• <

Wynik wyszukiwania - "nemo" - Wiadomości

Przesył energii między Danią a Wielką Brytanią rozpoczyna rekordowo długi kabel położony w Morzu Północnym

775 km długości ma leżący pod wodą kabel przesyłowy, który umożliwi transfer energii między Danią a Wielką Brytanią przez Morze Północne. To najdłuższe na świecie międzysystemowe połączenie kablowe typu HVDC. Może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i przynieść w ciągu 10 lat 500 mln funtów oszczędności konsumentom. Cała inwestycja kosztowała 7 mld funtów.
30.12.2023

To będzie największe przedsięwzięcie w zakresie instalacji nowoczesnego ożaglowania na statku. Czegoś takiego jeszcze nie było

Brazylijski gigant górniczy Vale S.A. ogłosił, że zainstaluje pięć żagli Rotor Sails od firmy Anemoi Marine Technologies Ltd., jednego z wiodących na świecie dostawców technologii napędu wspomaganego wiatrem dla statków komercyjnych. Znajdzie się on na statku statku typu valemax o wyporności 400 000 ton, należącego do omańskiego armatora Asyad.
08.11.2023

Karstensen: pierwsze efektowne wodowanie z pochylni w Gdańsku za nami

Chwilę po godzinie 14:00 w piątek 20 października zgromadzona licznie publiczność na kultowych terenach stoczniowych z zielonymi dźwigami w Gdańsku stała się świadkiem ważnego wydarzenia – z pochylni znów, po latach zwodowano statek. Tym razem zrobiła to stocznia Karstensen Shipyard Poland, która od kilku miesięcy jest właścicielem terenu i buduje tam statki rybackie.
20.10.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

Pływające LIDAR-y. Rozwój technologii, osiągnięcia i wyzwania w kontekście nowych projektów morskich farm wiatrowych

Od czasu użycia pierwszego pływającego LiDARu (ang. Floating Light Detection and Ranging) do pomiaru prędkości wiatru na morzu, około dekady temu, odnotowano znaczące postępy w rozwoju technologii pływających LiDARów. Technologia ta dojrzała komercyjnie. Nieufność i sceptycyzm części branży wobec „nowego” zauważalnie zmalały. Deweloperzy projektów morskich farm wiatrowych w końcu przestali się jej bać.
02.01.2023

Farma na dnie oceanu. Przełomowa współpraca Nemo’s Garden i Siemensa [ZDJĘCIA]

Zespół włoskich inżynierów, nurków i naukowców opracował koncept uprawy roślin pod wodą. Startup Nemo’s Garden stworzył farmę na dnie oceanu, wykorzystując korzystne warunki podwodnej biosfery: stabilną temperaturę, parowanie wody, absorpcję CO2, obfitość tlenu oraz naturalną ochronę przed szkodnikami. Poszukiwania alternatywy w dobie kryzysu żywnościowego Grunty orne stanowią dziś jedynie 11 proc. powierzchni ziemi, a zmiany klimatyczne systematycznie pogarszają sytuację. Na wypadek globalnego kryzysu żywnościowego rozpocz
07.09.2022

[WIDEO] Vattenfall i Shell zoptymalizują farmy wiatrowe czujnikami

Lądowe i morskie turbiny wiatrowe muszą pracować z jak największą wydajnością, aby zmaksymalizować ilość wytwarzanej energii. Obecnie metody stosowane do optymalizacji wydajności farm wiatrowych koncentrują się głównie na wydajności poszczególnych turbin. Ale opracowano nowe, niedrogie technologie pomiaru wiatru, które mogą pomóc w poprawie wydajności wielu turbin wiatrowych na dużych farmach wiatrowych.
30.06.2022

