• <

Wynik wyszukiwania - "Atalanta" - Wiadomości

Spektakularna akcja hiszpańskiej fregaty. Komandosi odbili statek porwany przez piratów

Dowództwo operacji EUNAVFOR Atalanta przekazało informację, że porwany przez piratów dzień wcześniej statek został odbity w ramach akcji przeprowadzonej przez okręt wchodzący w skład międzynarodowego zespołu. To drugi taki sukces działań europejskich sił morskich w tym rejonie.
25.05.2024

Atak piracki na statek nieopodal somalijskiego wybrzeża. Wysłano okręt z pomocą

U wybrzeży Somalii doszło do pirackiego ataku na drobnicowiec Basilisk pływający pod liberyjską banderą. Agencja United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) poinformowała, że zdarzenie miało miejsce 23 maja 420 mil morskich na południowy wschód od miasta Marka w Somalii.
24.05.2024

Siły operacji EUNAVFOR Atalanta przekazały Seszelom osoby oskarżone o piractwo

Na mocy porozumienia prawnego między Unią Europejską a Seszelami siły operacji EUNAVFOR Atalanta przekazały 14 maja władzom tego wyspiarskiego państwa osoby oskarżone o piractwo.
15.05.2024

Błyskawiczna akcja na Morzu Arabskim. Siły morskie operacji EUNAVFOR Atalanta odbiły statek z rąk piratów

Na Morzu Arabskim doszło do ataku na tankowiec. Natychmiast w ten rejon wysłano okręt wchodzący w skład operacji EUNAVFOR Atalanta, który odbił jednostkę i aresztował piratów. W trakcie akcji doszło do wymiany ognia.
10.05.2024

Bezpieczeństwo morskie: klucz do stabilności. Międzynarodowe seminarium w Brukseli

W Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli odbyło się 16 kwietnia seminarium na temat bezpieczeństwa morskiego. Wydarzenie zorganizowała prezydencja Belgii w Radzie Unii Europejskiej we współpracy z Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Obronnością (Studiecentrum voor Veiligheid en Defensie, SCVD). Eksperci omówili kilka kluczowych obszarów morskich, w których należy zabezpieczyć interesy UE: Morze Północne, Morze Śródziemne, Zatokę Gwinejską i Morze Czarne.
19.04.2024

Dowództwo operacji EUNAVFOR Atalanta potwierdza uwolnienie masowca prowanego przez piratów

Masowiec Abdullah, który 14 kwietnia został wypuszczony przez somalijskich piratów po zapłacie 5 mln dolarów okupu znalazł się na bezpiecznych wodach. Dowództwo operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Atalanta potwierdziło, że zarówno statek, jak i 23 członków jego załogi jest bezpiecznych.
15.04.2024

Wzrasta zagrożenie ze strony somalijskich piratów. Rozwiązaniem uzbrojona ochrona?

Obok agresywnej działalności bojowników Huti z Jemenu na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zagrożenie dla żeglugi stwarzają somalijscy piraci, którzy w ostatnim czasie uaktywnili się na wielką skalę. Stanowią niebezpieczeństwo dla statków chcących pokonać trasę morską prowadzącą przez "Róg Afryki", bądź też zmierzając na trasie żeglugowej na Oceanie Indyjskim. Nie brakuje przy tym zarzutów o nieskuteczność międzynarodowych sił morskich mających chronić żeglugę w rejonie.
23.03.2024

Porwany przez piratów masowiec przybył na somalijskie wybrzeże

Wciąż pozostaje niepewna sytuacja statku pływającego pod banderą Bangladeszu, M/V Abdullah. Porwana 13 marca jednostka miała znaleźć się na wodach Somalii, acz nie będących pod kontrolą władz tego państwa. Wychodzi że to pierwsze od pewnego czasu udane pochwycenie statku przez piratów.
15.03.2024

Międzynarodowe siły morskie starają się odzyskać statek porwany przez somalijskich piratów

Siły Morskie Unii Europejskiej (EUNAVFOR) w ścisłej współpracy z władzami lokalnymi Somalii w dalszym ciągu uważnie monitorują sytuację w związku z porwaniem bułgarskiego statku handlowego Ruen, pływającego pod maltańską banderą. Obecne jednostka ma znajdować się pomiędzy półwyspami Eyl i Xaafun (Somalia). Żądania porywaczy pozostają nieznane.
20.12.2023

Wspólne ćwiczenia marynarki Omanu i jednostek UE

Unia Europejska i Oman przeprowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe na Morzu Arabskim.
20.10.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.