• <

Wynik wyszukiwania - "pogoda" - Wiadomości

Bezpiecznie do portu mimo niepogody

1 na 4 decydentów z sektora transportu morskiego uważa, że pogoda ma negatywny wpływ na branżę1. Tropikalne cyklony i huragany, monsuny i burze z piorunami – przyroda potrafi skutecznie spowolnić nawet najbardziej odporny kontenerowiec. Z perspektywy morskich spedytorów, każdy sztorm i kurs pod silny wiatr to wzrost ryzyka, ale i duże straty paliwa.
27.03.2024

Dziś nad morzem możliwe burze

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na północy kraju, prognozowane są przelotne opady śniegu. W pasie nadmorskim, jak powiedział PAP synoptyk IMGW Kamil Walczak, przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść 3-4 cm.
19.01.2024

Pasażerowie promu utknęli na morzu z powodu pogody

Prom DFDS Crown Seaways, który płynął z Oslo do Kopenhagi, nie mógł przybić do nabrzeża w stolicy Danii z powodu złej pogody. Został zmuszony do ponownego wypłynięcia w morze.
04.01.2024

Gwałtowne zamiecie w Rumunii. Zamknięto drogi i porty

Wywołany gwałtownymi zamieciami alarm pogodowy trwa w niedzielę w płd.-wsch. części Rumunii, m.in. w okręgach Konstanca, Tulcza, Gałacz i Braila. Setki kierowców utknęły na drogach z powodu śnieżycy. Zamknięte są drogi i porty czarnomorskie. Konstanca jest pozbawiona wody pitnej, a w 400 miejscowościach nie ma prądu z powodu uszkodzenia linii energetycznych.
26.11.2023

Zatonął statek towarowy z 14 osobami na pokładzie, trwa akcja ratunkowa

Statek towarowy pod banderą Komorów zatonął w niedzielę rano u wybrzeży Grecji - powiadomiła agencja AFP. Trwa akcja ratunkowa, uratowano pierwszą osobę. W skład 14-osobowej załogi wchodzili obywatele Egiptu, Indii i Syrii.
26.11.2023

Susza nie oszczędza Kanału Panamskiego. Mniej statków może z niego skorzystać

Ameryka Środkowa zmaga się od wielu tygodni z kryzysem w związku z suszą i spadkiem opadów. Jest to wyzwanie także dla żeglugi, w tym kluczowego przesmyku łączącego Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym.
02.11.2023

Sztorm wywołał rekordowo wysoki stan morza i podtopienia w Danii, zagrażając żegludze

Nawet o dwa metry wzrósł w piątek stan Morza Bałtyckiego w południowo-wschodniej Danii, wywołując liczne podtopienia oraz zakłócenia w transporcie. Według mediów jest to "najgorsza fala sztormowa od 150 lat".
20.10.2023

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Porcie Wojennym Gdynia odwołana. Winna zła pogoda

W związku prowadzonymi przez siły morskie Rosji zakrojonymi na szeroką skalę ćwiczeniami na Bałtyku prezydent Andrzej Duda miał spotkać się z kadrą dowódczą 3. Flotylli Okrętów oraz wygłosić przemówienie dotyczące obecnie prowadzonych działań przez władze oraz siły zbrojne. Niestety, z powodu trudnych warunków pogodowych, w tym burzy na Morzu Bałtyckim, została ona przesunięta na czas nieokreślony.
03.08.2023

Ponad 100 tys. osób ewakuowano przed nadejściem cyklonu Biparjoy

Władze Indii i Pakistanu poinformowały, że ponad 100 tys. osób ewakuowano z nadmorskich regionów Indii i Pakistanu w oczekiwaniu na uderzenie cyklonu Biparjoy, które powinno nastąpić w czwartek.
14.06.2023

Pomorskie. Ostrzeżenie o sztormie we wschodniej części strefy brzegowej

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni przekazało ostrzeżenie o sztormie we wschodniej części strefy brzegowej.
18.02.2023

W weekend na Bałtyku fale sięgające 11 metrów

W północnej części województwa pomorskiego od piątku do soboty wiatr będzie wiał z prędkością nawet do 125 km/h. Może powodować zniszczenia i spustoszenia. Na Bałtyku prognozowany jest sztorm o sile 12 w skali Beauforta. Fale mogą osiągnąć od 10 do 11 metrów wysokości.
17.02.2023

Co najmniej 36 osób zginęło w Peru w wyniku osunięć ziemi i powodzi wywołanych ulewami

