• <
escort_980x120_gif_2020

Legendarny „Copernicus” wystartuje w Volvo Ocean Race

pc/gdynia.pl

12.06.2018 03:46 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Legendarny „Copernicus” wystartuje w Volvo Ocean Race

Partnerzy portalu

Legendarny „Copernicus” wystartuje w Volvo Ocean Race - GospodarkaMorska.pl

The Legend Race to wyścig jachtów, które brały udział w poprzednich edycjach najstarszego i najsłynniejszego wyścigu wokółziemskiego. Jednym z jachtów, które wystartują, jest reprezentant gdyńskiego Yacht Klubu Stal — S/Y „Copernicus”, uczestnik pierwszych zmagań z lat 1973–1974. Dzisiaj jacht wyszedł z gdyńskiej mariny i udał się do szwedzkiego Göteborga, na start wyścigu legend.

Z okazji 45-lecia regat Volvo Ocean Race (wtedy wyścig odbywał się pod nazwą Whitbread Round The World Race) organizatorzy postanowili zaprosić startujące w poprzednich edycjach jachty i ich załogi. Wyścig legend odbędzie się na finałowym etapie tegorocznej edycji Volvo Ocean Race. 21 czerwca „Copernicus” wystartuję do zmagań w Göteborgu, pokona ok. 460 mil morskich i zamelduje się na mecie w Hadze w Holandii.

- Legendarny polski jacht wyrusza w kolejny rejs. Rejs, który jest wielkim zaszczytem dla polskiego żeglarstwa i dla Gdyni – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - Cieszę się, że możemy uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu, jakim jest w wypłynięcie „Copernicusa” na kolejną wyprawę. – dodaje.

„Copernicus” jest najstarszą jednostką zgłoszoną do wyścigu legend. Na dodatek jedyną, która brała udział w pierwszych regatach wokółziemskich, w których załoga po przewodnictwem kapitana Zygfryda Perlickiego zajęła jedenaste miejsce, wyprzedzając nie tylko polskie „Otago", a również ekipy z Francji, Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii czy RFN.

- Wyścig legend to wspaniała inicjatywa. Ludzie morza, dla których żeglowanie to coś więcej niż pasja, ponownie będą mogli poczuć klimat sportowej rywalizacji oraz wymienić się doświadczeniami zdobytymi podczas wielu lat spędzonych na wodzie – mówi Kajetan Kilanowski, komandor YK Stal Gdynia. – Udział „Copernicusa” w tym przedsięwzięciu jest podzielony na trzy etapy, w których wezmą udział trzy załogi. Pierwszy etap to rejs do Szwecji. Drugi etap to sam wyścig. 21 czerwca, dokładnie o 13.15 startujemy z Göteborga do Hagi. Trzeci to powrót z Holandii do Gdyni. Na każdym z tych etapów będzie inna załoga. Kapitanem jednostki podczas etapu regatowego będzie uczestnik regat sprzed 45 lat — Bronisław Tarnacki – dodaje.

Dzisiaj do szwedzkiego Göteborga wypłynęli: kapitan Stanisław Grochowski, Jakub Sfera, Bartek Gałecki, Adam Łobodziński, Kamila Markiewicz i Leon Hinz.

W „The Legend Race” wystartują członkowie pierwszej załogi: kapitan Bronisław Tarnacki, Bogdan Bogdziński i Ryszard Mackiewicz. Dołączy do nich syn Bronisława Tarnackiego — znakomity polski regatowiec Piotr Tarnacki. Po dopłynięciu do linii mety jacht weźmie udział w paradzie oraz zostanie udostępniony do zwiedzania.

„Copernicus" i „Otago" były, jak dotąd jednymi polskimi jednostkami, które wystartowały w regatach. Oba uczestniczyły w Whitbread Round The World Race w sezonie 73/74. Od 2001 roku wyścigi wokółziemskie odbywają się pod nazwą Volvo Ocean Race. W obecnym sezonie 2017/2018 porty na trasie regat to: Alicante, Lizbona, Cape Town, Melbourne, Hongkong, Kanton, Auckland, Itajaí, Newport, Cardiff, Göteborg, Haga.

Pamięci zmarłych członków załogi

- W Alei Żeglarstwa Polskiego uroczyście odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą członków pierwszej załogi „Copernicusa” Zygfryda Perlickiego oraz Zbigniewa Puchalskiego, którzy odeszli na wieczną wachtę. Chcemy w ten sposób uhonorować ich zasługi i oddać im należny hołd – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Zygfryd „Zyga” Perlicki (1932–2017) – jeden z największych polskich żeglarzy w historii, zasłużony trener i sędzią. Siedmiokrotny mistrz Polski w klasie STAR i ósmy zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. w klasie Soling. Kapitan jachtu „Copernicus” w wokółziemskich załogowych regatach Whitbread Round The World Race w latach 1973–1974. Związany z Yacht klubem „Stal” Gdynia.

Zbigniew Puchalski (1933–2014) – żeglarz, który zasłynął samotnymi rejsami. W latach 1972 i 1976 r. na jachcie „Miranda” brał udział w północnoatlantyckich regatach samotników OSTAR, a w 1975 r. na jachcie „Orzeł” w samotnych regatach atlantyckich AZAB. Uczestnik wokółziemskich załogowych regat Whitbread Round The World Race w sezonie 73/74. W latach 1976 – 1980 na „Mirandzie” samotnie opłynął świat.

Aleję Żeglarstwa Polskiego otwarto 15 września 2012 r. z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz gdyńskiego samorządu. Pierwszą z upamiętnionych osób został wówczas Władysław Wagner – pierwszy Polak, który opłynął świat pod żaglami.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.