Narodowe Muzeum Morskie szuka uczestników regat Operation Sail sprzed 50 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje się do upamiętnienia 50. rocznicy zwycięstwa załogi Daru Pomorza w regatach Operation Sail. Muzealnicy rozpoczęli poszukiwania uczestników tego historycznego rejsu. Chcą razem z nimi ponownie wejść na pokład i udać się we wspomnieniową, sentymentalną podróż.
11.04.2022

Nowy interkonektor połączy systemy energetyczne Wielkiej Brytanii i Belgii

23 lutego przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Belgii podpisali Memorandum of Understanding w sprawie współpracy energetycznej. W planie jest budowa nowego interkonektora, czyli kabla łączącego systemy elektroenergetyczne obu krajów. Kabel będzie połączony także z wyspą energetyczną.
09.03.2022

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Oldendorff Carriers realizuje projekt napędu wiatrowego do masowców

Oldendorff Carriers (OC) to firma, która w bieżącym roku obchodzi 100-lecie działalności. Niedawno wraz z Anemoi Marine Technologies (Anemoi), Lloyd's Register (LR) i Shanghai Merchant Ship Design and Research Institute (SDARI), podpisali wspólny projekt rozwojowy (JDP) z w celu opracowania dla masowców napędu wspomaganego.
02.03.2021

Podwodna bazylia bardziej aromatyczna? Rewolucyjny projekt podwodnego ogrodu [foto, wideo]

Już pod koniec drugiego sezonu z wyhodowanej pod powierzchnią wody bazylii i dużej miski sałaty mogli przygotować pesto - Nemo Pesto.
22.12.2020

Poznajcie Nemo - najlżejszy statek podwodny [foto. wideo]

Dzięki niewielkim wymiarom może stanowić dodatkową atrakcję dla wielu luksusowych statków turystycznych. Jest tak mały, że wymaga mniej miejsca do przechowywania, niż dwa skutery wodne. Ponieważ jest najlżejszym załogowym okrętem podwodnym można go wodować z rampy dla łodzi, z jachtu a nawet z lądu jaki kiedykolwiek powstał. Może być holowany na przyczepie za średniej wielkości SUV-em i wodowany bezpośrednio z brzegu lub pomostu.
30.11.2020

Wybrano zwycięzców konkursu fotograficznego Światowego Dnia Oceanów [foto]

Zorganizowany już po raz siódmy konkurs pod patronatem ONZ, jest częścią corocznego wydarzenia “Światowego Dnia Oceanów”, który obchodzony jest 8 czerwca.
25.11.2020

Marynarze rozliczający się z ulgą abolicyjną są „oszustami podatkowymi”?!– niepokojąca praktyka organów skarbowych

Obecnie na Pomorzu organy podatkowe zaczęły stosować bardzo niepokojącą praktykę wobec marynarzy rozliczających się, zgodnie z prawem, z uwzględnieniem ulgi abolicyjnej. Urzędnicy skarbowi zaczęli wszczynać postępowania podatkowe za lata poprzednie i jednocześnie zarówno przed, jak i po wydaniu decyzji organu I instancji, przedstawiają podatnikom zarzuty karno-skarbowe tj. dopuszczenia się rzekomego „oszustwa podatkowego”.
02.11.2020

Rybołówstwo kością niezgody w rozmowach Wlk. Brytanii z UE

Najpoważniejszym punktem spornym w negocjacjach między Wielką Brytanią a Unią Europejską o przyszłych relacjach pozostaje rybołówstwo, czyli sektor, który dla obu stron ma marginalne znaczenie gospodarcze, za to duże - polityczne i emocjonalne.
29.10.2020

W klasie Omega status quo

Na jeziorze Niesłysz w Niesulicach, w dniach 10-11 października odbyły się regaty o Puchar Burmistrza Świebodzina. Była to ostania runda w Porta Pucharze Polski w Klasie Omega 2020. Po zaciętej walce zwycięzcy w ubiegłego roku obronili swoje tytuły w klasach Sport i Standard.
13.10.2020

Tak będzie wyglądało Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! [wizualizacje]

