• <

Wynik wyszukiwania - "RB ONZ" - Wiadomości

30 lat podniebnej służby. Wyjątkowy jubileusz sił powietrznych polskiej Marynarki Wojennej

W kinoteatrze "Grom" 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszu obchodów 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. Karola Trzaski-Durskiego. W wydarzeniu wzięła kadra dowódcza i żołnierze jednostki, a także zaproszeni goście.
19.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

Sekretarz stanu USA: każdy członek ONZ powinien powiedzieć Rosji "dość", by przestała używać Morza Czarnego do szantażu

Każdy członek ONZ powinien powiedzieć Rosji, by przestała używać Morza Czarnego do szantażu i traktowania najsłabszych ludzi jako karty przetargowej w swojej nieusprawiedliwionej wojnie przeciwko Ukrainie - powiedział w czwartek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ sekretarz stanu USA Antony Blinken.
03.08.2023

Włochy wysyłają niszczyciel, aby strzegł polskiego wybrzeża

W trakcie swojej wizyty we Włoszech minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) przybędzie 20 maja na Bałtyk celem obrony m.in. terytorium Polski. W ten sposób ma także wzmocnić morski potencjał NATO w tym regionie.
18.05.2023

Rosja i Chiny wciąż blokują silną odpowiedź ONZ na prowokacje Korei Płn.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie kryzysowym, by omówić ostatnie próby rakietowe Korei Północnej, ale Rosja i Chiny, które dysponują prawem weta, wciąż blokują jakąkolwiek silną reakcję na prowokacje Pjongjangu – podała japońska stacja NHK.
21.02.2023

Siostra Kim Dzong Una w ostrych słowach skrytykowała USA i Radę Bezpieczeństwa ONZ

Siostra przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una w ostrych słowach skrytykowała we wtorek USA i Radę Bezpieczeństwa ONZ za posiedzenie w sprawie prób rakietowych Pjongjangu. Zagroziła Waszyngtonowi „najtwardszą odpowiedzią” i „fatalnym kryzysem bezpieczeństwa”.
22.11.2022

Francja. Na życzenie Rosji w piątek sesja RB ONZ w sprawie uszkodzenia gazociągów Nord Stream

Na życzenie Rosji w piątek po południu zostanie zwołana w trybie pilnym sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcona uszkodzeniu gazociągów Nord Stream 1 i 2 - poinformowała w środę Francja, która przewodzi Radzie w tym miesiącu.
28.09.2022

Stan wody w Renie nadal rekordowo niski; skutki mogą być odczuwalne przez lata

W miejscowości Emmerich na północnym zachodzie Niemiec na początku tygodnia odnotowano rekordowo niski poziom wody w Renie. To problem nie tylko dla żeglugi, ale też dla ekosystemu, środowiska i rybołówstwa. Uzupełnienie niedoborów wody w rzekach może potrwać długo, a skutki obecnej sytuacji mogą być odczuwalne przez lata – ocenia hydrolog Daniel Bachman w rozmowie ze stacją n-tv.
20.08.2022

Korea Płn.: ostateczna próba pocisku hipersonicznego zakończyła się sukcesem

We wtorek w obecności przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una przeprowadzona została ostateczna próba nowego rodzaju pocisku hipersonicznego, która zakończyła się powodzeniem – ogłosiła w środę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.
12.01.2022

Michał Lubina: „Nowy Jedwabny Szlak to wyjątkowo świetny chiński PR”

"Ogłaszając ten projekt w 2013 roku, Xi Jinping sprzedał odgrzewany kotlet: coś, co już istniało od ponad 20 lat, choć nie miało tak chwytliwej nazwy, czyli pomysł rozbudowy infrastruktury łączącej głównie kraje azjatyckie. Dobrym przykładem jest port Gwadar w Pakistanie, który powstał, zanim oficjalnie zaczęto mówić o nowym jedwabnym szlaku, jednak teraz port ten widnieje we wszystkich oficjalnych dokumentach jako efekt właśnie jedwabnego szlaku" - mówi dr hab. Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
17.12.2020

Czaputowicz: Polska ważnym odniesieniem dla polityki USA

Polska stanowi ważny punkt odniesienia dla polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych – podkreślił we wtorek w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po rozmowie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo.
21.08.2019

