• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Unia powołała organizację do walki z przemytnikami ludzi

25.05.2015 07:15 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Unia powołała organizację do walki z przemytnikami ludzi

Partnerzy portalu

Unia powołała organizację do walki z przemytnikami ludzi - GospodarkaMorska.pl

Rada Europejska powołała do życia organizację wojskową EUNAVFOR Med. Jej zadaniem będzie rozbicie szajki przemytników, która nielegalnie transportuje syryjskich emigrantów przez Morze Śródziemne. Głównym celem staną się statki przemytników, które będą przejmowane i niszczone.

W zeszły poniedziałek rozpoczęła się pierwsza faza działania EUNAVFOR Med. Jej członkowie rozpoczęli poszukiwania najczęstszych szlaków przemytniczych. Druga i trzecia faza będzie polegać na poszukiwaniu, przejmowaniu i niszczeniu statków należących do gangów. Wszystkie działania mają być zgodnie z prawem międzynarodowym i zatwierdzone przez libijski rząd.

Siedziba organizacji mieści się w Rzymie, a jej dowódcą został kontradmirał Enrice Credendino z Włoch. Projekt będzie kosztował 11,82 mln euro i potrwa przez najbliższy rok. Z powołania  EUNAVFOR Med cieszy się większość branży morskiej, w tym BIMCO, największa na świecie organizacja zrzeszająca armatorów.

- Cieszymy się z faktu, że liderzy Unii Europejskiej kontynuują walkę z kryzysem śródziemnomorskim. Po akcjach ratowniczych, nadszedł czas, by zniszczyć jedno ze źródeł problemów. Popieramy w pełni znajdowanie i niszczenie statków należących do przemytników. Z nadzieją będziemy śledzić powodzenie akcji – powiedział Giles Noakes, szef Bezpieczeństwa Branży Morskiej w BIMCO.

Kryzys humanitarny na Morzu Śródziemnym trwa już od jakiegoś czasu. Tylko w zeszłym roku, zgodnie z danymi ONZ, jednostki handlowe uratowały ok. 40 tys emigrantów. W tym roku ta liczba z pewnością będzie większa. Wynika to z pogarszającej się sytuacji politycznej w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Obecni emigranci to głównie syryjscy uciekinierzy z objętej wojną domową Libii.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.