• <

Wynik wyszukiwania - "fedu" - Wiadomości

Bartosz Fedurek nowym prezesem spółki PGE Baltica

Decyzją rady nadzorczej spółki PGE Baltica, jej prezesem od 6 maja br. będzie Bartosz Fedurek - poinformowała we wtorek spółka. PGE Baltica, należąca do GK PGE, odpowiada w Grupie za realizację programu morskiej energetyki wiatrowej.
03.04.2024

Bartosz Fedurek nowym Country Managerem EDPR Polska

EDP Renewables Polska ogłasza kluczową zmianę na szczeblu zarządzającym. EDP Renewables weszła na polski rynek w 2008 r. i obecnie dysponuje drugim pod względem wielkości portfelem operacyjnych aktywów OZE w kraju, o łącznej mocy zainstalowanej 733 MW.
04.04.2023

Załoga I Love Poland staje do transatlantyckiego wyścigu

Załoga I Love Poland 8 stycznia wystartuje w 14. edycji regat RORC Transatlantic Race. Regaty rozpoczynają się w Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich, a trasa długości około 3000 mil morskich prowadzi przez Ocean Atlantycki do mety na karaibskiej Grenadzie.
04.01.2023

Złoty już nie tak słaby – pomógł mu raport o inflacji z USA

Wieści, na które desperacko liczyły rynki, w zeszłym tygodniu w końcu się pojawiły. Inflacja w USA okazała się niższa od oczekiwań, w wyniku czego rentowności amerykańskich obligacji spadły najsilniej od czasu pandemii, zaś aktywa ryzykowne na całym świecie gwałtownie zyskały. Dolar doświadczył jednego z największych w historii spadków w ciągu dwóch dni. Kurs USD/PLN obniżył się do ok. 4,55.
14.11.2022

Protesty ekologów w Hiszpanii. Gazociąg BarMar ma przebiegać przez teren chroniony

Ogłoszona w czwartek przez władze Hiszpanii, Francji i Portugalii budowa podwodnego gazociągu BarMar jest planowana w akwenie Morza Śródziemnego o dużych walorach ekologicznych i częściowo znajdującym się pod ochroną - powiadomiły w poniedziałek hiszpańskie media.
24.10.2022

Ørsted jest gotowy wspierać ZE PAK przy rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Kto wygra polski „konkurs piękności”?

Beneficjentami drugiej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce powinny być w jak największym stopniu polskie spółki energetyczne w procesie dynamicznej transformacji. Takie jak ZE PAK, który do 2030 roku zakończy wydobycie i wykorzystanie węgla brunatnego. Połączenie potencjałów krajowej firmy energetycznej i najbardziej doświadczonego konstruktora morskich farm na świecie pozwala stworzyć unikalną ofertę dla Polski, której motywem przewodnim jest sprawiedliwa transformacja – mówi Bartosz Fedurek, dyrektor ds. rozwoju proj
08.06.2022

ZE PAK i Ørsted planują farmy wiatrowe na Bałtyku

ZE PAK i Ørsted deklarują szybką realizację wspólnego projektu, co pomoże ograniczyć zależność Polski od importu surowców energetycznych. Inwestycji towarzyszyć będą działania wspierające bezpieczeństwo ekonomiczne i społeczne Wielkopolski Wschodniej, w której działa ZE PAK. ZE PAK i Orsted uznali, że połączenie sił jest lepszym rozwiązaniem niż oddzielne staranie się o lokalizacje na Morzu Bałtyckim. ZE PAK odchodzi od węgla i musi zastąpić brudne moce węglowe czystą energią do 2030 r., a Ørsted rozwinął największy na świecie p
08.03.2022

Cena ropy w USA rośnie; zapasy ropy w USA poszły w dół

Cena ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Według analityków, spadek amerykańskich zapasów surowca wpływa na zacieśnienie sytuacji na rynkach paliw. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.
29.07.2021

