• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Awaria mostu obrotowego w Giżycku - ruch jachtów w tym miejscu wstrzymany

Zabytkowy most obrotowy w Giżycku na kanale łuczańskim przez jakiś czas nie będzie otwierany dla żeglarzy. Oznacza to, że jachty i statki nie będą mogły pod nim przepłynąć. Nie wiadomo, jak długo potrwa usunięcie awarii mostu.

21.05.2024, 09:30
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Maersk dąży do przyspieszenia łańcuchów dostaw w Europie dzięki nowemu obiektowi przeładunkowemu w Rotterdamie

Firma A.P. Moller - Maersk zainaugurowała 14 maja działalność specjalistycznego magazynu typu cross-dock w Porcie Rotterdam w Holandii, na obszarze terminalu Maasvlakte II. W zamierzeniu ma to znacznie przyspieszyć przepływ ładunków od przybycia na statek do punktu sprzedaży, zwłaszcza w krajach Beneluksu, Niemczech i Francji.

21.05.2024, 09:15
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Testy napędu fregaty programu "Miecznik" w fabryce Rolls-Royce

Przez cały tydzień specjaliści z niemieckiej fabryki Rolls-Royce Solutions GmbH w Friedrichshafen wraz z przedstawicielami PGZ Stocznia Wojenna z Gdyni testowali wyposażenie przyszłej fregaty ORP Wicher. Przeprowadzono test głównych jednostek napędowych oraz silników napędzających generatory.

21.05.2024, 08:11
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Sytuacja na Morzu Czerwonym z perspektywy Marynarki Wojennej

Sytuacja na Morzu Czerwonym, szczególnie wzdłuż brzegów Jemenu, uznawanego za państwo upadłe, pozostaje napięta od wielu lat. Wspierani przez Iran (poprzez transfer technologii, know how, szkolenie itp.) bojownicy Huti, w ramach tzw. wojny zastępczej (proxy war) pierwotnie skupili swe ataki na obiektach infrastruktury energetycznej Arabii Saudyjskiej (np. atak dronów na rafinerię koncernu Aramco we wrześniu 2019 roku), tankowcach (np. seria ataków w 2018 roku), jak i okrętach wojennych państw koalicji arabskiej (np. atak na saudy

20.05.2024, 23:45
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Koniec ery CTV z napędem na paliwa kopalne?

Pod koniec marca miało miejsce swoiste zakończenie pewnej ery – nie wspominając o nowym początku – kiedy brytyjski operator Tidal Transit kupił swój ostatni, w historii, statek napędzany silnikiem wysokoprężnym – przekonuje Martin Conway, redaktor RINA.

20.05.2024, 20:55
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Obserwowali porty? Oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Rosji stanęli przed sądem

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie ruszył w poniedziałek proces Maksyma L. i Uladzislaua P., których prokuratura oskarża o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i szpiegostwo na rzecz Rosji. Członkowie grupy instalowali kamery przy trasach kolejowych, obserwowali lotniska i porty morskie.

20.05.2024, 20:37
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

To będzie jeden z największych włoskich okrętów. Zwodowano Atlante

W stoczni Castellammare di Stabia, należącej do Fincantieri, zwodowano drugi okręt wsparcia logistycznego (Logistic Support Ship, LSS) typu Vulcano, Atlante (A5336). Mający niemal 200 metrów długości stanie się jednym z kluczowych okrętów Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare).

20.05.2024, 15:34
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Na posiedzeniu Grupy NATO ds. Transportu trwają rozmowy o tworzeniu korytarzy morskich, powietrznych i lądowych w Skandynawii

W Tampere rozpoczęło się w poniedziałek kilkudniowe posiedzenia natowskiej Grupy ds. Transportu. To pierwsze takie spotkanie planistycznego gremium NATO poza Brukselą od blisko 20 lat i jednocześnie pierwsze tego typu na terenie Finlandii, odkąd kraj przystąpił do Sojuszu.

20.05.2024, 14:39
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Rozpoczęło się holowanie kontenerowca M/V Dali z miejsca katastrofy w Baltimore

Amerykańskie służby rozpoczęły holowanie statku pływającego pod banderą Singapuru, który doprowadził do zawalenia się mostu Francis Scott Key, w wyniku której zginęło sześć osób, a dwie zostały ranne. Po ośmiu tygodniach kontenerowiec ma popłynąć do lokalnego terminalu morskiego.

20.05.2024, 14:11
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Kołodziejczak: agroporty i terminale zbożowe powstaną i będą dobrze funkcjonować

W najbliższym czasie przetargi ws. agroportów w Gdańsku i Gdyni zostaną uczciwie rozpisane jeszcze raz. Agroporty i terminale zbożowe powstaną i będą dobrze funkcjonować - zapewnił w poniedziałek w Studiu PAP wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak.

20.05.2024, 13:49
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.