• <

Wynik wyszukiwania - "blekinge" - Wiadomości

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
08.05.2024

Naval Group zwycięzcą przetargu na okręty podwodne dla Holandii. Teraz czas na Orkę?

Francuski koncern został wybrany przez holenderski resort obrony jako dostawca okrętów podwodnych dla marynarki wojennej (Koninklijke Marine). Wybór oferenta budzi wiele emocji, tym bardziej że przetarg w Holandii odbył się w momencie, gdy wciąż trwają wstępne konsultacje rynkowe i analizy w związku z analogicznym programem "Orka", którego celem jest dostarczenie okrętów tej klasy dla polskiej Marynarki Wojennej. W sprawie obu przedsięwzięć poprosiliśmy koncern o komentarz.
19.03.2024

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

Komisja ds. Wypadków Morskich: wypadnięcie dziecka i kobiety z promu spowodowało świadome działanie

Na promie Stena Spirit nie doszło do wypadku, kobieta i dziecko wypadli za burtę wskutek świadomego działania - poinformowała w poniedziałek duńska Komisja ds. Wypadków Morskich. W czwartek z promu wypadło dwoje polskich obywateli - 36-letnia kobieta i 7-letni chłopiec; zostali odnalezieni, ale zmarli w szpitalu.
03.07.2023

Policja prowadzi czynności na promie, z którego wypadło dwoje Polaków

Szwedzka policja prowadzi w Karlskronie czynności na promie Stena Spirit, z którego w czwartek po południu wypadł za burtę 7-letni chłopiec, a za nim skoczyła jego 36-letnia matka.
29.06.2023

Szef SGWP w Szwecji o sytuacji bezpieczeństwa i współpracy regionalnej

Sytuacja bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej napaści na Ukrainę, perspektywy członkostwa Szwecji w NATO i współpraca regionalna to tematy rozmów szefa Sztabu Generalnego WP gen. Rajmunda Andrzejczaka z szefem obrony Szwecji – poinformowała rzeczniczka Sztabu płk Joanna Klejszmit.
05.04.2023

TT-Line rozwija się, dodając szwedzki port Karlshamn do swojej siatki połączeń promowych

TT-Line dodaje do oferty połączeń promowych dodatkowy port w Szwecji. Od kwietnia 2023 r. port Karlshamn w południowej Szwecji zostaje zintegrowany z siatką połączeń promowych oferowanych przez armatora.
07.02.2023

Stena Ebba oficjalnie ochrzczona [WIDEO]

Dzięki nowemu, większemu promowi Stena Line będzie mogła przewozić między Karlskroną i Gdynią jeszcze więcej pojazdów. Stena Ebba właśnie oficjalnie dołączyła do floty, a w zeszłym tygodniu na specjalnej uroczystości w Szwecji otrzymała swoje imię.
16.01.2023

Drugi 240-metrowy statek we flocie Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona otrzymał oficjalną nazwę – Stena Ebba [GALERIA]

W Karlskronie w Szwecji, odbyła się, 11 stycznia br., uroczystość nadania nazwy promowi Stena Ebba, drugiemu z nowych statków typu E-flexer na linii Gdynia-Karlskrona. Butelkę szampana o burtę rozbiła matka chrzestna statku, wojewoda regionu Blekinge w Szwecji, Ulrica Messing.
12.01.2023

A26 Blekinge – najnowocześniejszy konwencjonalny okręt podwodny od Szwedów

W ramach serii naszych analiz dotyczących rynku okrętowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji i budów jednostek pływających. Dzisiaj o jednej z innowacji wojskowego budownictwa okrętowego zamówionej przez szwedzką marynarkę wojenną.
17.01.2022

Region Morza Bałtyckiego, współpraca i zrównoważony rozwój pod projektowym parasolem

Społeczności Regionu Bałtyckiego intensywniej niż dotąd będą w najbliższej dekadzie działać wspólnie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Takie cele i zdania wyznacza „Baltic 2030 Action Plan”. Lokalne samorządy i organizacje otoczenia biznesu, które chcą się zaangażować we wspólne przedsięwzięcia będą działały pod parasolem wsparcia partnerów projektu Umbrella 2.0.
28.04.2021

Gdyńska turystyka stawia na bezpieczeństwo

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kolejnych dwóch gdyńskich obiektów turystycznych, choć określanie w ten sposób promów Stena Line jest nie do końca właściwe. To hotele na wodzie, które bezpiecznie i komfortowo zabierają nas do szwedzkiej Karlskrony i to aż trzy razy dziennie. Z kolei Jakubowy Hotel to wspaniała część dziejów Gdyni, romantyczna historia kochającej się pary i na wskroś nowoczesne i wygodne wnętrza hotelowe. A wszystko bezpieczne i uwzględniające wymogi sanitarne, związane z aktualną sytuacją.
13.10.2020

Polska uznana przez Norwegię za kraj "czerwony" z powodu koronawirusa

Norweski rząd uznał wczoraj Polskę, za kraj "czerwony" z powodu przyrostu zakażeń COVID-19. Obok naszego kraju na norweskiej liście znalazły się Holandia, Islandia, Wyspy Owcze, Malta oraz Cypr.
13.08.2020

Nominacje do Stena Line Propeller Prize 2020 wystartowały!