Kanada rozważa udział w misji w Zatoce Perskiej, ale woli działania z większą grupą sojuszników

Kanada rozważa ewentualny udział w amerykańskiej misji w cieśninie Ormuz, ale z zasady woli działania prowadzone wspólnie z większą grupą sojuszników - powiedziała w środę szefowa dyplomacji Chrystia Freeland po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem.
14.08.2019

RB ONZ potępia ataki na tankowce na Bliskim Wschodzie i wzywa do dialogu

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła w poniedziałek dwa ataki na tankowce w rejonie Zatoki Perskiej i określiła je jako zagrożenie dla bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Zaapelowała także o "dialog" i zakończenie konfliktu, w którym główne rolę odgrywają USA i Iran.
25.06.2019

Sekretarz generalny ONZ potępił ataki na statki cywilne w Zatoce Omańskiej

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres "stanowczo potępił" w czwartek ataki na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej i ostrzegł, że świat nie może sobie pozwolić na "poważną konfrontację w regionie Zatoki Perskiej".
13.06.2019

Czaputowicz: Kazachstan jest najważniejszym partnerem Polski w Azji Centralnej

Kazachstan jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski w regionie Azji Centralnej - podkreślił we wtorek w Warszawie szef MSZ Jacek Czaputowicz na wspólnej konferencji z ministrem spraw zagranicznych Kazachstanu Bejbutem Atamkułowem.
08.05.2019

Minister Czaputowicz z wizytą w Singapurze

Singapur to jeden z kluczowych partnerów Polski w Azji Południowo - Wschodniej, z którym chcemy zacieśniać relacje handlowe - powiedział szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, który wczoraj rozpoczął wizytę w Singapurze.
26.04.2019

Czaputowicz: Polska i Bułgaria uważają, że bezumowny brexit to najgorszy scenariusz

Polska i Bułgaria zgadzają się, że bezumowny brexit to najgorszy scenariusz, który oznaczałby dużą stratę dla UE - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po czwartkowych rozmowach z szefową bułgarskiej dyplomacji Ekateriną Zachariewą w Warszawie.
28.02.2019

Szef MSZ w „Rz”: Konferencja bliskowschodnia wyrazem strategicznego partnerstwa między Polską i USA

Wspólna konferencja dotycząca Bliskiego Wschodu, która odbędzie się w Warszawie jest wyrazem strategicznego partnerstwa między Polską i USA - oświadczył szef MSZ Jacek Czaputowicz na łamach poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".
14.01.2019

Szef MSZ: Różnimy się z Niemcami ws. Nord Stream 2, ale podobnie oceniamy rolę Rosji

Polacy mają prawo rozmawiać o ogromie strat i ofiar poniesionych w czasie II wojny światowej; tocząca się w Polsce dyskusja na temat reparacji to część naszej pamięci historycznej - powiedział w czwartek w Berlinie szef MSZ Jacek Czaputowicz.
13.12.2018

Rosja: Na okrętach byli funkcjonariusze służb specjalnych Ukrainy

Rosyjski dyplomata w ONZ Dmitrij Polanski oświadczył w poniedziałek, że na jednym z okrętów zatrzymanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej byli dwaj funkcjonariusze służb specjalnych Ukrainy. Oznajmił, że przyznali się oni, iż mieli "zadanie specjalne".
27.11.2018

Ambasador Ukrainy: Sytuacja jest niepokojąca, Rosja podjęła się bezpośredniego ataku

Sytuacja jest niepokojąca, Rosja zaatakowała okręty ukraińskie, podjęła się bezpośredniego ataku - powiedział w poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Ta eskalacja nie jest nikomu potrzebna - dodał.
27.11.2018

Szczerski: Na Morzu Azowskim doszło do jawnego naruszenia prawa międzynarodowego

Mamy do czynienia z sytuacją, którą można nazwać jawnym naruszeniem prawa międzynarodowego i porozumień dwustronnych o swobodzie żeglugi - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, odnosząc się do wydarzeń na Morzu Azowskim. Dodał, że należy rozważyć zaostrzenie sankcji wobec Rosji.
27.11.2018

