• <

Wynik wyszukiwania - "vasa" - Wiadomości

W maju druga edycja ważnej konferencji dla branży TSL

Ruszyły zapisy na drugą edycję konferencji na morzu Polska Logistycznym Hubem Europy. To inicjatywa skupiająca przedstawicieli szeroko rozumianej branży TSL.
11.03.2024

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel IV: banki i ubezpieczyciele również uczą się offshore, ale największy ryzyko jest na poziomie politycznym [RELACJA]

Drugi wieczór konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl otworzył panel, poświęcony jednemu z najtrudniejszych, ale i najważniejszych zagadnień: ubezepieczeń i instrumentów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw sektora morskiego.
02.10.2023

Rozpoczyna się trzeci Rejs z Gospodarką Morską

Od 25 do 27 września na pokładzie promu Nova Star trwa III edycja konferencji na morzu "Rejs z GospodarkaMorska.pl". To już kolejny raz, gdy przedstawiciele najważniejszych firm i instytucji związanych z branżą morską spotykają się, aby dyskutować na jej temat w trakcie podróży przez morze.
25.09.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl w pełnym składzie. Znamy laureata Latarni

Prom Nova Star, który odpłynie z Gdańska do Nynashamn 25 września, a na którym odbywać się będzie konferencja Rejs z GospodarkaMorska.pl – konferencja na morzu, będzie wypełniony gośćmi. Wyprzedane zostały wszystkie miejsca na udział w wydarzeniu. Wybrany został także laureat nagrody Latarnie Gospodarki Morskiej 2023 w kategorii „Lider Technologii Morskich”, który odbierze statuetkę podczas rejsu.
17.09.2023

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego. Pozwala on m.in. zdefiniować uwarunkowania, stan zagrożenia środowiska i możliwości wykorzystania obszaru objętego planem.
24.08.2023

Hiszpania przejęła misję monitorowania przestrzeni powietrznej Bałtyku

Hiszpania przejęła w środę przewodnictwo nad natowską misją monitorowania przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - poinformowała estońska telewizja publiczna ERR.
02.08.2023

Rusza rejestracja na kolejną edycję Rejsu z GospodarkaMorska.pl - konferencja na morzu już we wrześniu

Już w dniach 25-27 września z Portu Gdańsk, w kierunku szwedzkiego Nynäshamn, po raz kolejny wypłynie prom Nova Star wraz ze 150 uczestnikami konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl. Idea konferencji na morzu i o morzu, która powstała w 2020 roku na stałe weszła do kalendarza branży morskiej. Zapraszamy do rejestracji.
01.08.2023

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla portu morskiego w Darłowie: Krok w stronę kompleksowej regulacji polskich obszarów morskich

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący nowego planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych w granicach portu morskiego w Darłowie. Obecnie na tym obszarze brakuje obowiązującego planu.
10.06.2023

Fińskie miasteczko Kauhava chce bazy NATO na swoim terenie

Władze 15-tysięcznej Kauhavy na zachodzie kraju jednogłośnie opowiedziały się za lokalizacją bazy NATO na swoim terenie. Miasto uważa, że Finlandia powinna o to zabiegać w rozmowach z sojuszem, do którego przystąpiła 4 kwietnia br.
20.04.2023

Wśród załogi okrętu Vasa była kobieta

Jeden ze szkieletów, znalezionych w XVII-wiecznym okręcie Vasa, należał do kobiety – informuje strona Uniwersytetu w Uppsali.
10.04.2023

Szwecja. Odnaleziono wrak galeonu Jabłko, siostrzanej jednostki okrętu Waza

Szwedzcy archeolodzy poinformowali w poniedziałek o odnalezieniu na dnie Bałtyku wraku galeonu Jabłko z 1629 roku. Według naukowców jest to siostrzana jednostka słynnego okrętu Waza, który po wydobyciu w latach 60. stał się atrakcją Sztokholmu.
24.10.2022

Czarter na podróż – dostarczenie ładunku

Zgodnie z prawem angielskim, co do zasady, na czarterującym spoczywa bezwzględny obowiązek umowny dostarczenia ładunku do przewozu. Jak wyraźnie podkreślił to precedens „Triton v Vitol” (The Nikmary) [2003] EWCA Civ 1715 [2004] 1 Lloyd’s Rep. 50 – „In absence of express stipulations it is the absolute no-delegable duty of the charterer if he can legally do so, to furnish a cargo according to the charter.”
25.11.2021

