• <

Wynik wyszukiwania - "globalna gospodarka" - Wiadomości

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Indeksy wciąż spadają, ale liderzy rynku upatrują szanse w rozwijających się rynkach Europy Środkowo - Wschodniej. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 6– 10/2023)

Kolejne tygodnie roku to kontynuacja negatywnych trendów na rynkach frachtowych i czarterowych w rozpatrywanych segmentach.
26.03.2023

Globalna sytuacja polityczna wpływa na wyniki portu w Hamburgu

Międzynarodowe kryzysy ukształtowały morską obsługę towarów w porcie w Hamburgu w 2022 roku. Hamburskie terminale obsłużyły 119,9 mln ton ładunków morskich. Oznacza to zmianę o minus 6,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.
20.02.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów [odcinek 6]

Dzisiaj premiera szóstego odcinka podcastu Uwaga wodór! O wkraczaniu w nową epokę, z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Tomoho Umedę, założyciela i prezesa firmy Hynfra.
02.06.2022

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Rekordowa produkcja kontenerów nie zaspokaja popytu

Szereg wydarzeń, na czele z zatorami w portach, doprowadził do braków kontenerów. Powoduje to kryzys o światowych oddziaływaniu, ponieważ brak kontenerów wywołuje efekt domina w globalnym łańcuchu dostaw.
13.08.2021

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2021

Tegoroczna edycja Forum Gospodarki Morskiej Gdynia będzie edycją jubileuszową - to już 20 lat, odkąd po raz pierwszy w Gdyni spotkali się eksperci branży morskiej, by dyskutować o kierunkach rozwoju, zagrożeniach i potencjale polskiej gospodarki morskiej.
16.07.2021

NAT: Euforia spowodowana ożywieniem po pandemii dobra dla rynku tankowców

Rynek tankowców skorzysta na ożywieniu światowej gospodarki i handlu, ponieważ w nadchodzących miesiącach na rynek ma wejść więcej ropy.
26.05.2021

Waluty i gospodarka w 2021 roku: może być tylko lepiej, prawda?

Co przyniesie 2021 rok? Wiele gospodarek może doświadczyć silnego odbicia napędzanego przez duży, wcześniej stłumiony przez COVID-19 popyt konsumencki. Potencjał konkretnych walut będzie zaś uzależniony od tempa szczepień w poszczególnych państwach. Poniżej przedstawiamy nasze główne oczekiwania: zarówno w kontekście konsekwencji dalszej walki z pandemią na świecie, jak i nowego politycznego otwarcia w USA.
14.01.2021

Bank Światowy: wzrost globalnej gospodarki w 2021 r. wyniesie 4 proc.

Bank Światowy poinformował we wtorek w półrocznym raporcie na temat perspektyw światowego rozwoju, że w 2021 roku wzrost globalnej gospodarki wyniesie 4 proc. Jeśli jednak nasili się pandemia koronawirusa wzrost ten może wynieść tylko 1,6 proc.
05.01.2021

Utrzymuje się pozytywny trend na rynku pracy

Wedle danych Eurostatu spadek zapotrzebowania na pracę, mierzony liczbą pracujących oraz liczbą przepracowanych godzin, był minimalny w drugim kwartale, a w trzecim byliśmy jedyną gospodarką, która zanotowała wzrost w obu kategoriach - powiedział PAP Piotr Bujak, ekonomista PKO BP.
10.12.2020

Raport z rynku żeglugowego – taniec na cienkiej linie (tydzień 42-43)

Jak podają najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego globalna gospodarka skurczy się w 2020 roku najprawdopodobniej o 4,4 %. Sytuacja jak na razie nie jest jeszcze aż tak zła jak to wcześniej przewidywano. Niemniej jednak świat jest w trakcie drugiej, bardziej dynamicznej fali pandemii i nadal będzie miało to wpływ na konsumpcję i tym samym produkcję a w dalszej konsekwencji i transport. Jednakże odbicie rynków przewiduje się pod pewnymi warunkami nawet już przez niektóre ośrodki analityczne w 2021 roku.
26.10.2020

Ceny ropy w USA mocno spadają po informacji o stanie zdrowia prezydenta Trumpa

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw mocno tanieje w reakcji na informacje, że prezydent USA Donald Trump otrzymał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.
02.10.2020

Negatywne perspektywy dla Europy i gospodarki globalnej w najbliższych miesiącach

Powrót epidemii w Europie budzi obawy o głębsze spowolnienie, odbicie w II poł. roku może zostać osłabione przez pojawienie się kolejnych ognisk COVID-19 w Europie - uważają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Spodziewają się, że polskie PKB w II kw. br. spadnie o 8 proc.
04.08.2020

Globalny dług publiczny w 2020 roku będzie rekordowo wysoki

W związku z pandemią koronawirusa Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje, że globalny dług publiczny w tym roku osiągnie najwyższy w historii poziom 101 proc. PKB i będzie wyższy nawet od zadłużenia po II wojnie światowej - głosi komunikat zamieszczony w piątek na stronach MFW.
10.07.2020

Perspektywy globalnej żeglugi wciąż negatywne

Według nowego raportu Moody's perspektywy dla globalnego sektora żeglugi na nadchodzące 12–18 miesięcy pozostają negatywne.
09.07.2020

Światowa gospodarka zacznie odzyskiwać siły po koronawirusie w 2021 r.

