• <

Wynik wyszukiwania - "krewetki" - Wiadomości

W rybach i owocach morza jest więcej PFAS niż by się wydawało

Narażenie na tzw. wieczne chemikalia, wynikające ze spożywania ryb i owoców morza wydaje się być niedoszacowane – informuje pismo „Exposure and Health”.
14.04.2024

Tysiące mieszkańców wyspy mają tydzień na wyprowadzkę, by zwolnić teren pod budowę chińskiej fabryki

Siedem i pół tysiąca mieszkańców indonezyjskiej wyspy Rempang ma czas do końca miesiąca na wyprowadzenie się z domów, by zwolnić teren pod budowę chińskiej fabryki szkła i "Eco City" – informuje w czwartek portal telewizji Al-Dżazira. W ubiegłym tygodniu doszło do starć protestujących mieszkańców z policją.
21.09.2023

Nowe danie: drukowane owoce morza

Naukowcy zaprezentowali „krążki z kalmarów” wydrukowane z białek glonów i fasoli. Mają być smaczne i zdrowe; można je smażyć, piec i gotować.
18.08.2023

Damen Maaskant oferuje przyszłościowe rozwiązanie dla rybaków w postaci trawlera 2607

Firma zaprezentowała nowy projekt trawlera do połowu krewetek z naciskiem na niskie zużycie paliwa. Oferta powstała z myślą o ułatwieniu pracy rybaków, która byłaby zgodna z prowadzoną przez firmę polityką dekarbonizacji rybołówstwa.
24.03.2023

Morze Bałtyckie potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
21.03.2023

Połowy homarów i krabów zagrażają populacji waleni?

W zeszłym roku Seafood Watch ustalił, że sieci używane do połowu homarów w Maine spowodowały w ostatnim czasie zaplątanie się wieloryba północnoatlantyckiego. To nie pierwszy taki przypadek, co zdaniem ekologów może przyczynić się do zagrożenia populacji tych morskich ssaków. Zachęcają również do usunięcia homara z listy zrównoważonej żywności, co z kolei grozi konfliktem z rybakami, dla których połowy skorupiaków to nie tylko biznes, ale źródło wielu miejsc pracy w rybołówstwie i branży stoczniowej.
20.03.2023

Mikrowłókna zanieczyszczają wody równie poważnie jak mikroplastik

Nie tylko mikroplastik stanowi duże zagrożenie dla organizmów jako zanieczyszczenie wód, równie groźne są mikrowłókna – piszą naukowcy na łamach „Frontiers in Marine Science”.
03.02.2023

Sanford zamawia statek rybacki od Damen

Holenderska stocznia podpisała kontrakt z nowozelandzką firmą Sanford Limited, zajmującą się dystrybucją owoców morza, na zaprojektowanie i zbudowanie nowego statku do połowu krewetek, przeznaczonego do operowania na Oceanie Arktycznym.
16.12.2022

Ryby i akwakultura w UE. Efekt motyla wywoła sztorm w przemyśle rybnym

W latach 2019–2020 wydatki gospodarstw domowych na produkty rybołówstwa i wyroby akwakultury wzrosły o 17%. Spożycie świeżych ryb wzrosło o 7% w wymiarze wartościowym i o 4% wzrosło spożycie wyrobów – podają analitycy EUMOFA w najnowszym raporcie "The EU Fish Market".
15.08.2022

Dni Ochrony Morza Bałtyckiego w Gdyni. W programie spotkania i warsztaty

Dlaczego sieci widmo są niebezpieczne dla zwierząt, w jaki sposób oraz przez kogo usuwane są z morza i jakie zwierzęta w ogóle żyją w Bałtyku? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają eksperci i zaproszeni goście w weekend 19-20 marca w Akwarium Gdyńskim.
17.03.2022

Spada populacja dziko żyjących ryb. Wśród zagrożonych gatunków jest śledź [WIDEO]

