• <

Wynik wyszukiwania - "Nord Stream II" - Wiadomości

Polskie śledztwo nie potwierdza rewelacji z Niemiec ws. sabotażu gazociągu Nord Stream

Polskie śledztwo nie potwierdza rewelacji z Niemiec o udziale załogi jachtu "Andromeda" i firmy należącej do Ukraińców w sabotażu gazociągu Nord Stream - podała w piątek "Rzeczpospolita".
26.05.2023

Ambasador Niemiec w Polsce: Nord Stream I i Nord Stream II były błędem

Jestem ostatnim, który by stwierdził, że Niemcy podejmowali zawsze właściwe decyzje. Nord Stream II, ale i Nord Stream I były błędem - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.
24.05.2023

Premier: wybuchy Nord Stream definitywnie kończą projekt politycznego uzależniania Europy od Rosji

Wybuchy i rozszczelnienie Nord Stream definitywnie kończą projekt politycznego uzależniania Europy od Rosji – ocenił premier Mateusz Morawiecki w swoim cyklicznym podcaście.
02.10.2022

Gry wojenne na morskiej szachownicy. Nowa pozycja geopolityczna Bałtyku

Promocja książki odbyła się 17 maja br. i wywołała dyskusję w kontekście napaści Rosji na Ukrainę i globalnych konsekwencji wojny w północnej części Morza Czarnego. Okazało się, że promocja książki zbiegła się z wydarzeniami, których nie przewidziały wywiady czołowych państw NATO.
20.05.2022

Polskie MFW "niewypałem" przez niewybuchy?

W swoim poprzednim artykule MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich - GospodarkaMorska.pl, autorzy przybliżyli problem, będący fizyczną przeszkodą, związany z powstaniem na polskich obszarach morskich pierwszych farm wiatrowych. W niniejszym artykule uwaga zostanie zwrócona m.in. na aktualny status wydobycia i utylizacji zatopionej broni chemicznej oraz usuwania z polskich obszarów morskich wraków stwarzających zagrożenie dla działalności gospodarczej na morzu, w świetle obowiązujących regulacji prawnych
02.12.2021

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.”
19.11.2021

MEW/Baltic Pipe: portowe opowieści

Dla niektórych czytelników w dużej mierze niezrozumiałym może być zestawianie w publikacjach obu tych projektów. Z jednej strony mamy bowiem rurę, jak niektórzy wywodzą, a z drugiej wiatraki na morzu. Na pierwszy rzut oka faktycznie może dziwić porównywanie tych inwestycji, ale niestety analizując historię Baltic Pipe, a teraz marketingowe przymiarki do Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce, można odnaleźć wiele niepokojących i negatywnych dla interesów Polski prawidłowości, które mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo
28.10.2021

Wiceszef MSZ o wizycie prezydenta Niemiec: okazja do podtrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream 2

Spotkanie prezydentów Polski i Niemiec będzie okazją do dyskusji o blaskach i cieniach traktatu polsko-niemieckiego, z drugiej - okazją do jasnego przekazania sygnału podtrzymania naszego stanowiska ws. Nord Stream 2 - podkreślił w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
17.06.2021

Sejmowa komisja przyjęła jednogłośnie projekt uchwały wzywający do przerwania budowy Nord Stream 2

Posłowie komisji spraw zagranicznych jednogłośnie, przez aklamację, przyjęli w piątek projekt uchwały w sprawie Nord Stream 2, w którym wezwali Niemcy, inne kraje UE i NATO do zablokowania budowy tego gazociągu. Projekt powstał na bazie trzech zgłoszonych wcześniej projektów uchwał.
11.06.2021

Wiceszef MSZ: uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2 mimo jego zaawansowania

Uważamy, że nie jest za późno na zatrzymanie Nord Stream 2 mimo jego zaawansowania - oświadczył w piątek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, który przedstawił sejmowej komisji spraw zagranicznych informację na temat obecnej sytuacji w związku z budową tego gazociągu.
11.06.2021

Premier: obszary, w których najprawdopodobniej różnimy się z Niemcami to kwestia Nord Stream II

Obszary, w których najprawdopodobniej różnimy się z Niemcami, to kwestia Nord Stream II; uważam, że gazociąg ten zapewni dodatkowe narzędzia do szantażowania Ukrainy i Polski - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas wideokonferencji z przedstawicielami niemieckiego biznesu.
09.06.2021

Posłowie KO zdziwieni stanowiskiem PiS ws. projektu uchwały dotyczącej Nord Stream 2

Posłowie KO wyrazili we wtorek zdziwienie, że Prawo i Sprawiedliwość nie chciało w Sejmie prac nad projektem uchwały dot. powstrzymania budowy Nord Stream 2. Ta sprawa jest arcyważna dla bezpieczeństwa Polski - przekonywał Paweł Kowal (KO).
20.04.2021

