• <

Medale Polaków w kitesurfingowych Mistrzostwach Europy

pc

30.09.2019 16:02 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Medale Polaków w kitesurfingowych Mistrzostwach Europy
Medale Polaków w kitesurfingowych Mistrzostwach Europy - GospodarkaMorska.pl

Julia Damasiewicz brązową medalistką Mistrzostw Europy w żeglarskiej klasie Formuła Kite! Z brązowym medalem z Sardynii wraca także polska sztafeta mieszana w składzie Maks Żakowski i Magdalena Woyciechowska. Polscy kitesurferzy rozbili także bank z medalami w rywalizacji młodzieżowców.

Julia Damasiewicz (SKŻ Hestia Sopot) od początku regat pływała bardzo równo i w ścisłej czołówce. Na 19 wyścigów siedem razy przypływała w pierwszej piątce, tylko w jednym finiszowała poza pierwszą dziesiątką, raz też przytrafiła się jej dyskwalifikacja. Wszystko to dało jej brązowy medal wśród seniorek i szóste miejsce w klasyfikacji generalnej Otwartych Mistrzostw Europy, w których startowały również zawodniczki z innych kontynentów. W pierwszej dziesiątce najlepszych Europejek znalazły się jeszcze dwie Polki – na 6 miejscu sklasyfikowana została Magdalena Woyciechowska (SKŻ Hestia Sopot), a na 10 Nina Arcisz (SKŻ Hestia Sopot).

– Jestem bardzo zadowolona, nie spodziewałam się aż tak dobrego startu. Wakacyjne treningi się opłaciły. Zrobiłam duży postęp od mistrzostw świata, które odbyły się na przełomie kwietnia i maja. Bardzo dużo się nauczyłam, m.in. tego jak ważne są zmiany wiatru i jak te zmiany wykorzystywać. Razem z Kubą Jurkowskim startowałam również w sztafecie, ale w pierwszym wyścigu Kuba miał wypadek nie z jego winy. Doszło do splątania latawców z innym zawodnikiem i nie ukończyliśmy wyścigu. W drugim zajęliśmy trzecie miejsce, ale to nie wystarczyło, aby awansować do półfinału. Dobrze się jednak czuję w tej konkurencji, z Kubą pływaliśmy razem już po raz trzeci i na pewno będziemy na to stawiać, wszak to konkurencja olimpijska. Bardzo dziękuję Błażejowi Ożogowi, który jest trenerem naszej sekcji w Sopockim Klubie Żeglarskim. Świetnie nas przygotował do mistrzostw Europy. Podziękowania również dla trenera Rafała Szukiela za cenne rady i wsparcie. Nie odpuszczamy i ciśniemy dalej! Już za kilka dni Puchar Świata w Cagliari – mówi Julia Damasiewicz.

Brązowy medal zdobyliśmy także w sztafecie mieszanej, a wywalczyli go Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno) i Magdalena Woyciechowska. To będzie konkurencja olimpijska na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku, jest więc z czego się cieszyć.

– Szczerze, nie spodziewałam się takiego sukcesu w konkurencji Mixed Relay. Było to dla mnie zaskoczeniem, gdy wraz z Maksem Żakowskim dostaliśmy się do finałów. Podczas wyścigów presja jest dużo większa, gdyż jest się też odpowiedzialny za wynik partnera. W finałach we wszystkich wyścigach przypływaliśmy na drugim miejscu. To niesamowite uczucie wygrywać z kimś, kto w indywidualnych wyścigach zazwyczaj cię wyprzedza – mówi Magdalena Woyciechowska.

Mimo, że polska para w wyścigach finałowych zajmowała drugie miejsca, to jednak w klasyfikacji generalnej przypadło im miejsce trzecie, gdyż do punktacji liczyły się również wyniki wyścigów półfinałowych, a w nich rywalom poszło trochę lepiej.

