• <

Wynik wyszukiwania - "hamina" - Wiadomości

Port morski – zainwestujesz albo wypadniesz z rynku. 80 mld euro potrzebne od zaraz

Porty EU muszą zainwestować 80 mld euro w ciągu najbliższych 10 lat, jeśli chcą utrzymać konkurencyjną pozycję w globalnych łańcuchach logistycznych – wynika z najnowszego raportu ESPO. Inwestować trzeba w infrastrukturę i suprastrukturę, w nabrzeża i akwatoria, infrastrukturę przemysłową i logistyczną oraz ich otoczenie. Nie można oszczędzać w wydatkach na marketing i ludzi.
04.05.2024

Fiński lew dołącza do NATO. Sojusz zwiększa swoją siłę na Bałtyku

Z dniem 4 kwietnia 2023 roku zwiększyła się liczba członków Organizacji Traktatu Atlantyckiego do 31. Przed jej siedzibą w Brukseli zawisła też flaga Republiki Finlandii. Wstąpienie tego kraju do NATO jest istotnym wzmocnieniem sojuszu, zarówno w aspekcie lądowym, jak i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
04.04.2023

Finlandia i Niemcy zaimportowały pierwsze wolumeny LNG

Zwrot krajów europejskich ku LNG (skroplony gaz ziemny) jest odpowiedzią na obecny kryzys energetyczny związany z wojną na Ukrainie i skutkami geopolitycznym konfliktu. Pierwsze partie LNG importowała już Finlandia oraz Niemcy.
29.11.2022

W Finlandii rozpoczął działalność pierwszy terminal LNG

Operator terminala Hamina LNG poinformował, że rozpoczął działalność komercyjną po ukończeniu pełnego rozruchu instalacji.
18.10.2022

Finlandia przygotowuje terminal LNG, nie wyklucza inwestycji w FSRU

Terminal LNG Hamina w Finlandii rozpocznie działalność komercyjną w październiku 2022 roku, po zakończeniu prac wykończeniowych i fazy rozruchu. Finlandia, we współpracy z Estonią, planuje również wydzierżawienie pływającego terminalu LNG (FSRU).
24.04.2022

Estonia może przyspieszyć realizację planu budowy pływającego terminalu LNG

Estonia może przyspieszyć realizowany od dekady plan budowy pływającego terminalu do importu skroplonego gazu ziemnego, by zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiej energii - przekazała w środę agencja Bloomberga.
23.03.2022

Prom ze Szwecji, który wpłynął na mieliznę w Finlandii, powrócił na trasę [wideo]

Prom, który podczas sobotniego rejsu ze Sztokholmu do Turku wpłynął na mieliznę w rejonie Wysp Alandzkich, ruszył dziś po południu w dalszą drogę i zmierza do portu docelowego. To drugi wypadek tej jesieni, gdy prom kursujący między Finlandią a Szwecją znalazł się na mieliźnie.
22.11.2020

Prom z ok. 280 osobami na pokładzie osiadł na mieliźnie; trwa ewakuacja (wideo)

W rejonie Wysp Alandzkich prom pasażerski płynący z Turku do Sztokholmu w niedzielę w południe osiadł na mieliźnie. Kapitan zdecydował o ewakuacji pasażerów. Sytuacja jest "stabilna", a osobom na pokładzie nie zagraża niebezpieczeństwo. - przekazała straż przybrzeżna.
20.09.2020

Pierwsze próby strzelania z użyciem Saab Lightweight Torpedo z korwety i okrętu podwodnego zakończone sukcesem (wideo)

Saab wraz ze Swedish Defence Materiel Administration (FMV) oraz Siłami Zbrojnymi Szwecji przeprowadził pierwsze próby strzelania z użyciem lekkich torped nowej generacji (Saab Lightweight Torpedo – SLWT), które zostały wystrzelone z korwety rakietowej oraz okrętu podwodnego.
10.06.2020

