlak: Mam nadzieję, że ustawa o OZE będzie uchwalona do końca kadencji Sejmu

- OZE musi być postrzegane jako szansa na rozwój regionu. W naszym kraju brakuje strategicznego podejścia, co przejawia się w braku legislacji. Mam nadzieję, że w tej kadencji Sejmu uda nam się przyjąć ustawę o odnawialnych źródłach energii a nowy rząd bardziej zdecydowanie uruchomi mechanizmy dla OZE – powiedział premier Waldemar Pawlak podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej w Gdańsku.
12.09.2014

Komisji Skarbu Państwa o sytuacji i strategii rozwoju portów morskich

5 lutego 2014 r. Komisja Skarbu Państwa rozpatrzyła informację na temat aktualnej sytuacji i strategii rozwoju portów morskich w kontekście polityki podatkowej prowadzonej przez właściwe samorządy.
12.02.2014

Priorytet: bezpieczeństwo morskie

Dowódca Centrum Operacji Morskich, kontradmirał Stanisław Zarychta uczestniczył w dwudniowej (14-15 marca) konferencji SUCBAS (Sea Surveillance Cooperation Baltic Sea) w Helsinkach. Tematem konferencji były priorytety bezpieczeństwa morskiego.
28.03.2012

Nadmorskie położenie kraju dobrem narodowym

Anna Wypych – Namiotko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej: „Jestem przekonana, że dorobek ostatnich czterech lat w dziedzinie spraw morskich stanowi solidną podstawę dla zrównoważonego i stabilnego rozwoju krajowego sektora morskiego. Nakreślone priorytety polityki morskiej państwa w perspektywie do 2020 r., prace legislacyjne, w tym wprowadzone ułatwienia dla przedsiębiorców oraz wiele umów międzynarodowych w dziedzinie spraw morskich stanowią oparcie dla pomyślnego rozwoju sektora
01.12.2011

Komisja Europejska: Polska za słabo dba o czystość Bałtyku

Komisja Europejska otworzyła w środę kolejne etapy postępowań przeciw Polsce dotyczące norm zanieczyszczenia powietrza, jakości wód powierzchniowych i czystości Bałtyku. Grozi, że jeśli nie dostanie zadawalającej odpowiedzi, skieruje sprawy do Trybunału UE.
17.02.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.