• <

Wynik wyszukiwania - "szczyt klimatyczny" - Wiadomości

Ambasador USA: wspieramy Polskę na drodze transformacji energetycznej

Dla Polski kluczowa jest transformacja energetyczna, przechodzenie od paliw kopalnych do czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo energii nuklearnej i odnawialnej, wspieramy Polskę w tej inwestycji w lepszą przyszłość - podkreślił w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
30.11.2023

Od Ever Given do Omicrona. Podsumowanie 2021 roku w sektorze morskim

Zeszłoroczny rok był kolejnym rokiem sektora morskiego naznaczonego pandemią Covid-19. Globalny łańcuch dostaw był zaplątany niczym pajęczyna; kryzys kontenerowy, zatory portowe, restrykcje koronawirusowe sprawiły, że na brak problemów branża nie mogła narzekać.
16.01.2022

COP26 a gospodarka morska. Co z tego wynika?

W zeszłym miesiącu zakończył się szczyt klimatyczny COP26, którego efekty będą miały długofalowe skutki dla całego sektora morskiego. Nie ma poczucia triumfu, za to jest satysfakcja, że udało się wypracować zgodę, biorąc pod uwagę napięte stosunki geopolityczne.
04.12.2021

Brytyjczycy przyśpieszą odejście od węgla z energetyki – cel to 2024 rok

Wielka Brytania jest obecnie jednym z liderów transformacji energetycznej w Unii Europejskiej. Kraj ten rozwija morską energetykę wiatrową, atom oraz dąży do powszechnej transformacji sektora ogrzewnictwa. Brytyjczycy idą o krok dalej i przyśpieszają termin całkowitego wycofania węgla z energetyki.
02.07.2021

Zbliża się COP26. Branża apeluje do Wielkiej Brytanii o nowe zobowiązania OZE

Brytyjskie stowarzyszenie branżowe RenewableUK apeluje do rządu o wyznaczenie celów do 2030 roku dla poszczególnych technologii istotnych w procesie transformacji energetycznej. Mowa o lądowej energetyce wiatrowej, pływających farmach wiatrowych, zielonym wodorze oraz energii prądów morskich, pływów i falowania. Stowarzyszenie podkreśla, że jest to szczególnie ważne w perspektywie zbliżającego się szczytu klimatycznego COP26.
10.05.2021

Prezydent: elektrownie atomowe trzeba zbudować

Elektrownie atomowe trzeba zbudować; będą one musiały stanowić istotną część naszego miksu energetycznego - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek dziennikarzom. Zapowiedział, że w czasie szczytu klimatycznego zorganizowanego przez prezydenta USA, będzie podkreślał zasadę "sprawiedliwej transformacji".
22.04.2021

Transformacja energetyczna na TOGETAIR: potrzebne przyspieszenie

Transformacja energetyczna wymaga przyspieszenia – mówili w czwartek uczestnicy jednego z paneli szczytu klimatycznego TOGETAIR. Zwracali jednocześnie uwagę na konieczność zbalansowania związanych z tym procesem obciążeń dla polskiej gospodarki i polskiego klienta.
22.04.2021

Szczerski: prezydent odbywa konsultacje z liderami państw Trójmorza przed szczytem klimatycznym

Prezydent Andrzej Duda odbywa konsultacje z liderami krajów Trójmorza przed przyszłotygodniowym szczytem klimatycznym organizowanym przez prezydenta USA; w piątek rozmawiał z prezydentami Słowenii i Litwy - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
16.04.2021

Farmy wiatrowe na Bałtyku będą jednym z głównych tematów Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021

Zbliża się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021, podczas którego eksperci, przedstawiciele samorządów i rządu będą dyskutować nt. wyzwań związanych ze zmianami klimatu. W czasie trzech dni debat poruszone mają być kwestie m.in. walki ze smogiem, transformacji polskiej energetyki oraz budowy morskich farm wiatrowych w rejonie Bałtyku.
12.04.2021