Unijni członkowie RB ONZ „głęboko zaniepokojeni” konfliktem Rosja-Ukraina

Ambasadorowie państw UE zasiadających w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - Polski, Francji, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii - wyrazili w poniedziałek "głębokie zaniepokojenie" wzrostem napięcia na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej.
26.11.2018

Szczerski: sytuację na Morzu Azowskim uważamy za poważną, jest reakcja polskiego MSZ

Sytuację na Morzu Azowskim uważamy za poważną; może mieć ona daleko idące konsekwencje zarówno dla polityki wewnętrznej Ukrainy, jak i całego regionu; w tej sprawie nie można działać pochopnie - ocenił w rozmowie z PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
26.11.2018

W poniedziałek spotkanie szefa MON m.in. z szefem Sztabu Generalnego WP ws. sytuacji na Morzu Azowskim

W poniedziałek rano spotkam się z szefem Sztabu Generalnego WP, dowódcami Sił Zbrojnych RP oraz szefami wojskowych służb, których zobowiązałem do przedstawienia meldunków w związku z zaostrzeniem sytuacji na Morzu Azowskim - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.
26.11.2018

Czaputowicz: Jest szansa na polskie inwestycje w krajach ASEAN

Kraje ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) są zainteresowane nowoczesnymi technologiami, np. w zakresie ekologii czy rolnictwa; może się to przełożyć na polskie inwestycje w tych sektorach - powiedział PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz, który udaje się z wizytą do Indonezji.
24.11.2018

USA/Szczerski: Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem USA i Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda, który w Nowym Jorku uczestniczył w przyjęciu wydanym przez prezydenta USA dla uczestników Zgromadzenia Ogólnego ONZ, rozmawiał z Donaldem Trumpem, a także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
25.09.2018

Chiny/MSZ: Sprzeciwiamy się jednostronnym sankcjom

Chińskie MSZ zaprzeczyło w czwartek, jakoby władze ChRL pozwalały rodzimym firmom na działalność sprzeczną z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Korei Płn. Pekin sprzeciwia się jednak nakładaniu jednostronnych sankcji przez inne kraje – dodano.
16.08.2018

Korea Płn.: Państwowe media wzywają do zniesienia sankcji gospodarczych

Media w komunistycznej Korei Płn. oceniły w poniedziałek, że sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj powinny zostać zniesione, gdyż wykazał on dobrą wolę, zaprzestając prób nuklearnych i przekazując szczątki żołnierzy USA poległych w czasie wojny koreańskiej.
06.08.2018

ONZ: Sekretarz stanu USA żąda pełnego wdrożenia sankcji wobec Korei Płn.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który wystąpił w piątek w Radzi Bezpieczeństwa ONZ, zażądał "pełnego wdrożenia sankcji" wobec Korei Północnej, aby można było doprowadzić do denuklearyzacji tego kraju.
20.07.2018

ONZ: Rosja i Chiny przeciwne wstrzymaniu dostaw ropy do Korei Płn.

Rosja i Chiny zablokowały decyzję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie wstrzymania dostaw ropy do Korei Północnej, czego domagały się USA, które oskarżają Pjongjang o przekroczenie limitu importu surowca.
20.07.2018

Media: Korea Płd. sprowadziła objęty sankcjami węgiel z Korei Płn.

Ponad 9 tys. ton północnokoreańskiego węgla trafiło w ubiegłym roku do Korei Południowej wbrew międzynarodowym sankcjom nałożonym na reżim w Pjongjangu – podał w środę południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo". Władze w Seulu wszczęły śledztwo w tej sprawie.
18.07.2018

USA oskarżają Koreę Płn. o przekroczenie limitu importu ropy

Stany Zjednoczone oskarżyły Koreę Północną o złamanie nałożonych na ten kraj sankcji ONZ i przekroczenie limitu importu ropy naftowej - informuje Reuters. Agencja precyzuje, że Waszyngton wysłał już Rady Bezpieczeństwa ONZ dokumenty w tej sprawie.
12.07.2018

