• <

Wynik wyszukiwania - "Andrzej Duda" - Wiadomości

Prezydent Duda: CPK i elektrownia jądrowa konieczne

Nie wolno pozwolić, by wielkie inwestycje w Polsce zostały zatrzymane – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Konina (woj. wielkopolskie). Zapowiedział walkę o budowę CPK, a także o zbudowanie elektrowni jądrowej w regionie.
27.05.2024

Jakub Jaworowski nowym Ministrem Aktywów Państwowych

W Pałacu Prezydenckim odbyła się 13 maja uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów w rządzie premiera Donalda Tuska. Nowym szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych został Jakub Jaworowski.
13.05.2024

Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.
18.04.2024

Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury, Arkadiusz Marchewka wiceministrem

Prezydent RP Andrzej Duda powołał w skład Rady Ministrów Dariusza Klimczaka na urząd ministra infrastruktury. Zastąpił on na tym stanowisku pełniącego ten urząd od 27 listopada Alvina Gajadhura. Znamy również pierwszego wiceministra w resorcie. Będzie to Arkadiusz Marchewka, który prawdopodobnie zostanie sekretarzem stanu ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej czyli następcą Marka Gróbarczyka.
13.12.2023

Kontrowersje wokół ustawy dot. wsparcia energetycznego. Obajtek: "15 mld zł to koszt budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power"

Prezes Orlenu Daniel Obajtek skierował list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o analizę projektu ustawy dot. wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, zgłoszonej przez Koalicję Obywatelską oraz Polskę 2050. W razie wejścia w życie ma stanowić obciążenie finansowe dla koncernu.
30.11.2023

Prezydent Duda zorganizował spotkanie poświęcone Inicjatywie Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda zorganizował spotkanie poświęcone Inicjatywie Trójmorza, w którym udział wzięli m.in. ambasadorzy w państwach Trójmorza, przedstawiciele MSZ czy eksperci ds. międzynarodowych - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.
15.11.2023

Prezydent: Będę bronił ambitnych projektów takich jak CPK i budowa polskich elektrowni atomowych

Dzisiaj o godzinie 12 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Na jego początku prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie, podczas którego zaznaczył, jak ważne dla bezpieczeństwa i rozwoju Polski są planowane projekty takie jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, budowa polskich elektrowni atomowych, a także rozbudowa polskich portów.
13.11.2023

Hanwha z ofertą zangażowania polskich stoczni w programie "Orka"

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jednym z wystawców był południowokoreański koncern Hanwa, który jest jednym z oferentów chcących stanąć do przetargu na budowę okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej.
10.09.2023

Prezydent Duda na Forum Biznesu w Bukareszcie: Inicjatywa Trójmorza silnikiem napędowym tej części Europy

W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję, mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
07.09.2023

Rozpoczęło się Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

W czwartek rano w Bukareszcie rozpoczęło się Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza; uczestniczą w nim między innymi prezydenci Polski i Rumunii - Andrzej Duda i Klaus Iohannis oraz przedstawiciele środowisk biznesowych z wielu krajów.
07.09.2023

Nowi admirałowie w polskiej Marynarce Wojennej

Przeddzień Święta Wojska Polskiego, prezydent Andrzej Duda wręczył 21 oficerom akty mianowania na stopnie generalskie oraz admiralskie. Dwóch z nich to dowódcy jednostek polskiej Marynarki Wojennej.
14.08.2023

Prezydent mianował nowych admirałów polskiej Marynarki Wojennej

Prezydent RP i zarazem Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej duda mianował 21 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. Wśród nich są dowódcy jednostek morskiego rodzaju sił zbrojnych. Akty mianowania zostaną wręczone 14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
07.08.2023

Prezydent Andrzej Duda w Porcie Wojennym Gdynia (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Zwierzchnik sił zbrojnych, Prezydent RP przybył do Gdyni w związku z ostatnimi działaniami Rosji na Bałtyku, aby zapoznać się się ze stanem ochrony polskiego wybrzeża. W ramach jego wizyty zaplanowano spotkanie z kadrą dowódczą polskiej Marynarki Wojennej i wypowiedź dla mediów na temat oceny bieżącej sytuacji bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim
04.08.2023

Odwołana z powodu pogody wizyta prezydenta w Marynarce Wojennej w Gdyni odbędzie się w piątek

Czwartkowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Marynarce Wojennej w Gdyni, odwołana z uwagi na warunki pogodowe - nad morzem przechodziła burza, odbędzie się w piątek - poinformowało BBN. Prezydent złoży roboczą wizytę w Centrum Operacji Morskich oraz 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.
03.08.2023

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Porcie Wojennym Gdynia odwołana. Winna zła pogoda

