• <

Wynik wyszukiwania - "Morski Instytut Rybacki " - Wiadomości

Załoga Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła kolejną akcję

To już 8. akcja poszukiwawczo-ratownicza w 2024 roku przeprowadzona przez Gdyńską Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Załoga śmigłowca W-3WARM z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego uratowała potrzebującego pomocy członka załogi z jednostki Baltica.
13.05.2024

MSC przyznała nagrody za zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa Marine Stewardship Council (MSC), działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, doceniła podmioty, które w ciągu ostatniej dekady wyróżniły się w Polsce największym zaangażowaniem w rozwój Programu MSC.
13.09.2023

PGE Baltica angażuje polskie podmioty w badania ichtiofauny dla projektu Baltica 1

Jednym z kluczowych etapów w procesie inwestycyjnym offshore jest sporządzenie charakterystyki środowiska przyrodniczego. Nie jest to możliwe bez przeprowadzenia szeregu badań na obszarze planowanej farmy wiatrowej i infrastruktury przyłączeniowej. To okazja do podjęcia współpracy z polskimi przedsiębiorcami, którzy mogą włączyć się w łańcuch dostaw dla branży offshore. I taka właśnie współpraca została nawiązana z miejscowymi rybakami.
17.07.2023

Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH

W dniu 24 lutego bieżącego roku o godz. 10.00 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, odbędzie się konferencja pn. „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca prace w ramach projektu FindFISH i prezentująca Usługę FindFISH, która w miesiącu lutym i marcu 2023 r. będzie bezpłatna.
20.02.2023

MRiRW: do 30 listopada konsultacje dot. Funduszy Europejskich dla Rybactwa

Do 30 listopada br. trwają konsultacje społeczne prognozy oddziaływania na środowisko programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa - poinformował resort rolnictwa. Prognozę sporządził Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy.
09.11.2021

27 czerwca - Światowy Dzień Rybołówstwa. Czy ryby bałtyckie są bezpieczne dla zdrowia?

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
27.06.2021

Mit o zanieczyszczonej rybie z Bałtyku dużym problemem dla polskich rybaków

Naszymi bałtyckimi rybami zajada się pół Europy, tylko nie Polacy. Ludzie nie mają świadomości, jak wiele naszych ryb wyjeżdża do wyedukowanej ekologicznie Europy Północnej i Zachodniej.
25.06.2021

Wspólne stanowisko morskich instytutów badawczych – Problem: Eutrofizacja i kryzys rybołówstwa

Z powodu natłoku nieprawdziwych i półprawdziwych informacji na temat stanu Bałtyku, trzy największe krajowe instytuty (Morski Instytut Rybacki – PIB, Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Oceanologii PAN) zajmujące się badaniami morza, przedstawiają wspólne stanowisko wobec dyskutowanych w mediach problemów Bałtyku i jego ochrony.
09.04.2021

W ciągu tygodnia do organizmu człowieka przedostaje się nawet 21 gramów mikroplastiku

Morski Instytut Rybacki podaje, że ok. 10 proc. odpadów przemysłowych i komunalnych trafia bezpośrednio do ekosystemów morskich. Obecnie ocenia się, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska są mikroplastiki produkowane jako dodatek do kosmetyków i środków czystości czy powstające w efekcie destrukcji i rozdrobnienia tworzyw sztucznych.
31.03.2021

Powstanie nowy dom dla ryb. Akwarium Gdyńskie się rozrasta

900 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni ekspozycyjnej i 13 nowych akwariów, gdzie zamieszkają m.in. rekiny i płaszczki. Akwarium Gdyńskie zostanie rozbudowane. W jego przyziemiu powstanie nowa ścieżka edukacyjna. Właśnie wyłoniono wykonawcę prac. To firma 3JM z Kwidzyna. Według założeń rozbudowa ma się zakończyć w kwietniu 2023 roku. Koszt projektu to ponad 16 milionów złotych.
08.02.2021

Niskosiarkowy diesel z LOTOSU dla statku badawczego

Spółka LOTOS Asfalt wygrała przetarg na dostawy niskosiarkowego oleju napędowego dla statku badawczego Baltica.To jednostka, która prowadzi m.in. badania oceanograficzne i biologiczno-rybackie na Bałtyku.
27.01.2021