Czaputowicz: Mamy nadzieję na intensyfikację kontaktów gospodarczych z Japonią

Mamy nadzieję na intensyfikację polsko-japońskich kontaktów gospodarczych; widzimy ogromne pole współpracy w sektorze energetycznym - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.
06.07.2018

Prezydent: Rekomenduję, aby lokować działalność biznesową na rynku etiopskim

Warto bacznie przyjrzeć się perspektywicznemu rynkowi etiopskiemu; rekomenduję, aby myśleć o lokowaniu tam swojej działalności biznesowej - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Warszawie po spotkaniu z prezydentem Etiopii Mulatu Teshome Wirtu.
24.04.2018

Chiny nie sprzedały Korei Płn. prawie żadnych paliw w marcu

Chiny utrzymały w marcu na niemal zerowym poziomie eksport paliw do Korei Północnej, objętej międzynarodowymi sankcjami w związku z jej programem zbrojeń atomowych i balistycznych – wynika z przekazanych we wtorek danych chińskiego urzędu celnego.
24.04.2018

Prezydent Etiopii od wtorku z wizytą w Polsce

Prezydent Etiopii Mulatu Teshome Wirtu rozpocznie we wtorek dwudniową wizytę w Polsce; spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a także z premierem Mateuszem Morawieckim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.
23.04.2018

UE rozszerzyła sankcje na Koreę Północną zgodnie z decyzjami RB ONZ

Rada UE dodała jedną osobę i 21 podmiotów do unijnej listy sankcji wobec Korei Północnej, dostosowując tym samym swoje restrykcje do tych uzgodnionych wcześniej przez komisję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
06.04.2018

Szef MSZ w expose: Warunkiem pozycji Polski w świecie – artykułowanie interesów regionu

Źródłem pozycji międzynarodowej Polski jest jej pozycja w Europie oraz zdolność do artykułowania interesów państw swojego regionu - powiedział w środowym expose w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Główne zagrożenie dla Polski stanowi zaś - jego zdaniem - polityka Rosji.
22.03.2018

Szef gabinetu prezydenta spotkał się ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski spotkał się w środę ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy ambasadorem Kurtem Volkerem. Jak wcześniej poinformował PAP prezydencki minister, tematem rozmowy jest bezpieczeństwo regionalne, ze szczególnym uwzględnieniem konfliktu na wschodniej Ukrainie.
07.03.2018

Szczerski w USA ma rozmawiać o bezpieczeństwie i priorytetach Polski w RB ONZ

Sytuacja na Ukrainie, polityka bezpieczeństwa, Inicjatywa Trójmorza oraz polskie priorytety w Radzie Bezpieczeństwa ONZ będą tematami rozmów, jakie w tym tygodniu w Warszawie, Waszyngtonie i Nowym Jorku odbędzie szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
06.03.2018

Korea Północna potępia najnowsze sankcje USA

Korea Płn. potępiła w niedzielę najnowszy pakiet sankcji gospodarczych nałożonych na nią w piątek przez USA. Oskarżyła USA o próbę podkopywania poprawy międzykoreańskich relacji podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich - podały północnokoreańskie media państwowe.
25.02.2018

Wizyta ministra Krzysztofa Szczerskiego w Senegalu

Naszym celem jest pogłębienie współpracy, zarówno politycznej jak i gospodarczej - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski podczas swojej dwudniowej wizyty w Senegalu.
24.02.2018

Korea Południowa: Nowe sankcje USA na Koreę Północną wzmocnią rezolucje ONZ

Władze Korei Płd. oświadczyły w sobotę, że nowe amerykańskie sankcje nałożone na Koreę Płn. wzmocnią społeczność międzynarodową w realizowaniu rezolucji ONZ, których celem jest wywieranie nacisku na reżim w Pjongjangu, aby zrezygnował z rozwijania broni nuklearnej.
24.02.2018

Szczerski: Spotkanie z D. Trumpem oraz wizyta Tillersona w Polsce pokazują intensywność polsko-amerykańskich relacji

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Davos oraz wieczorne spotkanie w Warszawie prezydenta Dudy z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem pokazują intensywność relacji polsko- amerykańskich - podkreślił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
27.01.2018

Korea Południowa zajęła statek podejrzany o dostawy produktów naftowych dla Korei Północnej

