• <
mewo_2022
nauta_2024
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Gdynia Sailing Days już po raz 25

Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca. To już 25 edycja imprezy, podczas której zobaczymy żeglarzy w 15 klasach regatowych, nie zabraknie regat rangi mistrzostw Europy, jak i szeregu imprez towarzyszących z zajęciami dla dzieci w ramach programu PGE PolSailing i największą wystawą jachtów na wodzie Polboat Yachting Festival na czele.

21.06.2024, 13:54
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Nowość na rynku szkoleń VR. Najnowszy symulator spawania od Flint Systems

Flint Systems wprowadza do sprzedaży nowy produktu – najnowszy symulatora spawania VR o nazwie Weles. Ten zaawansowany symulator wykorzystuje najnowocześniejszą dostępną na rynku technologię wirtualnej rzeczywistości (VR), aby zapewnić bardzo realistyczne i skuteczne doświadczenie szkoleniowe dla przyszłych spawaczy.

20.06.2024, 11:56
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Koniec byłego ORP Kondor. Trwa złomowanie okrętu podwodnego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Przy nabrzeżu Kanału Kaszubskiego w Gdańsku trwa złomowanie dawnego okrętu podwodnego typu Kobben, który jako ORP Kondor w latach 2004-2017 służył pod biało-czerwoną banderą. To zawsze jest smutny moment dla miłośników tematyki okrętowej, a szczególnie byłych marynarzy przed laty tworzących jego załogę. Wiele elementów dawnego "podwodniaka" pójdzie na złom bądź recyklingu, choć niektóre mają zostać zachowane jako pamiątki.

19.06.2024, 05:10
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Kompetencje i kadry w offshore wind tematem spotkania Blue Baltic Community

11 czerwca odbyło się III spotkanie grup roboczych Blue Baltic Community – już ostatnie przed wakacyjną przerwą. Głównym tematem poruszanym na spotkaniu był: "HR, szkolenia i przekwalifikowywanie pracowników w Offshore Wind - Gdzie szukać ekspertów w dobie niedoborów talentów?"

13.06.2024, 10:34
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Politechnika Morska otrzymała certyfikat Lider Innowacji 2024

Certyfikat nadania tytułu Lider Innowacji 2024 w kategorii instytucja został przyznany PM za opracowanie i realizację innowacyjnych procesów kształcenia w zakresie rozwoju zrównoważonej morskiej energetyki wiatrowej oraz autonomicznych środków transportu, w tym statków autonomicznych i zdalnie sterowanych. Nagrodę, podczas Targów Wynalazków i Innowacji INATARG®, odebrał Prorektor ds. innowacji i rozwoju dr hab. inż. Janusz Uriasz, prof. PM.

13.06.2024, 10:19
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Kongres Polskie Porty 2030. Rośnie waga małych portów. Czy rząd to zauważy?

Polskie Porty to nie tylko wielka trójka portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki kraju. To również szereg mniejszych portów, nie będących własnością Skarbu Państwa. Wraz z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej ich rola rośnie, choć borykają się one z problemami często wynikającymi z zaniedbań ze strony władz centralnych. Między innymi o nich rozmawiali eksperci podczas panelu poświęconego wpływowi portów na rozwój gmin i miast nadmorskich.

11.06.2024, 15:58
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

27. spotkanie gospodarki morskiej Herring Szczecin 2024 za nami

Już po raz 27 w Szczecinie "przy Śledziu" spotkało się środowisko morskie Pomorza Zachodniego. Jak co roku wręczono nagrody Laur Bałtyku i Bursztynowy Laur Bałtyku. Wydarzenie odbywające się w hali Netto Arena zgromadziło ponad 1600 osób.

19.05.2024, 23:00
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

11.05.2024, 14:26
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Certyfikat uznania The Nautical Institute dla symulatora CTV z Centrum Nowych Kompetencji

Centrum Nowych Kompetencji (CNK) z Gdyni uzyskało certyfikat uznania The Nautical Institute dla swojego symulatora jednostki Crew Transfer Vessel (CTV). Jest to pierwsza taka certyfikacja w Europie, co stanowi znaczące wyróżnienie dla polskiego ośrodka.

09.05.2024, 12:20
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Nowe umowy na wyposażenie dla fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała dwie umowy na dostawy wyposażenia dla fregat programu "Miecznik" z niemiecką firmą Rohde & Schwarz. To kolejny kontrakt zawarty w związku z pracami nad dostawami kluczowych systemów, jakie znajdą się na polskich okrętach.

07.05.2024, 23:50
radio_gdansk_portal_2021_790x140

Dziękujemy za wysłane grafiki.