Ebury: Dolar się umacnia. Rynek obligacji nie przejmuje się danymi o inflacji

Raport o inflacji w USA przyćmił czerwcowe posiedzenie EBC, ale reakcja rynku była, delikatnie mówiąc, sprzeczna z intuicją. Mimo że inflacja w Stanach wynosi obecnie 5% w skali roku, a wiele cen nadal rośnie, inwestorzy zaakceptowali retorykę Rezerwy Federalnej o tymczasowości tego stanu. W konsekwencji doszło do spadku rentowności amerykańskich obligacji.
15.06.2021

Ebury: Odbicie dolara przerwał raport non-farm payrolls

Dolar pod koniec tygodnia zwyżkował względem innych walut G10, ale stracił niemal wszystkie te zyski po nieco rozczarowującym piątkowym raporcie non-farm payrolls. Złoty za to się umacnia – kurs EUR/PLN w trakcie tygodnia spadł do najniższego od grudnia poziomu 4,45.
08.06.2021

Ebury: Jastrzębi ton decydentów wzmacnia waluty Europy Wschodniej

W zeszłym tygodniu główne waluty doświadczyły niewielu istotnych ruchów. W związku z tym w centrum uwagi znalazł się zwrot banków centralnych krajów Europy Wschodniej ku jastrzębiej polityce. Wyprowadził on węgierskiego forinta oraz polskiego złotego na szczyt rankingów.
24.05.2021

Ebury: Szok inflacyjny w USA podbił zmienność na rynku

Aktywa ryzykowne na całym świecie oscylują blisko rekordowo wysokich poziomów. Ich sytuacja jest jednak bardziej niepewna po tym, jak w zeszłym tygodniu dane o amerykańskiej inflacji pokazały wyraźny wzrost, wywołując zamieszanie na rynku.
17.05.2021

Ebury: Słabość dolara trwa, waluty EM doświadczają silnych wahań

Dolar amerykański w zeszłym tygodniu nadal słabł, radząc sobie gorzej niż zdecydowana większość głównych walut. Ruchy te były w większości niewielkie – więcej działo się na rynkach wschodzących. Złoty pozostał jednak dość stabilny. Czy ma szanse na aprecjację?
26.04.2021

Ebury: Ostatnie osłabienie złotego powinno mieć charakter tymczasowy

Po dość krótkim okresie aprecjacji złotego na przełomie lat 2020 i 2021 polska waluta ponownie znalazła się pod presją. W czwartek kurs EUR/PLN znalazł się na najwyższym poziomie od 2009 roku. Niewykluczone, że obecny marazm jeszcze potrwa, jednak liczymy, że przed końcem roku złoty powróci do poziomów zbliżonych do tych, które znamy z okresu sprzed pandemii, ok. 4,30.
26.03.2021

Rynek uodparnia się na wzrost rentowności obligacji

Na zeszłotygodniowym posiedzeniu decyzyjnym prezes Fedu podkreślił, że stopy pozostaną niezmienione, nawet jeśli inflacja przekroczy cel. Obligacje skarbowe w USA ponownie doświadczyły wyprzedaży, lecz większość klas aktywów zareagowała na wzrost ich rentowności w mniejszym stopniu niż na przełomie lutego i marca.
22.03.2021

Ebury: Czy ocena Fedu zachwieje rynkiem?

Środowe posiedzenie FOMC będzie kluczowym punktem dla rynku walutowego w tym tygodniu. Inwestorzy czekają na ocenę Fedu dotyczącą zarówno sytuacji na rynku obligacji, jak i stanu amerykańskiej gospodarki. Od wyniku posiedzenia zależą dalsze nastroje na rynku i perspektywy wyceny dolara amerykańskiego.
16.03.2021

Ebury: Trzecia fala pandemii blokuje umocnienie złotego

Inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na rosnącą zmienność rynkowych stóp procentowych. Jednocześnie waluty emerging markets zyskują, wspierane przez wyższe ceny surowców i wzrost apetytu na ryzyko. Polskiemu złotemu w umocnieniu przeszkadza jednak pogarszająca się sytuacja epidemiczna w kraju.
16.03.2021