Finlandia: władze zgadzają się na wizytę rosyjskiego żaglowca

Władze Finlandii zgodziły się na zawinięcie do jednego z fińskich portów rosyjskiego żaglowca Siedow należącego do uczelni morskiej w Kaliningradzie - poinformował w piątek "Helsingin Sanomat". Uznano, że nie narusza to unijnych sankcji wobec Rosji.
12.07.2019

Saab wybrany jako dostawca systemów zarządzania walką w fińskim programie Squadron 2020

Fińskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że Saab został wybranyjako dostawca i integrator systemów zarządzania walką dla czterech nowych korwet klasy Pohjanmaa w programie Squadron 2020.
10.04.2019

Ruszyła budowa nowego terminala LNG nad Bałtykiem

Fińska grupa Wartsila zdobyła wszystkie potrzebne pozwolenia i zaplecze finansowe dla budowy nowego terminalu LNG w porcie Hamina.
02.10.2018

Konferencja Baltic Ports Organization

W dniach 6-7 września br. odbyła się kolejna edycja konferencji Baltic Ports Organization (BPO), w której uczestniczyło ponad 150 przedstawicieli portów regionu Morza Bałtyckiego oraz podmiotów z nimi współpracujących.
12.09.2018

W Finlandii powstanie nowy terminal LNG

Fińska grupa Wartsila zdobyła wszystkie potrzebne pozwolenia i zaplecze finansowe dla budowy nowego terminalu LNG w porcie Hamina.
09.07.2018

Wartsila rozpoczęła budowę terminalu LNG w porcie Hamina

Fińska grupa Wartsila zdobyła wszystkie potrzebne pozwolenia i zaplecze finansowe dla budowy nowego terminalu LNG w porcie Hamina.
17.05.2018

Fińska flota wychodzi ze szkierów

W 2019 roku stocznia w Raumie rozpocznie budowę serii czterech "oceanicznych okrętów obrony wybrzeża" dla marynarki wojennej Finlandii. Biorąc pod uwagę sprawny przebieg przygotowań, ostatnia jednostka podniesie banderę w 2024 roku, jak się teraz planuje. Przedsięwzięcie nazwane "Dywizjon 2020" rozpoczęło się w 2005 roku od prac koncepcyjnych a decyzję o przekuciu zamiaru w czyn podjęto 10 lat później. Warto się tej wojskowej inwestycji przyjrzeć, ponieważ niesie spory bagaż polityczny.
13.04.2018

BAE Systems z kontraktem na dostawę armat morskich 40 Mk4 do Finlandii

BAE Systems wyprodukuje i dostarczy armaty morskie Bofors 40 Mk4 dla okrętów rakietowych Squadron 2000 typu Hamina marynarki wojennej Finlandii, w ramach kontraktu z Patrią, głównym wykonawcą programu wydłużenia trwałości użytkowej i przeglądów naprawczych jednostek. W ramach kontraktu armaty 40 Mk4 dołączą do fińskiego arsenału armat morskich produkcji BAE Systems, który obejmuje dwie poprzednie wersje – L/70 kalibru 40 milimetrów i Mk3 kalibru 57 mm.
30.01.2018

Finlandia przewiduje wzrost liczby rosyjskich okrętów podwodnych na Bałtyku

Dowództwo fińskiej marynarki wojennej uważa, że Rosja zwiększy liczbę swoich okrętów podwodnych na Morzu Bałtyckim. Decyzja o zakupie nowego systemu torpedowego do zwalczania takich okrętów została już podjęta - pisze „Helsingin Sanomat” w sobotnim wydaniu.
13.01.2018

Finlandia: Władze zaniepokojone inspekcjami fińskich statków w Rosji

Liczne zatrzymania fińskich frachtowców w rosyjskich portach w Zatoce Fińskiej, do jakich doszło w ostatnich dniach z powodu podniesienia przez Rosjan oceny ryzyka, prowadzą do opóźnień w zamówieniach.
12.01.2018

