• <
pge_baltica_390x100_duży

Trzy nowe pozwolenia na farmy wiatrowe do wzięcia

jm

25.01.2022 23:15

Partnerzy portalu

Trzy nowe pozwolenia na farmy wiatrowe do wzięcia - GospodarkaMorska.pl
Fot. Levan Badzgaradze / Unsplash

Rząd ogłosił, że zainteresowane firmy mogą składać wnioski o wydanie pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Do wzięcia są trzy, pierwszy w kolejce jest już PKN Orlen.

Ministerstwo infrastruktury ogłosiło wczoraj (24 stycznia) możliwość składania wniosków o wydanie pozwoleń i „wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich w wyłącznej strefie ekonomicznej”, co oznacza, że dostępne są trzy pozwolenia na budowę morskich farm wiatrowych. Zainteresowanie jedną z nich ogłosił już PKN Orlen, ale sam proces wydawania pozwoleń może trwać miesiącami.

Proces weryfikacji opiera się na 8 punktach. Najważniejszym jest wpływ projektowanej farmy na transformację energetyczną i na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Oceniane jest także dotychczasowe doświadczenie wnioskującego w projektach związanych z magazynowaniem energii i wodorowych.

PKN Orlen, który wspólnie z Northland Power rozwija już projekt Baltic Power o mocy 1200 MW, zgłosił już zainteresowanie pozyskaniem kolejnych pozwoleń. Koncern poinformował, że w ich ramach chciałby zrealizować projekt o nazwie Neptun.

Trzy nowe pozwolenia czekające na spółki zainteresowane rozwijaniem energetyki wiatrowej na polskim Bałtyku mają umożliwić realizację farm w latach 30-tych. Strategia energetyczna zakłada, że do 2040 roku polskie farmy wiatrowe będą produkować 10,9 GW mocy.


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.