Ebury: Dolar traci, inwestorów nadal kuszą bardziej ryzykowne aktywa

Dotychczasowe trendy na rynku finansowym utrzymywały się również w zeszłym tygodniu. Akcje i instrumenty dłużne zyskiwały, ceny surowców szły w górę, a dolar był słaby, chociaż jego ruchy były nieznaczne. Prezes Jerome Powell jasno wskazał, że Fed w przewidywalnej przyszłości będzie stawiał na stymulowanie gospodarki, a administracja Bidena zdaje się czynić kroki w tym samym kierunku, wywierając presję na EBC i europejskie rządy, by postąpiły podobnie.
15.02.2021

We wtorek Mistrzostwa Europy 49er, 49erFX i Nacra 17

Od najbliższego wtorku nasi reprezentanci w klasach 49er, 49er FX oraz Nacra 17 rozpoczną ściganie w Mistrzostwach Europy na austriackim jeziorze Attersee.
26.09.2020

Optymistyczny Fed wesprze dolara, pesymistyczny ściągnie go na dno

W środę poznamy zaktualizowane projekcje ekonomiczne dla gospodarki USA, w których po raz pierwszy pojawią się przewidywania dla 2023 roku. Zachowanie dolara będzie zależeć od retoryki Fed i jego nastawienia do przyszłości. Co jeszcze mogą zrobić decydenci?
16.09.2020

USA: Niewielkie zmiany na nowojorskich giełdach; DJI poprawia wyniki

Piątkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównych indeksów na nowojorskich giełdach. DJI zanotował pod koniec sesji lekki spadek, ale i tak był to dlań najlepszy tydzień od kwietnia. Inwestorów niepokoi wzrost napięcia na linii USA-Chiny wokół Hongkongu.
23.05.2020

Rzeź na amerykańskim rynku pracy nie popsuła nastrojów na rynkach walutowych

W minionym tygodniu poznaliśmy sporo danych z amerykańskiego rynku pracy. W kolejnych dniach odczyty z USA również skupią na sobie uwagę rynku, jednak warte uwagi będą także dane o polskim PKB w I kwartale.
11.05.2020

Skala uderzenia w gospodarki jest ogromna. Rynek czeka na kolejne dane

W najbliższym tygodniu na rynek napłynie szereg informacji, wśród których szczególną uwagę warto zwrócić na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Oprócz tego w czwartek czeka nas spotkanie Banku Anglii, które również powinno zainteresować rynek.
04.05.2020

Ropa w USA drożeje już 3 sesję

Ceny ropy w USA rosną już trzecią sesję. Eksperci z krajów OPEC+ sugerują mocniejsze obniżenie dostaw ropy przez kartel i jego sojuszników, aby wesprzeć notowania surowca na globalnych giełdach paliw, osłabione przez epidemię koronawirusa - informują maklerzy.
04.03.2020

Koronawirus uderza w światowe rynki. Na rynek walutowy powraca zmienność

Miniony tydzień przyniósł wyraźny wzrost wahań na rynkach finansowych. Inwestorzy nie spuszczają z oczu informacji o koronawirusie.Wyprzedaż, którą w ostatnich dniach obserwowaliśmy na globalnych rynkach akcji, jest największym tego typu tygodniowym załamaniem od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku. Za spadkami cen akcji stał niepokój inwestorów związany z ekspansją koronawirusa oraz niepewność, w jaki sposób środki wprowadzone w celu walki z epidemią wpłyną na kondycję gospodarki światowej.
02.03.2020

Rynki czekają na decyzję FOMC w sprawie ewentualnego obniżenia stopy procentowej: raport Ebury

Ubiegły tydzień nie przyniósł zbyt wielu emocji na rynku walutowym, przynajmniej, jeśli chodzi o większość walut G10. Wyjątek stanowił jedynie funt brytyjski.
28.10.2019

Jastrzębi Fed wsparł dolara. Zmienność na parach ze złotym wyraźnie wzrosła - raport Ebury

Ostatnie dni obfitowały w istotne informacje z rynku, które nie pozostały bez wpływu na główną parę, jak i pary ze złotym.
23.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabiać, a rentowności rosnąć

