Jak co roku, 15 sierpnia odbyło się Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w całym kraju odbyły się uroczystości honorujące znaczenie służb mundurowych, a także upamiętniające Bitwę Warszawską, której w tym roku przypadła 104 rocznica. Na okrętach Marynarki Wojennej została podniesiona wielka gala banderowa.
Z tej okazji w gdyńskim Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej odprawiona została msza w intencji marynarzy i ich rodzin. Następnie, marynarze, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich, szkół, a także władz krajowych i samorządowych złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Dalsze obchody Święta Wojska Polskiego wiązały się z udziałem wojskowej asysty honorowej na Nabrzeżu Pomorskim przed okrętem-muzeum ORP Błyskawica, podczas której nastąpiło odczytanie rozkazu okolicznościowego z okazji wydarzenia, a także salut świąteczny z pokładu historycznego niszczyciela. Członkowie kadry dowódczej wręczyli również wyróżnienia żołnierzom. Odbył się także apel pamięci z salwą honorową, a całość wieńczyła defilada Kompani Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
Tego dnia nie brakowało w Gdyni i Gdańsku atrakcji dla mieszkańców i turystów. Muzeum Marynarki Wojennej przygotowało z okazji Święta wojska Polskiego szereg atrakcji, a dodatkowo zwiedzić je można było za symboliczną złotówkę. Wieczorem na Kamiennej Górze odbył się koncert patriotyczny. Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” zorganizował także koncert, który odbył się o 14.00.
Obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się 14 sierpnia. Uroczysty apel miał miejsce jak co roku przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, u zbiegu ulicy Wojska Polskiego i alei Grunwaldzkiej. W trakcie obchodów zostali wyróżnieni żołnierze wykazujący się najlepszymi osiągnięciami w służbie. O godz. 9.30 przedstawiciele NSZZ „Solidarność” złożyli kwiaty przed pomnikami Jana Pawła II i Ronalda Reagana, marszałka Józefa Piłsudskiego i Anny Walentynowicz. O godz.11:00 odbyła się uroczysta msza święta za ojczyznę w kościele pw. św. Brygidy.
W Ustce uroczystości zostały włączone w trwające trzy dni święto miasta i dożynki. W usteckim porcie zacumował trałowiec ORP Necko, który można było zwiedzać. Oprócz mszy w usteckim kościele główne obchody miały miejsce przy pomniku Ludzi Morza. Odbyły się wystawienie warty honorowej i okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz i organizacji miejskich, a także Apel Pamięci Oręża Polskiego. Następnie miały miejsce salwa honorowa i złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem, a całość święta zakończyła defilada pododdziałów wojskowych.
1️⃣5️⃣ sierpnia to dzień, w którym oddajemy hołd wszystkim żołnierzom, którzy na przestrzeni wieków bronili naszej Ojczyzny. Pamiętajmy o bohaterach, którzy walczyli o wolność Polski w 1920 roku i honorujmy tych, którzy każdego dnia strzegą naszego bezpieczeństwa. 🇵🇱 ⚓. pic.twitter.com/9M81jvcv80
— Marynarka Wojenna RP/ Polish Navy (@MarWojRP) August 15, 2024
🇵🇱Dziś na Placu Słowiańskim w Świnoujściu odbył się uroczysty apel z okazji #ŚwiętoWojskaPolskiego. Pod pomnikiem "Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej"🇵🇱 zebrali się żołnierze, władze miasta oraz mieszkańcy, aby uczcić to ważne święto👏 pic.twitter.com/hV4DwSeVoU
— Marynarka Wojenna RP/ Polish Navy (@MarWojRP) August 15, 2024
W dniach 15-17 sierpnia 8. Flotylla Obrony Wybrzeża zaplanowała liczne przedsięwzięcia. W planie znalazły się wydarzenia o patriotycznym charakterze, które umożliwiły mieszkańcom oraz odwiedzającym gościom celebrować rocznicę Bitwy Warszawskiej. Rozpoczęła ją o 9.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego w Kościele Garnizonowym. Następnie odbył się przemarsz na Plac Słowiański pod pomnik „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej” oraz uroczysty apel z udziałem asysty honorowej oraz świnoujskiej Orkiestry Wojskowej. O godz. 11.00 miał miejsce koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu świnoujskiej Orkiestry Wojskowej.
Tego dnia od 12.30 do 18.00 można było zwiedzić jeden z okrętów 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, który stał zacumowany przy Wybrzeżu Władysława IV, na wysokości Muzeum Rybołówstwa Morskiego.
Na 16 sierpnia zaplanowano w godzinach 13.00-19.00 zwiedzanie także innych okrętów 8. FOW (trałowiec, okręt transportowo-minowy, okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej, holownik). Jednostki zacumowane będą także Wybrzeżu Władysława IV od Kapitanatu Portu do stacji paliwowej Orlen.
Podobnie ma wyglądać 17 sierpnia. W tym samym miejscu, także od 13.00 do 19.00, będzie można zwiedzić okręty świnoujskiej flotylli. Ponadto odbędą się wystawa plenerowa „8.FOW w obiektywie”, pokaz statyczny sprzętu Grupy Nurków Minerów na pokładzie Okrętu Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej oraz sprzętu Żandarmerii Wojskowej. Na godz. 16.00 zaplanowano koncert okolicznościowy w wykonaniu Orkiestr Wojskowych ze Świnoujścia oraz Szczecina. W trakcie trwania imprezy przy punkcie informacyjno-rekrutacyjnym Wojskowego Centrum Rekrutacji w Świnoujściu będzie można dowiedzieć się o zasadach naboru do służby wojskowej. Na miejscu będzie możliwość poczęstowania się żołnierską grochówką.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty