• <

Wynik wyszukiwania - "hybrydy" - Wiadomości

Olsztyn. Naukowe strategie na ochronę i odbudowę raf koralowych

Krzyżowanie gatunków, kriokonserwacja (czyli zamrażanie) nasienia oraz tworzenie banku komórek rozrodczych i larw koralowców – to przykłady naukowych strategii na wzmocnienie odporności raf koralowych i ochronę tych bezcennych ekosystemów przed negatywnymi skutkami zmiany klimatu.
31.03.2024

Retrofit i pełna elektryfikacja CTV

Shift Clean Energy (Shift), Ecomar Propulsion i Aluminium Marine Consultants podpisały protokół ustaleń (MoU) w celu podjęcia współpracy i stworzenia pakietu modernizacyjnego umożliwiającego elektryfikację i przekształcenie istniejących statków transferowych (CTV) i łodzi roboczych w przyjazne dla środowiska jednostki morskie.
10.06.2023

Czy faunie polskich rzek zagrozi hybryda inwazyjnego skorupiaka?

Biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) prowadzą badania, które mają wskazać, czy wkrótce w polskich rzekach dojdzie do zintensyfikowanej inwazji hybrydy gatunku skorupiaka Dikerogammarus villosus. Zagraża on faunie, ponieważ żywi się rybią ikrą i wypiera lokalne gatunki żyjące w wodach Europy.
18.04.2023

Rina zatwierdza pierwszy tankowiec, który przekroczy IMO 2050 spalając paliwa kopalne

Rina ogłosiła zatwierdzenie (Approval in Principle) pierwszego projektu tankowca wykorzystującego paliwa kopalne, ale wypełniającego cele IMO 2050. Projekt został wykonany przez szwedzką FKAB Marine Design.
27.03.2023

Gróbarczyk: sytuacja w przemyśle stoczniowym jest stabilna

Sytuacja w przemyśle stoczniowym jest stabilna z tendencją na dobrą - powiedział w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że wszystkie stocznie "mają pełen pakiet zamówień w zakresie remontów i budów".
08.02.2023

Ekologiczny armator promów nie chce przewozić elektrycznych samochodów

Zaskakująca decyzja w kraju znanym z zaawansowanego promowania elektromobilności, wspieranej przez władze i duże przedsiębiorstwa. Jedna z dwóch głównych norweskich linii promowych nie chce już przewozić pojazdów z silnikami elektrycznymi. Winnymi mają być wypadki w postaci pożarów akumulatorów w samochodach.
24.01.2023

Hiszpańska Acciona uzupełnia portfel o nowe fundamenty dla offshore wind

Hiszpańska spółka Acciona rozszerzyła portfolio fundamentów i platform dla morskiej energetyki wiatrowej. Do oferowanych usług dołączyły dwie nowe technologie CT-bos oraz S-bos, zaprojektowane przez inżynierów BlueNewables.
19.10.2022

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia Crist, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem.
18.08.2022

Seabubbles: latająca łódź na wodór i prąd [WIDEO]

Wiele miast boryka się z korkami na drogach i dużym zanieczyszczeniem powietrza. Tymczasem całkiem spora część europejskich konurbacji powstała na terenach położonych w pobliżu rzek lub zbiorników wodnych. Niemal jedną trzecią terenów leżących na obszarach miejskich od rzeki czy kanału dzieli odległość kilkuminutowego spaceru.
12.05.2022

ABB dostarczy polskim promom Azipody. Czym są i jak działają?

Na Morzu Bałtyckim panuje spory tłok. Szacuje się, że w dowolnym momencie znajduje się na nim około 2000 dużych statków. Dlatego też Międzynarodowa Organizacja Morska (agencja ONZ) określiła Morze Bałtyckie jako obszar, na którym obowiązują bardziej rygorystyczne mechanizmy kontrolne mające zminimalizować wpływ żeglugi na środowisko. Jednym z rozwiązań jest częściowa elektryfikacja floty. Napęd elektryczny pozwala na pełną integrację systemów i urządzeń energetycznych znajdujących się na pokładzie. Podnosi to poziom bezpieczeństw
10.05.2022

Schleswig-Holstein w Gdańsku

Do Gdańska przypłynął statek o znanej nazwie Schleswig-Holstein. Nie chodzi jednakże o słynny niemiecki pancernik, który ostrzeliwał Westerplatte, a o prom ro-pax, który przejdzie remont w jednej ze stoczni.
14.03.2022

Wodorowy zbiornikowiec na LNG. Przełom w wykorzystaniu wodoru do napędu statków

RINA zatwierdziła założenia projektowe zbiornikowca zaprojektowanego przez FKAB Marine Design. Ma to być zbiornikowiec MR wykorzystujący LNG do produkcji wodoru, który użyty będzie do napędu statku.
21.02.2022