Na wigilijnym stole w Polsce tradycyjnie królują dania rybne. Według firmy badawczej Nielsen konsumpcja ryb w Polsce w miesiącach zimowych wynosi 40 proc. całorocznej sprzedaży. Tymczasem z najnowszego raportu „SOFIA” Światowej Organizacji Żywności wynika, że 1/3 pozyskiwanych obecnie ryb jest poławianych powyżej limitów naukowych, stwarzając ryzyko wyginięcia niektórych gatunków. Dotyczy to również gatunków popularnych wśród polskich konsumentów.
23.12.2021

Tony martwych ryb u południowo-wschodniego wybrzeża Hiszpanii

Od ponad tygodnia fale wyrzucają setki tysięcy martwych ryb i skorupiaków na brzeg Morza Mniejszego (Mar Menor), laguny odciętej mierzeją od Morza Śródziemnego w południowo-wschodniej Hiszpanii. Premier autonomicznego regionu Murcji chce, by ogłoszono tam stan klęski ekologicznej.
24.08.2021

GUS: Gospodarka morska w Polsce w 2020 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację "Gospodarka morska w Polsce w 2020 r." Wynika z niej, że w portach morskich spadły: obroty ładunkowe, ruch pasażerów oraz liczba statków zawijających do polskich portów morskich. Według stanu na koniec 2020 r. morska flota transportowa liczyła mniej statków niż przed rokiem. Odnotowano także spadek ładunków przetransportowanych morską flotą przez polskich przewoźników oraz spadek przewozów pasażerów w komunikacji międzynarodowej.
29.04.2021

Parlament UE: przeciętny konsument śródziemnomorskich skorupiaków zjada około 11 tys. kawałków plastiku

Przeciętny konsument śródziemnomorskich owoców morza - skorupiaków zjada około 11 tys. kawałków plastiku każdego roku – alarmują europosłowie. Zdaniem eurodeputowanych, zwiększenie recyklingu w sektorze rybołówstwa i znaczne ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych mają kluczowe znaczenie dla oczyszczania naszych mórz.
21.04.2021

Ryby, morza i rośliny. Nauka z „Niepodręcznika Oceanicznego”

W sieci i przed kamerą czują się dosłownie jak... ryby w wodzie! Pracownicy oraz naukowcy z Akwarium Gdyńskiego i Instytutu Oceanologii PAN opublikowali już ponad 100 odcinków swojej serii „Niepodręcznik Oceaniczny”. To krótkie filmy pełne wiedzy, które jeszcze w kwietniu zeszłego roku miały zająć czas pasjonatom morskich tematów podczas lockdownu.
22.03.2021

Ryby zdrowe, ale... z niektórymi nie przesadzaj. Winne skażenie środowiska

Generalnie, owoce morza i ryby są zgodnie zalecane przez lekarzy i dietetyków jako ważny element zdrowej diety, głównie ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Jednocześnie, w związku z coraz większym skażeniem środowiska, eksperci ostrzegają przed nadmiernym spożyciem niektórych gatunków. Dowiedz się, których konkretnie.
03.02.2021

Czy wystarczy śledzi na kolejne święta?

Nikt z nas nie wyobraża sobie świąt bez pysznego śledzia czy tradycyjnej ryby po grecku. Tymczasem problem nadmiernych połowów i nieodpowiedniego zarządzania rybołówstwem może na zawsze wykreślić z naszego menu wiele gatunków ryb. To czy dzikie ryby pozostaną obecne na świątecznym stole także w przyszłości zależy od odpowiedzialnych decyzji producentów, sieci handlowych, rządów, ale także nas wszystkich! Organizacja pozarządowa MSC kolejny rok z rzędu organizuje świąteczną kampanię edukacyjną przypominając, aby na święta, tak sam
23.12.2020

Kraje UE porozumiały się w sprawie uprawnień do połowów ryb

Po intensywnych dwudniowych negocjacjach w Brukseli kraje UE porozumiały się w czwartek w sprawie uprawnień do połowów na Atlantyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym w 2021 roku.
17.12.2020