Globalna gospodarka powróci na ścieżkę rozwoju w 2021 r.; po okresie zamrożenia rynków wzrost jest nierównomierny - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ocenili, że np. hotelarstwo, turystyka mogą borykać się z kryzysem przez dłuższy czas.
03.07.2020

Raport z rynku żeglugowego – dobre i złe informacje (tydzień 25-26)

Jak szacuje Bank Światowy globalna gospodarka skurczy się w tym roku o 5,2% (w krajach rozwiniętych średnio około 7% i w krajach rozwijających się około 2,5%). Ma to być największa recesja od czasów zakończenia II Wojny Światowej. Niemniej jednak ostatnimi tygodniami odnotowuje się pozytywne sygnały z wielu segmentów rynków frachtowych, które świadczą o poprawie warunków i powolnego wychodzenia z gwałtownej zapaści, która dotknęła branżę podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa COVID 19.
02.07.2020

Wpływ pandemii Covid-19 na wybrane aspekty globalnej branży shippingowej - przewozy kontenerowe

Pandemia koronawirusa trwa już od kilku miesięcy, znacznie oddziałując i zmieniając całą gospodarkę globalną oraz gospodarki poszczególnych państw. Sią rzeczy w sposób szczególny oddziałuje to na kształt gałęzi gospodarki warunkowanych globalnie. Taką gałęzią warunkowaną globalnie jest gospodarka morska, w tym w szczególności branże transportu morskiego i stoczniowa. Jedna jest niezbędna do utrzymania handlu światowego, w tym logistyki towarów podstawowej potrzeby i zasobów bez których nie mogłoby funkcjonować wiele innych
28.05.2020

Ceny ropy w USA rosną po komentarzach z Rosji

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną po komentarzach ministra energii Rosji na temat sytuacji na rynkach paliw w najbliższych tygodniach - informują maklerzy.
26.05.2020

Wpływ pandemii Covid-19 na przewozy kontenerowe

Pandemia koronawirusa trwa już od kilku miesięcy, znacznie oddziałując i zmieniając całą gospodarkę globalną oraz gospodarki poszczególnych państw. Sią rzeczy w sposób szczególny oddziałuje to na kształt gałęzi gospodarki warunkowanych globalnie. Taką gałęzią warunkowaną globalnie jest gospodarka morska, w tym w szczególności branże transportu morskiego i stoczniowa. Jedna jest niezbędna do utrzymania handlu światowego, w tym logistyki towarów podstawowej potrzeby i zasobów bez których nie mogłoby funkcjonować wiele innych gałęzi
16.05.2020

PKO BP: Silny spadek inflacji to głównie efekt historycznych spadków cen ropy

Główną przyczyną tak gwałtownego spadku inflacji były ceny paliw, które spadały w kwietniu najsilniej przynajmniej od 20 lat. Po 3 miesiącach inflacja powróciła do pasma dopuszczalnych odchyleń od celu - powiedział PAP Marcin Czaplicki, ekonomista PKO BP.
01.05.2020

MFW: światowa gospodarka przejdzie najgłębszy kryzys od lat 30. XX wieku

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił we wtorkowym raporcie, że światowa gospodarka przejdzie prawdopodobnie na skutek pandemii koronawirusa najgłębsze załamanie od wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku, który wybuchł po krachu giełdowym w 1929 roku.
14.04.2020

Raport z rynku żeglugowego - kolejne tygodnie zdominowane przez epidemię Covid-19

Kolejne dwa ostatnie tygodnie (tydzień 13 i 14) na rynku żeglugowym podlegały mocnym wpływom kryzysu wirusowego coraz bardziej odczuwalnego szczególnie w Europie i USA. Także i w samej Polsce coraz dotkliwiej postępował paraliż gospodarki. Skutki pandemii dotknęły w pierwszej kolejności: opóźnień 
w przyjmowaniu statków i ładunków w portach, przewozów promowych, ale również braku kontraktów dla podwykonawców stoczniowych pracujących na zlecenia zamykanych stoczni zachodnich. Problem dotknął także polskich marynarzy, którzy
05.04.2020

Koronawirus, czyli bolączka dla globalnego łańcucha dostaw (analiza)