– Cóż, punktacja moim zdaniem trochę niesprawiedliwa, ale i tak jest to nasz duży sukces. Do końca jeszcze nie wiadomo jaki będzie format tej konkurencji na igrzyskach w Paryżu w kontekście długości wyścigów, systemu zmian zawodników, czy punktacji. Cały czas eksperymentujemy i szukamy jak najbardziej sprawiedliwych i widowiskowych rozwiązań. Podczas mistrzostw Europy na Sardynii testowaliśmy bardzo krótkie wyścigi, które trwały po 6 minut. Było to bardzo widowiskowe, bo ścigaliśmy się bardzo blisko siebie. Bardzo dobrze mi się z Magdą pływało – mówi Maks Żakowski.

Maks Żakowski był również najlepszy z Polaków indywidualnie. W klasyfikacji generalnej zajął 14 miejsce (13 wśród Europejczyków). Polscy kitesurferzy rozdawali także karty w rywalizacji młodzieżowców. W kategorii do lat 19 srebro zdobyła Julia Damasiewicz, a brąz Magdalena Woyciechowska. Polki obsadziły też całe podium w kat. do lat 16 – złoto dla Julii Damasiewicz, srebro dla Magdy Wojciechowskiej, brąz dla Niny Arcisz. Na Sarydnii świetnie pływał także Jakub Jurkowski (SKŻ Hestia Sopot), który zdobył brązowy medal w kat. do lat 19 oraz złoty w kat. do lat 16. W tej drugiej wicemistrzem Europy został Michał Wojciechowski (SKŻ Hestia Sopot).

– Nasza ekipa była jedną z najmłodszych w całej stawce, a mimo to świetnie sobie radziła w rywalizacji z o wiele starszymi rywalami. Poziom w tej konkurencji podnosi się bardzo szybko, a nasi zawodnicy za tym nadążają i też robią systematyczne, duże postępy. Większość z nich ma jeszcze braki typowo taktyczne, ale w tak młodym wieku to jest normalne i zdecydowanie do nadrobienia. No i przydałoby się, aby nabrali jeszcze trochę masy, bo na „kajcie” trochę jednak trzeba ważyć i mieć sporo siły, szczególnie w nogach. Mamy jednak bardzo obiecującą ekipę – mówi Rafał Szukiel, trener ds. dzieci i młodzieży Polskiego Związku Żeglarskiego.

WYNIKI

Formula Kite European Championships - Mężczyźni

1. Axel Mazella (FRA)
2. Toni Vodisek (SLO)
3. Théo de Ramecourt (FRA)
13. Maks Żakowski
22. Błażej Ożóg
23. Jakub Jurkowski
34. Arkadiusz Kusalewicz
35. Michał Woyciechowski
36. Jakub Wątorowski
42. Jan Koszowski

Formula Kite European Championships - Kobiety

1 Ellie Aldridge (GBR)
2 Valeria Garashchenko (RUS)
3 Julia Damasiewicz (POL)
6. Magdalena Woyciechowska
10. Nina Arcisz
23. Julia Morkowska

Mixed Relay European Championships   
1 GBR (Ellie Aldridge / Connor Bainbridge)
2 RUS (Valeria Garachchenko / Alexey Chibizov)
3 POL (Magdalena Woyciechowska / Maks Żakowski)

U16 Dziewczęta

1 Julia Damasiewicz (POL)
2 Magda Woyciechowska (POL)
3 Nina Arcissz (POL)

U16 Chłopcy

1 Jakub Jurkowski (POL)
2 Michal Wojciechowski (POL)
3 Jan Voester (GER)

U19 Chłopcy

1 Oliver Hansen (DEN)
2 Arthur Lhez (FRA)
3 Jakub Jurkowski (POL)

U19 Dziewczęta

1 Valeria Garashchenko (RUS)
2 Julia Damasiewicz (POL)
3 Magda Woyciechowska (POL)

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.