Rybołówstwo tuńczyka z Indonezji i Papui Nowej Gwinei z certyfikatem MSC

Połowy ryb są kluczowe dla gospodarki światowej, wpływają na bezpieczeństwo żywieniowe i ekonomiczne. W 2018 r. wartość światowego rynku tuńczyka osiągnęła 11,6 mld USD, a tylko w rejonie Azji i Pacyfiku przemysł tuńczykowy zatrudnia ponad 6 mln osób. Niestety ogromny popyt na tuńczyka skutkuje zach
25.06.2020

Kanada: Rząd przeznaczy 470 mln CAD na pomoc dla rybaków

Rząd Kanady przeznaczy 470 mln CAD na wsparcie dla rybaków w związku z pandemią koronawirusa – poinformował w czwartek premier Justin Trudeau. To kolejny pakiet pomocy dla tego sektora gospodarki, poprzedni był adresowany głównie do firm przetwórstwa rybnego.
14.05.2020

Granty MSC dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone połowy

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) ufundowała granty o łącznej wysokości ponad 650 tys. funtów. Zostały one przyznane w ramach funduszu Ocean Stewardship Fund rybołówstwom oraz grupom badawczym pracującym na rzecz ochrony oceanów oraz zasobów ryb i owoców morza.
11.05.2020

Kanada: Rząd przeznaczy 62,5 mln dolarów na pomoc rybakom

Kanadyjscy rybacy i przemysł przetwórczy otrzymają od rządu federalnego 62,5 mln CAD pomocy w związku z epidemią koronawirusa – poinformował w sobotę premier Kanady Justin Trudeau.
26.04.2020

Polskie połowy krewetek na Morzu Barentsa otrzymały certyfikat MSC

Polskie połowy dalekomorskie krewetek zimnowodnych na Morzu Barentsa prowadzone przez statek Polonus, należący do firmy Arctic Navigation Sp. z o.o., otrzymały certyfikat MSC. Uzyskanie certyfikatu przez Polaków potwierdza, że połowy te prowadzone są w sposób zrównoważony, zgodnie z najbardziej rygorystycznymi globalnymi normami, określonymi w Standardzie Zrównoważonego Rybołówstwa MSC.
19.02.2020

Statystyczny Polak zjada rocznie ponad 12 kg ryb i owoców morza

Statystyczny Polak zjada rocznie ponad 12 kg ryb i owoców morza, najwięcej mintaja, śledzi i makreli - wynika z najnowszych danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Mimo że spożycie rośnie, to wciąż jest o połowę niższe niż średnio w UE.
26.12.2019

InnoAquaTech - najnowsze wiadomości o projekcie

InnoAquaTech to projekt realizowany przez Insytytut Morski w Gdańsku. Jego głównym celem jest określenie potencjału wdrażania w regionie Bałtyku Południowego różnorodnych innowacyjnych technologii w obszarze akwakultur, ze szczególnym naciskiem na rozwój hodowli w obiegu zamkniętym (Recirculating Aquaculture Systems – RAS). Działania, jakie są podejmowane w ramach projektu, mają na celu wzmocnienie dialogu pomiędzy środowiskiem naukowym, a małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz potencjalnymi inwestorami w regionie.
05.09.2018

Rośnie światowa konsumpcja ryb. Portugalczycy zjadają nawet 90 kg rocznie na osobę, Polacy tylko 12 kg

Tempo wzrostu konsumpcji ryb na świecie już dwukrotnie przewyższa tempo wzrostu liczby ludzi. Średnio każdy zjada ponad 20 kg ryb rocznie. Szacuje się, że stanowią one ważne źródło białka dla 3,2 mld osób. W Polsce ryby jemy mniej chętnie – blisko 12 kg rocznie, w dużej mierze ze względu na cenę. Najczęściej wybieramy śledzia, łososia i ryby białe. Ważne, żeby konsument wiedział, skąd pochodzi dana ryba i czy została połowiona w sposób zrównoważony – podkreślają eksperci. Obecnie już nawet co trzecia ryba jest poławiana w
02.08.2018