Pod koniec stycznia 2020 roku świat obiegła informacja o wybuchu epidemii nieznanego dotąd wirusa nazwanego SARS-CoV-2. Śmiertelna choroba, obecnie znana jako COVID-19 swoimi objawami przypomina grypę, atakując przede wszystkim płuca. Przejawia się gorączką, kaszlem, spłyconym oddechem i trudnościami w oddychaniu. Za epicentrum wirusa uznaje się 11-milionowe miasto Wuhan w prowincji Hubei - ogromne krajowego centrum przemysłowe, realizujące globalne zamówienia dla największych firm z branży automotove i elektronicznej. Pos
13.02.2020

Ropa w USA lekko zyskuje - w centrum uwagi zapasy paliw i rozmowy handlowe

Ropa w USA lekko zyskuje - w centrum uwagi pozostają dane o amerykańskich zapasach paliw i zbliżające się do "wstępnego finału" rozmowy handlowe USA z Chinami - podają maklerzy.
05.11.2019

Trump jest zadowolony z przebiegu rozmów z chińską delegacją

Donald Trump oświadczył w czwartek, że pierwszy dzień rozmów handlowych z chińską delgacją przebiegł pomyślnie. Prezydent USA potwierdził swoje plany spotkania z chińskim wicepremierem Liu He, co odebrane zostało jako znak dający nadzieje na rozwiązanie konfliktu handlowego między obydwoma krajami.
11.10.2019

Dodatkowe pieniądze na działalność portów po brexicie

Nadchodzący brexit w dużym stopniu może dotknąć branżę transportową oraz porty. Wiedzą o tym władze Wielkiej Brytanii; wiedzą też o tym przedsiębiorcy. Urzędujący premier Wielkiej Brytanii zapowiedział wyasygnowanie dodatkowych pieniędzy na działalność portów po brexicie. Ma to zminimalizować przewidywany chaos.
05.09.2019

To jest najlepszy tydzień dla ropy od połowy lipca

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku lekko tanieje, ale kończący się tydzień jest najlepszy dla notowań surowca od połowy lipca - po zwyżce ceny na razie o 4,4 proc. - podają maklerzy.
30.08.2019

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2019

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia zgromadzi już po raz dziewiętnasty specjalistów branży morskiej w Polsce, aby wspólnie z zaproszonymi ekspertami podsumować najważniejsze aktualne kwestie światowej i polskiej gospodarki morskiej i nakreślić możliwe kierunki rozwoju.
03.06.2019

Ropa traci wartość po sygnałach, że globalna gospodarka może mocniej spowolnić

Ropa naftowa w USA traci wartość po sygnałach, że globalna gospodarka może mocniej spowolnić - podają maklerzy.
25.03.2019

Ropa w USA zmierza do 58 USD/b; ceny w tym i przyszłym roku to raczej 50-60 USD/b

Ropa naftowa w USA zmierza do 58 dolarów za baryłkę i jest wyceniana blisko najwyższych poziomów od 3 miesięcy. Arabia Saudyjska przeciwstawia się wezwaniom Donalda Trumpa, by obniżyć ceny surowca - podają maklerzy.
01.03.2019

USA/Trump: Odbyłem bardzo dobrą rozmowę z prezydentem Chin

Prezydent USA Donald Trump napisał w czwartek na Twitterze, że odbył "bardzo dobrą" rozmowę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i zapewnił, że rozmowy z Pekinem dotyczące handlu "rozwijają się bardzo ładnie", a on spotka się z Xi podczas szczytu G20 w Argentynie.
02.11.2018

Na rynkach ropy nerwowo z powodu obaw o wojnę handlową i OPEC, ale surowiec drożeje

Na rynkach ropy w środę nerwowo z powodu obaw o wojnę handlową USA-Chiny, która zagroziłaby globalnemu wzrostowi gospodarczemu i osłabiłaby popyt na paliwa. Nadal też nie wiadomo - przed zbliżającym się posiedzeniem OPEC - jakie decyzje może ostatecznie podjąć kartel w sprawie wysokości dostaw ropy - podają maklerzy.
20.06.2018

Złoty będzie się dalej umacniał do szwajcarskiej waluty

Po pozytywnym dla złotego 2017 roku obecny powinien być równie udany – uważa niezależny analityk Marcin Kiepas. To dobra wiadomość dla osób, które mają kredyty w walutach obcych. Trend wzrostowy będzie się utrzymywać dzięki dobrym nastrojom w światowej i polskiej gospodarce. Jednak zdaniem eksperta nie będzie to proces stabilny. Wielką niewiadomą pozostaje zachowanie brytyjskiego funta.
16.01.2018

Czy fracht morski dobrze ocenia kondycję gospodarczą Chin?

Inwestorzy wierzący w to, że prawie nieskończony popyt Chin na surowce napędzi globalną gospodarkę, powinni przez jakiś czas omijać wiadomości płynące z rynku morskiego.
11.12.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.