• <

Wynik wyszukiwania - "europejski bank centralny" - Wiadomości

Rynek jack-up’ów, łańcuchy dostaw, dostępność finansów i kadr dla morskich farm wiatrowych zweryfikuje rok 2024 i następne

Dynamicznie rozwijająca się morska energetyka wiatrowa będzie potrzebowała statków instalacyjnych. Rynek jack-up’ów dla morskich farm wiatrowych jest uważnie obserwowany. Podpisywane są wciąż nowe kontrakty. Dzieje się to mimo zakłóceń na rynku MEW, wycofywania się z niektórych kontraktów i zmian w przetargach na nowe instalacje.
02.02.2024

Kryzys gospodarczy w Europie. Potęgi gospodarcze potrzebują przemodelowania

Kryzys energetyczny, wzrastająca inflacja czy też problemy w łańcuchu dostaw stanowią główne czynniki wpływające na obecną sytuację w Europie, przez niektórych określaną mianem kryzysu gospodarczego. Czy Europa stoi w obliczu kryzysu gospodarczego?
06.08.2022

Ebury: Dolar się umacnia. Rynek obligacji nie przejmuje się danymi o inflacji

Raport o inflacji w USA przyćmił czerwcowe posiedzenie EBC, ale reakcja rynku była, delikatnie mówiąc, sprzeczna z intuicją. Mimo że inflacja w Stanach wynosi obecnie 5% w skali roku, a wiele cen nadal rośnie, inwestorzy zaakceptowali retorykę Rezerwy Federalnej o tymczasowości tego stanu. W konsekwencji doszło do spadku rentowności amerykańskich obligacji.
15.06.2021

Ebury: Słabość dolara trwa, waluty EM doświadczają silnych wahań

Dolar amerykański w zeszłym tygodniu nadal słabł, radząc sobie gorzej niż zdecydowana większość głównych walut. Ruchy te były w większości niewielkie – więcej działo się na rynkach wschodzących. Złoty pozostał jednak dość stabilny. Czy ma szanse na aprecjację?
26.04.2021

Dodatkowe 500 mld euro – o tyle EBC zwiększy pandemiczny program wsparcia gospodarki. Kurs euro pod obserwacją

Podczas czwartkowego posiedzenia Europejski Bank Centralny podjął kolejne działania w celu ochrony gospodarki strefy euro przed ryzykami, jakie generuje pandemia COVID-19.
11.12.2020

Już dziś decyzja EBC: przed nami zwiększenie programu PEPP. Jak zareaguje euro?

Europejski Bank Centralny dziś niemal na pewno ogłosi wdrożenie dodatkowych środków wspierających gospodarkę strefy euro, zmagającą się z drugą falą pandemii i ze związanymi z nią restrykcjami ograniczającymi aktywność gospodarczą. Jaki będzie wpływ tej decyzji na parę EUR/USD?
10.12.2020

W najbliższym czasie euro może jeszcze się umocnić w stosunku do dolara

Wspólna europejska waluta od początku listopada umacnia się względem amerykańskiego dolara. To efekt fali optymizmu na rynkach i odstąpienia inwestorów od „bezpiecznych przystani”, do których należy waluta Stanów Zjednoczonych. Zdaniem analityka walutowego Marcina Kiepasa trend ten potrwa jeszcze tydzień lub dwa, ale mocniejsze uderzenie drugiej fali pandemii za oceanem może przerwać tę passę.
12.11.2020

Pandemia uderza w Europę. Co zrobi Europejski Bank Centralny?

Czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego tworzy w tym tygodniu dodatkowy element ryzyka dla rynków finansowych. Przedstawiamy, co naszym zdaniem ogłosi bank centralny i czego oczekujemy od następnego spotkania EBC w grudniu.
28.10.2020

Ebury: W tym tygodniu dowiemy się, jak gospodarka strefy euro zareagowała na drugą falę pandemii

W tym tygodniu poznamy pierwsze istotne odczyty, które pokażą nam, jak gospodarka strefy euro zareagowała na drugą falę pandemii i związane z nią obostrzenia. Uwaga inwestorów nadal kieruje się w stronę USA przed wyborami.
19.10.2020

Zwiększenie długu publicznego pozwoli na odbudowę gospodarki i jej transformację

Zwiększenie długu publicznego to szansa na odbudowę gospodarki po pandemii, a także jej transformację energetyczną i cyfrową - powiedział główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak.
10.10.2020

Raport Ebury: Co w czwartek usłyszymy od EBC i jak zareaguje euro?

Wrześniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) będzie miało większe znaczenie, niż jeszcze mniej więcej tydzień temu sądził rynek. Spotkanie niewątpliwie będzie istotne dla pary EUR/USD, która ostatnio znalazła się pod presją.
09.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w pierwszym tygodniu czerwca 2020 roku

Wybuch pandemii Covid-19 wciąż odbija się na globalnej gospodarce, silnie odczuwalny jest nadal w branży morskiej. W ostatnim tygodniu maja Komisja Europejska zaproponowała utworzenie „funduszu naprawczego" dla wszystkich 27 państw członkowskich o wartości 750 mld euro (825 mld dolarów) na odbudowę gospodarki po pandemii Covid-19. Fundusz w wysokości 750 mld EUR stanowiłby uzupełnienie uzgodnionego w kwietniu pakietu wsparcia w wysokości 540 mld EUR, którego uruchomienie zaplanowano na 1 czerwca.
10.06.2020

Raport Ebury: Nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej wspierają ożywienie walut rynków wschodzących

W minionym tygodniu obserwowaliśmy kontynuację wzrostów aktywów ryzykownych. Utrzymujące się pozytywne nastroje związane są między innymi z – jak na obecną sytuację – dobrymi danymi gospodarczymi napływającymi praktycznie ze wszystkich stron
09.06.2020

Raport Ebury: Jak zareagował rynek na rozszerzenie programu PEPP o 600 mld euro?

W czwartek po południu Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił modyfikacje w swoim nadzwyczajnym programie zakupów w czasie pandemii. W reakcji spadły rentowności obligacji skarbowych krajów strefy euro, zwłaszcza tych peryferyjnych, a euro umocniło się w relacji do dolara. Rozszerzenie programu PEPP spowodowało także spadek kursu USD/PLN, pomimo wczorajszej słabości złotego.
05.06.2020

Europejski Bank Centralny zwiększa wsparcie dla krajów strefy euro

Europejski Bank Centralny (EBC) zwiększył w czwartek o 600 mld euro swój program wsparcia dla krajów wspólnej strefy walutowej. Obecnie pomoc dla 19 państw na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa wynosi 1,35 bln euro - poinformowała szefowa EBC Christine Lagarde.
04.06.2020

Rynki z coraz większym optymizmem patrzą w przyszłość

Kolejne państwa zaczynają łagodzić restrykcje związane z pandemią. Poprawa sytuacji w tym kontekście zaczyna być widoczna w danych – to dobry sygnał dla rynków. W związku z oczekiwanym przez nas wdrożeniem działań pomocowych przez Komisję Europejską i EBC, spodziewamy się dalszego umacniania się euro w relacji do dolara amerykańskiego.
02.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych za tydzień 27 kwietnia-1 maja

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na już zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień.
13.05.2020

Rzeź na amerykańskim rynku pracy nie popsuła nastrojów na rynkach walutowych

W minionym tygodniu poznaliśmy sporo danych z amerykańskiego rynku pracy. W kolejnych dniach odczyty z USA również skupią na sobie uwagę rynku, jednak warte uwagi będą także dane o polskim PKB w I kwartale.
11.05.2020

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje, a kończący się tydzień może zaliczyć do udanych - ze zwyżką notowań o 2 proc. Może to być pierwszy tydzień w ciągu ostatnich pięciu tygodni zakończony wzrostem cen - informują maklerzy.
27.03.2020

To będzie najgorszy tydzień dla rynku ropy od 2008 roku

Rynek ropy naftowej zmierza do największego tygodniowego załamania od 2008 roku. Powodem jest zaciekła wojna cenowa między Arabią Saudyjską a Rosją, oraz spadek popytu spowodowany wybuchem pandemii koronawirusa.
15.03.2020

Analitycy: silne obawy o wpływ koronawirusa na globalną gospodarkę

Trwa krach na globalnych rynkach - obawy o wpływ koronawirusa m. in. na globalną gospodarkę obciążają nastroje inwestycyjne - ocenia w piątek Biuro Maklerskie Alior Banku. Zdaniem Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska, rynkową panikę widać także na rynku walutowym, gdzie umacnia się dolar.
13.03.2020

Europejska gospodarka nadal będzie spowalniać. Najbliższe miesiące pokażą, w jakim stopniu odbije się to na wzroście polskiego PKB