Wiek polskich badań morza

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR) to najstarsza w Polsce placówka badań morza i rybołówstwa. W tym roku obchodzi 100-lecie działalności, która wpłynęła nie tylko na rybołówstwo morskie w kraju, ale i za granicą.
09.01.2021

Projekt dotyczący zagospodarowania ryb „małocennych”

Konsorcjum w składzie Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (lider projektu) i Instytut Rybactwa Śródlądowego im. S. Sakowicza podpisało umowę na realizację operacji pn: „Zmniejszenie negatywnego wpływu rybactwa śródlądowego na środowisko wodne poprzez innowacyjne zagospodarowanie małocennych gatunków ryb”.
20.12.2020

ARiMR ogłosiła nabór wniosków o wsparcie dla zakładów przetwórstwa rybnego

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ogłosiła pierwszy z trzech planowanych naborów wniosków o wsparcie dla zakładów przetwórstwa rybnego. Rozpocznie się on 31 lipca i potrwa do 6 sierpnia 2020 r. - poinformowała ARiMR w piątkowym komunikacie.
24.07.2020

Morskie zjawy: globalna i lokalna walka z sieciami widmo

Zgubione lub porzucone sieci rybackie zwane sieciami widmo nie są nowym problemem, były w morzach od czasu kiedy rozwinęło się rybołówstwo. To, co na przestrzeni ostatnich dekad uległo zmianie to skala zjawiska.
10.06.2020

W Baltic Engineering zakończono remont statku badawczego r/v Baltica (foto, wideo)

Mimo epidemii koronawirusa, intensywne prace w stoczni remontowej Baltic Engineering odbywają się bez zakłóceń. W czwartek (23.04), odbyło się wydokowanie statku badawczego r/v Baltica należącego do Morskiego Instytutu Rybackiego. W ramach remontu, na jednostce wykonano pełen zakres konserwacji.
23.04.2020

Polska jakość ceniona na całym świecie - poznajcie MEWO. S.A. (wywiad)

Zaczynali w czasie, kiedy morskie farmy wiatrowe były w Polsce tematem nieznanym. Z pokorą uczyli się od doświadczonych graczy na światowym rynku, co doprowadziło ich do pozycji lidera w polskiej części Morza Bałtyckiego. Kim są ludzie biorący udział we wszystkich najważniejszych projektach energetycznych w Polsce, dlaczego warto inwestować w pracowników i dlaczego zna ich cała światowa branża offshore opowiedział nam Paweł Weiner, prezes zarządu MEWO. S.A.
26.11.2019

W jaki sposób niepozorny mikroplastik zagraża środowisku morskiemu? Zaproszenie do 115. Kawiarni Naukowej w Sopocie

Zapraszamy na 115. wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie organizowanej wspólnie przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent, pt. „W jaki sposób niepozorny mikroplastik zagraża środowisku morskiemu?”. Wygłosi go dr hab. Barbara Urban-Malinga, prof. MIR-PIB (Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy). Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 18:00.
21.05.2019

Konferencja rybacka Szanse i zagrożenia dla wzrostu spożycia polskich ryb

W dniach 18-19 stycznia 2019 r. w Berlinie odbyła się konferencja, której tematem były aktualne zagadnienia związane z gospodarką rybacką i rynkiem rybnym. Konferencja była kontynuacją cyklu wcześniejszych spotkań, które już od 9 lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli sektora rybackiego, naukowego i publicznego z różnych krajów UE i nie tylko. Wydarzenie organizowane jest co roku przy okazji największych na świecie targów rolniczych Grüne Woche, gromadzących wystawców z całego świata, w tym z Polski.
05.02.2019

MIR-PIB dołączył do ICES REPORT ON OCEAN CLIMATE

Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy w marcu dołaczył do grona instytucji prezentujących swoje wyniki długofalowych obserwacji w rejonie północnego Atlantyku na stronie https://ocean.ices.dk/iroc/. Dane pochodzą z monitorowanej przez MIR-PIB stacji w rejonie Zatoki Gdańskiej. Na początek prezentowana są dane dotyczące parametrów wody powierzchniowej – zasolenia i temperatury.
26.03.2018