Już jutro Dzień Otwarty w BCT 2018

Już jutro, w godzinach 9:00-14:00 odbędzie się dzień otwarty w BCT Gdynia. Jak zapewniają organizatorzy, czeka mnóstwo atrkacji. Publikujemy pełną treść zaproszenia.
13.07.2018

Dzień otwarty w BCT Gdynia

W sobotę, 14 lipca, w godzinach 9:00-14:00, BCT Gdynia zaprasza wszystkich na dzień otwarty. Jak zapewniają organizatorzy, podczas wizyty na terminalu, nie zabraknie atrakcji. Publikujemy pełną treść zaproszenia.
03.07.2018

Centrum Logistyczne Gryf w Szczecinie z rekordowym wykorzystaniem chłodni

Prawie 90-proc. wykorzystanie chłodni odnotowała w pierwszych pięciu miesiącach br. szczecińska państwowa spółka Centrum Logistyczne Gryf. Ilość składowanego w firmie towaru, głównie ryb i owoców morza wzrosła w porównaniu do ubr. o 12 proc.
25.06.2018

W Chinach spadł deszcz ośmiornic i rozgwiazd (foto)

Niezwykłe zjawisko w chińskim mieście Qingdao. Razem z deszczem na jego mieszkańców spadły m.in. ośmiornice i rozgwiazdy. Zdjęcia morskich stworzeń poprzyczepianych do samochodowych szyb trafiły do mediów społecznościowych.
19.06.2018

Ryby w Bałtyku chorują. Trwają badania (foto, wideo)

Zasoby ryby w Zatoce Gdańskiej z roku na rok się kurczą i są potrzebne nowe, radykalniejsze metody ochronne – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ. Zapewnił, że ministerstwo w porozumieniu z rybakami, chce wyjaśnić ten problem.
25.05.2018

Majówka na fali

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni zaprasza na Majówkę Na Fali. Goście odwiedzający EXPERYMENT w dniach od 28 kwietnia do 6 maja, będą mogli poczuć się jak morscy naukowcy i odkrywać tajemnice podwodnego świata!
26.04.2018

20 lat wspólnie z ponad 400 organizacjami rybackimi zaangażowanymi w program MSC

MSC świętuje dwudziestą rocznicę działalności wydaniem specjalnym Raportu Rocznego, pokazującego dwie dekady wprowadzania zmian na wodach oraz plany na przyszłość.
20.11.2017

Nowy gatunek krewetki nazwany na cześć słynnego rockowego zespołu

Synalpheus pinkfloydi. Tak na cześć zespołu Pink Floyd nazwany został nowy gatunek krewetki pistoletowej. Nazwa skorupiaka nawiązuje do jego barwy oraz wydawanych przez niego głośnych dźwięków.
14.04.2017

Innowacyjna akwakultura

29 marca w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się seminarium pt. „Innowacyjna Akwakultura”. Seminarium realizowane było w ramach projektu InnoAquaTech, „Transgraniczny rozwój i transfer innowacyjnej i zrównoważonej akwakultury” („Cross-border development and transfer of innovative and sustainable aquaculture technologies in the South Baltic area”), finansowanego ze środków UE, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG Południowy Bałtyk.
10.04.2017

Wisłą do Bałtyku – wybierz się w podróż z Akwarium Gdyńskim

Czy wiedzieliście, że w marcu przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego i Światowy Dzień Wody? Dodatkowo rok 2017 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły. To zdecydowanie wystarczające powody, aby poświęcić zagadnieniom wody, Wisły i Bałtyku dzień warsztatów rodzinnych w gdyńskim Akwarium. Start w sobotę 25 marca o godz. 12.00.
22.03.2017

Zwycięzca Arctic Race of Norway fundatorem łososiowej uczty

Gianni Moscon, kolarz zespołu Sky, zwycięzca sierpniowego wyścigu Arctic Race of Norway, na jednym z etapów wygrał dodatkową premię - 500 kilogramów łososia. Wyjechał bez nagrody, ale organizatorzy pamiętali i pojawili się na zgrupowaniu ekipy z pierwszą partią ryb.
15.12.2016