Saab głównym dostawcą w programie modernizacji okrętów fińskiej Marynarki Wojennej

Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab została wybrana przez fińską spółkę Patria jako kluczowy dostawca sprzętu i wyposażenia w ramach programu modernizacji mid-life upgrade okrętów Squadron 2000 fińskiej Marynarki Wojennej. Zakres dostaw i zleconych szwedzkiej grupie prac, wyznaczonych przez głównego wykonawcę programu (Patria), obejmuje dostawy kompletnych rozwiązań i modernizację czterech ścigaczy rakietowych typu Hamina. Wartość kwoty zamówienia przekazanego Saab wynosi 960 mln koron szwedzkich, a jego realizacja rozpocznie się w b
05.01.2018

Para prezydencka rozpoczęła wizytę w Finlandii

Od oficjalnego powitania w Helsinkach przez fińską parę prezydencką, prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli we wtorek przed południem wizytę w Finlandii.
24.10.2017

Finlandia: Para prezydencka przybyła do Helsinek

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda w poniedziałek wieczorem przybyli do Helsinek. Rozmowy polskiego prezydenta z jego fińskim odpowiednikiem Saulim Niinisto dotyczyć mają m.in. kwestii bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.
23.10.2017

Prezydent udaje się do Finlandii, rozmowy m.in. o bezpieczeństwie w regionie Bałtyku

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek uda się do Finlandii z oficjalną wizytą. Jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, rozmowy w Helsinkach będą dotyczyły m.in. kwestii bezpieczeństwa w regionie Bałtyku.
22.10.2017

Finowie nie wpuścili słynnego rosyjskiego żaglowca STS Kruzensztern do portu na Wyspach Alandzkich

Rosyjski żaglowiec STS Kruzensztern chciał wpłynąć do portu na Wyspach Alandzkich w czasie wrześniowych białorusko-rosyjskich manewrów Zapad-2017. Władze Finlandii nie wyraziły zgody na tę wizytę - podał w poniedziałek dziennik „Hufvudstadsbladet” (HBL).
28.08.2017

Duński port Grenaa zyska infrastrukturę do bunkrowania LNG

Port Grenaa, z którego regularne rejsy oferuje Stena Line, zyska infrastrukturę do bunkrowania paliwa LNG. Władze portu podpisały właśnie umowę przedwstępną z przedsiębiorstwem, które będzie odpowiedzialne za inwestycję.
07.06.2017

Rosja będzie konkurentem Polski na rynku LNG. Przewaga wciąż jest jednak po polskiej stronie

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na paliwo LNG, wzrasta potrzeba na nowe instalacje do regazyfikacji i przeładunku tego surowca. Ta gałąź branży w szczególności szybko rozwija się w regionie Morza Bałtyckiego.
13.05.2017

Na Bałtyku niedługo pojawi się konkurencja dla świnoujskiego gazoportu

Terminal LNG w Świnoujściu powinien stale rozbudowywać swoją ofertę. Niedługo bowiem podobne obiekty powstaną w kilku miejscach wokół Morza Bałtyckiego.
26.02.2017

Szwecja: Gazpromowi trudniej o partnerów

Rząd w Sztokholmie wyraził obawy wobec wpuszczenia Rosjan na szwedzkie wybrzeże, jednak mimo to Nord Stream 2 AG nie zrezygnuje ze współpracy ze szwedzkimi portami. Porty Slite oraz Karlshamn odmówiły Rosjanom, jednak inne gminy w Szwecji chcą wykorzystać okazję do zarobienia dodatkowych pieniędzy dzięki współpracy z Gazpromem.
09.01.2017

Gotlandia zapleczem technicznym dla Nord Stream 2? Trwają negocjacje

Port Mukran w Niemczech oraz dwa fińskie porty - Hamina Kotka i Koverhar. To lokalizacje, jakie spółka odpowiedzialna za realizację gazociągu Nord Stream 2 wybrała na bazę logistyczną dla planowanej inwestycji po dnie Morza Bałtyckiego. Ma do nich dołączyć szwedzka Gotlandia. Uzyskanie zgody nie będzie jednak łatwe dla Rosjan.
02.09.2016