Ankieta wędkarska dla zwolenników morskich połowów

Połowy wędkarskie w wodach morskich z roku na rok gromadzą coraz większą rzeszę zwolenników. Różnorodność gatunków ryb i metod połowu umożliwiają połączenie aktywnego wypoczynku z możliwością przeżycia morskiej przygody. Atrakcyjność połowów wędkarskich w morzu bezpośrednio odzwierciedla liczba licencji wydanych przez Okręgowe Inspektoraty Rybołówstwa Morskiego, sięgająca w ostatnich latach 40 tysięcy rocznie. Połowy rekreacyjne stanowią ważny komponent w modelu zarządzania zasobami naturalnymi Morza Bałtyckiego, którego naukowe
22.03.2018

Komunikat ws. stanu zasobów ryb w Zatoce Puckiej

W 2017 r. na zlecenie MGMiŻŚ Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy przeprowadził analizę pn. „Opracowanie założeń monitoringu rybackiego i naukowego w kontekście uwarunkowań środowiskowych, zasobów ryb i innych presji stanowiących potencjalne zagrożenie dla funkcjonowania rybołówstwa przybrzeżnego na obszarze Zatoki Puckiej”.
19.02.2018

Akademia Morska w Gdyni w konsorcjum Narodowego Centrum Badań Bałtyckich

Akademia Morska w Gdyni przystąpiła do Konsorcjum Narodowego Centrum Badań Bałtyckich nowych Partnerów.
04.12.2017

UE ponownie wysoko oceniła realizację programu zbioru danych rybackich w Polsce

Pod koniec czerwca br. grupa ekspertów Naukowego, Technicznego i Ekonomicznego Komitetu Rybackiego Komisji Europejskiej (STECF) dokonała oceny merytorycznej realizacji narodowych programów zbioru danych rybackich państw członkowskich UE w roku 2016.
01.09.2017

Dzień Otwarty w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni

Po raz piąty bramy Bałtyckiego Terminala Kontenerowego w Gdyni zostaną otwarte dla zwiedzających. Dzień Otwarty BCT odbędzie się 15 lipca w godzinach 9:00 – 14:00.
06.07.2017

Innowacyjna akwakultura

29 marca w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się seminarium pt. „Innowacyjna Akwakultura”. Seminarium realizowane było w ramach projektu InnoAquaTech, „Transgraniczny rozwój i transfer innowacyjnej i zrównoważonej akwakultury” („Cross-border development and transfer of innovative and sustainable aquaculture technologies in the South Baltic area”), finansowanego ze środków UE, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG Południowy Bałtyk.
10.04.2017

IV Kongres Rybny

W dniach 30-31 marca br. w Sopocie odbędzie się 4. edycja Kongresu Rybnego, dorocznej konferencji kadry zarządzającej przemysłu rybnego. Patronat honorowy nad 4 Kongresem Rybnym objął Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marek Gróbarczyk.
23.03.2017

Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy na targach Grüne Woche w Berlinie

W dniach 20-29 stycznia br. odbyły się w Berlinie targi Grüne Woche, największe światowe targi żywności, rolnictwa i ogrodnictwa, promujące zwłaszcza specjalności regionalne, artykuły ekologiczne oraz luksusowe.
16.02.2017

Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy otrzymał HR Excellence in Research

Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy otrzymał logo HR Excellence in Research, znak jakości nadawany przez Komisję Europejską instytucjom, które wdrażają zasady tworzenia przyjaznych warunków pracy i rozwoju kariery naukowej oraz przejrzystych procesów rekrutacji pracowników naukowych.
05.01.2017

„Rybaku, Wędkarzu jeśli złowiłeś znakowaną rybę – przekaż informację ichtiologom”

Pod hasłem „Rybaku, Wędkarzu jeśli złowiłeś znakowaną rybę – przekaż informację ichtiologom” Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy, przy finansowym wsparciu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP, prowadzi akcję promującą przekazywanie znaczków ichtiologicznych przez rybaków i wędkarzy oraz mającą na celu zwiększenie świadomości o konieczności przekazywania informacji o znakowanych rybach do ichtiologów.
29.11.2016

