• <
gryfia_70lat

Ratownicy zgłaszają gotowość do sezonu letniego

ew

17.06.2020 12:34 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Ratownicy zgłaszają gotowość do sezonu letniego

Partnerzy portalu

Ratownicy zgłaszają gotowość do sezonu letniego - GospodarkaMorska.pl

26 czerwca na czterech gdyńskich kąpieliskach zatrzepoczą flagi. O bezpieczeństwo plażowiczów zadbają wyposażeni w nowoczesny sprzęt ratownicy, dla których nadchodzący sezon znacznie różnić się będzie od poprzednich.

Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo oraz Gdynia Babie Doły – to cztery tradycyjne kąpieliska, które po raz kolejny będą pilnie strzeżone. Od 26 czerwca 35 ratowników codziennie w godzinach 9:30 – 17:30 będzie czuwało nad bezpieczeństwem plażowiczów.

    Długość gdyńskich plaż:

    Gdynia Śródmieście – 200 m,
    Gdynia Redłowo – 200 m,
    Gdynia Orłowo – 100 m,
    Gdynia Babie Doły – 100 m.

Dodatkowo o spokój nad akwenami niestrzeżonymi dbała będzie Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu. To trzyosobowy zespół, który w momencie wystąpienia zdarzenia w ciągu kilkunastu minut dotrze do poszkodowanego i udzieli mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zastęp GIRW dysponować będzie łodzią motorową, skuterem ratowniczym z platformą oraz pojazdem ATV z przyczepą ratowniczą.

Na skrajnych kąpieliskach (Orłowo, Babie Doły) staną małe, szybkie łodzie motorowe, a w Orłowie dodatkowo pojazd terenowy z przyczepą ratowniczą. Gdynia Śródmieście wyposażona zaś zostanie w wózek kąpielowy dla osób niepełnosprawnych.

- Dzięki naszym ratownikom na gdyńskich kąpieliskach morskich możemy czuć się komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie. To zespół doskonale wyszkolona i wyposażona w nowoczesny sprzęt wysokiej klasy, którego wciąż przybywa. Na każdym kąpielisku znajduje się między innymi defibrylator AED – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. Piąty defibylator jest na wyposażeniu Grupy Interwencyjnej Ratownictwa Wodnego. – Jestem przekonany, że w nadchodzącym sezonie letnim gdyńscy ratownicy ponownie spiszą się na medal – dodaje.

W zeszłym sezonie letnim ratownicy interweniowali 143 razy w tym dziewięciokrotnie wzywano Zespół Ratownictwa Medycznego Pogotowia Ratunkowego do sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Nikt nie utonął.

- W nadchodzącym sezonie spodziewamy się wielu plażowiczów. Poczyniliśmy odpowiednie kroki – między innymi dokupując więcej sprzętu – aby podnieść poziom bezpieczeństwa na kąpieliskach. Ponadto, ratownicy będą poosiadali więcej środków ochrony indywidualnej, jak na przykład maseczki czy rękawiczki ochronne. Jesteśmy przygotowani na podjęcie czynności wobec osoby z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS-COV-2 – zapewnia Bartłomiej Rutkowski, koordynator gdyńskich kąpielisk morskich.

Warto jednak pamiętać, że o środki ochrony indywidualnej plażowicze muszą zadbać we własnym zakresie.

Przypominamy, aby kąpać się tam, gdzie jest bezpiecznie – nieopodal wież ratowniczych. Zachęcamy również do ściągnięcia aplikacji „Ratunek” oraz wpisaniu ratunkowego numeru telefonu: 601-100-100. Pod tym numerem uzyskamy pomoc nad wodą. Polecamy też codziennie sprawdzać warunki atmosferyczne na gdyńskich kąpieliskach morskich, klikając TUTAJ.

Źródło:
gdynia.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.