Złoty może osłabić się w czwartek do euro, a rentowności mogą rosnąć, jeśli przekaz Fed po środowym posiedzeniu okaże się mniej gołębi niż oczekują rynki – uważają ekonomiści.
18.09.2019

Rośnie rynkowy apetyt na ryzyko

Powszechne ożywienie, którego w ostatnich dniach doświadczyły rynki finansowe, nie miało jednej konkretnej przyczyny. Sprzyjał m.in. brak jednoznacznie złych wieści.
03.09.2019

Wall Street w dół po groźbach Trumpa o nałożeniu dodatkowych ceł

Czwartek na Wall Street zakończył się spadkami po tym, jak prezydent Trump zapowiedział nałożenie ceł na nowe towary z Chin. Pogorszyło to zdecydowanie nastroje, gdyż w pierwszej części dnia indeksy rosły odrabiając straty po przecenie spowodowanej dzień wcześniej słowami prezesa Fed Jerome'a Powella.
02.08.2019

Dolar umacnia się mimo obniżki stóp procentowych Fedu

Środowe spotkanie Rezerwy Federalnej miało w pewnym sensie charakter historyczny – decydenci zdecydowali się na pierwszą obniżkę stóp procentowych od ponad dekady. Mimo to dolar amerykański doświadczył aprecjacji. Fed zdołał bowiem ostudzić rynkowe oczekiwania dotyczące kolejnych obniżek stóp procentowych w USA.
02.08.2019

Raport Ebury: Wyraźnie słabszy funt próbuje odrabiać straty

Brytyjska waluta zaczęła ponownie tracić. Z czym jest to związane? Jakie kluczowe dla funta wydarzenie czeka nas w tym tygodniu?
30.07.2019

Gołębia retoryka EBC i dobre dane z USA wsparły aprecjację dolara amerykańskiego

Dobre dane napływające z gospodarki USA w minionym tygodniu, wyższe rentowności amerykańskich papierów dłużnych i sugestia ze strony EBC wskazująca na cięcia stóp procentowych, które mają nadejść we wrześniu, wsparły amerykańską walutę, która zakończyła tydzień umocnieniem względem głównych walut. Mimo że publikacje danych makroekonomicznych dla strefy euro rozczarowały, a w czwartek Europejski Bank Centralny wyrażał się raczej “gołębio”, wspólna europejska waluta w parze z dolarem amerykańskim zdołała zakończyć tydzień na poziom
29.07.2019

Waluty rynków wschodzących nadal zyskują

Miniony tydzień przyniósł umocnienie polskiego złotego w relacji do euro. Zyskiwały również pozostałe waluty rynków wschodzących.
22.07.2019

Ceny ropy w USA rosną - USA zestrzeliły irańskiego drona

Ceny ropy w USA idą w górę, po tym jak prezydent USA Donald Trump poinformował, że marynarka wojenna zestrzeliła irańskiego drona w Cieśninie Ormuz.
19.07.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie stabilny wobec euro

Złoty ustabilizuje się wobec euro w okolicy 4,26 – uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW pozostaną również stabilne – rentowność 10-letniego długu będzie wahać się w najbliższym czasie w przedziale 2,20-2,25 proc.
19.07.2019

Ceny ropy rosną, po mocnych spadkach zapasów w USA

Ceny ropy w USA rosną, po tym jak w raporcie API podano, że amerykańskie zapasy ropy mocno spadły, a perspektywy wzrostu podaży hamowane są przez rosnące napięcia na Bliskim Wschodzie.
10.07.2019

Ceny ropy lekko w dół - inwestorzy skupiają się na perspektywach dla wzrostu

Ceny ropy w USA spadają - analitycy wskazują, że obawy o perspektywy dla wzrostu światowego PKB biorą górę nad napięciami na Bliskim Wschodzie. Inwestorzy oczekują na przemówienia prezesa Fedu J. Powella i rozwój negocjacji USA-Chiny.
09.07.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może osłabić się wobec euro, a rentowności SPW będą zwyżkować