Trójmorze, najambitniejszy projekt geopolityczny naszych czasów

Europa Środkowo-Wschodnia może znowu być „panem swego losu i kapitanem swojej duszy”.
09.11.2020

Czaputowicz: przeciwstawiamy się rosyjskiej polityce wykorzystywania gazu jako środka nacisku

Rosja może użyć dostaw gazu jako środka nacisku na państwa; przeciwstawiamy się tej polityce i staramy się dywersyfikować źródła dostaw - mówił we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas wyraził sprzeciw wobec propozycji poszerzenia sankcji USA ws. Nord Stream II.
16.06.2020

Polskie morskie farmy wiatrowe a bezpieczeństwo na morzu - spojrzenie okiem Akademii Marynarki Wojennej

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomoc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z wpływu farm na bezpieczeństwo na morzu? O tym podczas webinarium, zorganizowanym przez Akademię Marynarki Wojennej, mówi dr Radosław Tyślewicz z Katedry Operacji Morskich Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW, ekspert SSAB Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa.
04.06.2020

Naimski: w ciągu kilku, kilkunastu tygodni wybrany zostanie wykonawca morskiego odcinka Baltic Pipe

W ciągu kilku, kilkunastu tygodni zakończona będzie procedura przetargowa i wybrany zostanie wykonawca morskiego odcinka Baltic Pipe - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Zaznaczył, że budowa rurociągu na dnie Bałtyku rozpocznie się w połowie tego roku, a jej zakończenie nastąpi w 2022 roku.
18.01.2020

Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w USA

Relacje transatlantyckie są dla nas kluczowe. Nie ma bezpieczeństwa w naszej części Europy bez wsparcia i silnej więzi z USA – powiedział minister Czaputowicz podczas debaty pt. Building a Transatlantic Agenda to Secure the Next Century, zorganizowanej przez Atlantic Council w Waszyngtonie w ramach konferencji pt. The United States and Central Europe. Celebrating Europe Whole and Free, Building the Next Century Together.
18.07.2019

Karczewski: Zagrożenie ze strony Rosji czyni utrzymanie jedności państw NATO żywotnym interesem państw wschodniej flanki

Zagrożenie ze strony Rosji czyni utrzymanie jedności transatlantyckiej żywotnym interesem państw wschodniej flanki NATO - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas obrad IV Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej.
06.06.2019

Czaputowicz: Wspólnie z szefową MSZ Szwecji wspieramy Ukrainę

Wsparcie ze strony Unii Europejskiej dla suwerenności, integralności terytorialnej Ukrainy, a także dla reform będzie przedmiotem wspólnej wizyty szefów MSZ Polski i Szwecji w tym kraju - poinformował w czwartek szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.
30.05.2019

Prezydent: Sankcje wobec Rosji z powodu agresji na Ukrainę powinny być utrzymane

Chcemy, aby Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii po Brexicie zachowali jak najwięcej praw - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że twardy Brexit będzie trudny dla całej Europy. Ocenił, że USA pozostają największym polskim sojusznikiem.
30.12.2018

Komisje spraw zagranicznych Sejmu i Bundestagu: Oczekujemy uwolnienia ukraińskich statków i ich załóg

Oczekujemy od władz Federacji Rosyjskiej niezwłocznego uwolnienia ukraińskich jednostek i ich załóg oraz zapewnienia swobody żeglugi w cieśninie Kerczeńskiej oraz na morzu Azowskim - głosi wspólne oświadczenie komisji spraw zagranicznych Sejmu i Bundestagu, przyjęte w środę w Berlinie.
28.11.2018

Szef MSZ: Polska jest głównym państwem, które „ciągnie” UE do góry

Polska rozwija się gospodarczo najszybciej w UE; podnosimy poziom Wspólnoty w świecie, a przeciwko nam są nieefektywne gospodarki; jesteśmy głównym państwem, które teraz "ciągnie" całą Unię do góry - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.
06.10.2018

Karczewski: Szczyt szefów parlamentów służy budowie wspólnoty państw regionu

Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej jest jedną z inicjatyw służących budowie wspólnoty państw regionu - powiedział w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
12.07.2018

Premier: UE nie potrzebuje Nord Stream II

UE nie potrzebuje Nord Stream II, który daje Rosji bardzo silne narzędzia wpływu, nie tylko na europejską gospodarkę, ale i na europejską politykę - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas środowej debaty w PE w Strasburgu.
04.07.2018

Woźniak: Do września jeden z projektów wydobywczych na południu Europy

Do inwestowania w projekty wydobywcze na południu Europy apelował prezes PGNiG Piotr Woźniak. Zapowiedział, że do września spółka przedstawi jeden z takich projektów.
04.07.2018