Intensywne opady deszczu doprowadziły do wystąpienia wód i zalania obszarów znajdujących się w ujściach rzek. Do tego doszły poważne osunięcia ziemi. Miejscowe media podały, że najwięcej szkód żywioł wyrządził w południowej części kraju.
08.02.2023

Na wybrzeżu silny wiatr może wywracać drzewa i spowodować uszkodzenia linii elektrycznych

Na wybrzeżu silny wiatr może wywracać drzewa i spowodować uszkodzenia linii elektrycznych - ostrzegła synoptyk kraju IMGW Grażyna Dąbrowska.
13.01.2023

Pomorskie. Ostrzeżenie o burzy w strefie brzegowej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o burzy w części strefy brzegowej.
01.06.2022

Tornado w Kilonii [WIDEO]

Cztery osoby zostały ciężko ranne, kiedy przez port w Kilonii przechodziło tornado.
01.10.2021

Tropikalny sztorm Eta, który zabił już prawie 100 osób, uderzył w południową Florydę

Przybierający na sile tropikalny sztorm Eta o prędkości wiatru ok. 100 km/godz zaatakował wczoraj wieczorem, czasu lokalnego, Florida Keys - połączonego groblami i mostami łańcucha wysepek u południowych wybrzeży Florydy.
09.11.2020

Potężny tajfun pustoszy Filipiny

Tajfun Molave, o szybkości wiatru dochodzącej do 180 km/godz, z impetem zaatakował dzisiaj Filipiny, wyrządzając poważne zniszczenia i zmuszając ok. 45 tys. mieszkańców wsi do szukania schronienia w szkołach i budynkach rządowych - poinformowały władze.
26.10.2020

Nawałnice a susza - czy Polsce nadal zagraża klęska suszy?

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 tys. m3/rok/osobę)[1]. Tym samym zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie. O suszy w naszym kraju mówi się od lat, a zagrożenie nią, pomimo ulewnych opadów w ostatnich kilku dniach nie minęło. Ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia, dlaczego nawalne opady ostatnich tygodni nie rozwiązały problemu suszy.
10.08.2020

Silny wiatr powywracał suwnice w głównym hinduskim porcie

Trzy suwnice załamały się w największym hinduskim porcie kontenerowym położonym na przedmieściach Bombaju. Powodem był potężny wiatr, który nawiedził miasto w środę.
06.08.2020

Widowiskowe zjawisko na belgijskiej plaży - trąba wodna w nadmorskim kurorcie [wideo]

Plażowiczów w nadmorskim kurorcie Oostduinkerke w północno-zachodniej Belgii spotkała niezwykła niespodzianka. W środku dnia niebo spowiły ciemne chmury, a woda podniosła się w górę i zaczęła wirować wraz z ogromną trąbą powietrzną niedaleko brzegu.
04.08.2020

Huragan Izajasz ma uderzyć we wtorek w Nowy Jork

Izajasz, który przybrał na sile i z burzy tropikalnej znów przekształcił się w poniedziałek wieczorem w huragan 1 kategorii, wieje już z prędkością ponad 135 km na godzinę niedaleko wybrzeży Karoliny Południowej. Według prognoz we wtorek ma uderzyć w Nowy Jork.
04.08.2020

Olbrzymia chmura piaskowa nad Atlantykiem [foto, wideo]

Ogromna chmura piasku oraz pyłu z Sahary podróżuje nad wodami Oceanu Atlantyckiego w kierunku Ameryki. Zjawisko przenoszenia pyłu pustynnego wraz z wiatrem ma miejsce każdego lata, jednak w tym roku jego skala jest rekordowa. Chmura ze względu na swoje rozmiary została okrzyknięta "Godzillą".
28.07.2020

Burze, ulewy i powodzie. Jak zachować się po szkodzie?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) codziennie wydaje ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne dla poszczególnych części kraju. Ulewy, burze z gradem czy powodzie zagrażają polskim regionom od początku czerwca. W samym tylko pierwszym tygodniu lipca zjawiska atmosferyczne w mniejszym lub większym stopniu zagroziły niemal wszystkim województwom. Jak podają przedstawiciele branży ubezpieczeniowej, wyraźnie rośnie w związku z tym liczba tzw. szkód katastroficznych, czyli zniszczeń w domach na skutek groźnych zjawisk
17.07.2020

Niecodzienne zjawisko pogodowe w Kapsztadzie. Piana morska przykryła ulice miasta [wideo]

W wyniku poniedziałkowej gwałtownej burzy i towarzyszącym jej silnym wiatrom, ulice stolicy Republiki Południowej Afryki pokryła gęsta morska piana.
14.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.