Złoty może osłabić się wobec euro do poziomu 4,2750 w krótkiej perspektywie – uważają ekonomiści. Rentowności 10-letnich SPW mogą rosnąć do poziomu 2,40 proc.
19.06.2019

Panika na USD przed nadchodzącym spotkaniem Fedu - raport Ebury

W ostatnich dniach rynki finansowe zaczęły coraz odważniej wyceniać agresywny cykl zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną w nadchodzących kwartałach.
10.06.2019

Wojny handlowe nadal kierują rynkami - komentarz Ebury

Zdecydowana reakcja chińskiego rządu na politykę celną Donalda Trumpa istotnie przyczyniła się do wzrostu napięcia na rynkach finansowych. Indeksy giełdowe z całego świata ulegają wyprzedaży, a rentowności obligacji rządowych regularnie spadają.
03.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może lekko umocnić się wobec euro; na rynku długu oczekiwany wzrost rentowności

W najbliższej perspektywie złoty może się umocnić do 4,27 za euro - uważają ekonomiści. Na rynku długu spodziewany jest wzrost rentowności, zwłaszcza na długim końcu krzywej.
02.05.2019

Brexit to niejedyny problem europejskich gospodarek

Zeszły tydzień obfitował w dość istotne wydarzenia dla rynków finansowych i zmienność na głównych parach była dość duża. To nie może dziwić, ponieważ nieczęsto otrzymujemy aż tak niepokojące informacje.
25.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może spadać; dług odreagował część przeceny, ale ryzyka pozostały

Złoty, który we wtorek zszedł poniżej poziomu 4,33 za euro, może w najbliższych dniach kontynuować umocnienie dzięki sprzyjającym nastrojom na świecie - oceniają ekonomiści. Dodają, że choć rentowność krajowych obligacji odbiła po silnej poniedziałkowej przecenie, to ryzyka dla rynku długu się nie zmieniły.
26.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Rynki czekają na Fed i piątkowe PMI

Niewielka zmienność na rynku walutowym pokazuje, że inwestorzy czekają na jakiś impuls, a takim może okazać się wieczorna konferencja Jerome'a Powella lub piątkowe odczyty wskaźników PMI - oceniają eksperci. Na rynku długu scenariuszem bazowym jest stabilizacja wycen.
31.01.2019

Chwila prawdy dla funta brytyjskiego

W tym tygodniu uwaga inwestorów skupi się na polityce. Szczególnie interesujące rozstrzygnięcie nastąpi w Wielkiej Brytanii, istotny będzie również rozwój sytuacji w USA.
14.01.2019

Co czeka rynek walutowy w 2019 roku?

W minionym roku nie zabrakło wydarzeń powodujących istotną zmienność na rynku walutowym. Jak będzie wyglądał rok 2019?
11.01.2019

Zmiany na rynku akcji nie przekładają się na wzrost zmienności na rynku walutowym

Rynek papierów udziałowych w ostatnim czasie charakteryzuje się znaczną zmiennością. Główne waluty i złoty pozostają jednak względnie stabilne.
07.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Kurs EUR/ PLN w trendzie bocznym; rentowności SPW mogą wzrosnąć

Kurs EUR/PLN w najbliższym tygodniu prawdopodobnie pozostanie w trendzie bocznym i zakończy rok wokół poziomu 4,28 - oceniają eksperci. Dodają, że rentowności krajowych obligacji mogą korekcyjnie wzrosnąć.
22.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Kurs USD/PLN może wzrosnąć; krajowe SPW stabilne

Kurs EUR/PLN pozostaje w trendzie bocznym i porusza się wokół poziomu 4,29, natomiast prawdopodobne jest osłabienie się złotego względem dolara po posiedzeniu Fed - oceniają eksperci. Dodają, że sytuacja krajowych SPW pozostaje stabilna.
20.12.2018

Fed w środę da rynkom sygnał. Co dalej z podwyżkami?