Strategia dla Bałtyku na lata 2021-2027. Czas na partnerów, projekty i euro

Praktycznie zakończyły się już finalne prace nad skonkretyzowaniem priorytetów i działań, które realizowane będę w ramach „Programu działania państw bałtyckich na lata 2021-2027”. Teraz nadszedł czas na poszukiwanie partnerów i podejmowanie wspólnych projektów.
11.07.2021

Szwecja: Odnalezione w Vaxholm wraki to okręty wykorzystane do najazdu na Polskę w XVII wieku

Odnalezione w 2019 roku w pobliżu Vaxholm pod Sztokholmem dwa wraki to okręty wojenne "Apollo" oraz "Maria", które zostały wykorzystane przez króla Szwecji Karola X Gustawa do najazdu na Polskę w XVII wieku - poinformowali w środę archeolodzy.
12.05.2021

UE i Holandia wspólnie z Damen walczą z inwazyjnymi gatunkami w wodach balastowych

Climate Investor Two zatwierdził inwestycję o wartości 24,5 miliona euro w celu wsparcia dzierżawy przenośnego rozwiązania do uzdatniania wody balastowej firmy Damen InvaSave dla klientów w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.
11.03.2021

Wrak XVII-wiecznego okrętu odnaleziony na dnie Bałtyku

Szwedzcy archeolodzy odnaleźli na dnie Bałtyku wrak XVII-wiecznego okrętu. Prawdopodobnie chodzi o siostrzaną jednostkę słynnego okrętu Vasa.
11.11.2019

Konferencja MSP Forum juz za miesiąc

Urząd Morski w Szczecinie, partner projektu Pan Baltic Scope , zaprasza do wzięcia udziału w konferencji "Maritime Spatial Planning Forum Global meets regional", która odbędzie się w dniach 19-21 listopada 2019 r., w Rydze (Łotwa). Organizatorami wydarzenia są: projekt Pan Baltic Scope, VASAB , Dyrekcja Generalna ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Komisji Europejskiej (DG MARE) oraz Międzyrządowa Komisja Oceanograficzna OIC-UNESCO.
24.10.2019

Wizyta wiceministra Marcina Przydacza w Indiach

Rozmowy z ministrem lotnictwa cywilnego Indii przy okazji inauguracji połączenia lotniczego Warszawa-Nowe Delhi, spotkanie z indyjskim wiceministrem spraw zagranicznych i otwarcie Forum Biznesu Polska-Indie były najważniejszymi punktami wizyty podsekretarza stanu Marcina Przydacza w Indiach.
14.09.2019

Otwarte morze, wiatr i przygoda. Rejsy żaglowca Generał Zaruski

Szkoła pod żaglami, jednodniowe i pełnomorskie rejsy, czy wyprawy w ramach programu unijnego Baltic Pass. Generał Zaruski odbył w tym sezonie już 13 rejsów, a przed nim jeszcze 15. Flagowa jednostka szkoleniowa miasta Gdańska to prawdziwa szkoła charakterów, nie tylko dla młodzieży.
14.08.2019

Spotkania ws. projektu planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich

W pierwszym tygodniu czerwca 2019 r. odbyły się w Warszawie dwa spotkania, na których administracja morska wraz z wykonawcą projektu planu (konsorcjum Instytutu Morskiego w Gdańsku oraz Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego), zaprezentowali przebieg prac planistycznych oraz ich wynik – końcową wersję pierwszego w historii projektu planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich.
11.06.2019

Zgłoś się na wyjątkowy, trzytygodniowy rejs po Europie na pokładzie żaglowca Generał Zaruski

Sztokholm, Wyspy Alandzkie i stolica archipelagu Maarienham, Tallin, Ryga znajdą się na trasie rejsu jachtem szkolnym „Generał Zaruski” w ramach „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”, który odbędzie się w lipcu. Armator na chętnych czeka do 19 kwietnia.
06.03.2019

Spotkanie w ramach projektu Pan Baltic Scope

Urząd Morski w Szczecinie w dniach 26-28 września był gospodarzem spotkań grup roboczych Planning Forum i Monitoring and Evaluation for Selected National Processes odbywających się cyklicznie w siedzibach poszczególnych partnerów projektu Pan Baltic Scope. Wzięli w nich udział specjaliści z zakresu morskiego planowania przestrzennego z: Polski, Szwecji, Finlandii, Łotwy, Estonii, Danii i Niemiec, a także pracownicy organizacji pan-bałtyckich takich jak VASAB, Nordregio i SYKE.
01.10.2018

Słynny wrak wciąż wymaga prac. To unikat!