Gospodarka europejska hamuje i w najbliższych kwartałach będzie mieć problemy z utrzymaniem dodatniego wzrostu gospodarczego – prognozują analitycy BGK. Głównymi winowajcami są Chiny, których gospodarkę coraz bardziej obciążają napięcia handlowe oraz problemy branży motoryzacyjnej. Te dwa czynniki dotkliwie odczuwają zwłaszcza Niemcy. Pogarszająca się kondycja niemieckiej gospodarki jest głównym źródłem spowolnienia w strefie euro, co przekłada się też na tempo wzrostu polskiego PKB. Najbliższe miesiące pokażą, na ile kraj
19.11.2019

Prezydent Trump: Konflikt handlowy z Chinami był konieczny

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział we wtorek, że obecny konflikt USA z Chinami w sprawie handlu był konieczny. Dodał, że Chiny nadal chcą zawrzeć umowę.
20.08.2019

Gołębia retoryka EBC i dobre dane z USA wsparły aprecjację dolara amerykańskiego

Dobre dane napływające z gospodarki USA w minionym tygodniu, wyższe rentowności amerykańskich papierów dłużnych i sugestia ze strony EBC wskazująca na cięcia stóp procentowych, które mają nadejść we wrześniu, wsparły amerykańską walutę, która zakończyła tydzień umocnieniem względem głównych walut. Mimo że publikacje danych makroekonomicznych dla strefy euro rozczarowały, a w czwartek Europejski Bank Centralny wyrażał się raczej “gołębio”, wspólna europejska waluta w parze z dolarem amerykańskim zdołała zakończyć tydzień na poziom
29.07.2019

Panika na USD przed nadchodzącym spotkaniem Fedu - raport Ebury

W ostatnich dniach rynki finansowe zaczęły coraz odważniej wyceniać agresywny cykl zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną w nadchodzących kwartałach.
10.06.2019

Waluty rynków wschodzących zyskują na zainteresowaniu - komentarz Ebury

W obliczu spadku napięcia na linii USA-Chiny, jak i poprawy danych makroekonomicznych napływających z Chin, inwestorzy czują się coraz bardziej pewnie w kontekście informacji makroekonomicznych, a także politycznych. Stąd aktywa postrzegane za bardziej ryzykowne radziły sobie całkiem dobrze, odrabiając straty poniesione pod koniec 2018 roku.
08.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić, ale pozostanie w przedziale 4,29-4,31 za euro

Złoty może się w najbliższym czasie osłabić, jednak pozostanie w przedziale 4,29-4,31 za euro - ocenił Wojciech Stępień, ekonomista BGŻ BNP Paribas. Dodał, że presję na spadek rentowności polskich obligacji na długim końcu krzywej wywiera umocnienie papierów na rynkach bazowych.
28.03.2019

Brexit to niejedyny problem europejskich gospodarek

Zeszły tydzień obfitował w dość istotne wydarzenia dla rynków finansowych i zmienność na głównych parach była dość duża. To nie może dziwić, ponieważ nieczęsto otrzymujemy aż tak niepokojące informacje.
25.03.2019

Gołębia retoryka EBC zaskoczyła rynek. Euro i złoty w dół

W czwartek po południu euro osłabiło się o ok. 1% w relacji do dolara amerykańskiego, tym samym schodząc do najniższego poziomu od połowy 2017 roku. Zmiany na głównej parze wpłynęły negatywnie również na złotego. Za osłabieniem wspólnej europejskiej waluty stało spotkanie EBC, którego decydenci wyrazili dużo bardziej „gołębie” stanowisko w kwestii perspektyw gospodarek strefy euro niż oczekiwał tego konsensus.
08.03.2019

To nie jest dobry czas dla ropy - wszyscy poobniżali prognozy PKB

To nie jest dobry czas dla notowań ropy naftowej, po tym gdy Europejski Bank Centralny, OECD i Chiny poobniżały prognozy wzrostu PKB - podają maklerzy.
08.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Uwaga inwestorów skupiona na EBC, posiedzenie RPP bez wpływu na złotego

W czwartek najważniejsze dla rynku walutowego będzie posiedzenie EBC - oceniają ekonomiści. Dodają, że posiedzenie RPP nie przyniosło zmian w retoryce i nie wpłynęło na złotego, choć nowe projekcje makroekonomiczne umocniły nieco krajowe obligacje.
07.03.2019

Co czeka rynek walutowy w 2019 roku?

W minionym roku nie zabrakło wydarzeń powodujących istotną zmienność na rynku walutowym. Jak będzie wyglądał rok 2019?
11.01.2019

Ryzyka dla pary EUR/USD w 2019 r.

Ubiegły rok nie był zbyt łaskawy dla wspólnej waluty. W przyszłym roku spodziewamy się względnej stabilizacji kursu EUR/USD w okolicy poziomu 1,15. Nie brakuje jednak ryzyk dla perspektyw głównej pary.
27.12.2018

Rynki wyczekują decyzji Rezerwy Federalnej

Ubiegły tydzień przyniósł rozczarowujące informacje ze strefy euro i silniejszego dolara. Co czeka nas w ciągu najbliższych kilku dni?
17.12.2018

EBC obniża prognozy wzrostu gospodarczego

Podczas ostatniego spotkania Europejski Bank Centralny potwierdził, że wraz z końcem grudnia program luzowania ilościowego zostanie zakończony. Euro doświadczyło jednak osłabienia ze względu na sugestie, że perspektywa pierwszej od 2011 r. podwyżki stóp procentowych jest prawdopodobnie dość odległa.
14.12.2018

Inwestorzy czekają na głosowanie w brytyjskim parlamencie

Ze względu na brak przełomowych informacji, jak i z uwagi na amerykańskie święto Dziękczynienia, rynek walutowy w minionym tygodniu w istotny sposób reagował przede wszystkim na zmiany sentymentu do ryzyka.
26.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN pozostanie blisko 4,31; rentowności korekcyjnie spadają

Złoty pozostanie do końca tygodnia w okolicy 4,31 za euro, a najważniejsze dla rynków będzie posiedzenie EBC i nowe projekcje makroekonomiczne banku - oceniają ekonomiści. Dodają, że środowe spadki rentowności polskich obligacji mogą być jedynie korektą w trendzie wzrostowym.
12.09.2018

Waluty rynków wschodzących nadal nie mają lekko

W zeszłym tygodniu słabe dane gospodarcze z Chin i RPA zainicjowały kolejną wyprzedaż walut gospodarek wschodzących. Mimo znaczących spadków w pierwszej części tygodnia, większość istotnych walut była w stanie ustabilizować się w jego drugiej części. Największymi “przegranymi” zeszłego tygodnia były rubel rosyjski i rand południowoafrykański, chociaż tym razem masową wyprzedaż odczuły również waluty Azji. Polski złoty również był poddany presji z tego powodu.
10.09.2018

Wojna handlowa między USA a Chinami może być korzystna dla polskich firm. Azja i Afryka stoją przed nimi otworem

Azja stała się atrakcyjnym rynkiem eksportowym dla polskich firm. Tylko w ciągu ostatniego roku wartość ubezpieczonego przez Euler Hermes polskiego eksportu do Państwa Środka wzrosła o 28 proc. Konflikt gospodarczy między Chinami a Stanami Zjednoczonymi może jeszcze podbić tę dynamikę. To dla polskich przedsiębiorców o tyle korzystne, że rynki azjatyckie będą się rozwijać w tempie ok. 5 proc. rocznie. Rosnąć będzie także dynamika rozwoju państw afrykańskich.
05.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Możliwa korekta spadkowa na USD/PLN; źródłem zmienności na FI banki centralne

O ile notowania EUR/PLN powinny zachowywać się względnie stabilnie, o tyle na parze USD/PLN prawdopodobne jest wystąpienie korekty w obowiązującym obecnie trendzie wzrostowym - oceniają eksperci. Na rynku długu spodziewają się stabilizacji wycen, a jako źródło potencjalnej zmienności podają zaplanowane na ten tydzień posiedzenia EBC i Fed.
20.08.2018

Turecki kryzys ściąga w dół waluty gospodarek wschodzących

Ubiegły tydzień nie był łaskawy dla walut rynków wschodzących. Jako grupa traciły one przede wszystkim z uwagi na sytuację w Turcji i związane z nią obawy. Prezydent Erdogan wraz z jego doradcami sprawiali wrażenie jakby zupełnie stracili kontrolę nad sytuacją. Kurs liry tureckiej pod koniec ubiegłego tygodnia wyraźnie osłabił się względem dolara, a kolejne oświadczenia prezydenta kraju zamiast pomóc, jeszcze “dolewały oliwy do ognia”.
13.08.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny, ale konflikty handlowe ryzykiem; dla FI kluczowe dane makro

W najbliższych dniach złoty powinien oscylować wokół bieżących poziomów, dla rynku FX wciąż głównym ryzykiem pozostają konflikty handlowe - ocenia Jakub Rybacki, ekonomista ING. Jego zdaniem, dla rynku długu kluczowe będą z kolei przyszłotygodniowe dane makroekonomiczne za lipiec z europejskich gospodarek i z USA.
20.07.2018