Wszystkie trzy hybrydowe statki ro-ro Finnlines są obecnie w budowie [foto]

Program budowy nowych statków Finnlines przebiega zgodnie z planem, a obecnie ostatni z trzech zamówionych nowych ultra-zielonych statków ro-ro jest w fazie produkcji. Stalowe płyty trzeciego hybrydowego pojazdu ro-ro zostały wycięte podczas tradycyjnej ceremonii cięcia stali w stoczni Nanjing Jinling w Chinach w dniu 16 grudnia 2020 r. Ponadto tego samego dnia odbyło się położenie stępki pod pierwszą hybrydową jednostkę ro-ro.
16.12.2020

Europejska strategia offshore - dyskusja z udziałem PGE

Tworzenie warunków do inwestycji, niezbędne regulacje, modele rynkowe, rozbudowa przemysłu - to główne tematy dyskusji o sposobach osiągnięcia celów europejskiej strategii offshore, w której udział wziął prezes PGE Wojciech Dąbrowskiego.
08.12.2020

Przyszłość kolei to ekologiczne napędy

Stare pociągi z silnikiem wysokoprężnym są wycofywane z sieci kolejowych na całym świecie. Zespoły Hyperloop UPV i Éirloop szacują, że do 2030 roku cały transport naziemny, w tym transport kolejowy, będzie wykorzystywał energię odnawialną. Już teraz pociągi wykorzystują energię wiatrową czy panele fotowoltaiczne. W przyszłości tradycyjną kolej mogą zastąpić lewitujące pociągi hyperloop. – Na dzisiaj powinniśmy przede wszystkim znaleźć ekologiczne, zielone źródła energii dla kolei – przekonuje dr Jakub Majewski, prezes Fundacji Pr
04.11.2020

Branża czystych źródeł energii: wspierajmy rozwiązania zeroemisyjne

Należy wspierać technologie, opierające się na zasadach zeroemisyjności, a transformacja energetyczna powinna być prowadzona w sposób rozsądny - to niektóre postulaty, zebrane po czerwcowej konferencji branżowej w Pszczynie (Śląskie).
02.09.2020

Przemysł morski na zielonym kursie: popyt na ekologiczne statki przyśpiesza rozwój energooszczędnej hydrauliki

Na pierwszy rzut oka wygląda jak każdy inny prom przewożący ludzi i pojazdy tam i z powrotem przez fiord u wybrzeży Norwegii. Jednak pozory mylą. Na tym 80-metrowym statku o wymownej nazwie Ampere pracuje jeden z pierwszych na świecie całkowicie elektrycznych układów napędu. Zapewnia on praktycznie zerową emisję gazów cieplarnianych i działa niemal bezgłośnie.
28.01.2020

Kradzione hybrydy w naczepie ciężarówki (wideo)

Dwie skradzione w Szwecji hybrydowe toyoty auris ujawnili 11 maja w Świnoujściu funkcjonariusze Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej. Wartość aut szacuje się na 180 tys. zł.
15.05.2019

Debata PAP: Elektryfikacja transportu nieunikniona

Elektryfikacja transportu to zjawisko nieuniknione, które zaczynamy obserwować nie tylko na Zachodzie, ale również i w Polsce. Będzie ono mieć wpływ nie tylko na gospodarkę, ale również na środowisko - uważają uczestnicy czwartkowej debaty zorganizowanej przez PAP.
08.06.2018

Główny ekonomista PKN Orlen: przyszłość ropy naftowej nie jest zagrożona

Przyszłość ropy naftowej nie jest zagrożona, bo zamiast zastosowania w transporcie, coraz więcej surowca będzie wykorzystywane w produktach petrochemicznych i chemicznych, bez których świat nie może się rozwijać – uważa główny ekonomista PKN Orlen dr Adam Czyżewski.
11.10.2017

Masowa ucieczka jesiotra. Zagrożone ryby w Bałtyku

Pod koniec sierpnia z hodowli w Jeżyczkach doszło do ucieczki 50 tys. sztuk jesiotra syberyjskiego i rosyjskiego do Bałtyku. Naukowcy ze Stacji Morskej w Helu biją na alarm.
08.09.2017

Rewolucja w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania — Konwencja MLI podpisana przez Polskę

