• <
mewo_2022
nauta_2024
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

„Bałtyk. Morze zielonej energii” – pierwsza w Polsce wystawa o offshore wind

W sercu Starego Miasta w Gdańsku, w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego, otwarto unikalną wystawę poświęconą morskiej energetyce wiatrowej. Ekspozycja zatytułowana „Bałtyk. Morze zielonej energii” jest efektem współpracy dwóch gigantów energetycznych – Equinor i Grupy Polenergia, którzy rozwijają na Morzu Bałtyckim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3000 MW.

20.06.2024, 10:31
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

PSE wspierają edukację przyszłych pokoleń energetyków na Pomorzu

Pomorze niebawem stanie się kluczowym regionem dla polskiej energetyki. To tutaj powstaną pierwsze morskie farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku oraz elektrownia jądrowa. Wpłynie to na lokalny rynek pracy, a zapotrzebowanie na specjalistów od energetyki będzie rosnąć.

19.06.2024, 10:44
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Damen wprowadza do oferty w pełni elektryczny statek do operacji offshore

Podczas tegorocznych targów Seawork, które odbyły się 11 czerwca w brytyjskim Southampton, Damen zaprezentował swój najnowszy statek, w pełni elektryczny Fast Crew Supplier (FCS) 3210 E. Ma on stanowić kolejny krok naprzód w rozwiązaniach transferu załogi, torując drogę do zeromisyjnego transportu pracowników oraz ładunków do lokalizacji morskich, takich jak platformy wydobywcze i morskie farmy wiatrowe.

17.06.2024, 15:15
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

MAP pracuje z BGK nad funduszem wsparcia morskiej energetyki wiatrowej

Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje zawrzeć z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę, na podstawie której w BGK powołany zostanie fundusz wsparcia morskiej energetyki wiatrowej - poinformowało w piątek MAP.

14.06.2024, 16:14
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Blisko 3000 uczniów i uczennic z Pomorza w projekcie edukacyjnym Equinor i Polenergii

Blisko 3000 uczniów i uczennic z 11 szkół podstawowych wzięło udział w projekcie edukacyjnym, prowadzonym przez Equinor i Polenergię w regionie słupskim. Celem akcji jest szerzenie wśród najmłodszych wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej i wynikających z niej korzyściach dla klimatu i regionu. Equinor i Polenergia realizują wspólnie trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3000 MW.

12.06.2024, 09:38
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Gdzie jest i dokąd zmierza polska energia z wiatru? – raport „Energetyka Wiatrowa w Polsce”

W przeprowadzonej ankiecie 2/3 inwestorów wskazało na poprawę ogólnego stanu rynku lądowej energetyki wiatrowej w Polsce w 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, na co główny wpływ miała liberalizacja normy odległościowej 10H. Połowa inwestorów ocenia dobrze lub bardzo dobrze perspektywy dla rynku lądowej energetyki wiatrowej w Polsce w 2024 roku, zaś tylko 20% respondentów oczekuje pogorszenia warunków dla inwestycji w farmy wiatrowe. Pozostali nie oczekują istotnych zmian.

04.06.2024, 20:32
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

RWE zbuduje morskie farmy wiatrowe o mocy 1,6 GW na niemieckich wodach Morza Północnego

Firma RWE podjęła decyzję inwestycyjną dotyczącą klastra Nordseecluster, obejmującego projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,6 GW. Planowana infrastruktura powstanie na Morzu Północnym, około 50 kilometrów na północ od wyspy Juist. Dostawcy głównych komponentów zostali już wybrani dla całego klastra.

28.05.2024, 11:05
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Koniec ery CTV z napędem na paliwa kopalne?

Pod koniec marca miało miejsce swoiste zakończenie pewnej ery – nie wspominając o nowym początku – kiedy brytyjski operator Tidal Transit kupił swój ostatni, w historii, statek napędzany silnikiem wysokoprężnym – przekonuje Martin Conway, redaktor RINA.

20.05.2024, 20:55
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Będzie się kręcić. Na Morzu Północnym rusza budowa elektrowni wiatrowej He Dreiht

He Dreiht, jeden z największych niemieckich projektów morskiej energetyki wiatrowej, wchodzi w fazę realizacji.

17.05.2024, 14:05
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.

14.05.2024, 13:03
radio_gdansk_portal_2021_790x140

Dziękujemy za wysłane grafiki.