Białoruś, Ukraina, Trójmorze i Nord Stream2 tematami rozmowy z doradcą Blinkena

Bezpieczeństwo Ukrainy i regionu wobec działań Rosji, sytuacja Polaków na Białorusi, Nord Stream2, Trójmorze były tematami rozmowy telefonicznej prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego z Derekiem Cholletem, głównym doradcą sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.
08.04.2021

80 tys. naukowców apeluje o ochronę wód powierzchniowych

Ponad 80 tys. naukowców ze 111 towarzystw naukowych badających ekosystemy wodne apeluje o natychmiastowe podjęcie działań na rzecz ochrony wód powierzchniowych, aby "uniknąć tragicznych globalnych konsekwencji". W apelu chodzi o działania przeciwko antropogenicznym zmianom klimatu.
25.01.2021

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Morza (wideo)

Światowy Dzień Morza ustanowiony został przez sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Konwencja ta została podpisana 17 marca 1958 roku. Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Morza jest hasło "Zrównoważona żegluga dla zrównoważonej planety"
24.09.2020

Gróbarczyk: wodę w Polsce będziemy zatrzymywać poprzez rozwój retencji

Wodę w Polsce będziemy zatrzymywać poprzez rozwój retencji, program obejmuje inwestycje począwszy od wielkich zbiorników wodnych po mikroretencję przydomową - powiedział we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podczas drugiego dnia Szczytu Klimatycznego Togetair.
23.06.2020

Szczyt klimatyczny COP25 zakończył się bez porozumienia

Bez porozumienia zakończył się w niedzielę szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Delegaci z blisko 200 krajów, którzy obradowali nad sprawą handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, podkreślili jedynie "pilną potrzebę" przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.
15.12.2019

Greta Thunberg na COP25: Potrzebne konkretne decyzje na rzecz klimatu

Młoda szwedzka aktywistka Greta Thunberg zaapelowała w poniedziałek na szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie o “konkretne decyzje na rzecz klimatu”. Wskazała na potrzebę "uśmierzania cierpień" ludów tubylczych, żyjących w bezpośrednim kontakcie z naturą.
09.12.2019

Media: Zdania co do aktywności Grety Thunberg są podzielone

Greta Thunberg, która przybyła do Lizbony była w środę obiektem pochwał oraz krytyki mediów portugalskich i hiszpańskich. Część z nich uważa, że aktywistka udająca się na szczyt klimatyczny COP25 do Madrytu, jest wykorzystywana przez polityków.
04.12.2019

Greta Thunberg: dalej będę podróżować po świecie i działać na rzecz klimatu

Młoda Szwedka Greta Thunberg, która dopłynęła we wtorek katamaranem do Lizbony po 21-dniowej podróży przez Atlantyk, zapewniła, że dalej będzie podróżować po świecie, aby uświadamiać ludzi o istniejącym zagrożeniu dla klimatu.
03.12.2019

Katamaran z Gretą Thunberg zawinął do portu w Lizbonie

Katamaran z nastoletnią ekolożką ze Szwecji Gretą Thunberg zawinął we wtorek do portu w Lizbonie po 20-dniowym rejsie z Nowego Jorku - poinformowała telewizja Reutera, pokazując materiał filmowy.
03.12.2019

Greta Thunberg płynie katamaranem na COP19, do Lizbony dotrze zapewne we wtorek

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg płynie na pokładzie 15-metrowego katamaranu z USA do Europy na szczyt klimatyczny COP, który rozpoczyna się w poniedziałek w Madrycie. Nastolatka napisała na Twitterze, że do Lizbony zawinie prawdopodobnie we wtorek rano.
01.12.2019

Greta Thunberg płynie do Europy katamaranem

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg wyruszyła z USA do Europy na pokładzie 15-metrowego katamaranu. Podróż ma potrwać od dwóch do czterech tygodni. Nastolatka chce dotrzeć na szczyt klimatyczny, który odbędzie się w Madrycie w grudniu.
14.11.2019

Greta Thunberg znów przepłynie Atlantyk. Zapłacą podatnicy?