Konsensus oczekuje, że podczas najbliższego spotkania Rezerwa Federalna zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Jednocześnie rynki spodziewają się, że w 2019 r. tempo dalszego zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych będzie zdecydowanie niższe niż w obecnym roku.
18.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może się osłabić do 4,26; rentowności krajowych SPW stabilne

Kurs EUR/PLN może w najbliższych dniach się osłabić i zejść do poziomu 4,26 - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista Santander BP. Natomiast na rynku krajowych SPW można oczekiwać stabilizacji kwotowań.
17.12.2018

Rynki wyczekują decyzji Rezerwy Federalnej

Ubiegły tydzień przyniósł rozczarowujące informacje ze strefy euro i silniejszego dolara. Co czeka nas w ciągu najbliższych kilku dni?
17.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN stabilny, możliwa większa zmienność na USD

Notowania eurozłotego w przyszłym tygodniu powinny ustabilizować się wokół poziomu 4,30, a wpływu na PLN nie będą miały dane makro z krajowej gospodarki - oceniają eksperci. Ich zdaniem, większa zmienność może pojawić się w przypadku amerykańskiego dolara w związku z ostatnim w tym roku posiedzeniem Fedu.
14.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Globalny pesymizm wspiera USD; polskie SPW czekają na ruchy US Treasuries

Ewentualny brak porozumienia na linii Trump - Xi Jinping może pogłębić globalny pesymizm, co z kolei powinno zadziałać prowzrostowo na amerykańską walutę - oceniają eksperci. Ich zdaniem, wyceny polskich papierów skarbowych będą zależne od wahań amerykańskich odpowiedników.
28.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Wybory w USA istotne dla złotego; na rynku długu konsolidacja

W najbliższych dniach kluczowe dla złotego będą czynniki zewnętrzne m.in. wybory w USA - oceniają analitycy. Ich zdaniem, scenariuszem bazowym dla polskich obligacji jest stabilizacja wycen w okolicy bieżących poziomów.
07.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN stabilny mimo aprecjacji USD; możliwa przecena 10-latki

Kurs EUR/PLN powinien pozostać stabilny pomimo mocnej aprecjacji dolara - oceniają eksperci. Według nich, w przypadku osiągnięcia nowych maksimów przez dochodowości US Treasuries, rentowności SPW z długiego końca krzywej powinny rosnąć.
18.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny; krajowe SPW mogą pozostać mocne

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w najbliższych dniach jest stabilizacja złotego - oceniają eksperci. Ich zdaniem, krajowe SPW mogą w najbliższym czasie pozostać mocne.
18.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN i wyceny SPW powinny utrzymywać się przy bieżących poziomach

Zarówno kurs EUR/PLN, jak i wyceny polskich obligacji skarbowych powinny się w najbliższych dniach stabilizować - oceniają eksperci. W ich opinii planowana przez MF dodatkowa sprzedaż długu po aukcji nie powinna wywrzeć presji na wyceny SPW.
10.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: W najbliższych dniach EUR/PLN może spaść do 4,27

W kolejnych dniach złoty może umocnić się do 4,27/EUR na fali lepszego sentymentu do walut rynków wschodzących - ocenia Piotr Popławski, ekonomista z ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem, korzystna sytuacja na krajowym rynku długu powinna utrzymać się w najbliższym czasie.
26.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: PLN i krajowe SPW stabilne w oczekiwaniu na Fed

Złoty oraz rentowności krajowych SPW powinny pozostać stabilne w oczekiwaniu na środową konferencję po posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej - oceniają eksperci. Ich zdaniem, jastrzębie sygnały ze strony Fed mogą być potencjalnie negatywne dla złotego oraz mogą przełożyć się na niewielki wzrost rentowności krajowych SPW na długim końcu krzywej.
25.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić, wzrost EUR/PLN ograniczyć powinien poziom 4,324

W bieżącym tygodniu polska waluta może się osłabiać, jednak w przypadku EUR/PLN skutecznym hamulcem dla ruchu kursu w górę powinien okazać się pułap 4,324 - oceniają eksperci. Na rynku długu nie wykluczają wzrostów rentowności w ślad za rynkami bazowymi.
24.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: W przyszłym tyg. EUR/PLN ok. 4,30; rentowności SPW lekko w górę