Trudno zarządzać Bałtykiem

Środowisko, ekonomia oraz wyzwania jakie stoją przed krajami nadbałtyckimi omówione zostały na konferencji „Bałtyk - małe morze, którym trudno zarządzać”. Zorganizował ją Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy.
05.10.2016

Rusza projekt znakowania dorszy bałtyckich TABACOD

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR-PIB) współrealizuje w latach 2016-2018 międzynarodowy projekt badawczy TABACOD finansowany przez prywatną fundację BalticSea2020, która wspiera działalność wpływającą na poprawę środowiska Morza Bałtyckiego do 2020 r. Głównym celem projektu jest uzyskanie informacji na temat migracji dorszy, a także danych dotyczących tempa wzrostu ryb tego gatunku, co pozwoli na rozwiązanie problemu określania wieku dorszy bałtyckich.
15.09.2016

Morski Instytut Rybacki świętuje

W czwartek, 16 czerwca, w siedzibie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, odbyło się uroczyste posiedzenie jego Rady Naukowej. Rada została zwołana z okazji obchodów 95-lecia Morskich Badań Rybackich w Polsce oraz Jubileuszu Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego 1921-2016.
20.06.2016

W sobotę dzień otwarty w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym

11 czerwca 2016 (sobota) w godzinach 9:00 – 14:00 BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni po raz kolejny otwiera swoje bramy dla mieszkańców Trójmiasta. Będzie można obejrzeć to, co na co dzień jest trudno dostępne – nowoczesny terminal portowy obsługujący statki kontenerowe.
10.06.2016

Dzień Otwarty BCT w sobotę 11 czerwca

BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni zaprasza na kolejny Dzień Otwarty. Już w najbliższą sobotę (11 czerwca) w godzinach 9:00 – 14:00 terminal po raz kolejny otwiera swoje bramy dla mieszkańców Trójmiasta i turystów.
06.06.2016

Raportowanie szkód wyrządzanych przez foki – ważny komunikat dla rybaków

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR – PIB) apeluje o zgłaszanie się do instytutu rybaków, którzy odnieśli szkody w swoich połowach wyrządzone przez foki.
01.02.2016

Morski Instytut Rybacki świętuje zdobycie złotego medalu

Złoty medal dla Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego na 9. Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2015
17.11.2015

Sonar ARIS w Morskim Instytucie Rybackim – Państwowym Instytucie Badawczym

Morski Instytut Rybacki stał się posiadaczem sonaru ARIS (Adaptive Resolution Imaging Sonar). Wszystko dzięki dotacji przyznanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na sfinansowanie kosztów zakupu aparatury naukowo-badawcze
25.09.2015

Wlew wód z Morza Północnego do Bałtyku

Pod koniec ubiegłego roku, pomiędzy 13. i 26. grudnia nastąpił potężny wlew wód z Morza Północnego do Bałtyku. Według wstępnych szacunków Leibniz Institute for Baltic Sea Research Warnemünde jest to trzeci, co do wielkości, wlew obserwowany od początku prowadzenia tego typu badań, czyli od 1880 roku. Stwarza on szansę na pozytywne zmiany w natlenieniu Morza Bałtyckiego, co będzie miało także istotne znaczenie dla rybołówstwa na tym akwenie.
11.01.2015

Nagrodzony system przetwarzania karpia

Kompleksowy system przetwarzania karpi na nowoczesne produkty spożywcze i paszowe znalazł się wśród 6. projektów naukowych nagrodzonych w tym roku przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
16.12.2014

Akwarium Gdyńskie zaprasza na prezentację eGuide

Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Rozwoju Akwarium Gdyńskiego zapraszają na uroczyste spotkanie kończące projekt „Wdrożenie przewodników eGuide poprzez transgraniczne współtworzenie kontentu w Muzeach Oceanograficznych Południowego Bałtyku”, dla którego MIR-PIB otrzymał dofinansowanie w ramach unijnego programu BalticMuseums 2.0 Plus.
25.09.2013