Dwa dni temu szwedzka aktywistka Greta Thunberg zaapelowała o pomoc w dotarciu do Hiszpanii ze Stanów Zjednoczonych drogą morską. Celem podróży jest międzynarodowy szczyt klimatyczny zapowiedziany na grudzień w Madrycie. Rząd Hiszpanii poinformował w sobotę, że pokryje koszty jej przybycia na to wydarzenie.
03.11.2019

Xinhua: jest porozumienie w głównych kwestiach w sporze handlowym USA-Chiny

Stany Zjednoczone i Chiny doszły do porozumienia w "głównych kwestiach" po piątkowych rozmowach negocjatorów handlowych obu stron - przekazała chińska agencja Xinhua. Strona amerykańska poinformowała o "postępie w różnych kwestiach".
02.11.2019

Chińscy urzędnicy liczą na umowę z USA, mimo odwołania szczytu APEC

Mimo odwołania szczytu APEC w Chile, doradca chińskiego rządu Zhu Guangyao wyraził optymizm w sprawie możliwości zawarcia przez ChRL pierwszej części umowy handlowej z USA. Chiński resort handlu oświadczył w czwartek, że negocjacje toczą się zgodnie z planem.
31.10.2019

Chile wycofuje się z organizacji szczytu APEC i szczytu klimatycznego COP

Prezydent Chile Sebastian Pinera ogłosił w środę, że z uwagi na trwające w kraju antyrządowe protesty musi odwołać dwie światowe konferencje - szczyt Wspónoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) i szczyt klimatyczny COP.
30.10.2019

CBOS: Wydarzeniem roku 2018 r. w kraju stulecie odzyskania niepodległości, na świecie – wojna na Ukrainie

Zdaniem 40 proc. Polaków wydarzeniem roku 2018 r. w kraju było stulecie odzyskania niepodległości; według 6 proc. badanych najważniejszym wydarzeniem na świecie była wojna na Ukrainie - wynika z sondażu CBOS.
02.01.2019

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

Australia/Prezydent: Polska chce stać się centrum energetycznym Europy Śr-Wsch.

Polski sektor energetyczny przechodzi okres intensywnych zmian. Polska chce stać się centrum energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział prezydent Andrzej Duda inaugurując we wtorek w Sydney Polsko-Australijskie Forum Energetyczne.
21.08.2018

Kurtyka: stajemy się pełnoprawnym graczem LNG na rynkach światowych

Dzięki kontraktom PGNiG z amerykańskimi firmami stajemy się pełnoprawnym graczem LNG na rynkach światowych, oprócz dywersyfikacji będziemy mieli możliwość handlowania tym gazem - ocenił w piątak wiceminister energii Michał Kurtyka.
29.06.2018

Rekordowa frekwencja podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Jubileuszowy X Europejski Kongres Gospodarczy miał rekordową frekwencję - wynika z informacji organizatorów tego zakończonego w środę w Katowicach wydarzenia, w którym uczestniczyło ponad 11 tys. gości z wielu krajów świata. Towarzyszące kongresowi Dni startupów przyciągnęły ok. 2,5 tys. osób.
16.05.2018

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach już po raz 10.

Komisarze unijni: Andrus Ansip, Miguel Arias Canete oraz Cecilia Malmström; wiceprzewodnicząca Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego przy Radzie Atlantyckiej Ellen Tauscher; przedstawiciele polskiego rządu, m.in: Teresa Czerwińska, Jacek Czaputowicz, Jadwiga Emilewicz, Jarosław Gowin, Henryk Kowalczyk, Jerzy Kwieciński, Łukasz Szumowski, Beata Szydło, Krzysztof Tchórzewski i Anna Zalewska - 10. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC), poza biznesem, zgromadzi w Katowicach reprezentację czo
07.05.2018

Michał Kurtyka pełnomocnikiem ds. prezydencji COP 24

Premier Mateusz Morawiecki powołał w piątek sekretarza stanu w Ministerstwie Energii Michała Kurtykę na stanowisko Pełnomocnika ds. Prezydencji COP 24 – poinformowało ME. Szczyt klimatyczny COP 24 odbędzie się w grudniu 2018 r. w Katowicach.
28.04.2018