Trwa rozruch nowego terminalu LNG w Finlandii

Do fińskiego terminalu LNG Hamina w Pori dotarła jednostka z pierwszym transportem gazu LNG przeznaczonym na jego rozruch.
11.07.2016

Unia da pieniądze na drugi terminal LNG w Finlandii

Komisja Europejska dofinansuje fiński plan budowy małego terminala LNG w Haminie. Na ten cel Unia da 28 mld euro.
21.03.2016

Porty bałtyckie zacieśniają współpracę na rzecz środowiska

Trzy fińskie porty należące do sieci TEN-T we współpracy z portem w Sztokholmie i przewoźnikiem Viking Line zainwestowały 8 100 000 euro w celu zmniejszenie wpływu żeglugi morskiej na środowisko w obrębie Morza Bałtyckiego.
09.12.2015

Porty w Szwecji i Finlandii razem na rzecz środowiska

Porty fińskie i szwedzkie nawiązały strategiczną współpracę w zakresie ograniczenia wpływu branży żeglugowej na środowisko. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych.
27.11.2015

Rubel, ekologia, infrastruktura – najważniejsze tematy gdańskiego seminarium Organizacji Portów Bałtyckich

W gdańskim spotkaniu Organizacja Portów Bałtyckich (BPO), którego przedmiotem było omówienie aktualnych tematów ekonomicznych i prawnych związanych z regionem, uczestniczyli przedstawiciele wszystkich najważniejszych portów bałtyckich.
25.03.2015

Niewielki wzrost przeładunków w 10 największych bałtyckich portach kontenerowych w pierwszej połowie 2014

10 największych portów kontenerowych na Bałtyku w pierwszym półroczu 2014 roku zanotowało nieznaczny wzrost przeładunków kontenerów w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
21.10.2014

Kierownictwo Zarządu Portu HaminaKotka z wizytą w Porcie Gdańsk

Z trzydniową wizytą studyjną przybyła (1 października 2014 roku) na Wybrzeże Gdańskie dziesięcioosobowa delegacja Zarządu i Rady Nadzorczej połączonych portów Hamina i Kotka. Związanie potencjału do obsługi żeglugi pasażerskiej i towarowej pozwoliło stworzyć z nich uniwersalny zespół portowy o największych obrotach wśród portów Finlandii.
07.10.2014

Finlandia traci pośrednictwo w przewozach towarów rosyjskich?

Umocniła się tendencja, obserwowana od kilku miesięcy, spadku wywozu i tranzytu towarów z portów fińskich do Rosji, w tym szczególnie w kontenerach.
18.07.2014

Ranking 10 największych kontenerowych portów bałtyckich w roku 2013

Rok ubiegły, to kolejny okres potwierdzający ciągłą tendencję wzrostu obrotów kontenerowych na Bałtyku. 10 największych bałtyckich portów kontenerowych łącznie przeładowało w 2013 roku 7,8 mln TEU, co oznacza 3% wzrost względem roku 2012.
26.03.2014

Intermodalnie na Transport Week

Konferencja poświęcona transportowi intermodalnemu odbywała się pod przewodnim tytułem – w poszukiwaniu odpowiedzi na wyzwania przyszłości i efektywność usług transportowych.
06.03.2014

Więcej wycieczkowców w Trójmieście

Rejsy weekendowe cieszyły się w ubiegłym roku latem dużą popularnością wśród Szwedów. Ten sukces zainspirował Birka Cruises do poszerzenia swej oferty. Statek Birka Paradise wciąż będzie odbywać popularne dotąd rejsy do Visby i Bornholmu. Nowością będą rejsy piątkowe do Trójmiasta.
12.12.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.