Dwa lata temu cała Polska emocjonowała się wydobyciem wraku XIX-wiecznego żaglowca odkrytego u wybrzeży Bałtyku na plaży w Międzywodziu. Dziś to już zabytek, który znalazł swoje miejsce w Kamieniu Pomorskim. Wciąż jednak wymaga prac zabezpieczających. Pomoże w tym Pomorze Zachodnie. W piątek 21 września podpisano umowę o dotacji w wysokości 30 tys. zł.
24.09.2018

Polacy w pierwszej setce najlepszych żeglarzy świata

Żeglarskimi Mistrzami Świata w klasie J70 została amerykańska załoga Petera Duncan - Relative Obscurity. Wspaniały występ zaliczyła polska reprezentacja – załoga Krzysztofa Krempeca zajęła 27. miejsce. Blisko 200 załóg wzięło udział w regatach, które odbyły się w dniach 12-16 września we Włoszech w okolicach malowniczej miejscowości Porto Cervo.
17.09.2017

Międzynarodowi eksperci kwestionują postępowanie arbitrażowe w sprawie Morza Południowochińskiego

Grupa ekspertów specjalizujących się w prawie międzynarodowym wyraziła obawy dotyczące postępowania arbitrażowego w sprawie Morza Południowochińskiego, ostrzegając przed niedociągnięciami.
30.06.2016

Łodzie i statki w archeologii - międzynarodowe sympozjum rusza za kilka dni

5 dni, 150 gości z całego świata, 16 sesji naukowych. 21 września, w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku rozpocznie się międzynarodowe sympozjum "Łodzie i statki w archeologii" (International Symposium on Boat and Ship Archaeology – ISBSA). Pięciodniowe sympozjum otworzy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Małgorzata Omilanowska, która objęła konferencję swoim patronatem.
15.09.2015

Pracownicy portowi w Walencji przygotowują się do strajku

Pracownicy portowi z hiszpańskiej Walencji, położonej w basenie Morza Śródziemnego, przygotowują się do pięciu dni całodobowego strajku. Akcja protestacyjna ma trwać w dniach: 30 styczeń, 5 luty, 6 luty, 12 luty, 13 luty.
28.01.2015

Swedish Orient Line jeszcze mocniejsze na linii Rostock-Hanko. Pojawi się dodatkowy prom

Jeden z najważniejszych szwedzkich armatorów zapowiedział wprowadzenie dodatkowego promu na linię Hanko-Rostock. To kolejna w ostatnim czasie informacja dowodząca, że firma zamierza coraz silniej akcentować swoją obecność na rynku.
05.12.2014

Instytut Morski w Gdańsku ponownie został Partnerem Wiodącym w projekcie międzynarodowym

Jako Partner Wiodący, Instytut będzie nadzorował projekt PartiSEApate realizowany w ramach Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013. Instytut będzie również uczestniczył w pracach merytorycznych związanych z zagadnieniem planowania przestrzennego obszarów morskich (MSP) oraz zarządzaniem danymi. W ramach projektu zostaną opracowane nowe narzędzia służące usprawnieniu komunikacji pomiędzy interesariuszami na płaszczyźnie międzynarodowej, ułatwiające dialog w zakresie nowych form korzystania z zasobów Bałtyku (m.in. Instytut b
25.01.2013

Morskie planowanie przestrzenne: Efektywne zarządzanie zasobami na rzecz zrównoważonego wzrostu

26 marca br. w Brukseli Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Anna Wypych-Namiotko, na zaproszenie Komisarz UE ds. Morskich i Rybołówstwa Marii Damanaki, wzięła udział w konferencji pn. "Morskie planowanie przestrzenne: Efektywne zarządzanie zasobami na rzecz zrównoważonego wzrostu".
29.03.2012

Planujemy przyszłość Morza Bałtyckiego

Sektory gospodarki morskiej coraz intensywniej konkurują o ograniczoną przestrzeń Bałtyku. Podczas Europejskich Dni Morza w Gdańsku 20 maja 2010 odbędzie się panel dyskusyjny prezentujący wstępne wyniki projektu BaltSeaPlan. Projekt ma na celu stworzenie systemu planowania przestrzennego i zrównoważonego rozwoju obszarów morskich.
16.05.2011

10 lat temu Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S. A. kupił od PŻB bazę promów morskich w Świnoujściu

10 lat temu Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S. A. kupił od PŻB bazę promów morskich w Świnoujściu
13.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.