RV Baltica – 20 lat w służbie nauki

Statek badawczy RV BALTICA, którego współwłaścicielami są: Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR-PIB) oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy – Oddział Morski w Gdyni, obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Warto dodać, iż jest to jedyna sytuacja w Polsce, gdy właścicielami statku są dwa instytuty badawcze.
25.07.2013

Konferencja pt. „Kormoran w aspekcie zrównoważonego korzystania z zasobów rybackich”

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z Lokalną Grupą Rybacką “Zalew Szczeciński” i „Północnokaszubską” Lokalną Grupą Rybacką organizuje konferencję pt. „Kormoran w aspekcie zrównoważonego korzystania z zasobów rybackich”.
26.10.2012

Bursztynowa Kaczka 2012 dla Zarządu Portu Morskiego Gdynia

Tradycyjnie w drugi piątek października odbyło się spotkanie biznesu morskiego Kaczka 2012. Uroczysta gala w Hali Sportowo-Widowiskowej "Gdynia" ugościła w tym roku 2106 osób.
15.10.2012

Sprawdzą, co jest przyczyną obrażeń dorszy

Dziwnie okaleczone dorsze, które wyławiali od pewnego czasu wędkarze, trafiły do specjalistów. Ci mają wyjaśnić przyczynę niecodziennych obrażeń bałtyckich ryb. Na naszych łamach opisaliśmy i pokazaliśmy dorsze, które mają na ciałach dość niepokojąco wyglądające rany.
19.06.2012

Biesiada Śledziowa - koronacja „Zasolonego Króla”

31 maja 2012r. w Oberży pod Turbotem w Redzie odbyła się ósma edycja Biesiady Śledziowej. Organizatorami tegorocznego spotkania byli właściciele lokalu, zaś honorowym patronem Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy. W skład dworu „Pana Śledzia” jak co roku weszli znamienici goście - politycy, naukowcy, dyrektorzy i ludzie morza.
03.06.2012

Nagroda honorowa KIGM Bursztynowa Kaczka

24 maja 2012 w siedzibie KIGM odbyło się posiedzenie Kapituły nagrody honorowej „Bursztynowej Kaczki”. Po dyskusji i glosowaniu ustalono, że nagrodę główną „Bursztynowa Kaczka” otrzymuje Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
28.05.2012

Podpisanie umowy konsorcjum PolMar - Polskie Centrum Nauki i Technologii Morskiej

W dniu dzisiejszym (24 kwietnia br.), o godzinie 11 w siedzibie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie nastąpi uroczyste podpisanie umowy konsorcjum PoMar („Polskie Centrum Nauki i Technologii Morskiej ”).
24.04.2012

Podsumowanie Projektu Pilotażowego „Usuwanie zalegających sieci z Bałtyku”

12 grudnia 2011 roku w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca działania podjęte przez WWF Polska i rybaków w ramach finansowanego przez fundację Baltic Sea 2020 rocznego Projektu Pilotażowego „Usuwanie zalegających sieci z Bałtyku”.
08.03.2012

Odpowiedzialni rybacy

Opinia o polskich rybakach przedstawiana przez media od dawna nie była najlepsza. Protesty, oskarżenia administracji i Unii Europejskiej o za małe kwoty, a jednocześnie dawne grzechy wynikające z nieraportowania połowów, utrwaliły w społeczeństwie obraz rybaka wiecznie niezadowolonego, a także kłusownika.
13.12.2011

Targi Brussels Innova 2011

W dniach 17-19 listopada 2011 r. odbyła się w Brukseli 60. jubileuszowa edycja Targów Brussels Innova. Jest to jedna z największych międzynarodowych imprez dla naukowców i wynalazców. Na targach przedstawiono ponad 230 wynalazków z całego świata.
25.11.2011

Reminiscencje Dorocznej Konferencji Naukowej (ASC) ICES 2011 Gdańsk

Od Dorocznej Konferencji Naukowej ICES 2011, która odbywała się w dniach 19-23 września w przepięknym budynku Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina na Gdańskiej Ołowiance, minęło już sporo czasu, lecz wciąż spływają do nas bardzo pozytywne komentarze dot. zarówno treści merytorycznej, jak i samej organizacji spotkania.
15.11.2011

90 lat morskich badań rybackich w Polsce.

