• <
escort_980x120_gif_2020

Polska fregata Dar Młodzieży przekroczy dziś równik

ew

26.07.2018 11:50 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Polska fregata Dar Młodzieży przekroczy dziś równik

Partnerzy portalu

Polska fregata Dar Młodzieży przekroczy dziś równik - GospodarkaMorska.pl

O godzinie 19.00 polskiego czasu, załoga legendarnego „Daru Młodzieży”, który od ponad dwóch miesięcy odbywa Rejs Niepodległości z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w okolicach brzegów Afryki dokona przejścia przez równik.


Chrzest równikowy, który z tej okazji przejdą także uczestnicy Rejsu Niepodległości to uroczystość dla członków załóg, którzy pierwszy raz w życiu przekraczają równik. Przekroczenie najdłuższego równoleżnika ziemi to wyjątkowy moment dla każdego żeglarza. Początki tradycji chrztu morskiego sięgają XVI w. i stanowią połączenie wierzeń pogańskich i chrześcijańskich. Niedoświadczeni żeglarze przechodzą przez szereg prób i testów, by pokazać swoją siłę, odwagę i światłość umysłu. W ten sposób, mityczny Neptun (wybrany spośród załogi) wobec swoich wygórowanych wymagań, sprawdza umiejętności kandydatów na wilków morskich. Chrzest jest formą oficjalnej inicjacji i przyjęcia do żeglarskiej rodziny. Po ukończeniu próby adept morskiego rzemiosła, zostaje obdarowany certyfikatem potwierdzającym odbycie procedury oraz nadaje mu się nowe - morskie - imię.


Pierwszy chrzest na polskiej jednostce odbył się na poprzedniku Daru Młodzieży i Daru Pomorza – na żaglowcu Lwów podczas rejsu do Brazylii w 1920 roku. Obecnie ten zwyczaj kultywowany jest głównie na żeglarskich jednostkach szkoleniowych oraz na pokładach marynarek wojennych.
Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatii.pl zorganizowana dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


Załogę legendarnego „Daru Młodzieży” obok stałej załogi i studentów Akademii Morskiej stanowi młodzież – 400 laureatów konkursu Rejs Niepodległości, którzy w ciągu 11 miesięcy w roli młodych Ambasadorów Polski, opływają świat na różnych odcinkach.


Żaglowiec, który 20 maja wypłynął z Gdyni odwiedził już 8 portów m.in. Kopenhagę, Tallin, Stavanger, Bordeaux czy Dakar. Kolejnym przystankiem będzie Kapsztad w Republice Południowej Afryki, gdzie fregata dotrze w połowie sierpnia.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.