W przyszłym tygodniu eurozłoty może oscylować w okolicach 4,30 - ocenia Konrad Soszyński ekonomista BZ WBK. Jego zdaniem, rentowności krajowych SPW mogą rosnąć na długim końcu o 2-3 pb.
24.08.2018

Polski złoty odrobił ostatnie straty

Ubiegły tydzień przyniósł dość wyraźne umocnienie polskiej waluty, która przewodziła wzrostom walut środkowoeuropejskich. PLN istotnie zyskiwał w parze z głównymi walutami, szczególnie w relacji do słabszych euro i funta brytyjskiego. Umocnienie złotego można potraktować jako odreagowanie po ostatnich spadkach.
16.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: PLN może chwilowo lekko się umocnić; rentowności w trendzie bocznym

Po krajowych danych o produkcji przemysłowej w środę złoty może chwilowo umocnić się o 1-2 grosze, ale w drugiej połowie tygodnia prawdopodobnie powróci w okolice 4,32 - 4,33 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, rentowności krajowych SPW znajdują się w trendzie bocznym i w przyszłym tygodniu nie należy spodziewać się zmian na krzywej dochodowości.
13.07.2018

EUR/PLN do końca tygodnia w przedziale 4,33-4,39; wyceny SPW zależne od danych z USA

Eurozłoty do końca bieżącego tygodnia powinien poruszać się w szerokim przedziale 4,33 - 4,39 - oceniają eksperci. Dodają, że PLN korzysta z poprawy nastrojów na rynkach wschodzących. Na rynku długu wskazują na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, mogące zwiększyć zmienność na polskim rynku FI.
06.07.2018

EUR/PLN w tym tygodniu w przedziale 4,27-4,32; rentowności SPW lekko w górę

EUR/PLN pozostanie w tym tygodniu w przedziale 4,27-4,32 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, rentowność 10-latki może lekko zwyżkować, jednak w tym tygodniu nie należy spodziewać się dużych zmian na krajowym rynku długu.
19.06.2018

Dalszy spadek EUR/PLN mało prawdopodobny; rynki czekają na impulsy z USA

Jest mało prawdopodobne, aby eurozłoty wznowił impuls spadkowy w najbliższym czasie - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista BZ WBK. Jego zdaniem, na rynku długu można spodziewać się stabilizacji w oczekiwaniu na komunikat Fed oraz piątkowe dane z USA.
30.01.2018

Złoty może się osłabić; rentowności SPW w górę po aukcji

Szanse na osłabienie złotego są większe niż na jego dalsze umocnienie, przynajmniej krótkoterminowo. Rentowności krajowych SPW poszły w górę po aukcji, jednak powinny się stabilizować w ślad za rynkami bazowymi - oceniają eksperci.
26.01.2018

W przyszłym tygodniu eurozłoty i SPW pozostaną stabilne

Eurozłoty porusza się w przedziale od 4,20 do nieco ponad 4,22. Najważniejszym wydarzeniem na krajowym rynku długu w piątek była aukcja zamiany, na której lekkim zaskoczeniem były wysokie wyceny. W przyszłym tygodniu eurozłoty i SPW pozostaną stabilne - oceniają eksperci.
15.12.2017

Wsparcie dla EUR/PLN na 4,195; na FI presja na wzrost rentowności

EUR/PLN w najbliższych dniach nie powinien być podatny na duże wahania, a ewentualny spadek kursu powstrzymać ma bariera na poziomie 4,195 - oceniają eksperci. Na rynku długu spodziewają się lekkich i sukcesywnych wzrostów rentowności.
11.12.2017

Eurozłoty w przedziale 4,20-4,21 w oczekiwaniu na Fed

Eurozłoty może wahać się w przedziale 4,20-4,21 w oczekiwaniu na decyzję Fed w przyszłym tygodniu. Sygnały ze strony amerykańskiego banku centralnego mogą osłabić złotego i wywierać negatywną presję na środek i długi koniec krajowej krzywej dochodowości.
08.12.2017