Można już nominować kandydatów do nagród Stena Line Propeller Prize 2020. Dwie rozwijające się firmy z branży technologii informacyjno-komunikacyjnej (ICT) oraz technologii morskich wygrają po 100 000 koron szwedzkich (czyli ponad 40 tys. złotych). Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 7 maja 2020 roku w szwedzkiej Karlskronie podczas Dnia Innowacji 2020.
25.02.2020

Sea Port + Space Infrastructure: Wokół portów powstaje sieć informatyczna bazująca na technologiach kosmicznych (foto, wideo)

Wokół portów powstaje sieć informatyczna, która bazuje na technologiach kosmicznych – powiedział prof. Marek Grzybowski, przewodniczący zarządu Baltic Sea & Space Cluster podczas konferencji „Sea Port + Space Infrastructure. Synergic Network Under Common Management”, która w czwartek odbyła się w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Jej uczestnicy rozmawiali m.in. o rozwiązaniach przyszłości, które już wkrótce mogą mieć zastosowanie w portach i w żegludze.
23.11.2018

Region Morza Bałtyckiego a reszta świata

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni trwa spotkania reprezentantów województwa pomorskiego i z decydentami ze Szwecji. Przedstawiciele władz lokalnych i kluczowych przedsiębiorców dyskutują nad tym, co powinno się zrobić, aby rejon Morza Bałtyckiego był jeszcze bardziej atrakcyjny.
14.11.2018

Skandynawski łącznik, czyli… Drogą Czerwoną dla budżetu RP

Port zrodził miasto, ale ich wspólny szybki rozwój, w tym bez mała stuletnim małżeństwie, stawiał obu partnerów, od czasu do czasu, po przeciwnych stronach. Gdynia – port i miasto. Z biegiem lat, im bardziej rozrastało się miasto, otaczając port zwartym pierścieniem domów i ulic, tym bardziej port musiał szukać nowych obszarów aktywności, by utrzymać się na powierzchni zmieniających się wymogów handlu morskiego. Gdy, jeszcze przed pół wiekiem istniała, zarządzona odgórnie specjalizacja portów, port gdyński mógł pewniej spoglądać
01.07.2018

Wizyta studyjna koordynatorów unijnych: Kurta Bodewiga i Briana Simpsona w Polsce i w Szwecji

Wizyta studyjna unijnych koordynatorów: prof. Kurta Bodewiga (Korytarz Bałtyk-Adriatyk) i Briana Simpsona (Autostrady Morskie) w Gdyni (11.06.br.) i Karlskronie (12.06.br.) wzbudziła duże zainteresowanie wielu interesariuszy obu unijnych przedsięwzięć oraz mediów. Wizyta składała się z wielu imprez towarzyszących, które odbywały się pierwszego dnia na terenie Trójmiasta (Gdańska i Gdyni), drugiego natomiast w Regionie Blekinge w Południowej Szwecji – głównie w Karlskronie i Alveście.
22.06.2018

Konferencja: autostrada morska Gdynia-Karlskrona

W dniu 11 czerwca br. miała miejsce konferencja w ramach dwudniowej wizyty studyjnej pod nazwą „Autostrada morska Gdynia – Karlskrona w kontekście przedłużenia Korytarza sieci bazowej TEN-T Bałtyk Adriatyk” z udziałem: Briana Simpsona – Koordynatora UE ds. Autostrad morskich, Prof. Kurta Bodewiga – Koordynatora UE ds. Korytarza Morze Bałtyckie – Morze Adriatyckie oraz Pana Jarosława Majchrzaka - Dyrektora Biura Korytarza Towarowego Nr 5 (RFC 5).
15.06.2018

Bodewig: Korytarz Bałtyk-Adriatyk nie skończy się na Gdyni (foto, wideo)

Korytarz Bałtyk-Adriatyk nie skończy się na Gdyni – powiedział prof. Kurt Bodewig, koordynator UE ds. Korytarza Bałtyk-Adriatyk, podczas wizyty studyjnej w Gdyni, którą w poniedziałek rozpoczął razem z Brianem Simpsonem, koordynatorem UE ds. autostrad morskich. Przedstawiciele Komisji Europejskiej przyglądali się rozwojowi żeglugi bliskiego zasięgu (Gdynia-Karlskrona) oraz systemu transportowego Gdyni i obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Podpisano także polsko-szwedzkie porozumienie na rzecz starań o przedłużenie kory
12.06.2018