Dolar umacnia się z uwagi na gołębi ton EBC i jastrzębi FED

Kontrast pomiędzy jastrzębim nastawieniem Rezerwy Federalnej, a zachowaniem każdego innego istotnego banku centralnego na świecie stał się jeszcze bardziej wyraźny po zeszłotygodniowych spotkaniach FOMC i EBC. Decyzji o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych towarzyszyła jasna sugestia oczekiwania przez bank raczej czterech niż trzech podwyżek stóp w 2018 r. Dzień później EBC ogłosił datę końca programu QE, czyniąc to jednak w najbardziej gołębi sposób jaki można sobie wyobrazić – bank centralny stwierdził bowiem, ż
19.06.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i dług czekają na Fed i EBC

Złoty pozostaje w przedziale 4,26-4,29 za euro czekając na decyzje banków centralnych strefy euro i USA - oceniają eksperci. Dodają, że rentowność polskich 10-letnich obligacji powinna utrzymać się w przedziale 3,20-3,30 proc.
13.06.2018

PLN umacnia się po EBC; rentowności rosną, ale popyt na aukcji będzie

Wystąpienie prezesa EBC spowodowało umocnienie euro wobec dolara, w ślad za którym podążył złoty, zaś wspólną walutę może wspierać oczekiwanie na zaostrzenie polityki przez EBC - oceniają ekonomiści. Dodają, że rentowności wzrosły na długim końcu krzywej, jednak popyt na piątkowej aukcji MF dopisze.
25.01.2018

PLN stabilny, ale w kolejnym tygodniu może się osłabić

Złoty pozostaje na stabilnym poziomie, a piątkowe dane GUS powinny być neutralne dla krajowej waluty - uważa Marcin Sulewski, ekonomista BZ WBK. Jego zdaniem, PLN może się jednak osłabić w przyszłym tygodniu wraz z ewentualnym spadkiem notowań EUR/USD w reakcji na wydźwięk posiedzenia EBC.
18.01.2018

Ubiegły tydzień przyniósł umocnienie dolara amerykańskiego

Miniony tydzień zdecydowanie należał do dolara amerykańskiego. Rynki zareagowały pozytywnie na na informacje o tym, że Senat przegłosował jedną z wersji reformy podatkowej, zwiększając szanse na to, że jej ostateczny kształt zostanie wypracowany przed końcem roku. Konsekwencją tej decyzji jest zwiększająca się dywergencja między różnicami stop procentowych w USA i pozostałych krajach grupy G10.
11.12.2017

Euro rośnie na fali wzrostu niemieckiego PKB

Czynniki wzmacniające EUR/USD z zeszłego tygodnia. Po pierwsze, znacznie silniejsze od oczekiwań dane o PKB z trzeciego kwartału potwierdziły, że gospodarka strefy euro przechodzi na wyższy poziom wzrostu. Drugim czynnikiem był spadek rentowności amerykańskich obligacji długoterminowych w stosunku do krótkoterminowych, zjawisko znane bardziej jako “spłaszczanie krzywej rentowności”. Taki ruch oznacza, że rynek nie jest do końca przekonany co do możliwości długotrwałego utrzymania wysokich stóp procentowych w USA. Miało to
20.11.2017

Osłabienie złotego, obligacje odrobiły straty

Poniedziałkowa sesja przyniosła osłabienie złotego do euro i dolara. Kurs EUR/PLN będzie potrzebował silnego impulsu, by wybić się z konsolidacji - oceniają eksperci. Rentowności obligacji wróciły do poziomów odniesienia, choć otworzyły się wyżej po niedzielnym referendum w Katalonii.
02.10.2017

Glapiński: Poziom stóp procentowych sprzyja wzrostowi polskiej gospodarki

W świetle dostępnych danych i prognoz, obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
06.09.2017

Morawiecki w USA rozmawiał z doradcą Trumpa m.in. o zakupie gazu LNG

Możliwość zakupu przez Polskę skroplonego gazu z USA była w poniedziałek jednym z tematów rozmowy w Waszyngtonie wicepremiera Mateusza Morawieckiego z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. gospodarki i handlu Kennethem I. Justerem.
03.04.2017

Dane z Chin i działania banków centralnych mają kluczowe znaczenie dla uspokojenia nastrojów na rynkach

Niskie ceny surowców i niepokój związany z tempem rozwoju chińskiej gospodarki powodują niepewność inwestorów. Kluczową kwestią jest kondycja Państwa Środka – nawet oficjalne dane nie napawają optymizmem, a rynek podejrzewa, że rzeczywiste wskaźniki są gorsze. Dlatego najważniejszym czynnikiem będzie polityka największych banków centralnych, zwłaszcza Europejskiego Banku Centralnego i Fedu.
17.02.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.