Korea Południowa zajęła kolejny tankowiec pływający pod zagraniczną banderą w związku z podejrzeniem, że dokonał nielegalnego przeładunku produktów ropopochodnych na statek należący do Korei Płn. - poinformowała w niedzielę południowokoreańska agencja Yonhap.
31.12.2017

Rosja/MSZ: Ściśle stosujemy się do sankcji ONZ wobec Korei Północnej

Rosja "całkowicie i ściśle stosuje się do sankcji" nałożonych przez ONZ na Koreę Płn. - oświadczyło w sobotę MSZ w Moskwie, cytowane przez RIA Nowosti. To reakcja na doniesienia mediów o rosyjskich tankowcach potajemnie zaopatrujących Pjongjang w ropę naftową.
30.12.2017

Źródła Reutera: Rosyjskie tankowce dostarczają ropę Korei Północnej

Rosyjskie tankowce co najmniej trzykrotnie w ostatnich miesiącach dostarczyły Korei Płn. ropę, przekazując ją na morzu - powiedziały agencji Reutera dwa źródła w europejskich siłach bezpieczeństwa.
30.12.2017

Yonhap: Tankowiec z ropą naftową dla Korei Płn. został zajęty w listopadzie

Korea Południowa pod koniec listopada zajęła pływający pod banderą Hongkongu tankowiec, który potajemnie przekazał ropę naftową północnokoreańskiej jednostce, co jest niezgodne z międzynarodowymi sankcjami - podała w piątek agencja Yonhap.
29.12.2017

Korea Płd. zajęła tankowiec dostarczający produkty naftowe do Korei Płn.

Korea Południowa zajęła pływający pod banderą Hongkongu tankowiec, który jest podejrzany o transportowanie produktów naftowych dla Korei Północnej wbrew sankcjom międzynarodowym - poinformował w piątek przedstawiciel południowokoreańskiego MSZ.
29.12.2017

RB ONZ wydała zakaz przyjmowania w portach świata 4 statków Korei Płn.

Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała w czwartek zakaz przyjmowania w portach całego świata czterech statków północnokoreańskich, które, jak się podejrzewa, zajmowały się transportem towarów objętych embargiem ONZ - poinformowała agencja AFP.
29.12.2017

Chiny odrzucają oskarżenia o łamanie sankcji ONZ nałożonych na Koreę Płn.

Chiny zapewniły w czwartek, że nie łamią sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które znacznie ograniczają dostawy ropy naftowej do Korei Północnej. Kilka dni temu południowokoreańska gazeta oskarżyła Pekin o dostarczanie ropy naftowej dla Pjongjangu.
28.12.2017

USA zaproponowały czarną listę statków wożących zakazane towary z Korei Płn.

Stany Zjednoczone zaproponowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ czarną listę 10 statków, które transportują z Korei Północnej zakazane towary mimo obowiązujących sankcji - informuje we wtorek agencja Reutera. Jednostki te miałyby zakaz zawijania do portów.
19.12.2017

Prezydent Duda: Wietnam jest otwarty na polskie towary i inwestycje

Wietnamski rynek i władze są otwarte na polskie towary i inwestycje - oświadczył we wtorek w Hanoi prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Tran Dai Quangiem.
28.11.2017

Koalicja pod wodzą Saudyjczyków otworzy port i lotnisko w Jemenie

Koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej, która nałożyła blokadę na połączenia z Jemenem, otworzy w czwartek port w Al-Hudajdzie i lotnisko w stolicy kraju, Sanie - poinformowała w środę saudyjska agencja SPA. O dostęp dla pomocy humanitarnej apelowała RB ONZ.
23.11.2017

Szef MSZ: Spotkanie Szydło z Macronem o sprawach bilateralnych, regionalnych i UE

Agenda czwartkowego spotkania premier Beaty Szydło z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem ma dziesięć punktów, wśród nich są kwestie: bilateralne, regionalne, unijne, bezpieczeństwa międzynarodowego i Partnerstwa Wschodniego - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.
22.11.2017