W związku prowadzonymi przez siły morskie Rosji zakrojonymi na szeroką skalę ćwiczeniami na Bałtyku prezydent Andrzej Duda miał spotkać się z kadrą dowódczą 3. Flotylli Okrętów oraz wygłosić przemówienie dotyczące obecnie prowadzonych działań przez władze oraz siły zbrojne. Niestety, z powodu trudnych warunków pogodowych, w tym burzy na Morzu Bałtyckim, została ona przesunięta na czas nieokreślony.
03.08.2023

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej i czasie pracy na statkach - podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają zapewnić, zgodne z regulacjami międzynarodowymi, ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
21.07.2023

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich, która określa zasady i tryb zastosowania przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej niezbędnych środków w celu m.in. usunięcia poważnego i bezpośredniego zagrożenia terrorystycznego z morza i powietrza.
21.07.2023

Prezydent: trzeba przystosować nasze działania w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej

Konieczne jest zrewidowanie i przystosowanie naszych działań w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej oraz innych zagadnień dot. żeglugi i eksploatacji zasobów Morza Bałtyckiego - ocenił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Konwentu Morskiego.
22.05.2023

Prezydent Andrzej Duda na Mierzei Wiślanej. "Sprawą fundamentalną jest doskonalenie zdolności obronnych naszej armii"

Odbywające się na przełomie marca i kwietnia ćwiczenie wojskowe Zalew-23 było pokazem zdolności sił lądowych, morskich i powietrznych w zakresie obrony polskiego wybrzeża oraz portów. To również sprawdzian możliwości przed największymi, cyklicznymi manewrami Wojska Polskiego pk. Anakonda.
19.04.2023

Duda: Mierzeja Wiślana ma strategiczne znaczenie dla obrony terytorium i granic Rzeczypospolitej

Rejon Mierzei Wiślanej ma strategiczne znaczenie dla obrony granic i terytorium Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, który obserwował we wtorek przy przekopie Mierzei ćwiczenia Zalew-23.
18.04.2023

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowelizacja ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
26.01.2023

Admiralskie nominacje w polskiej Marynarce Wojennej [GALERIA]

W przeddniu Narodowego Święta Niepodległości prezydent RP Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim nominacje na stopnie generalskie i admiralskie 17 oficerom Wojska Polskiego. W tym roku mianował dwóch oficerów Marynarki Wojennej na stopień kontradmirała.
10.11.2022

Prezydent: nikt nie miał wątpliwości, że szkoła morska będzie Polsce potrzebna

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nikt nie miał wątpliwości, że szkoła morska, kształcąca kadry do służby na morzu będzie Polsce potrzebna - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas gali z okazji stulecia wyższego wojskowego szkolnictwa morskiego i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
21.10.2022

Uroczyste otwarcie Baltic Pipe

Na uroczystym otwarciu Baltic Pipe w Goleniowie obecni są: prezydent RP Andrzej Duda, premier RP Mateusz Morawiecki, premier Królestwa Danii , minister ropy naftowej Norwegii Terje Aasland, minister klimatu RP Anna Moskwa, Diette Jul Jorgensen, prezes Gaz-System Tomasz Stępień i prezes Energinet Thomas Egebo.
27.09.2022

Prezydent o sytuacji na Odrze: to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej

Niestety jest to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej - powiedział w poniedziałek na antenie Radia Zet prezydent RP Andrzej Duda o sytuacji na Odrze. Dodał też, że w najbliższym czasie spotka się jeszcze z ekspertami na zachodzie Polski.
29.08.2022

Duda: polsko-litewskie prezydenckie konsultacje nad Bałtykiem zyskują nowy, symboliczny wymiar

Po wyrażeniu przez Polskę i Litwę zgody na akcesję Finlandii i Szwecji do NATO, polsko-litewskie prezydenckie konsultacje nad Bałtykiem zyskują nowy, symboliczny wymiar - podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Na Helu trwają konsultacje przywódców Polski i Litwy.
25.07.2022

Prezydent w Porcie Wojennym w Gdyni podpisał ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek w Gdyni ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.
22.07.2022

Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację ustawy o bezpieczeństwie morskim - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas budowy i eksploatacji farm wiatrowych na Bałtyku, m.in. przez wprowadzenie trzech rodzajów certyfikatów.
21.07.2022

Duda: dzięki gazoportowi w Świnoujściu i interkonektorom bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu

Dzięki gazoportowi w Świnoujściu i zbudowaniu interkonektorów bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu - powiedział w poniedziałek w Rydze, podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza, prezydent Andrzej Duda.
20.06.2022

Prezydenci Polski i Egiptu rozmawiali o wojnie, kryzysie żywnościowym, LNG i gazoporcie

Wojna na Ukrainie i wywołany przez nią kryzys żywnościowy oraz możliwe dostawy LNG były tematami spotkania w Kairze prezydentów Polski i Egiptu. Andrzej Duda podkreślił, że przy stole negocjacyjnym nie może zabraknąć Ukrainy; Abd el-Fatah es-Sisi mówił o konieczności pokojowego zakończenia konfliktu.
30.05.2022

