• <
BOTA_FILM_2021

Estończyk zwycięzcą zawodów Red Bull Slackship w Gdyni

13.07.2015 10:23 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Estończyk zwycięzcą zawodów Red Bull Slackship w Gdyni
Estończyk zwycięzcą zawodów Red Bull Slackship w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

W Gdyni 25 metrów nad pokładem największego polskiego żaglowca, rozegrane zostały zawody Red Bull Slackship. Po raz pierwszy w historii dyscypliny, taśma została zawieszona na tak dużej wysokości, w otwartej przestrzeni. Toczący się pomiędzy masztami Daru Młodzieży sportowy spektakl oceniany był przez jury. Spośród 10 uczestników najlepsze noty zebrał Estończyk - Tauri Vahesaar. Polak Filip Oleksik zaliczył bardzo dobre występy w kwalifikacjach, docierając do 3 rundy zawodów.

Slackline to fascynująca dyscyplina sportowa, w której zawodnicy wykonują skomplikowane triki, balansując na wąskich taśmach rozpiętych na wysokości. Międzynarodowa elita tego sportu 11 lipca 2015 r. zawitała do Gdyni, by zmierzyć się w pierwszej edycji Red Bull Slackship. Podobne wydarzenia rozegrały się wcześniej tylko trzy razy na świecie - dwa razy we Włoszech i w USA. Polską imprezę wyróżniała jednak jej nietypowa sceneria - pomiędzy masztami żaglowca Dar Młodzieży, ale i poziom trudności zawodów. Slacklinowa rywalizacja jeszcze nigdy nie odbywała się na tak dużej wysokości, a jedynym zabezpieczeniem zawodników była zawieszona kilka metrów poniżej taśmy, siatka. Otwarta przestrzeń i brak punktu odniesienia, wymagały od uczestników dużej odwagi i koncentracji podczas wykonywanych ewolucji.

W zawodach udział wzięło 10 slacklinerów z Niemiec, Austrii, USA, Brazylii, Estonii i Francji. Reprezentantem naszego kraju był 16-letni Filip Oleksik. Podczas 4 rund, uczestnicy dawali dwuminutowy pokaz swoich umiejętności. Stopień skomplikowania trików zależał od nich samych i ich wyobraźni. Każdy z zawodników starał się oczarować publiczność i jury imponującymi trikami, zaś najlepszym okazał się 22-latek Tauri Vahesaar z Estonii. - To mój największy sukces w życiu! Jestem przeszczęśliwy, bo mocno walczyłem, by zaprezentować się z jak najlepszej strony. W trzeciej rundzie spadłem w trakcie swojego pokazu, jednak wcześniejszymi wynikami zapewniłem sobie miejsce w finale. Cieszę się, że mogłem tu być, to niesamowita impreza! - powiedział zwycięzca zawodów Red Bull Slackship. Vahesaar zdobył także nagrodę za wykonanie najlepszego triku.

Podniebny, ponad czterogodzinny pojedynek wzbudzał głośne owacje kibiców, zgromadzonych w Gdyni. Jedyny Polak w stawce, Filip Oleksik przyznawał, że entuzjastyczny doping dodawał mu sił podczas zmagań. - To megaekscytujące doświadczenie. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzyli. Jestem szczęśliwy, że ja, licealista z Krakowa, trenujący slackline po szkole, mogę mierzyć się z najlepszymi zawodnikami, profesjonalistami z całego świata - mówił szczęśliwy Filip, tuż po zakończeniu udziału w zawodach w 3 rundzie.

Ciepłych słów pod adresem publiczności nie szczędził także dyrektor sportowy zawodów. - Super, że kibice przybyli tak licznie i tak ciepło przyjęli uczestników. Jestem z nich dumny, bo to były niezwykle trudne zawody, a oni zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Świetnie poradzili sobie w tej lokalizacji, a ich triki wykonywane na dwóch taśmach, zawieszonych pomiędzy masztami, zapierały dech w piersiach. Mieliśmy szczęście, że i pogoda dopisała. Cieszę się, że wszystko poszło tak gładko. To był fascynujący dzień - podsumował Lukas Irmler.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.