Obiekt powstający na Łasztowni w Szczecinie będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum będzie morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m. in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, socjologii, historii, czy sztuki.
28.07.2020

W. Brytania: zamkniemy plaże, jeśli nie będzie zachowywany dystans społeczny

Brytyjski rząd ostrzegł w piątek, że zamknie plaże, jeśli będą one zbyt zatłoczone, a ludzie nie będą przestrzegali zasad dystansu społecznego, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.
26.06.2020

Coraz więcej rozwiązań informatycznych wspiera funkcjonowanie nowoczesnych statków

Na co najmniej 500 statkach należących do armatorów z całego świata zostały zamontowane i uruchomione rozwiązania informatyczne powstałe w oddziale GlobalLogic w Zielonej Górze. Umożliwiają one kompleksową komunikację statków z lądem, m.in. centrami koordynującymi żeglugę i placówkami poszczególnych armatorów. Co roku system rozbudowywany jest o nowe funkcjonalności. Ułatwiają one jego zdalne wykorzystanie, a także usprawniają proces przechowywania i przekazywania informacji pozyskanych z setek czujników umieszczonych na n
14.05.2020

Sokołowski i Knasiecki zwycięzcami Memoriału Juliusza Sieradzkiego

W dziewięciu emocjonujących wyścigach przez dwa dni rywalizowały 42 załogi klasy Omega. We flocie Sport zwyciężył Daniel Sokołowski, a w Standardzie Romuald Knasiecki.
19.08.2019

Zakończono kolejną ekspedycję w poszukiwaniu ORP Orzeł, wraku nie znaleziono

Z powodu załamania się pogody, po dziewięciu dniach penetrowania wybranego obszaru dna Morza Północnym, polska ekipa zakończyła kolejną wyprawę w poszukiwaniu legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Natrafiono na 83 wraki. Orła wśród nich nie było.
09.08.2019

Na tropie „Orła”

ORP „Orzeł” wyszedł na swój ostatni patrol w nocy 23 maja 1940 roku. Około godziny 23:00 skierował się do sektora „A3” na Morzu Północnym, który zgodnie z rozkazami miał nadzorować. Wtedy widziano „Orła” po raz ostatni. Dzisiaj, 29 lipca z Gdyni wyruszyła ekspedycja SANTI „Odnaleźć Orła” mająca na celu zlokalizowanie wraku polskiego okrętu.
29.07.2019

Rusza ósma ekspedycja w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W najbliższych dniach ruszy kolejna – ósma już - ekspedycja, podczas której grupa Polaków zamierza przez dwa tygodnie badać dno Morza Północnego w poszukiwaniu wraku słynnego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który zaginął w maju 1940 r. po wyjściu na patrol.
25.07.2019

Niemiecka firma coraz bliżej ukończenia systemu pozyskiwania energii z fal morskich

Niemiecka firma energetyczna NEMOS jest w trakcie budowy pełnowymiarowej jednostki wytwarzającej energię z fal morskich. W projekcie jako podwykonawca bierze udział polska firma.
19.12.2018

Przygotowania do rozpoczęcia budowy przekopu Mierzei - rozstrzygnięto przetarg na rozpoznanie saperskie

Urząd Morski w Gdyni rozstrzygnął przetarg na rozpoznanie saperskie obszaru na Mierzei Wiślanej, gdzie powstanie przekop. Wygrała go firma z Katowic, która wykona to zadanie za 102 tys. zł. Leśnicy zaś ogrodzili teren w miejscu planowanej inwestycji.
19.12.2018

Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła wyrusza po raz piąty

W niedzielę, 23 września, w ramach projektu „SANTI Odnaleźć Orła”, rozpocznie się piąta, cykliczna ekspedycja poszukiwawcza, której celem jest odnalezienie wraku legendarnego polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”. Tym razem wyprawa wyruszy z duńskiego portuw Thyborøn, skąd jej organizatorzy wyczarterowali specjalistyczną jednostkę morską, noszącą nazwę M/S ”NEMO”. Uczestnicy ekspedycji planują w ciągu czternastodniowego rejsu, sprawdzić 600 kilometrów kwadratowych dna morskiego, aby dalej weryfikować hipotezę, według której
20.09.2018

Grecki statek w stoczni Nauta

Pontovremon – masowiec greckiego armatora OCEAN FREIGHTERS został zadokowany w sucym doku SD I w Stoczni Nauta. Statek trafił do Gdyni na remont awaryjny.
18.04.2017

Marynarz skazany wskutek tragicznej katastrofy promowej

Włoski marynarz, który spowodował śmierć nastoletniego rybaka u wybrzeży Szkocji, został skazany na osiem miesięcy pozbawienia wolności.48-letni oficer Pasquale Miccio dowodził na płynącym z Rosyth do Zeebrugge promie Scottish Viking, który zderzył się z łodzią rybacką w sierpniu 2010 roku.
28.04.2016

Kolejny remont dla greckiego armatora w Naucie

Na remont do stoczni Nauta przypłynął zbiornikowiec Anemos I, który pływa w barwach Capital Ship Management.
25.01.2016

Roztopiony metal nie da rady odzieży z Amber Marine – rozmowa.

Specjalistyczna odzież robocza dla różnych gałęzi branży przemysłu morskiego, stoczniowego i petrochemicznego dystrybuowana jest przez gdyńską firmę Amber Marine.
13.03.2014

Uroczystość rozdania „Condradów 2013” już w sobotę!

To jedna z najważniejszych nagród, jaka przyznawana jest w Polsce ludziom morza oraz przedstawicielom branży morskiej. Przynosi nie tylko prestiż, ale również otwiera furtkę do dalszej kariery. Odbędzie się w miejscu wyjątkowym, bo w klubie Morza Zejman w Gdańsku.
05.03.2014

Zamet Industry złożył najkorzystniejszą ofertę na zakup Mostostalu Chojnice

26,15 mln zł – taką sumę zaoferował Zamet Industry za majątek upadłej spółki Mostostal Chojnice. Konkurencyjne oferty złożył właściciel Stoczni Gdańsk, firma Gdańsk Shipyard Group oraz należący do Agencji Rozwoju Przemysłu Energomontaż Północ Gdynia.
12.12.2013

Nierozstrzygnięty przetarg na sprzedaż Mostostalu Chojnice

Po raz piąty nie został rozstrzygnięty w poniedziałek przetarg ofertowy na sprzedaż części przedsiębiorstwa Mostostal Chojnice SA (Pomorskie). Dzierżawcą tej firmy do połowy 2014 roku jest Stocznia Gdańsk.
01.10.2013

Piknik Naukowy w Akademii Marynarki Wojennej

Chcesz zmierzyć swój wzrost z dokładności do 1 mm? A może odbyć podróż do gwiazd? Może chcesz zobaczyć zakamarki nowoczesnej biblioteki albo odkryć tajemnice okrętu podwodnego? Dla chętnych poszukiwanie Nemo! Zapoznaj się ze sprzętem policji, a także straży pożarnej. Trzydzieści różnych tematów czeka na uczestników Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej, który odbędzie się w ramach XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Na piknik uczelnia zaprasza w piątek, 24 maja, w godz. 10:00 – 14:00. W tym dniu każdy znajdzie coś dla siebi
21.05.2013

Stocznia Gdańsk ma oddział w Chojnicach

Stocznia Gdańsk SA podpisała umowę dzierżawy spółki Mostostal Chojnice SA, która od lipca br. znajduje się w upadłości likiwidacyjnej. Konferencja prasowa dotycząca umowy odbędzie się w dniu 7 grudnia br. (środa) o godz. 9:30 w siedzibie SG SA.
04.12.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.