Gdynia w korytarzu transportowym Bałtyk-Adriatyk

W poniedziałek, 11 czerwca, Gdynię odwiedzą przedstawiciele Komisji Europejskiej- prof. Kurt Bodewig (koordynator korytarza Bałtyk – Adriatyk) oraz Brian Simpson (koordynator Autostrad Morskich). Powodem wizyty studyjnej będzie prezentacja prac oraz planów dla rozwoju systemu transportowego Gdyni, obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a także żeglugi bliskiego zasięgu Gdynia – Karlskrona (Szwecja) – w ciągu korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk.
06.06.2018

Zwyczajowo niezwyczajni - felieton Marka Błusia

Wielka Brytania podarowała Kanadzie wraki swoich dwóch okrętów HMS Terror i HMS Erebus. Oba żaglowce zaginęły podczas próby pokonania Przejścia Północno-Zachodniego w 1845 roku a całe ich załogi dowodzone przez Johna Franklina zmarły na arktycznych bezdrożach z głodu i chorób (129 ludzi). Okręty zostały odnalezione dopiero w latach 2014 – 2016 i częściowo zbadane. Jednak fascynującą historię wyprawy Franklina odkładamy na bok, żeby zająć się niezwyczajnym aktem przekazania wraków albo inaczej – podmorskich stanowisk archeo
01.05.2018

Szwedzi chcą dodatkowych gwarancji przed pozwoleniem na budowę Nord Stream 2

Szwedzi chcą, aby inwestor stojący za projektem gazociągu Nord Stream 2 zagwarantował istnienie środków na ewentualny demontaż instalacji. To może podnieść koszty inwestycji.
13.07.2017

Czym łowić ryby, gdy obok czyha foka, czyli – szwedzkie doświadczenia okiem polskich rybaków

Grupa polskich rybaków odwiedziła niewielką osadę Järnavik w południowej Szwecji. Chcieli przyjrzeć się, jak działają w praktyce rybackiej narzędzia pułapkowe, o których nieraz słyszeli w kontekście ochrony ptaków i ssaków morskich przed przyłowem.
06.06.2017

Szwedzi zrezygnowali z offshore

Władze Szwecji nie wyraziły zgody na budowę ogromnej morskiej farmy wiatrowej, która miałaby powstać u wybrzeży Szwecji – podaje portal gramwzielone.pl. Taką decyzję tłumaczą kwestią bezpieczeństwa. Morskie elektrownie miały bowiem stanąć w strefie ważnej dla narodowego bezpieczeństwa.
28.12.2016

TENTacle w Gdyni

25 stycznia odbyło się w Gdyni spotkanie partnerów projektu oraz przedstawicieli Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz władz Pomorskiego i administracji państwowej zainteresowanych realizacją projektu TENTacle. Spotkanie prowadził Ryszard Toczek, naczelnik Wydział Współpracy i Analiz Samorządowych, wiceprezes zarządu Polskiego Klastra Morskiego, a projekt prezentował dr Wiktor Szydarowski, menedżer projektu przedstawiciel Regionu Blekinge, lidera projektu.
26.01.2016

Na dnie Bałtyku znaleźli smoczą głowę

Niezwykłą rzeźbę sprzed 500 lat odkryli 11 sierpnia na dnie Bałtyku szwedzcy naukowcy. Drewniane oblicze smoka znaleziono przymocowane do dziobu statku Gribshunden, który pływał w tym rejonie w 1495 roku.
18.08.2015

Delfiny u wybrzeży Karlskrony

Duńscy kajakarze zaobserwowali u wybrzeży południowej Szwecji niecodziennie zjawisko. W okolicach Karlskrony, w pobliżu wyspy Verkö, gdzie cumują promy Stena Line pojawiły się dwa delfiny.
24.04.2015

Promocja rynku LNG w Gdyni

W czwartek 19 marca w budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbędzie się seminarium pt. „Maritime LNG”. Seminarium jest organizowane w ramach europejskiego projektu MarTech LNG, realizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie, w konsorcjum z innymi uczelniami i instytutami europejskimi, i dotyczy możliwości wykorzystania skroplonego gazu ziemnego (LNG, ang. liquified natural gas) jako źródła energii dla różnych pojazdów.
17.03.2015

Business network for blue and safe innovations

19 lutego Polski Klaster Morski wziął udział w spotkaniu w Urzędzie Morskim w Gdyni nt. możliwości wykreowania nowych projektów w nowej perspektywie finansowania w ramach Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Baltic Maritime Science Park, działającego w Regionie Blekinge. Gospodarzem i organizatorem przedsięwzięcia był Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
20.02.2014

Karlskrona inwestuje w hub intermodalny

Karlskrona Baltic Port, Stena Line, Logent i Green Cargo wraz z władzami miasta Karlskrona angażują się w stworzenie z portu na wyspie Verkö hubu dla ładunków przewożonych w kombinacji kolej/prom zarówno do, jak i z Europy Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej. Projekt rozpoczął się jesienią br., a jego zakończenie jest planowane na pierwszą połowę roku 2014.
21.11.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.