W dniu 14 listopada br.,o godzinie 16.00, w siedzibie Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu odbędzie się uroczyste otwarcie ekspozycji upamiętniającej 90-lecie morskich badań rybackich w Polsce oraz Jubileusz Morskiego Instytutu Rybackiego.
09.11.2011

Złoty Medal dla Morskiego Instytutu Rybackiego na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2011

Na V Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2011, odbywającej się pod patronatem Światowej Organizacji Własności Intelektualnej WIPO oraz Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazców IFIA, Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy został uhonorowany złotym medalem za zestaw maszyn do przecinania ości w produktach z karpi, konstrukcji dr hab. inż. Andrzeja Dowgiałło prof. nadzw., dr inż. Mariusza Kosmowskiego oraz mgr inż. Michała Sikory.
08.11.2011

Doroczna Konferencja Naukowa ICES

Na zaproszenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystosowane do Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) w dniach 19-23 września, w Gdańsku obyła się Doroczna Konferencja Naukowa ASC ICES . Konferencja odbywała się w pięknym Centrum Muzyczno-Kongresowym Filharmonii Gdańskiej na Ołowiance i wzięło w nich udział ponad 600 naukowców zajmujących się badaniami morza z całego świata.
01.11.2011

Wizyta Norweskiego Ministra Środowiska w IO PAN w Sopocie

W tym tygodniu Norweski Minister Środowiska, Erik Solheim odwiedził Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, który realizował projekt „Habitat Mapping” (Mapowanie siedlisk morskich), finansowany ze środków funduszy norweskich.
14.07.2011

90 lat Morskiego Instytutu Rybackiego

Najstarsza placówka badań morza w Polsce czyli Morski Instytut Rybacki w Gdyni ma już 90 lat. Z tej okazji 16 czerwca w godz. 9.30 – 11.30 odbędzie się konferencja naukowa a po niej o godz. 11.30 konferencja prasowa.
15.06.2011

Polfish 2011 - 31.05-02.06.2011, Gdańsk

Ponad 100. wystawców z Polski, Alaski, Belgii, Holandii, Islandii, Indii, Niemiec, Szkockji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Indonezji zaprezentuje swoją ofertę świeżych, mrożonych, przetworzonych ryb i owoców morza.
27.05.2011

Wind Offshore Seminar 2011

W budynku Det Norske Veritas Technology Centre w Gdyni przy ulicy Łużyckiej 6e dnia 20 Maja 2011 odbędzie się seminarium dotyczące energetyki wiatrowej na morzu „Wind Offshore Seminar 2011”.
12.05.2011

Ważny komunikat dla rybaków!

W odpowiedzi na apel radnego Powiatu Puckiego- p. Michała Kohnke- Morski Instytut Rybacki w Gdyni (MIR) podejmie się opracowania materiałów dostarczonych do Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Gdyni, inspektorów rybołówstwa morskiego lub bezpośrednio na adres MIR (dr Kordian Trella trella@mir.gdynia.pl) dotyczących szkód, jakie wyrządzają foki w połowach prowadzonych przy użyciu sprzętu stawnego (netów i haków).
22.04.2011

Wzmacnianie środowiskowej integralności transgranicznych wód przejściowych Bałtyku Południowego. Projekt ARTWEI.

Szczególne znaczenie dla ekologicznego stanu Morza Bałtyckiego mają wody przejściowe łączące zlewnie rzek z obszarami morskimi. Są to najczęściej laguny, cieśniny i estuaria. Polityka Wodna Unii Europejskiej oraz Ramowa Dyrektywa Wodna określają wytyczne dla zarządzania zlewniowego, a obszary morskie zarządzane są w ramach Dyrektywy Ramowej w/s Strategii Morskiej i Planowania Przestrzennego Obszarów Morskich. Regulacje dotyczące wód przejściowych określone są natomiast w obu wymienionych systemach prawnych równocześnie.
23.11.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.