„Bohater miesiąca” , czyli najnowsza akcja MSC i Targu Rybnego

Po letniej przerwie, już 16 września Targ Rybny wraca na Plac Powstańców Warszawy, a wraz z nim startuje także program edukacyjny "Bohater miesiąca" przygotowany wraz z MSC - niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową, światowym liderem programu certyfikacji na rzecz zrównoważonego rybołówstwa. Celem programu jest edukacja konsumentów o odpowiedzialnej konsumpcji ryb i owoców morza.
16.09.2016

Wzrasta konsumpcja ryb na świecie. Średnie spożycie globalne to 20 kg, w Polsce – 13 kg na osobę

Ludzie na całym świecie jedzą coraz więcej ryb i owoców morza. W ciągu ostatniego półwiecza ich konsumpcja na osobę wzrosła dwukrotnie. Średnie spożycie w Państwie Środka to 40 kg, a w Europie – 23 kg na osobę. Statystyczny Polak zjada rocznie tylko 12 kg. Zwiększone zapotrzebowanie na ryby i dodatkowo niewłaściwe połowy prowadzą jednak do znacznego pogorszenia stanu mórz i oceanów.
23.07.2016

Z Uniwersytetu Gdańskiego na południe Afryki

W trakcie planowanego na 25 czerwca Zjazdu Absolwentów z okazji 70-lecia Sopockiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych przewidziany jest panel absolwentów, który będzie okazją do prezentacji ciekawych sylwetek i osiągnięć ludzi biznesu, nauki, emigracji i polityki, którzy studiowali w sopockich uczelniach ekonomicznych. Będzie wśród nich Roman Kinda, którego studia na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego zaprowadziły z malowniczo położonego pomiędzy jeziorem i lasami Więcborka na surową, angolańską pustynię. Firma
04.05.2016

Tak rozkłada się ciało w głębi oceanu (wideo)

Co się dzieje ze zwłokami na dnie oceanu? W ciągu zaledwie czterech dni są zredukowane do szkieletu. Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Simona Frasera umieścili świńskie tusze 300 metrów pod wodą i obserwowali proces rozkładu ciała. Właśnie opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie PLoS ONE.
31.03.2016

Zrównoważone limity połowów kluczem dla przyszłości europejskich zasobów rybnych

Przegląd Komisji Europejskiej ujawnia alarmujące dane: 91% zasobów Morza Śródziemnego i 41% z północno-wschodniego Atlantyku jest przeławianych.
26.06.2014

Coraz trudniej być rybakiem

Źle pojęta ekologia oraz nietrafione pomysły ochrony Bałtyku mogą sprawić, że nie będzie na nim miejsca dla rybaków.
24.10.2012

Czy polscy europosłowie pomogą ochronić zasoby ryb?

Łosoś bałtycki, węgorz, sola, krewetki tropikalne – to tylko niektóre z 87% wszystkich poławianych gatunków ryb i owoców morza, które na skutek nadmiernych połowów już niedługo mogą nie pojawić się na naszych stołach. Wraz z nimi znikną tysiące miejsc pracy będących głównym źródłem utrzymania lokalnych społeczności nadmorskich zależnych od rybołówstwa – ostrzega WWF Polska.
19.09.2012

Sopocki Piknik Naukowy

W ramach Bałtyckich Festiwali Naukowych w Sopocie na terenie Instytutu Oceanologii PAN czterokrotnie odbyły się już Sopockie Dni Nauki.W tym roku w ramach X BFN, Sopocki Piknik Naukowy będzie na Placu Zdrojowym przy molo w Sopocie. Serdecznie zapraszamy:
10.05.2012

Panga – powrót ?

Ostatnie lata przynoszą systematyczny, choć niewielki wzrost światowej konsumpcji ryb – ostatnio wynosi on około 17 kg/osobę, światowe połowy ryb i innych organizmów konsumpcyjnych wyniosły w roku 2010 ok. 118 mln ton, z tego blisko 60 mln ton to organizmy pochodzące z akwakultury.
11.01.2012

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.