USA nałożyły sankcje m.in. na firmę z Korei Płn. działającą także w Polsce

Resort finansów USA nałożył we wtorek nowe sankcje na Pjongjang; objęły one też północnokoreańską firmę działającą w Chinach, Rosji, Kambodży i Polsce. Restrykcje nałożono również na obywatela Chin i - w sumie - 13 podmiotów gospodarczych.
22.11.2017

Szef MSZ: Założenia programowe dyplomacji zostały w ciągu ostatnich 2 lat zrealizowane

Określone w 2015 r. założenia programowe polskiej dyplomacji zostały w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowane - powiedział w środę szef MSZ Witold Waszczykowski. Wśród sukcesów swego resortu wymienił wzmocnienie wschodniej flanki NATO, rozszerzenie sieci ambasad i poprawę pozycji Polski w Europie.
16.11.2017

Japonia wysyła śmigłowcowiec na wspólne ćwiczenia z lotniskowcami USA

Japonia poinformowała w piątek, że wyśle swój największy okręt - jeden z dwóch dużych śmigłowcowców - i dwie jednostki eskorty na ćwiczenia z lotniskowcami USA na wodach w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.
10.11.2017

Amerykańsko-japońsko-indyjskie manewry na Morzu Japońskim

Amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan przeprowadził z japońskim niszczycielem i dwoma indyjskimi okrętami wojennymi trzydniowe manewry na Morzu Japońskim - poinformowały we wtorek japońskie morskie siły samoobrony.
07.11.2017

ONZ: cztery statki związane z Koreą Płn. z zakazem zawijania do portów

Rada Bezpieczeństwa ONZ zakazała państwom wpuszczania do swoich portów czterech statków, które w przeszłości transportowały zakazane towary z lub do Korei Północnej wbrew międzynarodowym sankcjom - poinformował w poniedziałek szef grupy ekspertów ONZ.
10.10.2017

Ponad 50 Rohingjów zaginionych po wypadku łodzi w Zatoce Bengalskiej

Ponad 50 członków mniejszości muzułmańskiej Rohingja, którzy uciekli z Birmy, jest wciąż poszukiwanych po przewróceniu się w czwartek ich łodzi w Zatoce Bengalskiej - poinformowano w piątek. W związku z kryzysem USA apelują o wstrzymanie dostaw broni do Birmy.
29.09.2017

Duda: Pobudzenie współpracy gospodarczej celem mojej wizyty w Kazachstanie

Moja wizyta w Kazachstanie ma na celu dalsze pobudzenie współpracy gospodarczej - powiedział w środę w Astanie prezydent Andrzej Duda. Według niego wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce dała impuls przedsiębiorcom, przynosząc spektakularny wynik w handlu.
06.09.2017

Polsko-iworyjskie konsultacje polityczne w Abidżanie

W ramach wizyty na Wybrzeżu Kości Słoniowej wiceszefowa polskiej dyplomacji spotkała się z ministrem spraw wewnętrznych Sadiki Diakite, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Mamadou Coulibaly oraz ministrem sprawiedliwości i praw człowieka Sansanem Kambile, zastępującym ministra spraw zagranicznych. W trakcie wizyty wiceszefowa MSZ odwiedziła również polskich misjonarzy, ojców Pallotynów, działających w Abidżanie. Spotkała się ponadto z iworyjską Polonią.
26.08.2017

USA chcą posiedzenia RB ONZ w sprawie testu pocisku Korei Płn.

Stany Zjednoczone zwróciły się o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ za zamkniętymi drzwiami poświęconego pierwszej próbie międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) przeprowadzonej przez Koreę Płn - poinformował rzecznik misji USA przy ONZ.
04.07.2017

Prezydenci Polski i Łotwy deklarują wspólne stanowiska ws. bezpieczeństwa

NATO powinno w sprawie relacji z Rosją stać razem – powiedział w poniedziałek w Warszawie prezydent Andrzej Duda. Prezydent Łotwy Raimonds Vejonis podkreślał, że jego kraj blisko współpracuje z Polską na rzecz umacniania bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego.
15.05.2017

Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną

Korea Północna w środę rano czasu lokalnego wystrzeliła w morze ze wschodniej części kraju pocisk balistyczny – poinformowało południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.
05.04.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.