Kapitan Piotr Kuźniar odebrał Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza – wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży”, wychowawcy wielu pokoleń polskich marynarzy. Zygmunt Choreń, konstruktor jachtowy, projektant największych żaglowców świata, w tym „Daru Młodzieży”, otrzymał Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.
Kapitan Piotr Kuźniar został nagrodzony za przygotowanie i zrealizowanie wyjątkowej wyprawy żeglarskiej „Selma-Antarktyda-Wytrwałość 2014/2015″, projektu powstałego z pasji do żeglowania po trudnych wodach Antarktyki, śladami Ernesta Shackletona, z finalnym etapem na antarktycznym Morzu Rossa.
Poza dobrą żeglarską robotą jednym z największych osiągnięć tej wyprawy była komunikacja – plon medialny i edukacyjny. Oni zabrali Polaków na nieznane wody, pokazali zupełnie inaczej to żeglarskie rzemiosło – powiedział w laudacji laureata przedstawiciel Press Club Polska w kapitule nagrody, redaktor naczelny magazynu „Żagle” Waldemar Heflich.
Mieliśmy ambicję pokazać wyprawę porządnie przygotowaną, która odbywa się zgodnie z planem. Chcieliśmy także, by było o nas głośno – po to, by dać młodym ludziom bodziec, by wyszli z domów, weszli na jakiś statek i zaczęli pływać – powiedział odbierając nagrodę kapitan Piotr Kuźniar. Podkreślił, że nagrodę odbiera on sam, ale na sukces wyprawy złożyła się praca całego zespołu.
Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza odebrał legendarny projektant i konstruktor największych żaglowców świata Zygmunt Choreń.
To wielka rzecz, kiedy podczas zlotów żaglowców, które regularnie odbywają się w Gdyni cumuje naraz nawet pięć wielkich żaglowców, których ojcem jest inż. Zygmunt Choreń – mówiła Joanna Zielińska, przedstawicielka Prezydenta Gdyni w kapitule nagrody.
Cieszę się z tej nagrody, także dlatego, że Leszek Wiktorowicz był moim przyjacielem. Razem budowaliśmy i razem byliśmy w rejsach. Trzeba też pamiętać, że to nie tylko Choreń, a wielki zespół ludzi budował i buduje potęgę i chwałę polskiego przemysłu stoczniowego – mówił Zygmunt Choreń, odbierając nagrodę.
Na uroczystości byli obecni m.in. syn i wnuk patrona nagrody. Jestem kapitanem żeglugi wielkiej, ale jeśli ktoś mnie pyta, którą szkołę morską skończyłem odpowiadam: skończyłem szkołę Wiktorowicza. To ojciec nauczył mnie wszystkiego, co jest najważniejsze na morzu – wspominał ojca Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana. Zawsze chciałem popłynąć na Antarktydę, niestety, do tej pory nie miałem okazji. Dzięki kapitanowi Piotrowi Kuźniarowi wreszcie tam trafiłem – stało się to dzięki opisom i zdjęciom. Śledząc relacje z wyprawy czułem się jakbym cofnął się do czasów dzieciństwa i czytał książki Alfreda Szklarskiego – dodał.
Pomysłodawcami i fundatorami nagrody są: Miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska.
00:01:27
Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza
Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem
00:02:33
23
Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z Gdyni na Hel drogą morską
Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"
W Łebie powstała oficjalna plaża dla naturystów
Premier Turyngii: skonfiskujmy oligarchom luksusowe jachty i przekażmy je Sea-Watch
00:00:37
Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]
Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: My po prostu szyjemy jachty na miarę
[WIDEO] Żuławy. Przejechała przez most zwodzony w trakcie podnoszenia
7. edycja POLBOAT YACHTING FESTIVAL - 23-26 lipca 2026 r.
Na ponad 140 kąpieliskach wysokie fale i silne prądy wsteczne
Załamanie pogody. Nad Bałtykiem wiatr w porywach do 120 km/h
Czerwone flagi na nadmorskich kąpieliskach
Czerwone flagi na nadmorskich kąpieliskach z powodu wiatru i wysokich fal
Czar wspomnień i krok w przyszłość. Nowe życie jachtu MicroPolo