Wejście w życie przedmiotowego instrumentu prawnego spowoduje automatyczną zmianę około 2 tys. umów dwustronnych o unikaniu podwójnego opodatkowania, w związku z czym niewątpliwie będzie miał on niezwykle istotny wpływ na kształt systemu międzynarodowego prawa podatkowego. Konwencja została sporządzona na skutek kilkuletnich prac Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz grupy państw G20. Przewiduje się, iż przedmiotowe zmiany wejdą w życie w 2018 r.
22.08.2017

Około 30 % pożarów na statkach pasażerskich ro-ro powstaje na pokładach samochodowych (wideo)

Około 30 % pożarów na statkach pasażerskich ro-ro powstaje na pokładach samochodowych, a źródłem 90 % z nich są przewożone ładunki. To wyniki studium dotyczącego bezpieczeństwa pożarowego na tego typu statkach, opublikowanego w lutym 2017 r. przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA). O wyzwaniach, zagrożeniach i nowoczesnych rozwiązaniach służących zmniejszeniu liczby pożarów na jednostkach pasażerskich rozmawiali eksperci podczas seminarium „Zagrożenie pożarowe na statkach pasażerskich ro-ro”, które odbyło się w G
14.06.2017

Za miesiąc rozpoczyna się budowa promu dla PŻB

Wszystkie formalności są spełnione. Za miesiąc rusza budowa pierwszego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – poinformował Radio Szczecin Piotr Redmerski, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Data położenia stępki została wyznaczona na 23 czerwca.
19.05.2017

Kapitan Podborączyński: Nowy prom dla PŻB będzie ekologiczny i ekonomiczny

Wybudowany przez szczecińską Morską Stocznię Remontową Gryfia prom dla Polskiej Żeglugii Bałtyckiej będzie ekologiczny i ekonomiczny – powiedział kapitan Wojciech Podborączyński. Zapowiedział, że armator planuje też wyczarterowanie używanej jednostki, do obsługi linii Gdańsk-Nynashamn.
14.05.2017

Hybryda Politechniki Gdańskiej najlepszym wynalazkiem targów WIATR i WODA

Nowatorska koncepcja hybrydowego układu napędowego, oparta o silnik spalinowy i elektryczny, powstała na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. W marcu została uznana za „najlepszy wyrób” targów WIATR i WODA 2017. Nagrodę przyznała Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych „Polskie Jachty”.
30.03.2017

Polscy naukowcy stworzyli nowoczesny napęd elektryczny

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali elektryczny układ napędowy, który może pełnić rolę alternatywnego źródła napędu dla konwencjonalnych silników spalinowych stosowanych w statkach pasażerskich.
29.07.2015

CMA CGM przejmuje niemieckiego armatora

Komisja Europejska wydała zgodę na zakup niemieckiej linii Oldenburg-Portugiesische Dampfschiffs-Rhederei (OPDR) przez francuskiego armatora CMA CGM. Ma to wspomóc handel francuskiego giganta na rynku europejskim.
09.07.2015

Jeden z pierwszych na świecie holowników o napędzie hybrydowym opuścił stocznię Safe

15 października stocznia Safe Co. Ltd przekazała klientowi, jeden z pierwszych na świecie, holowników o napędzie hybrydowym.
19.10.2014

Texelstroom najbardziej ekologicznym promem pasażerskim na świecie?

Corvous Enrgy i La Naval, hiszpańska stocznia, podpisały kontrakt na budowę hybrydowego promu napędzanego CNG (Compressed Natural Gas – sprężony gaz ziemny) magazynującego energię. Ma to być najbardziej ekologiczny prom w Holandii.
21.08.2014

Scandlines: Współpraca z Corvus Energy zaowocowała przebudową trzech promów

Bazując na sukcesie przebudowy pierwszej hybrydy - jednostki Prinsesse Benedikte, przedsiębiorstwo Corvus Energy i armator Scandlines zakończyli przebudowę trzech promów na hybrydy.
02.07.2014

Zwodowano pierwszy holownik o napędzie hybrydowym w Polsce (foto, wideo)

W miniony piątek, 7 marca 2014 r., zakończyła się trwająca dwa dni z rzędu operacja wodowania holownika typu Rotor®Tug o napędzie hybrydowym. To pierwszy z dwóch takich holowników, jaki zostanie zwodowany w najbliższym czasie w kraju. Znajdą się one na pewno w pierwszej dziesiątce tego typu jednostek oddanych do użytku na świecie.
11.03.2014

Najnowszy brytyjski okręt podwodny. Powolny, nieszczelny i zardzewiały

"Powolny, nieszczelny i zardzewiały" - tak brytyjski dziennik "Guardian" zatytułował ostatnio artykuł o HMS Astute - najnowszym okręcie podwodnym Royal Navy, który na łamy prasy wielokrotnie trafiał za sprawą rozmaitych wpadek i usterek.
12.12.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.