Prezydent Duda wysłuchał informacji rządu nt. zaopatrzenia Polski w gaz

Podczas wtorkowego spotkania w BBN prezydent Andrzej Duda wysłuchał informacji rządu na temat zaopatrzenia naszego kraju w gaz; Polska, zgodnie z tymi informacjami, jest bezpieczna, zwłaszcza polskie gospodarstwa domowe - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
26.04.2022

Politechnika Morska w Szczecinie – jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Uczelnia powstanie na bazie istniejącej Akademii Morskiej w Szczecinie. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów.
15.04.2022

Duda o rezygnacji z rosyjskich dostaw gazu i planach budowy kolejnego gazoportu w Gdańsku

Mam nadzieję, że pełną dywersyfikacje dostaw gazu do naszego kraju, a więc niezależność energetyczną będziemy mieli już jesienią tego roku i będziemy mogli zrezygnować z rosyjskich dostaw - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda.
12.04.2022

Program Miecznik jednym z tematów rozmów prezydenta Dudy i premiera Johnsona w Londynie

Pomoc dla Ukrainy oraz współpraca wojskowa będą głównymi tematami czwartkowego spotkania w Londynie prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.
07.04.2022

Prezydent Duda na sesji ONZ w Nowym Jorku mówił o bogatej Północy w kontekście Ukrainy i NS2

Kraje bogatej Północy były bezradne i obojętne na niebezpieczeństwo związane z Nord Stream 2 dla Ukrainy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
22.09.2021

Prezydent: tunel w Świnoujściu to jest naprawdę epokowe wydarzenie [WIDEO]

To naprawdę epokowe wydarzenie; cieszymy się ogromnie, że tunel jest już praktycznie gotowy - powiedział w czwartek na terenie budowy tunelu w Świnoujściu prezydent Andrzej Duda. Podziękował wszystkim, "którzy tę inwestycję finansują, którzy ją zaplanowali i wszystkim budowniczym".
16.09.2021

Prezydent o Nord Stream 2: to projekt biznesowo-polityczny

Prezydent Andrzej Duda w telewizyjnym wywiadzie podkreślał, że uznaje projekt gazociągu Nord Stream 2 za „biznesowo-polityczny” i że Europa potrzebuje mądrej polityki energetycznej w miejsce uzależniania się od jednego „bardzo agresywnego dostawcy”.
24.08.2021

Prezydent: przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej

Przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Rzeczypospolitej; ma być także jednym z impulsów prorozwojowych Polski - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na terenie budowy przekopu. Dodał, że inwestycja ta może przyczynić się też do rozwoju turystyki w regionie.
01.07.2021

Prezydent: w Stoczni Remontowej Shipbuilding trwa realizacja programu Kormoran, budowa trzech niszczycieli

W Stoczni Remontowej Shipbuilding trwa właśnie realizacja programu Kormoran, budowa trzech niszczycieli MIN dla Polskiej Marynarki Wojennej - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej wizyty w Stoczni Remontowej Holding S.A. w Gdańsku.
01.07.2021

Prezydent i premier odwiedzają teren przekopu Mierzei Wiślanej

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki przyjechali w czwartek na teren przekopu Mierzei Wiślanej, koło Kątów Rybackich, gdzie trwa budowa kanału żeglugowego. Kanał ma przyczynić się do rozwoju portu w Elblągu i portów nadzalewowych.
01.07.2021

Prezydent podpisał ustawę doprecyzowującą definicję ratownika wodnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, która doprecyzowuje definicję ratownika wodnego - poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria.
28.06.2021

Prezydent: elektrownie atomowe trzeba zbudować

Elektrownie atomowe trzeba zbudować; będą one musiały stanowić istotną część naszego miksu energetycznego - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek dziennikarzom. Zapowiedział, że w czasie szczytu klimatycznego zorganizowanego przez prezydenta USA, będzie podkreślał zasadę "sprawiedliwej transformacji".
22.04.2021

Andzej Duda reaguje na słowa prezydenta Niemiec o Nord Stream 2

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że z polecenia prezydenta Andrzeja Dudy odbył rozmowę z szefem Kancelarii Prezydenta Niemiec, w której przekazał zdecydowanie krytyczne stanowisko Polski dotyczące Nord Stream 2 i pogłębiania uzależniania Europy od importu rosyjskiego gazu.
11.02.2021

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy: potrzebujemy wielkich przedsięwzięć

Musimy wrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju, na jakiej byliśmy przed pandemią; to jest dzisiaj wyzwanie dziejowe - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem Polsce potrzeba zarówno wielkich przedsięwzięć, jak i inwestycji lokalnych.
06.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.