EUR/PLN najniżej od lipca; na rynku długu oczekiwanie na Fed i aukcję

Eurozłoty notuje najniższe poziomy od lipca, rośnie jednak ryzyko odreagowania kursu z potencjałem do jego wzrostu w okolice 4,24. Inwestorzy na krajowym rynku długu czekają na czwartkową aukcję obligacji, a także protokół z posiedzenia FOMC, który ma zostać opublikowany w środę wieczorem.
22.11.2017

Eurozłoty w trendzie horyzontalnym do końca tygodnia; rynek czeka na decyzje z USA

Eurozłoty może pozostać w trendzie horyzontalnym do końca tygodnia. Rentowności obligacji mogą w najbliższych dniach wzrosnąć na długim końcu krzywej, jeżeli inwestorzy poznają plan obniżki podatków w USA.
02.11.2017

CPI bez wpływu na PLN; jastrzębi Fed może przecenić papiery dłużne

Zgodny z konsensusem szacunek inflacji za październik nie wpłynął na notowania złotego, ale - zdaniem ekspertów - polską walutę może wesprzeć czwartkowy odczyt PMI. Na rynku długu spodziewają się, że jastrzębi komunikat Fedu może spowodować lekką przecenę obligacji.
31.10.2017

Do końca tygodnia marazm na rynku walutowym, ale kolejne dni będą ciekawsze

Podczas ostatnich sesji w tym tygodniu brak będzie "większych emocji" na rynku, ożywienie mogą jednak przynieść kolejne dni - w tym zaplanowane na 26 października posiedzenie EBC i ewentualne ogłoszenie, kto zostanie nowym prezesem Fed - uważa Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium.
19.10.2017

W centrum uwagi minutki Fed; jastrzębie sygnały mogą osłabić złotego

W środę rynki czekają na minutki z wrześniowego posiedzenia Fed. Potwierdzenie przez Fed możliwości podwyżki stóp procentowych w grudniu może wywierać presję na osłabienie złotego i wzrost rentowości obligacji. Zwyżce dochodowości obligacji może sprzyjać także wzrost inflacji bazowej we wrześniu, której odczyt zostanie podany w piątek - oceniają eksperci.
11.10.2017

Pole do osłabienia złotego jest raczej niewielkie

W przypadku jastrzębiego komunikatu Fedu, pole do osłabienia złotego jest raczej niewielkie. Silnym oporem dla eurozłotego pozostaje poziom 4,30. Potwierdzenie przez amerykański bank centralny scenariusza czterech podwyżek stóp procentowych do końca 2018 r. sprzyjałoby wzrostowi rentowności krajowych obligacji - ocenia ekonomista ING Banku Śląskiego.
20.09.2017

Dane z Chin i działania banków centralnych mają kluczowe znaczenie dla uspokojenia nastrojów na rynkach

Niskie ceny surowców i niepokój związany z tempem rozwoju chińskiej gospodarki powodują niepewność inwestorów. Kluczową kwestią jest kondycja Państwa Środka – nawet oficjalne dane nie napawają optymizmem, a rynek podejrzewa, że rzeczywiste wskaźniki są gorsze. Dlatego najważniejszym czynnikiem będzie polityka największych banków centralnych, zwłaszcza Europejskiego Banku Centralnego i Fedu.
17.02.2016

Fala zmyła ich z jachtu. Wyziębionych uratowali surferzy

Surferzy wyłowili z wody dwóch wyziębionych żeglarzy, którzy zmyci przez wielką falę z jachtu przez dwie godziny dryfowali w Bałtyku. Do zdarzenia doszło we wtorek na wysokości Górek Zachodnich (woj. pomorskie). Pomocy udzielał im m.in. Paweł Tarnowski, członek kadry Polski w windsurfingu z Sopockiego Klubu Żeglarskiego, który przesłał nam film oraz relację z akcji ratunkowej.
25.07.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.