Rewolucja przemysłowa, przyszłość Unii Europejskiej, innowacje w energetyce - kolejni goście przybliżają tematy 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Katowice, 25 kwietnia 2018 r. - Na liście potwierdzonych gości 10. edycji kluczowej debaty biznesowej w Europie Centralnej pojawiają się kolejne ważne osobistości. Przedstawiciele rządu, prezydenci miast, prezesi firm i naukowcy, deklarując swój udział, podkreślają ważkość tematów tegorocznej dyskusji. Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 14 - 16 maja 2018 roku w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku.
25.04.2018

Kancelaria Prezydenta: Andrzej Duda spotkał się z ambasadorami mówiącymi po polsku

Prezydent Andrzej Duda przyjął we wtorek w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli Klubu Ambasadorów Mówiących po Polsku - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Prezydent na spotkaniu mówił o wydarzeniach, których gospodarzem w tym roku będzie Polska, m.in. szczyt klimatyczny ONZ.
31.01.2018

Szydło: Chcąc zatrzymać migrację z Afryki, trzeba tu stworzyć perspektywy

Przed rozpoczęciem szczytu UE-Unia Afrykańska w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej premier Beata Szydło podkreśliła w środę, że jeśli nielegalna migracja z Afryki ma zostać zatrzymana, należy stworzyć tam perspektywę życia i rozwoju, zwłaszcza dla młodzieży.
29.11.2017

Szczerski: Dla Wietnamu współpraca z Polską jest priorytetowa

Polska jest dla Wietnamu krajem priorytetowym w Europie Środkowej – powiedział we wtorek w Hanoi szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski, podsumowując rozmowy polityczne szefa państwa w stolicy Wietnamu.
29.11.2017

Finlandia: Prezydent Duda za konsekwentną polityką sankcji wobec Rosji

Prezydent Andrzej Duda we wtorek w Helsinkach opowiedział się za konsekwentnie realizowaną polityką sankcji wobec Rosji. Z kolei jego fiński odpowiednik Sauli Niinisto mówił o drobnym postępie w relacjach z Moskwą.
25.10.2017

Gdańsk chce zorganizować w 2018 r. Szczyt Klimatyczny ONZ

Miasto Gdańsk chce zorganizować w 2018 r. 24. Szczyt Klimatyczny ONZ. Wniosek w tej sprawie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wysłał do ministra środowiska Jana Szyszko. Szczyt Klimatyczny ONZ odbędzie się w Polsce po raz trzeci.
06.12.2016

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny – nowoczesne technologie w gospodarce morskiej

Jak przygotować gospodarkę morską na zmiany klimatyczne, jak walczyć ze skutkami tych zmian oraz w jaki sposób wykorzystać nieodwracalne zmiany w sposób przynoszący korzyści dla rozwoju - to główne pytania na które starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy obywającego się w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii - Pomorskiego Szczytu Klimatycznego.
20.11.2015

Pomorski Szczyt Klimatyczny – nowoczesne technologie w gospodarce morskiej

W ciągu najbliższych lat zmiany klimatu będą miały ogromny wpływ na istotne sektory gospodarki tj. energetyka, transport, rolnictwo. Jednak w pierwsze kolejności na zmiany klimatyczne narażone są tereny morskie. Jak więc przygotować się na nadchodzące zmiany i w jaki sposób zaadaptować do klimatu, aby przyniósł korzyści dla rozwoju innowacyjności oraz wzmocnił konkurencyjność Europy? – na te pytania będzie można znleźć odpowiedź podczas Pomorskiego Szczytu Klimatycznego już 18 listopada w Bałtyckim Porcie Nowych Technolog
12.11.2015

Greenpeace: szczyt klimatyczny Rio +20 będzie spektakularną porażką

- Kończący się dziś szczyt Organizacji Narodów Zjednoczonych nie przyniesie przełomu. Koncerny związane z wydobywaniem ropy i węgla tworzą zbyt silne lobby i rządy państw, w tym także Polski, nie podejmują decyzji, które uderzałyby w ich interesy – uważa Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa kampanii Klimat i Energia Greenpeace.
25.06.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.