Szefowie MSZ Polski i Niemiec m.in. o porozumieniu ws. irańskiego programu atomowego

Szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji: Jacek Czaputowicz i Heiko Maas w rozmowie telefonicznej omówili m.in. sytuację wokół porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego - poinformował w czwartek MSZ.
25.05.2018

Morawiecki: Polska i Słowacja myślą identycznie ws. budżetu UE

Premier Mateusz Morawiecki po środowym spotkaniu z premierem Słowacji Peterem Pellegrinim podkreślił, że oba kraje myślą "praktycznie identycznie" w kwestii wieloletnich ram finansowych UE. Pellegrini zaznaczył, że Słowacja i Polska deklarują chęć podniesienia wpłat do unijnego budżetu.
25.04.2018

Komisja UE pozytywnie o kandydaturze Andrzeja Sadosia na ambasadora Polski przy UE

Sejmowa komisja ds. UE pozytywnie zaopiniowała w środę kandydaturę b. rzecznika MSZ Andrzeja Sadosia na ambasadora Polski przy Unii Europejskiej. Sadoś zapowiedział m.in. działania na rzecz zakończenia, prowadzonego przez UE przeciwko Polsce, postępowania ws. przestrzegania praworządności.
12.04.2018

Kopcińska: oświadczenie Departamentu Stanu USA - głos sprzeciwu wobec Nord Stream 2

Oświadczenie Departamentu Stanu USA jest kolejnym, międzynarodowym głosem sprzeciwu wobec Nord Stream 2 - oceniła w rozmowie z PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Według niej, powtarzane przez polski rząd argumenty - że ten gazociąg jest "zagrożeniem" - trafiają do naszych sojuszników.
21.03.2018

Premier: Przyjmuję z zadowoleniem dzisiejsze oświadczenie Departamentu Stanu USA

Przyjmuję z zadowoleniem dzisiejsze oświadczenie Departamentu Stanu USA ws. sankcji, które mogą spotkać firmy zaangażowane w projekt Nord Stream II - napisał we wtorek wieczorem na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
21.03.2018

Czaputowicz: Wizyta Tillersona umacnia pozycję Polski wobec UE i Rosji

Wizyta sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Polsce umacnia pozycję Polski wobec UE i Rosji; sojusz ze Stanami Zjednoczonymi może budzić w Europie zazdrość - powiedział w sobotę szef MSZ Jacek Czaputowicz.
28.01.2018

Wizyta Tillersona to potwierdzenie dobrych relacji polsko-amerykańskich

W ocenie eksperta ds. międzynarodowych z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Pawła Musiałka, wizyta Rexa Tillersona dowodzi dużej dynamiki stosunków polsko-amerykańskich, ale nie przyniosła przełomowych decyzji.
27.01.2018

Polska delegacja w Stralsundu przeciw Nord Stream II

W poniedziałek rozpoczęło się wysłuchanie ekspertów mających zastrzeżenia do gazociągu Nord Stream 2, którym gaz ma popłynąć z Rosji do Europy. Do niemieckiego Stralsundu przyjeżdża także polska delegacja, aby w tamtejszym Urzędzie Górniczym uzasadnić swoje zastrzeżenia do budowy magistrali.
21.07.2017

Niezmiene stanowisko Polski ws. Nord Stream II

Wbrew informacjom zawartych w artykule „Unijna rozgrywka o Nord Stream 2” opublikowanym w dzisiejszym (28 czerwca 2017 r.) Dzienniku Gazecie Prawnej Polska nie zmieniła zdania w sprawie rozmów KE z Rosją w sprawie budowy gazociągu po dnie Bałtyku. Poniżej prezentujemy fakty.
29.06.2017

ME: Nord Stream II to projekt polityczny

- Nasza dzisiejsza dyskusja poświęcona gazociągowi Nord Stream II potwierdza, że od dzisiaj nie możemy o tym projekcie mówić inaczej niż projekt polityczny. Musimy brać pod uwagę wszystkie konsekwencje jakie będzie on miał dla unii energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego UE – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka po spotkaniu Rady ds. TTE, która odbyła się w Luksemburgu 26 czerwca 2017 r.
27.06.2017

Instytut Staszica: Polska na dobrej drodze do całkowitego uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji

Do Świnoujścia wpływa właśnie gazowiec z amerykańskim LNG. Wiele dzieje się także wokół propozycji budowy gazociągu Baltic Pipe, przez który Polska ma odbierać gaz z norweskiego szelfu i który mógłby być konkurencją dla rosyjsko-niemieckiego North Stream II. Ten projekt ma już jednak zapewnione finansowanie, wsparcie europejskich koncernów paliwowych i Rosji, która traktuje tę budowę jako narzędzie gospodarczo-polityczne. Dlatego Polska musi brać po uwagę alternatywne scenariusze i prowadzić kompleksową strategię w kwestii
13.06.2017

Spotkanie informacyjne dotyczące realizacji gazociągu Nord Stream II

13 czerwca br. w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące realizacji gazociągu Nord Stream II. Poprowadzą je przedstawiciele Konsorcjum Nord Stream wraz z wykonawcami dokumentacji w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji.
08.06.2017

Piotr Naimski: Polska praktykuje zróżnicowanie źródeł energii

Polska nie tylko dyskutuje o dywersyfikacji energii, ale również praktykuje zróżnicowanie energii - oświadczył dr Piotr Naimski podczas konferencji pozarządowej organizacji "Atlantic Council" (Rada Atlantycka), jaka odbyła się w środę w Waszyngtonie.
08.06.2017

Naimski: projekt Baltic Pipe w końcowej fazie rozmów dot. warunków inwestycji

Projekt połączenia gazowego przez Danię jest w końcowej fazie rozmów prowadzących do ustalenia warunków realizacji tej inwestycji – zapowiedział w czwartek podczas konferencji Gaz dla Polski 2017 pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
30.03.2017

Jest wykonawca na część gazociągu Nord Stream 2

Szwajcarskie Allseas wygrało kontrakt na ułożenie morskiego odcinka gazociągu Nord Stream 2. – W wyniku rozstrzygnięcia międzynarodowego przetargu Nord Stream 2 AG podpisał ze spółką Allseas kontrakt na ułożenie Nord Stream 2. Allseas będzie prowadziło swoje prace w 2018 i 2019 roku. W tym celu spółka wykorzysta trzy statki Pioneering Spirit, Solitaire oraz Audacia – czytamy w oświadczeniu.
23.02.2017

Sass: Nord Stream 2 nie ma pomijać Polski i Ukrainy

Niedawno temu w portalu Politico.eu ukazał się wywiad z Sebastianem Sassem, przedstawicielem konsorcjum odpowiedzialnego za kontrowersyjny projekt Nord Stream 2. Inwestycja wzbudziła dużo protestów w państwach regionu.
22.02.2017

Gotowe studium wykonalności dla Korytarza Północnego

Studium wykonalności dla Korytarza Północnego jest gotowe i akceptowalne – powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Do 2022 r. Polska chce połączyć nasz system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.
21.01.2017

Morawiecki: potrzebne transatlantyckie powiązanie Polski z USA

Należy wzmacniać polsko-amerykańskie więzy gospodarcze; warto, by były one jak najściślejsze - mówi PAP wicepremier Mateusz Morawiecki, który w ostatnich dniach złożył wizytę w USA. Rozmawiał tam o amerykańskich inwestycjach, innowacjach, unowocześnieniu polskiej bazy przemysłowej.
12.10.2016

UOKiK: Wycofanie wniosku ws. Nord Stream 2

- UOKiK informuje: Spółka odpowiedzialna za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2 – nie będzie mogła powstać. Uczestnicy transakcji wycofali wniosek po zastrzeżeniach Prezesa UOKiK.
16.08.2016

Nord Stream 2 prosi UOKiK o czas

Spółka Nord Stream 2, która chce budować kolejny, omijający Polskę gazociąg z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku, poprosiła UOKiK o przedłużenie - o 14 dni - terminu na ustosunkowanie się do zastrzeżeń Urzędu do tej inwestycji - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch.
28.07.2016

9 krajów przeciw budowie Nord Stream 2

Na marginesie posiedzenia Rady Europejskiej (17-18 marca w Brukseli) premierzy Czech, Chorwacji, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji wysłali list do Przewodniczącego Komisji Europejskiej - Jean Claude‘a Junckera, wyrażając swoje obawy co do projektu Nord Stream II. Podkreślili znaczenie konkluzji Rady Europejskiej z grudnia 2015 roku, w których stwierdzono, że każda nowa infrastruktura powinna całkowicie zgodne z prawem UE oraz celami Unii Energetycznej.
21.03.2016

UOKiK przedłużył postępowanie w sprawie gazociągu Nord Stream 2

UOKiK wydał postanowienie o przedłużeniu o cztery miesiące terminu na zakończenie postępowania dotyczącego utworzenia przez sześć podmiotów wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2.
04.02.2016

Sprawa Nord Stream 2 w polskim UOKiK

8 grudnia wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o wyrażenie zgody na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą Nord Stream 2 AG z siedzibą w Szwajcarii.
16.12.2015

Prezydent spotkał się z przywódcami Europy Środkowej i Południowej

Prezydent Andrzej Duda wziął we wtorek w Nowym Jorku udział w spotkaniu grupy "Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne", którą tworzą kraje Europy Południowej i Środkowo-Wschodniej. Państwa wchodzące w jej skład chcą zacieśnienia współpracy.
01.10.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.